Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 12:17
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Distribuční novinky - 17/2009Tlak na použití FLOSS v Itálii. Android doputoval k verzi 1.5. Android se dostává mimo svět telefonů. Laptopy OLPC vstupují do Indie a Sierra Leone. Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope. Easy Peasy 1.1.
Aktuálně: FIT na ČVUTAkademický senát ČVUT schválil dne 22. dubna vznik Fakulty informačních technologií, která by se stala v pořadí osmou fakultou této univerzity. Toto rozhodnutí přichází dva týdny poté, co vznik posvětila Akreditační komise MŠMT ČR, která zároveň akreditovala bakalářský studijní program Informatika.
Mandriva Linux 2009 CZ - 7 (multimédia, audio)V sedmém a posledním díle seriálu o Mandrivě 2009 se společně podíváme na vybrané aplikace týkající se zvuku.
Sjednocující souborové systémy: architektura, vlastnosti a návrhové volbySjednocující souborový systém (unioning filesystem) kombinuje jmenné prostory dvou či více souborových systémů a vytváří tak jediný spojený jmenný prostor. Vhodné například pro živá CD/DVD nebo NFS. Existují již dvě desetiletí, ale Linux ještě implementaci přijatou nemá. Tato série článků zkoumá, jaké jsou možnosti.
Kdenlive - 3 (audio a video efekty)Dnešní díl věnuji zvukovým a obrazovým efektům přítomným v Kdenlive. Je jich docela dost, takže se pojďte seznámit. Navíc zmíním aplikaci a kombinace efektů.
Red Hat: Den otevřených dveří 2009Dne 29. dubna 2009 proběhl v brněnské pobočce Red Hatu den otevřených dveří. Pobočka není ani co by kamenem dohodil od zastávky šaliny číslo 12 (u nás žádné tramvaje nejezdí), velký poutač Red Hat na střeše budovy snad nejde přehlédnout.
Grafické programy v Qt 4 - 6 (WebKit, Phonon, taby, modálnost oken)V tomto díle si ukážeme použití WebKitu ve webovém prohlížeči s taby a použití Phononu v jednoduchém přehrávači zvuku. Také si řekneme, jak z programu vyvolat další okno a co je to modálnost oken.
WebIssues je multiplatformová opensource aplikace pro týmovou spolupráci a pro sledování projektu. Klient je ve verzi 0.9.4, vytvořený pomocí Qt4, a existuje i překlad do češtiny. Server je ve verzi 0.8.4, napsaný v PHP.
Laptopy projektu OLPC se dostanou do Indie a Sierra Leone. Indie si jich objednala 250 000 kusů a do Sierra Leone jich 5000 dodá organizace pro lidská práva. Více na LinuxWorld.
HPLIP (HP Linux Imaging and Printing) ve verzi 3.9.4 přináší podporu velkoformátových tiskáren Designjet; programy jako hp-setup a hp-plugin už nemusí běžet s administrátorskými právy (HPLIP podporuje PolicyKit); HPLIP pluginy lze digitálně podepisovat a ověřovat (GnuPG). Dále byla přidána například podpora tiskárny HP Officejet 6500 All-in-one Printer, zatím ale nelze používat fax (známé problémy).
Google zveřejnil analýzu a porovnání dvou distribuovaných systémů pro správu verzí: Git a Mercurial. Dokument byl vytvořen v létě 2008. Google nyní na Google Code nabízí Mercurial, sám ale používá Git například pro Google Android.
Red Hat a Georgia Tech zveřejnily výzkum, který ukazuje aktivitu jednotlivých zemí ve světě open source. První tři místa žebříčku patří evropským zemím: Francii, Španělsku a Německu. Spojené státy jsou až na 9. místě. Česká republika stojí na 39. místě, hned za Pákistánem. Více na LinuxDevices.
Bylo vydáno 24. (narozeninové) číslo nezávislého elektronického časopisu s názvem Full Circle Magazine. Tento měsíčník je primárně určen pro komunitu kolem Ubuntu, ale užitečný může být i ostatním. Pokud máte zájem pomoci s překládáním FCM do češtiny nebo slovenštiny, informace najdete na českém fóru Ubuntu.
Linux Fund rozšířil spolupráci s projektem Gnash (vývoj svobodného Flash přehrávače). Cílem je získat finance na rozšíření funkčnosti Gnash tak, aby v něm fungovala editace map z projektu OpenStreetMap. Tato práce by zároveň měla rozšířit kompatibilitu s YouTube.
