abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1963 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Kupa Efika MX Smartbooku

    2.9.2011 17:46 lukolve | lukve | Přečteno: 1234× | Komentářů: 19, poslední 3. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Oplati sa kupit Efika Smartbook?


    Hromadná objednávka u Kernel concepts

    2.9.2011 14:01 xkucf03 | xkucf03 | IT obecně | Přečteno: 1576× | Komentářů: 12, poslední 19. 9. 2011 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Chystám se objednat pár věcí v obchodě Kernel concepts (ne ultras :-) ). Tak jestli tam někdo něco chcete, dejte vědět, ať nemusíme platit poštovné každý zvlášť.


    Nadstandardní porody?

    2.9.2011 09:47 kenyho_stesky | Aleš Kapica | To jsem vážně jediný? | Přečteno: 5983× | Komentářů: 160, poslední 19. 9. 2011 | Hodnocení: 77 % (13 hlasů)

    Včera se v bedně mihla zpráva, že jisté politické kruhy zcela vážně uvažují o zlegalizování úplatků porodníkům, jako tzv. "příplatek za nadstandard". Což by ve skutečnosti znamenalo defakto zpoplatnění porodů, jakožto lékařského úkonu.


    Povolání - flákač

    2.9.2011 09:01 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Přečteno: 3033× | Komentářů: 78, poslední 6. 9. 2011 | Hodnocení: 92 % (12 hlasů)

    "Woodcraft is lifecraft", a ten kdo ctí tuhle zásadu by neměl lhát. Proto, když jsme doma vyplňovali formulář pro synátora do školy, jsem chtěl - ostatně tak jako vždy - aby žena napsala do kolonky povolání otce - flákač. Proč tam také psát obligátní Administrátor IT, když přeci stejně všichni vědí, že vlastně dělám prd, že? Jako kupř. pan "lightbringer" v minulé diskuzi.


    Jak bydlí linuxák Robotics - Sweet Home 3D

    1.9.2011 20:54 o_vsem_moznem | robotics | Ostatní | Přečteno: 2959× | Komentářů: 60, poslední 6. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Tak sem si trošku hrál ve Sweet Home 3D.

    Dokumentace zdrojů pro shell - shocco

    1.9.2011 17:59 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Jen tak na okraj | Výběrový blog | Přečteno: 1697× | Komentářů: 25, poslední 3. 9. 2011 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Je dobré čas od času zčeřit usazené vody a já tak díky takovému kroku a novému spolupracovníku Michalovi "objevil Ameriku". Konečně jsem našel utilitu, která umožňuje kloudně dokumentovat moje shellové skripty.


    Jak UPC bere zakazniky jako rukojmi

    1.9.2011 10:38 snajpuv_blocek | snajpa | vpsFree.cz | Přečteno: 18883× | Komentářů: 331, poslední 13. 9. 2011 | Hodnocení: 80 % (20 hlasů)

    UPDATED. Podarilo se mi vyhrabat trochu info o problemu, ktery probiha mezi UPC a Master Internet, tzn pro me dulezita implikace - mezi UPC a prazskymi servery vpsFree.cz


    Dům 8

    1.9.2011 06:57 HW | houska | Přečteno: 1588× | Komentářů: 12, poslední 1. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Na Otavě jsem se neutopil, takže jsem zpět s dávkou stavebních problémů.


    Linux a IPv6: zvláštnosti výstupu ip -6 route

    1.9.2011 02:25 pavlix | pavlix | linux/unix | Přečteno: 1208× | Komentářů: 7, poslední 9. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Objevil jsem zajímavou nesourodost výstupu ip route pro IPv4 a ip -6 route pro IPv6. Rád bych se s vámi o ni podělil získal inspiraci a názory, proč by se v tomto mělo IPv6 a IPv4 v linuxu vůbec lišit.


    Server hosting - hledání zkušeností

    31.8.2011 14:59 cat /proc/idea/current | Let_Me_Be | Offtopic | Přečteno: 2096× | Komentářů: 29, poslední 19. 2. 2012 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Už pěkně dlouho mám u abchostu dedikovaný server. Bohužel za tu dobu se poměr cena/poskytované služby přesunul mimo oblast která mi přijde výhodná a nabídka HW se za tu dobu v podstatě nezměnila.


    LinuxCon Europe 2011

    30.8.2011 17:36 /blog/babraq | Milan Lajtoš | Výběrový blog | Anketa | Přečteno: 1510× | Komentářů: 19, poslední 1. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    V dňoch 26. až 28. októbra sa uskutoční LinuxCon Europe 2011. Keďže tento ročník bude prebiehať v Prahe, začal som uvažovať či ísť...


