Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Protože se u článků seriálu o JES objevili otázky typu "Co to vlastně je JES?" doplňuji porovnání s nejrozšířenějšími produkty od MS. Vím, že toto přirovnání někde trochu kulhá (hlavně u Application serveru), ale soudím, že dává zhruba přehled kde se jednotlivé části systému nachází.
V současné době se začíná mluvit o Linuxu a o tom co přináší dobrého zrakově postiženým. Někteří jej vynášejí do nebe, jiní málem zatracují jako nepoužitelný.
Nebudu rozebírat klasické pro a proti Linuxu, to už se propralo na různých místech víc než dost.
Patřím na rozhraní mezi "zbytkaři" a slabozrakými, je pro mne tedy lepší použití odečítače obrazovky než zvětšovacího programu. Obraz generovaný "zvětšovadlem" mým očím nevyhovuje.
Alsa se intenzivně vyvíjí, každý den se do devel repozitáře vkládají nové opravy a ovladače. V diskusích se opakovaně objevují dotazy na nefunkčnost např. HDA, který je momentálně asi nejčastější příjemce změn a je dobré v takovém případě nejnovější ovladače nainstalovat.
Poslední dobou se zde na ABCLinuxu objevil druhý díl velmi zdařilého seriálu o balíčkovém systému ArchLinuxu. Přestože používám téměř výhradně ArchLinux, mám k jeho balíčkovému systému hned několik vážných výhrad. Také zde nastíním některé možnosti řešení těchto problémů, ač ne vždy realizovatelné.
Na LinuxExpu jsem mel prezentaci o kompozitnich manazerech. Za pouziti kompozitniho branche KWinu.
Při dnešním surfování na Ebayi jsem náhdou při zadání "linux phone" do vyhledávání narazil na velmi zajímavý linuxový telefon čínské provenience, o kterém se v Česku zřejmě ještě nepsalo.
V minulém dílu jsme nainstalovali DS a ověřili jsme jeho funkčnost. Dnes se podíváme na startovací prostředí, LDAPS a doprovodné utility.
Snad nejdůležitější částí JES je Directory Server (DS). Ve verzi JES 5 je obsažena verze Directory Server Enterprise Edition 6.0 . DS bude JESu sloužit jako úložiště uživatelů stejně jako i úložiště dat a configurací (alespoň části) aplikací.
Před čase vyšla nová verze Sun Java Enterprise System (JES) a to verze JES 5. Co je JES, jaké součásti obsahuje a další podrobnosti jsou mimo rozsah tohoto článku, proto vás nasměruji na stánku firmy SUN kde si můžete JES 5 také stáhnout.
Trochu si hraju s videem na webu, je to taky trochu má práce, nicméně toto se jí až tak netýká. Chtěl jsem si zkusit publikovat flash na webu v nějakém přehrávači a zjistit o kolik je výsledná kvalita horší, než u WMV9 videa. Už jsem kdysi flash zkoušel, ale kvalita i VP6 mě docela zklamala, tentokrát jsem to zkusil trochu víc.
bitbake virtual/kernel
a system se už sám postará o stažení zdrojáku, závislosti, patche, zkonfiguruje a vytvoři balíček , jádro, nebo celý rootfs image.
fork()
modulu _stackless
. Co tahle funkce dělá? Inu přesně to, co její jmenovkyně z pravého Unixu, jen nevytvoří nový proces, ale korutinu (takové lehkotonážní vlákno, které nemá preempci a musí se přepínat explicitně).
Když zdrojový kód zkrátíte a zároveň vám vzroste rychlost exekuce, tak si můžete být skoro jistí, že už do toho pomalu pronikáte. Prohlížel jsem si takhle nějaký kód v erlangu a viděl jsem tam takovou hezkou vychytávku (stejná myšlenka je použita níže ve funkci mapper/2 a collector/2), kdy dotyčný procházel pomocí lists:foldl
list a zároveň z něho vytvářel slovník (dict
). No a pak mě napadlo jestli bych taky nemohl přepsat stavový algoritmus z mého prvního erlangového modulu na rekurzivní, ale se schopností foldl/foldr funkce a pak ostatní funkce jako map a perms přepsat se stejným trikem. Zároveň mi vrtalo hlavou jestli se to náhodou nezrychlí a byl jsem dost překvený, nárust výkonu byl více než dvojnásobný a kódu dost podstatně ubylo (dostal jsem se na 1,1 us což je ani ne 2x víc než v C napsaný Alghoritm-Permute pro perl!).
Jak jsem slíbil (http://www.abclinuxu.cz/forum/show/168981), tak činím. Zkusil jsem popsat možnosti menu v IceWM.
Konečně jsem opustil zastaralou verzi 1.4.3 knihovny na vyhledávání Lucene a přešel na řadu 2, konkrétně 2.1. Přitom jsem se zaměřil na odladění co nejvíce chyb a námětů ohledně hledání. Stručně: je možné hledat v učebnici i inzerátech, výsledky by měly být relevantnější.
Ve funkcionálních jazycích se spousta (většina?) algorimů zapisuje jako rekurze. Nejinak je tomu i u erlangu. Jenže rekurze je pro normální dnešní CPU fuj a tak se to řeší (a nejen ve funkcionálních jazycích) tzv. tail rekurzí. Prakticky jde o nahrazení rekurze cyklem a nealokuje se kvůli tomu další paměť na zásobníku, ale různé jazyky se s tím umí vyrovnat různě.