V blogu linuxshellaccount vyšel zápisek s několika chybovými hláškami, se kterými se můžete setkat na Linuxu (plus nějaký ten bonus z Windows). Některé jako "printer on fire" jsou známé, jiné tolik ne.
Vyšla nová verze C++ knihoven Boost 1.39.0 Beta 1. Přináší novou knihovnu Signals2 a aktualizuje knihovny Asio, Flyweight, Foreach, Hash, Interprocess, Intrusive, Program.Options, Proto, PtrContainer, Range, Unordered a Xpressive. Kromě toho opravuje několik chyb a aktualizuje nástroje Boostbook a Quickbook.
Hudební průmysl v EU slaví další vítězství. Podle článku na arstechnica.com Evropský parlament minulý týden odhlasoval prodloužení copyrightu na hudební díla z 50 na 70 let, což znamená, že např. některé počiny Beatles o vlásek "unikly" přechodu do public domain. Parlament se také nechal slyšet, že uvažuje o podobném kroku v případě filmů.
Od května 2009 společnost Compulab zahájí vyřizování objednávek vylepšené verze fit-PC2. Jedná se o malé embedded zařízení s hezkým výkonem (Intel Atom 1,6 GHz), 1 GB RAM, plnou podporou HD videa (HDMI) se spotřebou okolo 6-8 W. Zařízení lze využít jako miniaturní multimediální centrum nebo malý server či tenký klient. Více informací na stránkách výrobce fit-pc.com nebo na českých stránkách fitpc.cz.
ReactOS, svobodný operační systém usilující o kompatibilitu s Microsoft Windows, vyšel ve verzi 0.3.9. Ta přináší opravu řady chyb i nové vlastnosti, zejména v jádře, nižší paměťové nároky i synchronizaci knihoven s projektem Wine.
Computerworld.com přináší informaci o tom, že společnost Samsung představila svůj chytrý telefon běžící na operačním systému Android. Model I7500 bude mít dotykový display s úhlopříčkou 3,2", pětimegapixelový fotoaparát a 8GB vnitřní paměti. Pro připojení bude k dispozici Wi-Fi a HSPA. V některých zemích Evropy by měl být tento telefon dostupný již od června tohoto roku. Kdy se dostane do dalších částí světa a kolik bude stát, zatím společnost nezveřejnila.
Ve čtvrtek proběhne další Fedora Test Day, tentokrát na téma SSSD a PolicyKitOne. SSSD má za cíl rozšířit klíčová bezpečnostní pravidla v distribuci Fedora. Nabízí skupinu démonů poskytujících přístup ke vzdáleným adresářům a autentizační mechanismy.
Pokud chcete vidět, jak akce probíhá, připojte se na #fedora-qa kanál na irc.freenode.net od 13 do 21 hodin. Bližší info na fedoraproject.org/wiki/Test_Day:2009-04-30.
General Electrics předvedla svůj mikro-holografický optický disk (velikosti CD), na který lze zaznamenat až 500 GB. Více v článku na BBC.
Webový prohlížeč Uzbl se snaží držet unixové filozofie (program má umět jednu věc, má být schopen spolupracovat s dalšími programy...). Jde tedy o prohlížeč založený na Webkitu, ovládaný klávesnicí a obsahující pouze funkce týkající se prohlížení webu, o další věci se mají starat externí skripty. V duchu principu KISS se snaží o minimalistické uživatelské rozhraní. Projekt je starý několik dní a je tedy ve stavu velmi raného vývoje.
Richard Stallman hovořil o svobodném softwaru a GNU GPLv3. Když se ho zeptali na licenci Affero GPL, opřel se do modelu Software As a Service (software jako služba). Je to prý ještě horší než používání proprietárního softwaru, protože zde dáváte data do cizích rukou a nemáte šanci program opatchovat.
Na WindowsForDevices.com se píše o projektu Microsoft Research a Univerzity v San Diegu: USB síťová karta, která má flash úložiště, sama stahuje (i přes P2P) a probouzí PC, jen když je to nezbytné. Šetří se tak energie. Navzdory zapojení Microsoftu do projektu na ARM procesoru této síťové karty neběží Windows, ale Linux.
