Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
V pátek 18. 5. se v Praze na Českém normalizačním institutu konala akce, jakou ještě nezažili.
Tímto zápisem bych rád reagoval na článek, který se nedávno objevil na serveru root.cz
Je pravda, že se za pár let na Linuxu neobejdeme bez antiviru? Mám k tomuto výroku několik pochyb a rád bych je tady vyřkl a ospravedlnil.
K sepsání mě inspiroval nově nainstalovaný, ještě nezasmrádlý, řádně zakoupený VMware Workstation 6.0 for Linux. Jako vůbec první virtuální stroj jsem si do něj totiž vrazil takového menšího brášku hostitelského OS. Předchozí blogpost se mi nějak zvrtnul v oslavnou ódu na VMware, ale což, vykecal jsem se v něm ze svého nadšení, tak jdeme na věc.
Dal jsou tomuto blogpostu římskou jedna i když ani zdaleka netuším, bude-li nějaká dvě. Je to povídání o tom, jak řežu unstable experimentalem a co při tom občas používám za zvrhlosti a proč.
Krátce bych zde chtěl poreferovat o tom co se děje v CVS větvi E17.
Vývoj se v posledních měsících trochu zpomalil, i díky tomu že vyšel Yellow Dog Linux 5.0, tato distribuce využívá jako grafické prostředí právě E17.
Mezi nejdůležitější novinky patří nesporně přechod z ecore na efreet. Já osobně tento přechod považuji za nepodařený, právě kvuli tomuto přechodu jsem neaktualizoval E17 skoro 4 měsíce. Tento přechod přinesl především slušný zmatek do již tak nedávno překopávaného systému ikon, vývojář, který na tom pracoval svou práci nedodělal a tak je nyní situace dost špatná, některé aplikace využívají ecore, jiné efreet.
Další (alespoň pro mě) důležitou novinkou jsou ikony na ploše, zatím je to velmi nedoladěné, ale svůj úkol to splňuje dostatečně, pokud si tedy ikony připravíte například v gnome, nebo přes textový editor v adresáři ~/Desktop/.
Jsou zde ještě jiné novinky, ale ne tak významné.
Přikládám snímek obrazovky:
Pred pár dňami som sa po dlhej dobe premýšľania rozhodol kúpiť si externé LCD. Voľba padla na 22'' Acer AL2216WsD - v testoch, čo som našiel na nete, mal najlepšie farby, a pritom je skoro najlacnejší (vo variante bez DVI vstupu najlacnejší - cca. 6800) - skoro až trápnych 7200 Kč. O pár hodín po rozhodnutí bol u mňa, po otestovaní na spolubývajuceho windowsoch som nenašiel vadné pixely a tak som ho pripojil k noťasu a začala sranda menom konfigurácia X.org
Na serveru polishlinux.org vyšel hezký návod na tvorbu neonového textu v GIMPu. Zkusil jsem ho, líbil se mi, tak vám zde předkládám jeho popis v češtině.
Lidé (a jiné opice) byli od Architekta vybaveni ve světě živočišných druhů velmi vzácnou polohou očí, která jim poskytuje mnoho výhod od jednodušší aplikace očních stínů po pohodlnější nošení brýlí. Někde mezi těmito výhodami se krčí i schopnost vnímat o jeden rozměr více, než je umožněno třeba našim oblíbeným tučňákům. Tento rozměr se však poněkud obtížněji zachycuje fotoaparátem…
Zdravim
V jedné malé firmě (5 účtů) žil byl MS SBS 2003, dělal firewall, doménu, exchange poštu a fax.
Dokončil jsem revizi českého překladu balíku coreutils. Mezi GNU balíky zaujímá 12. místo měřeno rozsahem katalogu (1208 hlášek). Avšak významově se řadí ke stěžejním částem GNU. Vždyť obsahuje takové nástroje jako cat, chroot, cp, date, ls, sort nebo who!
ve flamu na rootu jsem nasel krasnou vecicku o niz jsem ani netusil, ze ji gcc umi -- optimalizace podle vysledku profileru. pri beznych optimalizacich nema tradicni prekladac (nemlouvim ted o JIT kompilaci) sanci zjistit, jak ktere casti kodu budou volany casto, z jakych mist a podobne... a proste jen hada a tipuje. nicmene, pomoci vcelku zastrcenych direktiv prekladace -fprofile-generate
a -fprofile-use
jde situace velice hezky zmenit a hodne pozitivnim smerem.
Je to skoro týden, co jsem si nainstaloval Fedoru 7 Test 4, tak jsem se rozhodl, že bych se mohl podělit se svými prvními dojmy, postřehy a možná i nějakými tipy.
Jak jsem slíbil, tak činím a dávám vědět jak pokračuje akreditace Open Source aplikací pro testy ECDL.
