abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 1
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 7
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1962 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Stavba (low cost?) PC final

    16.9.2011 22:41 muj_blok | luta | Přečteno: 1695× | Komentářů: 73, poslední 20. 9. 2011 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    Výsledek mého výběru..Nakonec to nebude úplně low cost..


    Konspirační teorie

    16.9.2011 10:28 Finc | finc | společnost | Přečteno: 2269× | Komentářů: 141, poslední 24. 9. 2011 | Hodnocení: 58 % (24 hlasů)

    Po dlouhé době jsem si opět přečetl zajímavou diskuzi na téma 11 září. Na oné vášnivé diskuzi je hlavně zajímavé to, že se jasně vytvořili dvě skupiny lidí. Jedni, kteří věří, že teroristé zapříčinili onu zkázu a jedni, kteří za tím vidí něco víc. Osobně jsem za to rád, že neexistuje jednotný názor, protože to umožňuje pohlížet na věci z více úhlů.

    16.9.2011 02:24 | kralyk z abclinuxu | x | Komentářů: 30, poslední 11. 10. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)


    Cesty k nesmrtelnosti

    15.9.2011 22:20 Bystroushaakův blog | Bystroushaak | Názory | Přečteno: 2989× | Komentářů: 605, poslední 25. 9. 2011 | Hodnocení: 80 % (15 hlasů)

    Nedávno jsem se zamýšlel nad možnými způsoby dosažení nesmrtelnosti. Ne že bych to bral úplně vážně, ale podobné myšlenkové hry mě baví. Moc lidí nad tím nepřemýšlí (nebo o tom spíš nepíše), tak jsem si řekl proč si na toto téma nezablogovat.


    Nálepky

    15.9.2011 21:25 Zápisník | poky74 | Linux | Přečteno: 2204× | Komentářů: 85, poslední 27. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Dotisk nálepek, nové motivy, poznámky, zkušenosti...


    XXX

    15.9.2011 13:20 rhrtshrth | xxxxxxxxxxx | CAD | Komentářů: 118, poslední 19. 9. 2011 | Hodnocení: 62 % (21 hlasů)

    xxx

    ElectroCAD

    14.9.2011 18:51 gtz | gtz | linux | Přečteno: 2191× | Komentářů: 36, poslední 11. 1. 2021 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Sháněl jsem nějaký elektrocad pro Linux a nějak jsem moc neuspěl.

    Zkoušel jsem QCAD a ten mne nějak moc neuchvátil. Proto prosím o radu zda někdo neví o něčem podobném.

    Midnight Commander a ctrl-x

    14.9.2011 03:08 Ride the Raven | Ladislav Hagara | GNU/Linux | Výběrový blog | Anketa | Přečteno: 3952× | Komentářů: 3, poslední 15. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    V nejnovější stabilní verzi správce souborů Midnight Commander (mc) 4.7.5.4 přestala fungovat kombinace kláves ctrl-x. Běžně porovnávám adresáře pomocí "ctrl-x d" nebo vkládám název aktuálního adresáře na příkazový řádek pomocí "ctrl-x p". V nejnovější verzi se místo porovnání adresáře pouze na příkazovém řádku zobrazí "d". Kombinace kláves ctrl-x je ignorována.


    XXX

    13.9.2011 18:39 rhrtshrth | xxxxxxxxxxx | CAD | Komentářů: 59, poslední 19. 9. 2011 | Hodnocení: 64 % (14 hlasů)

    xxx

    sitova instalace Solarisu aneb Jumpstart

    13.9.2011 17:35 prizpevy | krnoha | Přečteno: 1012× | Komentářů: 10, poslední 23. 9. 2011 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    Sun SPARC server SF V240, Solaris 10, stáří 5 let, nemá DVD mechaniku. Byla tam nějaká stará instalace Solaris 10, ale je zanedbaná a chci udělat novou. Stáhnul jsem si aktuální obraz instalačního DVD, namontoval na nějakém linuxu a NFS exportoval. Ten starý zanedbaný Solaris jsem nabootoval do jednouživatelského režimu a provedl NFS mount. Jenže ze Solarisu nabootovaného z disku se instalovat nedá, jak mě poučila podpora Oracle. Nezbývá než zařídit síťovou instalaci, které se v Solarisu říká jumpstart.