Unixový systém Minix stále žije. Nyní se nizozemské univerzitě podařilo získat grant z fondů EU na pokračování v rozvoji systému, který chce být "spolehlivější a bezpečnější než Linux nebo MS Windows". Minix používá architekturu známou jako mikrokernel a peníze z grantu umožní vývoj funkce pro samoopravování, pokud dojde k chybě. Čtěte PCWorld.
Vyšlo Kaffeine 1.0-pre1 pro KDE 4. Je to první ukázková verze pro zvědavce, která je přepsaná, aby používala Qt 4, Phonon a Solid. Podívejte se také na malou recenzi.
Na webu The H Open Source vyšel přehled toho, co přinese Linux 2.6.30. Přibude podpora pro souborové systémy EXOFS a NILFS2, cache pro AFS a NFS, najdete také opravy v ReiserFS a řešení problémů s latencí u ext3/4 při používání fsync().
Mozilla vydala 4. betaverzi Firefoxu 3.5 (dříve známý jako Firefox 3.1) v 70 jazycích včetně češtiny. Obsahuje nové vlastnosti a vylepšuje výkon, rychlost i kompatibilitu s weby.
Vyšla vývojová verze Fedora 11. Přináší podporu KMS pro grafické karty nVIDIA, ATi a Intel, dále podporu ext4, Windowsí cross-kompilátor MinGW a spoustu dalších novinek. Stabilní verze je plánována na 26. květen.
Prakticky všechny dnešní netbooky běží na platformě Intel Atom. To by se ale mělo v příštích několika měsících změnit, do hry přichází platforma ARM se svou nižší spotřebou a levnější výrobou. Více na www.reuters.com.
EFF žaluje Apple, neboť chce obhájit práva prvního dodatku (svoboda slova) u nekomerčního projektu BluWiki. Minulý rok zde uživatelé zahájili debaty o umožnění spolupráce iPhonů a iPodů s jiným softwarem než iTunes. To se Applu nelíbilo a výhrůžkami dosáhl skrze DMCA odstranění.
Vyšlo Maemo 5 Beta SDK, který vývojářům nabízí zmrazené API. Dále přichází s prvním konceptem příručky pro vývojáře nebo možností vytvářet widgety pro Maemo 5 Desktop.
LinuxDevices.com informuje, že čínská firma IVT oznámila dostupnost komerčního Bluetooth 3.0 stacku pro Google Android a Intel Moblin. IVT kromě toho připravuje novou verzi grafického rozhraní BlueSoleil (7.0) pro zmiňované systémy a různé verze Windows, která bude tento stack využívat.
Linux-mag.com uveřejnil druhou část rozhovoru s Linusem Torvaldsem. Zatímco první část se týkala hlavně vývoje jádra obecně, tato je zaměřena převážně na Git. Dále se věnuje také přispívání do kódu a hlášení chyb.
Vyšel VirtualBox 2.2.2. Zlepšuje stabilitu a výkon, jinak má například přepracovaný dialog pro nastavení sítě.
Nová opravná verze prohlížeče Firefox odstraňuje regresi z verze 3.0.9 a zlepšuje stabilitu.
Vyšel Mandriva Linux 2009 Spring (2009.1), k dispozici je Release Tour, Release Notes a Errata (na českých překladech se pracuje). Server MandrivaLinux.cz při té příležitosti změnil vzhled a redakční systém. ISO obrazy 2009.1 najdete na obvyklých mirrorech, torrenty ještě nejsou k dispozici.
Nedávná patentová aféra okolo TomTomu a jeho používání embedded Linuxu společně s FAT je všem dobře známá. Došlo sice k dohodě, nicméně linuxoví aktivisté nechtějí tento problém nechat vyšumět. Více na theregister.co.uk.
Vyšla vývojová verze xf86-video-intel 2.7.99.1. Odstraňuje podporu XAA a EXA, protože nepodporují GEM (2D akceleraci obstarává UXA), a také DRI1. Tímto se změnšil objem kódu o 10 % a vývojářům to velice usnadní další vývoj. Kromě toho vylepšuje běh X serveru bez DRI. Kvůli těmto změnám je potřeba mít xorg-server 1.6 nebo novější.
Po několikaměsíčních jednáních dohodlo české předsednictví EU kompromis mezi členskými státy a Evropským parlamentem ohledně telekomunikačního balíčku. Jedním z posledních projednávaných bodů bylo právo občanů na přístup k internetu. Uživatelům internetu bude moci být v některých případech tento přístup znemožněn. Budou mít ale právo na přezkoumání takového rozhodnutí. Každý členský stát si do jisté míry bude moci tuto problematiku upravit. Dohodu ještě musí příští týden schválit Evropský parlament a potvrdit členské státy na jedné z příštích ministerských rad.