    0

    30.8.2011 16:55 sad | bla | Linux | Komentářů: 73, poslední 2. 9. 2011 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    0

    Routerstation podruhé aneb proč pingy nepingají

    29.8.2011 18:43 jirka | Georgius | Debian | Výběrový blog | Přečteno: 1875× | Komentářů: 18, poslední 2. 4. 2013 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Jak jsem podotkl minule má Routerstation Pro čtyři ethernetové porty, které se tváří jako dvě síťovky. Člověk by logicky předpokládal, že když do tří portů téže síťovky připojí tři zařízení na stejném subnetu, tak budou moci navzájem komunikovat. A ono ne. Tedy pokud nejste dost trpěliví, nebo pokud jste nenarazili na tento blogísek.

    Pozriem si Ábičko a hneď prvé dva desktopy od Widlákov.

    28.8.2011 19:47 Žumpa | Bedňa | Žumpa | Anketa | Komentářů: 584, poslední 2. 9. 2011 | Hodnocení: 19 % (79 hlasů)

    Prvý a druhý.

    Podľa ankety vidím že to nemá zmysel meniť čo chce väčšina, ale však vy si na to ešte raz spomeniete. Hin sa hukáže Lomikare, do roka a do dňa.

    Instalace VMware server 2 na Debian Squeeze (2.6.38)

    28.8.2011 17:06 polo23 | polo23 | Anketa | Přečteno: 1751× | Komentářů: 9, poslední 29. 8. 2011 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Jsou to uz temer dva roky co jsem zde popsal instalaci VMware server 2 na Debian Lenny, nutno dodat, ze popis se mi moc nepovedl, omlouva me snad jen to, ze to byl jeden z mych prvnich zapisku. V tomto zapisku se pokusim popsat instalaci VMware server 2 na Debian Squeeze 32bit, kernel 2.6.38 bigmem.


    -

    27.8.2011 16:51 | ---- | deleted | Výběrový blog | Komentářů: 24, poslední 1. 9. 2011 | Hodnocení: 93 % (15 hlasů)

    -

    WiFi v 5GHz

    27.8.2011 11:05 Vejšplechty | Petr Tomášek | Hardware | Výběrový blog | Přečteno: 3470× | Komentářů: 18, poslední 29. 8. 2011 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Konečně jsem se rozhoupal a z druhé ruky koupil za pár šupů mini-PCI 802.11a/b/g s tím, že jí nahradím dosavadní kartu v notebooku (původní od výrobce). Zde je pár (překvapených) postřehů.


    Agáty ešte nevečerali

    27.8.2011 10:38 prisnetajne | Bony Klayt | Básničky | Komentářů: 24, poslední 2. 9. 2011 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    http://spravy.pravda.sk/pozor-rastliny-aj-citia-a-poznaju-bolest-ffr-/sk_domace.asp?c=A110826_143513_sk_domace_p58

    Zdá sa, že nadávať ľuďom do kapustných hláv bude pre kapustu odteraz nadávka, podobne ako je to s urážkami, ktoré musí znášať neraz Sus scrofa domesticus.Ak sa na nás raz naštvú naše duby, buky, borovice, tisy... možno sa s nami vysporiadajú ako agáty v Afrike s antilopami.


    Francouzský webhosting

    27.8.2011 00:32 KatiePC blog | Otto Šabart | Ja | Přečteno: 1339× | Komentářů: 7, poslední 27. 8. 2011 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Pracuji na jednom menším francouzském projektu a nastal čas pro zvolení správného francouzského hostingu. Proto bych se vás zde chtěl zeptat na nějaký dobrý, s kterým máte například nějaké zkušenosti a který byste mi mohli doporučit:-).


    Samolepky podruhé (Update II)

    26.8.2011 22:05 Zápisník | poky74 | Linux | Anketa | Přečteno: 2648× | Komentářů: 107, poslední 4. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Jelikož se vyžívám v sebeprznění, absolvuji druhé kolo výroby a prodeje samolepek :-)


    Hraní si s Linuxem

    26.8.2011 15:00 Zápisník | poky74 | Linux | Přečteno: 2215× | Komentářů: 196, poslední 2. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (18 hlasů)

    Dlouho jsem nic nenapsal a dneska mi zase jeden člověk zvedl mandle...


    Oprava komunikace, den 3.

    25.8.2011 22:09 Tomik | Tomáš | Různé | Přečteno: 1650× | Komentářů: 25, poslední 31. 8. 2011 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Moudré hlavy se rozhodly v naší ulici opravit vozovku. Jak řekli, tak udělali, označili místa, která se budou opravovat, rozmístili značky zákaz zastavení a dál nic.