    Benchmark SSD vs. 15k RPM SAS

    13.9.2011 12:36 coredump | Filip Pytloun | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 3553× | Komentářů: 23, poslední 18. 9. 2011 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Rychlý jednoduchý benchmark SSD disku Kingston SVP100S296G a SAS disku Cheetah ST3146356SS (15k RPM).
    Jedná se o starší bench, abych obhájil své argumenty proč SSD do serveru :-)


    Jak opravit blikající UPSku po výměně baterky

    13.9.2011 11:59 jirka | Georgius | varia | Přečteno: 3298× | Komentářů: 18, poslední 15. 9. 2011 | Hodnocení: 90 % (10 hlasů)

    Můj milý deníčku,
    s ohledem na vlastní sklerózu a případný užitek kolemjdoucích ti musím napsat co dělat, když chcípne v naší velké UPSce (APC 2200) baterka. Naše UPSka sloužila 3,5 roku a pak se jednou při zkoušce náhradních zdrojů rozhodla, že už jí to nebaví. Takže spadla a shodila co na ní viselo. Vyměnili jsme baterky, ale furt hlásila, že je baterka vybitá a zuřivě blikala pravými diodkami. Co s tím ?


    Bude nás víc, nebudem se bát vlka nic!

    13.9.2011 09:27 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Za vším hledej Linux | Přečteno: 1484× | Komentářů: 10, poslední 14. 9. 2011 | Hodnocení: 60 % (5 hlasů)

    Možná i ty patříš k lidem, co jsou registrováni na serveru counter.li.org. Dnes mi přišel mail, že se toto "počítadlo" linuxových uživatelů přesouvá na novou doménu http://linuxcounter.net, což ve mě vyvolalo zamyšlení nad ošidností takových statistik


    Kipi-plugins a chybějící export do Picasy

    12.9.2011 07:05 JKR | jyrki | IT | Přečteno: 1110× | Komentářů: 31, poslední 15. 9. 2011 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Nemile mě překvapila poslední verze kipi-plugins-2.1.0, chybějící exportem do Picasy. Nevíte náhodou někdo proč tato volba již není v nabídce? Je změna trvalá?


    x

    11.9.2011 23:40 _ | ________________ | xxxxx | Komentářů: 32, poslední 15. 9. 2011 | Hodnocení: 13 % (15 hlasů)

    x

    TWM

    11.9.2011 14:20 Strider | Jan Jílek | Komentářů: 24, poslední 12. 9. 2011 | Hodnocení: 42 % (12 hlasů)

    Začal jsem opět na FreeBSD používat TWM. Nějaký čas jsem ho používal, pak jsem přešel na XFCE4 jenže jsem vyzkoušel opět TWM a zjistil jsem jak je rychlý, bezvadně se ovládající i nakonfigurovatelný. Není s ním sebemenší potíž a musím říci, že jsem opravdu překvapený, když jsem si na něj časem zvykl, jeho výkonností i přizpůsobivosti. Jen jsem si k němu doinstaloval emulátor Terminal, xterm mě zas tolik nebere. Prostě paráda.


    Stavba low cost PC (update)

    11.9.2011 13:55 muj_blok | luta | Přečteno: 2329× | Komentářů: 105, poslední 16. 9. 2011 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Chystám se složit si nové PC.


     

    11.9.2011 13:25 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 16, poslední 14. 9. 2011 | Hodnocení: 67 % (12 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Proč lidé věří nesmyslným konspiračním teoriím?

    11.9.2011 12:20 Vejšplechty | Petr Tomášek | Aktuálně | Přečteno: 4322× | Komentářů: 402, poslední 20. 9. 2011 | Hodnocení: 36 % (42 hlasů)

    Jedenácté září je zase tady a s ním příležitost k zamyšlení nad tím, proč jsou lidé schoni věřit totálním hovadinám.


    Ripování hudebního CD v Linuxu: souboj s trpělivostí

    10.9.2011 16:45 Mig_Alley | Migi | Linux | Přečteno: 2551× | Komentářů: 47, poslední 15. 9. 2011 | Hodnocení: 67 % (6 hlasů)

    Nastala následující situace: V domácnosti provozuji jen a pouze stanice s Debianem (ať už Squeeze nebo Wheezy) s prostředím Gnome 2.32. Dnes přiběhl otec s hudebním CD, které vyštrachal kdesi v novinách a že ho chce spustit, ale neumí to. V neznalosti následujících událostí jsem s nadhledem vložil CD do optické mechaniky otcova notebooku a očekával bezproblémové přehrání. To jsem se však přepočítal.


    První nahrávky z hudebního tábora

    9.9.2011 23:04 rocfdebian | Johny z Podoli | Tábor | Přečteno: 1387× | Komentářů: 15, poslední 19. 9. 2011 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Sezóna táborů 2011 skončila a já jsem zaplaven neskutečným množstvím dat. Jde o tisíce fotografií, stovky GB videa, a několik GB nahrávek audia. Vše se postupně zpracovává a již mám první výstupy. Rozhodl jsem se napsat tento zápis a podělit se o plody naší práce!