Lidé okolo projektu Miro přišli se zajímavým nápadem: Za čtyři dolary měsíčně můžete adoptovat řádek kódu a přispět tím na vývoj.
Vyšla verze 1.2 správce id3 tagů pro KDE Kid3. Přináší například možnost importu bookletů z různých zdrojů, vylepšuje proxy autentizaci s Qt 4 a několik oprav chyb.
Vyšlo dhcpcd 5.0.0. Jedna instance služby nyní dovede obstarávat několik rozhraní najednou. Konfigurační profily lze nově nastavit pro jednotlivá rozhraní a SSID. Program nyní sleduje externí změny routovacích informací. Přibyla podpora DHCP INFORM přes PPP a ovládací socket, přes který lze sledovat události programu. dhcpcd je nově také BOOTP klient.
Blackduck udělalo výzkum open source kódu. Podle jejich odhadů existuje na světě přes 200 000 open source projektů s celkem více než 4,9 miliardy řádků kódu. Vývoj tohoto kódu by stál 387 miliard dolarů a zabral 2,1 milionu člověkoroků.
Eric Raymond prohlásil, že licence GNU GPL už není třeba. Podle něj je zbytečné kód nadále takto chránit, když trh uzavření kódu potrestá sám. Více na OSNews.
Třetí betaverze Thunderbirdu 3 měla vyjít 12. května, ale již nyní je jisté, že se to do té doby nestihne. Vývojáři vydání opět o několik týdnů odložili - s tím pochopitelně souvisí i odložení finální verze.
Tuxradar.com dnes přináší dva články zajímavé pro majitele netbooků. V prvním z nich najdete porovnání čtyř linuxových distribucí určených právě pro malé notebooky - jedná se o Xandros, EeeXubuntu, Pupeee a gOS, z nichž nejlépe z testu vychází EeeXubuntu. Druhý pak poskytuje podrobnější pohled na novou distribuci Ubuntu Netbook Remix spolu s mininávodem, pomocí něhož získáte UNR z vašeho klasického Ubuntu.
Vyšel ioquake3 1.36. Má plnou podporu x86-64, VoIP, používá OpenAL, má přepsaný PowerPC JIT, barevný konzolový výstup a další novinky.
Vyšla opravná verze stabilní řady Linuxu 2.6.29.2, která přináší zhruba stovku patchů. Pár z nich může mít vliv na bezpečnost. Uživatelům se jako vždy doporučuje přejít na tuto verzi.
Byl vydán openMagazin 3/2009 (PDF, 2,3 MB), obsahuje cca 40 stran článků o Linuxu a Openoffice.org. Stáhněte si jej a šiřte jej dál. Redakce uvítá pochvaly, připomínky a komentáře na adrese redakce zavináč openmagazin.cz. Z obsahu: Xfce 4.6., GNOME 2.26, seriál o KDE4, Dell Inspiron Mini 9, rozhovor o PCLinuxOS, příklady nasazení OpenOffice.org a další.
Vyšlo NetBSD 5.0. Má novou implementaci vláken, preempci jádra, nový plánovač, posixové real-time plánování, fronty zpráv, asynchronní I/O, podporu zápisu na UDF, X.Org místo XFree86 a ještě spoustu dalších věcí.
Vývojáři kancelářského balíku OpenOffice.org oznámili, že na mirrorech je k dispozici druhý kandidát na vydání verze 3.1. Informace o něm naleznete v poznámkách k vydání. Podle plánu by měla konečná verze vyjít 7. května.
Vyšlo OpenBSD 4.5. Přináší počáteční podporu OpenMoko, rozšiřuje podporu hardware a přidává novou funkcionalitu. Přichází se spoustou předkompilovaných balíčků pro všechny podporované architektury. Vizte též podrobnější seznam změn.
Projekt Apache Shale končí, bude přesunut do Apache Attic. Šlo o webový framework založený v roce 2004 jako JSF (JavaServer Faces) alternativa pro vývojáře Struts.
Vyšel sed 4.2. Byl přelicencován na GPLv3, opravuje různé chyby (např. zpracování multibyte), zlepšuje přenositelnost díky použití gnulib, je rychlejší s UTF-8 locales a přináší několik nových vlasností (zejména přepínač --follow-symlinks).
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.