    Linux From Scratch -- zvládnul jsem, funguje

    25.8.2011 13:30 muj_blog | Begleiter | LFS | Výběrový blog | Přečteno: 2559× | Komentářů: 91, poslední 29. 8. 2011 | Hodnocení: 62 % (8 hlasů)

    Jelikož jsem hračička, tak jsem poslední dobou pošilhával po Linux From Scratch. Pokud by někdo nevěděl, o co se jedná, tak ve zkratce je to kniha (návod), podle které vytvoříte "vlastní" distribuci GNU/Linuxu kompletně ze zdrojových kódů. Přičemž jsou vynechány "zbytečnosti", kompilují se tedy jenom "nutné programy", které jsou nezbytné pro kompilaci/start/fungování této "vlastní" distribuce. Součástí tedy není "grafický režim" (X).


    Vlastna Socialna siet

    25.8.2011 13:14 lukolve | lukve | Komentářů: 87, poslední 29. 8. 2011 | Hodnocení: 75 % (8 hlasů)

    Tak začal som sa učit PHP ktore tolko zatracovane a ospevovane..

    za 2 tyzdne som zbuchal tento portal

    je to len CMS nie je to jeho konkretne nasadenie zatial

     

    www.lukves.ic.cz/synapse


    XML Web generátor – práce pokračuje

    24.8.2011 22:32 xkucf03 | xkucf03 | WWW | Přečteno: 2751× | Komentářů: 19, poslední 29. 8. 2011 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Před několika měsíci jsem vytvořil program XML Web generátor, jak již název napovídá, program slouží ke generování webů. Práce není od té doby moc intenzivní, ale občas na to sáhnu. Nedávno jsem přidal dvě nové funkce: zvýrazňování syntaxe kódu v <pre/> a možnost vkládání grafů/diagramů.


    Moje hračičky II

    24.8.2011 21:02 proc_dalsi_nazev | mirefek | Linux | Přečteno: 2421× | Komentářů: 10, poslední 26. 8. 2011 | Hodnocení: 91 % (11 hlasů)

    Po úspěchu prvního blogu o svých hračičkách jsem se rozhodl prezentovat ještě jednu várku her mé programátorské dílny. Tentokrát jsou informace o ovládání a možnostech hry v README či na příslušných stránkách, takže v blogu najdete spíše povídání kolem. Asi bych i ocenil nějakou radu, kam to pořádně publikovat.

    GoodData, Perl 6 a Brno Perl Mongers

    23.8.2011 23:35 mj41 | mj41 | Perl 6 a Parrot | Přečteno: 1935× | Komentářů: 12, poslední 26. 8. 2011 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Pár oznámení, novinek a odkazů o Perlu 6, GoodData a Brno Perl Mongers.

    AbcLinuxu hledá autory

    23.8.2011 22:46 Doliho blog | Luboš Doležel (Doli) | AbcLinuxu | Přečteno: 1121762× | Komentářů: 74, poslední 29. 8. 2011 | Hodnocení: 100 % (10 hlasů)

    AbcLinuxu hledá občasné i stálé autory pro psaní o Linuxu, open source a vším mezi tím.


    Vaše cesta k linuxu?

    23.8.2011 01:25 ucim_sa | Indiánský lotr | Linux | Přečteno: 3647× | Komentářů: 68, poslední 26. 8. 2011 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    Keď mi bolo jedenásť(ročik 2001) mal som počítač, internet nebol a ja nemohol hrat ani hry lebo sa mi pokazily drivery pro windows 98, vždy keď som sa pokusil spusťat hru tak sa mi po pol hodině hryzla a byl konoc. V tom davnom čase vychadzaly časopisy a myslim že aj doteraz vychadzaju ppkcd a časopis Computer, vždy tam boli spešl cedéčka a já si jich liboval, jupííí cedéčko! Taky šťastny synek som byl, pro mě to byl magicky předmět. A dost teraz, po slovacku neumim a tak to raděj zkusím česky.


    Většina studentů jsou ufňukaní lenoši

    22.8.2011 23:01 veterina | Karel Modrý | Přečteno: 3672× | Komentářů: 167, poslední 30. 9. 2011 | Hodnocení: 71 % (21 hlasů)

    Tak sem si na netu přečetl článek od nějakého pana Červeného, který píše, že většina studentů jsou ufňukaní lenoši. Z toho jeho článku si dovolím citovat: Absolventi středních a vysokých škol si sami mohou za svou nezaměstnanost. Proč? Protože mnozí jsou líní a nevidí dopředu. Končí na úřadech práce, nadávají na stát, další krizi, osud, na politiky a na celý svět.

    Superhrubá mzda (mikroblog)

    22.8.2011 21:52 Poznámkový blog | Michal Fecko | 6 | Komentářů: 42, poslední 23. 8. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Na Slovensku sa s najväčšou pravdepodobnosťou od nového roka zavedie superhrubá mzda. V Česku od nej ustupujete, zaujímalo by ma prečo a aké zmeny prinieslo jej zavedenie pre bežného zamestnanca v ČR. Vďaka

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.