    Odľahčený svet.

    8.9.2011 18:20 lukolve | lukve | Přečteno: 1640× | Komentářů: 13, poslední 17. 9. 2011 | Hodnocení: 57 % (7 hlasů)

    Prehľad odľačených distribúcií, ktoré obľubujem.


    Rozhovory přes domovní zvonek aneb „práce doma“

    8.9.2011 15:50 pavlix | pavlix | ostatní | Přečteno: 6803× | Komentářů: 250, poslední 21. 11. 2011 | Hodnocení: 100 % (21 hlasů)

    Je září a všichni se snad zbláznili. Já se napůl doléčuju a napůl (kecám, ale skutečný poměr si nechám radši pro sebe) pracuju doma, a nečekám žádnou návštěvu.


    AToL: QoS and Traffic shaping

    7.9.2011 16:54 atol | ATOL @ FI | Linux | Přečteno: 1855× | Komentářů: 7, poslední 8. 2. 2012 | Hodnocení: 42 % (12 hlasů)

    Autor: Jan Dosoudil
    Nasledovný príspevok je študentskou prácou, ktorá vznikla v rámci predmetu Advanced Topics of Linux Administration. Predmet je vypisovaný na Fakulte informatiky MU v spolupráci so spoločnosťou Red Hat Czech. Vyučovacím jazykom je angličtina a preto je v nej aj nasledovný príspevok, študent nemá právo výberu iného jazyka. Komentáre k obsahu príspevku sú vítané v ľubovoľnom zrozumiteľnom jazyku.

    Jak se mnou Debian vyjel

    6.9.2011 19:16 dentoob | PaulosV | Debian | Výběrový blog | Přečteno: 2716× | Komentářů: 33, poslední 12. 9. 2011 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    Existují jisté věci mezi nebem a zemí, které se těžko ovlivňují. Tento týden jsem si potvrdil, že nic není dokonalé, neboť jsem musel Debian Wheezy instalovat desetkrát, aby se vůbec dal nastartovat a mezitím ještě špekulovat s rozdílnými startovacími manažery. A tak jsem si taky rozbil Windows. :-D


    Nálepky už jsou! (Update I)

    5.9.2011 16:20 Zápisník | poky74 | Linux | Přečteno: 2976× | Komentářů: 45, poslední 19. 9. 2011 | Hodnocení: 92 % (13 hlasů)

    Samolepky už jsou zhotoveny, objednávky, ceny, konstakty...


    sed -- poznámky (nejen) pro mě

    4.9.2011 14:06 muj_blog | Begleiter | GNU/Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2181× | Komentářů: 38, poslední 12. 9. 2011 | Hodnocení: 80 % (10 hlasů)

    Předem upozorňuju, že se GNU stream editor (GNU sed, dále jen sed) teprve učím. Najdete zde pro mě důležité poznámky týkající se tohoto programu. Tyto poznámky pochopitelně může využít kdokoli. Poznámka: Vím, že na Internetu existuje spousta materiálů k sedu. Já tyto moje poznámky píšu hlavně, protože se mi mnou psaný text lépe pamatuje.


    Úvaha o demokracii skrze nedělní zákaz hypermarketů

    4.9.2011 13:09 Jenda | Jendа | Poly tika | Anketa | Přečteno: 4055× | Komentářů: 676, poslední 13. 9. 2011 | Hodnocení: 55 % (22 hlasů)

    Pročetl jsem si v poslední době několik diskuzí (především tuto, extrakt) a narazil na několik zákonů a začal jsem filozofovat o morálce a právu.


    Printscreen a konvert jpg do videa...

    3.9.2011 11:12 Moje_duchaplnosti | rassko | Linux | Přečteno: 1367× | Komentářů: 26, poslední 4. 9. 2011 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    Bol som postavený pred úlohu, zachytiť obsah obrazovky v priebehu 10 minút, pripojiť k tomu zvukovú nahrávku....


    Po 70 letech

    3.9.2011 03:25 urandom | Mrkva | Ostatní | Přečteno: 2252× | Komentářů: 8, poslední 3. 9. 2011 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Jedno pozdně noční ublognutí... Kdo uhádne původ?

    Netbeans ala Gedit

    2.9.2011 19:51 Žumpa | Bedňa | Žumpa | Přečteno: 1344× | Komentářů: 7, poslední 3. 9. 2011 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Pokiaľ používate Netbeans IDE a nepáči sa vám zobrazovanie syntaxe, tak si môžete vyskúšať moju úpravu ktorú používam pre PHP skripty. Je to napodobenina Gedit farieb, ktoré sú podľa mňa ďaleko prehľadnejšie a to je dosť podstatná vlastnosť.

    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.