Dneska jsem v aur narazil na PKGBUILD s velice slibným popisem:
PAM modules that enables either two-factor or password-less authentication using an USB storage device (such as an USB Flash Mem
Poslední dobou se kromě pythonu a pyqt4 zabývám i proti stranou. Tím myslím ruby a GTK2. Musím uznat, že myšlenka ruby, všechno je objekt se mi zamlouvá. Chvíli jsem přemýšlel, jaký malý skriptík si napsat, až mě nakonec nakopl jeden místní blog.
Před pár hodinami Linus přidal do svého stromu nový wifi stack (vrstvu pro bezdrátové síťové karty) mac80211. Znamená to, že se ho dočkáme v kernelu 2.6.22. Příjemná zpráva, doufám, že kromě vývojářů i pro všechny, kteří používají wifi pod Linuxem. Je to totiž první krok pro vyřešení současné neutěšené situace s wifi v Linuxu.
Zdravím komunitu. Feisty Fawn tu už chvíli je a řekl jsem si, že by stálo za to pustit se do překladu neoficiálního průvodce na ubuntuguide.org.
Jak jsem slíbil, tak činím a přináším návod jak rozchodit AnyDATA CDMA modem pod FreeBSD( Odzkoušeno jen ve verzi 7.0 ale mělo by to platit i pro starší verze). Takže co budemem potřebovat:
Tímto bych Vám rád představil Slax Tools. Slax Tools jsou grafické (QT, KDE) aplikace, které zjednodušují proces úpravy živé linuxové distribuce Slax. Slax Tools jsem vytvořil v rámci mého výzkumného úkolu Živé distribuce na Katedře matematiky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské. Inspirací mi byl program MySlax Creator od Martinja Starrenburga.
Minule jsem tu psal o tom, jak se mi nepodařilo kontaktovat český tým a jak je to celé divné.
Před pár týdny jsme přecházeli z dosovské verze účetnictví PCS4 na windowsovské Aconto MSP stejného výrobce.
Dlouho jsem řešil následující problém: integrované grafické karty Intel 915 a podobné, které se často nachází v levnějších noteboocích, jsou známé tím, že mají špatně definované rozlišení. To se dá částečně opravit spuštěním utilitky 915resolution PŘED spuštěním aplikace, která toto zařízení využívá, tedy většinou Xorg. Ale nebylo by špatné kdybych mohl v plné míře využít textového režimu ve vysokém rozlišení framebufferu a také gensplash/fbsplash. Ale právě kvůli zmíněnému problému nelze využít plného rozlišení a navíc po spuštění Xorg se na tty rozhází pixely a už s tím vůbec nejde pracovat. Je tedy třeba spustit 915resolution PŘED aktivací framebufferu. To je ale menší oříšek, protože kvůli podpoře fbsplash nelze sestavit framebuffer jako modul, takže není možné spustit 915resolution a pak modprobe. Je nutné spustit 915resolution PŘED startem jádra, což zní dost děsivě. Na různých fórech jsem se pouze dočetl, že se asi budu muset smířit se stávajícím stavem.
Tento zápis byl vyprovokován tímto komentářem k zápisku Přichází vlna znatelného nárůstu podílu uživatelů Linuxu (?).
Bude jaro 2007 významným historickým milníkem začínajícím masivnější osvojování Linuxu?
Každý, kdo občas zdigitalizuje nějakou tu realitu do pixelné podoby, ví, že bez dodatečných úprav v oblíbeném úpravátoru se jeho fotografie neobejdou. Spousta lidí končí u Doostřit, Jas/Kontrast, Oříznout. Mezi fotografy jsou však i umělci. A my chceme jít ještě dál. Chceme, aby naše umělecké fotky byly ještě umělečtější…
V dnešní době se do popředí zájmu a pozornosti uživatelů dostávají dvoujádrové procesory. Na výběr je Intel Core Duo, Intel Core 2 Duo nebo AMD Athlon64 X2, AMD Turion64 X2. My se podíváme jak je možné nastavit power management u těchto procesorů.
Rozhodl jsem se, že se mi KDE líbí natolik, že se pokusím pomoci při lokalizaci tam, kde na to budu stačit. Třeba bych mohl občas přeložit nějakou nápovědu nebo se třeba starat o nějakou stránku s informacemi a hlídat aktuálnost. Své zkušenosti jsem shrnul do následujícího článku.
Myslím, že by to bolo príliš dlhé, dať to do správičiek - takže tu je nejaké zhrnutie vecí, ktoré som našiel na nete dnes, pri nezáväznom hľadaní riešní mojich problémov s 2.6.20kovým jadrom (varovanie: okrajovo súvisí s feistym :o)).
V jednom z předchozích zápisů se kdosi ptal na smysl perspektivního klonování v GIMPu (tuto funkci obsahuje GIMP vývojové řady 2.3).