Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Jednou z věcí, na kterou jsem si u svého ThinkPadu hodně rychle zvykl, bylo scrollování do všech směrů. Prostě jen stisknu jedno tlačítko a pomocí trackpointu dojedu kam chci. O to více mi vadilo, že jedna z mých nejpoužívanějších aplikací - Firefox - tuto funkci vesele ignorovala a při jakémkoliv pokusu někam horizontálně odscrollovat reagovala posunem zpět/vpřed v historii.
Předevčírem jsem dostal náladu napsat si bota pro přístup do jabber chat roomu. Moc českých návodů pro python-jabber jsem nenašel a ono ani anglických, takže jsem nastudoval zdrojáky, přiložených příkladů a zkusím interpretovat co jsem se naučil.
Sice je na internetu dostupná hromada návodů, ale co bych jeden nepřidal. Upozorňuji, že se to týká distribuce CentOS, která jede na serveru. Je to trochu škoda, protože mi aptitude přijde daleko komfortnější nástroj, než yum, ale z mnoha důvodů je lepší, že tam je CentOS.
V diskusi u zápisu KDE tipy a triky padla stížnost na pomalost diskových operací. Troufám si tvrdit, že právě "rychlost" disků je ta největší brzda dnešních počítačů.
Dneska jsem zkusil nastavit tuto integrovanou grafiku na dualhead a hned napoprvé jsem uspěl.
Mám ještě několik oficiálních CD Ubuntu 6.06 LTS pro i386 které se mi nepodařilo rozdat potenciálním novým uživatelům. Rád je předám někomu kdo Ubuntu určitě vyzkouší a bude šířit dál. Nejlepší asi bude osobní převzetí v centru Prahy (chodím na PřF UK), domluva po mailu nebo jabber na fredrooks at gmail.com
Mám Rhythmbox 0.9.5, což je poslední verze (tedy alespoň podle zdrojáků dostupných na webu projektu). Je v něm možnost aktivovat plug-in modul, který při přehrání skladby stáhne obrázek, který podle něj přísluší k nahrávce, ze které skladba je.
Už je to pár měsíců, co jsem v Pythonu napsal prográmek tv_grab_cz, který stahuje televizní programy ze serveru 365dni.sms.cz a generuje z nich XMLTV soubory. Pokud vlastníte televizní kartu, je to nesmírně užitečná věc, jelikož většina TV aplikací (např. TVTime, MythTV, Freevo, atd.) XMLTV přímo podporuje. Původně jsem chtěl program zveřejnit teprve až dodělám automatické generování stop-časů (v současnosti se musí na vygenerovaný soubor spustit ještě program tv_sort
z balíku xmltv, který stop-časy dodatečně vygeneruje a soubor přetřídí), ale pár lidí mě prosilo zda bych ho nezveřejnil už nyní, takže tady ho tedy máte
Tak sem dnes kouknul na screenshoty nového grafického tématu v budoucí verzi Mandriva 2007 a musím říct, že se mi fakt líběj.
Takovych lidi si tu porad stezuje, ze KDE aplikace startuji hodne pomalu, kdyz se pouzivaji mimo KDE. Reseni je proste: Pouzivat je v KDE ;). A nebo si trosku pomoct. My za to totiz vlastne ani moc nemuzeme ...
Tak tahle otázka mě včera několikrát napadla, když jsem použil mód "Navrhované skladby". A protože hudby mám celkem dost, zajímalo mě co že se mi to má líbit.
Už pěknou řádku let mi doma leží CD s Need for Speed III HP, poslední dva měsíce jsme se snažil danou hru rozchodit v Linuxu přes wine, ale moc se mi to nedařilo, až před pár dny jsem narazil na stránku kde byl návod jak rozchodit NFS 4 HS pod Wine a toho jsem se chytil.
Je venku nový Azureus 2.5.0.0. Přibyla v něm dost vychytaná funkce Automatic upload speed, která se stará o pingání na ostatní klienty v distribuované databázi a z toho odhaduje vytížení sítě. No a podle toho pak nastaví rychlost odesílání.
Vim, ze uz vas s tim spamovanim o TV programu stvu, ale me to bavi :). Pridal jsem schovani do systray, takovy primitivni vstup z CSFD a dalsi veci :).
Při občasném psaní seriálku o překladačích zjišťuji, že neznám prakticky žádné programovací jazyky. Teda znám jich dost, ale to jsou takové ty běžné, jazyky jako je C, Pascal, C++, Java, JavaScript, PHP, Python, shell, SQL (a PL/SQL) a trochu VHDL. Jediný z exotičtějších jazyků je Smalltalk a trochu jsem viděl D a Logo. Momentálně po očku pokukuji po Lispu (líbí) a Forthu (taky líbí, ale asi nemám využití), což jsou jazyky ze zcela jiného soudku, než ty předešlé (až na ten Smalltalk).