Nedávno jsem narazil na úžasný nový (pro mě), průmyslově ověřený funkcionální jazyk. Jmenuje se Erlang. Jeho vlastnosti mě přiměly říct wow! Posuďte sami. Za pozornost stojí například distributed (no on je to taky tak trochu komplet OS co se dokáže tvářit, že jede jako by jeden homogenní OS na heterogenním HW) a Hot code upgrade (viz example 14), nebo "Mnesia is a nice example of the power of Erlang: in how many languages could you write a fully-featured industrial-strength distributed DBMS in less than 20,000 lines of code?"
Minule jsem tu psal o Pypy, implementaci Pythonu v jazyce samém, a o neuvěřitelné flexibilitě, kterou tato hračka nabízí.
Též jsem psal, že Pypy umí variaci na Stackless Python, tedy oprostění se od limitů systémového zásobníku. Rekurze omezená jen velikostí paměti je jen začátek. Program může explicitně manipulovat se svým zásobníkem. Je možné rozličným způsobem přepínat zásobníkové rámce funkcí atd. Následující kód mi hlava dost dlouho nebrala :
Před několika dny mě přestalo bavit řešit problémy s cryptoloop
a losetup
a tak jsem se začal poohlížet po něčem jiném.
Nedávno jsem si koupil notebooka, s tím vznikly další požadavky na domácí server. Potřebuji zajistit abych mohl v bezdrátových sítích (běžně velmi špatně zabezpečených) bez problémů pracovat, bez obav o zneužití svých dat, zároveň potřebuji používat jiné služby na sítích kde je dovolen například jen web.
Bylo mi jasné že mé požadavky může splnit VPN, pustil jsem se tedy do instalování, ale jako každý jsem se potýkal s nějakými problémy, ve stručnosti bych sem tedy rád napsal jak vytvořit VPN server (bridgovaný) pomocí programu OpenVPN.
Zdravim, pred nekolika dny jsem si kompiloval nove jadro (2.6.20.6) pokusim se ted dokompilovat nektere moduly do wmvare. Ale ejhle, vyskytla se nasledujici chyba:
Prednedávnom som si kúpil nový digitálny foťák a nejak som zistil, že mi zrazu prestáva stačiť miesto na disku... To je tak, keď jedna fotka má 2 MB, minútové video 100 MB (po rekompresii naštastie len zlomok) . A tak som sa pár mesiacov nato = pred pár dňami rozhodol pre upgrade: vymeniť interný disk v noťase zo 60 na 120 GB, samozrejme bez reinštalácie systému... Nakoniec to nebolo až také bolestivé.
Jak už si někteří z vás všimli, u mého blogu se před přibližně třemi týdny objevil banner, který reagoval na jednu docela známou reklamu. Ono se to totiž nabízí - asi jako někdejší (1996?) slogany "Kouř a síra" nebo "Za poctivou práci - doživotí!".
Pekny navod ako si v linuxe slusne zatelefonovat odkaz
X-Lite je SIP klient vyvinutý firmou XTen Networks, ktorá ho ponúka zdarma na stiahnutie. Je to odľahčená verzia komerčného klienta X-PRO určeného hlavne pre podnikové použitie. Firma XTen má v ponuke ešte niekoľko zaujimavých VoIP aplikácii, okrem iných aj pripravovaný SIP klient eyeBeam s videokonferecingom, podporou prezencie a instant messagingu.
Právě teď si doma vytvářím důmslnný systém tenkého klienta, rozhodl jsem se odstranit všechny pevné disky ze svého PC a vše co půjde přesunout na nějaký server, který bude schovaný mimo a poběží stále.
Během návštěvy pana Cerfa v Praze (já název toho článku nevymyslel :-) - viz URL) jsem měl možnost se s ním setkat i při sympaticky komorním popovídání, kterého se účastnilo jen několik dalších lidí. Sice jsem se trochu zhrozil, když jsem si (po té, co jsem na tu tzv. snídani přijal pozvání) v oficiální tiskové zprávě přečetl, že se pan Cerf setká s "bloggery" (ošklivá havěť, tihle bloggeři), ale nakonec o tom do blogu píši, takže si nemám co stěžovat... Pár neuspořádaných postřehů:
*******************************************
ako #root
*******************************************
naistalujeme balik do systemu: pacman -S ndiswrapper
Jak jsem upozorňoval minule, nasadil jsem skóre uživatelů abclinuxu. Popis najdete ve FAQ a minulém zápisku. Dále jsem ještě opravil chybu 754 - vyprázdnění cache Nursery při reinicializaci.
Ale tentokrát na reálnom hardware.. Mal som chvíľu čas, iso image som stiahol už pár dni dozadu a navyše ta zvedavosť - jednoducho som neodolal. Rýchlo nájsť v kôpke CD jedno voľné RW, pravý klik na iso -> Vypáliť na disk, Zapísať, Vymazať CD a je to. (ja tieto jednoduché veci zbožňujem, K3B a podobné som za celu dobu ani nenainštaloval - no flame pls, každému, čo jeho je) Počas vypaľovania som rýchlo prebehol plochu a homedir, či nebude treba niečo zálohovať, všetko OK, takže reštart a boot z CD.