Standardní dodávkou v distribucích běžících s KDE bývá Kaffeine. Totiž frontend, neboli přívětivé rozhraní pro přehrávání multimédií. Jeho současná ostrá verze 0.8.1 se jaksi ocitla i v mém Kubuntu 6.06 a já záhy zjistil, že umí docela dost věcí, které mi dlouho scházeli, nebo jsem je předtím prostě nenašel. Dodám jen, že mám KDE 3.5.2 s některými novějšími knihovnami.
Někteří z vás si možná vzpomenou, že jsem před nějakou dobou hledal hezčí verzi kancelářského balíku OpenOffice.org než je ta standardně dodávaná přímo od autorů. V té standardní mě už nebavily hnusné (nějak divně antialiasované) fonty v menu, Open/Save filedialog, který jenom zdržuje při práci. Chcete otevřít nějaký soubor, pak další a nakonec je oba uložit jinam na disk...ve standardní Office klikáte a klikáte,až se uklikáte k smrti.
Neradujte se předčasně, už ty uvozovky naznačují, že funkčnost pod GNU/Linuxem - nebo aspoň čímkoli jiným než MSIE, třeba i jen na Windows - se (aspoň zatím) nekoná. Ale i tak ta změna stojí za zmínku, protože dosavadní úroveň bezpečnosti se za dostatečnou označit nedala.
Ne, nehodnám tu vést svatou válku proti propietarním operačním systémům. Vlastně proti výše jmenovanému skoro nic nemám. Ale stejně jsem byl nucen ho odstranit z disku.
Zdravím všechny, nechci obtěžovat diskuzi a tak zatěžuji blog.
Chtěl bych si na svých stránkách vytvořit následující věc.
Pokud pošlu pomocí jednoduchého formuláře zprávu, chtěl bych aby se mi
zobrazilo malé popup okno, ale ne přímo nové okno ale malý obrázek(message send
, nebo message send error
), neco na styl okýnek Loading...
(nevím přesně jak to nazvat).
Je to asi týden co jsem v blogu zde na abclinuxu.cz psal, že jsem se rozhodl naprogramovat alternativu k wokenímu dvdshrinku.
No musím přiznaz, že v původním plánu bylo to, abych tento víkend měl již první verzi, kterou by jste si mohli stáhnout a vyzkoušet. Jenže kvůli nedostatku času se vývoj spomalil a já nebyl schopen ten kod dát do hromady. Doufám že to stihnu do příšrího týdne.
Momentálně už umí načíst DVD, získat informace, vybrat stopy(title,audio,titulky), vypočítat rekompresní poměr, zmenšit film na velikost jednoho dvd5 disku a vytvořit dvd-strukturu. Dokonce má i funkcni ukazatel průběhu.
Do vydání první veřejné verze mám v plánu oštřit chyby typu: žádné dvd, spatny format dvd, malo mista na disku apodobne. Dále chci přidat možnost vytvoření obrazu iso a vyčištění a vyladění kódu. Jak momentálně vypadá si můžete prohlédnout zde:http://kozzi.php5.cz/wxdvdshrink.png
Mám na disku stále ještě dvě partišny typu FAT a NTFS, ale běžně je nepoužívám. gnome-volume-manager mi je ovšem ve spolupráci s HALem vždy připojí a nautilus je zobrazí na desktopu, o což nestojím.
Dneska místo popisování co se mi všechno stalo nestalo zkusím popsat strastiplnou cestu instalace a konfigurace pure-ftpd na (X-K-Ed)Ubuntu. Můžete to brát jako návod pro Linux newbie.
Momentalne tunim jednu aplikaci na vykon a presto, ze jsem pri posledni aplikaci, co jsem psal v Basicu nadaval jak spacek. Postesklo se mne po jedne uzasne basicove konstrukci -- ON <cislo> GOTO <adresa1>, <adresa2>...
Spolubydlici po me chtel instalacky debianu, tak jsem na nej vytahnul sve zabijacke CD - stary neoficialni release debianu 3.2.
Chudak si pripojil dva disky s windows a probouchal se instalaci az k uzasne polozce automatickeho rozdeleni disku. Asi tam nebyl dost velky cerveny vykricnik, tak s klidem prastil do enteru a za chvili me volal, ze mu neprojde krok s bootloaderem.
Tak jsem mu v druhe konzoli vypsal partition tabulky a kupodivu po zadnych windows ani vidu ani slechu. Tak jsem mu poblahopral k nejrychlejsimu moznemu odwirovani a rucne pripravil /target.
Bydla se nervozne ozval, ze na druhem disku mel dulezita data, tak jsem mu stihnul dat i insruktaz k pouzivani gpart. No v podstate nemel jinou sanci nez gpart dev/hdc -W /dev/hdc.
A myslenka dne? Debian vazne neni pro amatery.
;)
Tak jsem si přečetl tento článek, o tom, jak zrhuba bude vypadat Ubuntu 6.10 s Gnome 2.16. A mám radost. Mám radost z toho, jak je Gnome dospělé. Dospělost programu se dá poznat například podle toho, že je čas na optimalizace. To znamená, že už je implementována všechna potřebná funkcionalita a přitom je program pořád ještě aktivně vyvíjen.