Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Minidistro: Lunar, Auke KokLunar je distribuce, kterou si uživatelé kompilují ze zdrojových kódů na vlastních počítačích. Vychází (stejne jako SourceMage) z distra Sorcerer. Auke Kok: „Linux byl pro desktop připraven téměř od prvního dne své existence.“
Inovace a výzkum v IBMNástroj pro analýzu uhlíkových dopadů. Spolupráce FNKV s IBM vytváří podmínky pro vyšší spokojenost pacientů. Podoba státní správy na celém světě se podle nové studie IBM brzy změní. IBM posouvá komunikaci a spolupráci v reálném čase do prostředí 3D. Rozsáhlá iniciativa IBM řeší posun v toku světových dat.
Distribuční novinky - 51/2008Poslední dění kolem Debianu: Údajně sexistický e-mail v konferenci; Hlasování o Lennym. Úspěch Chrome má vliv na vztahy Google a Mozilly. Nový technický ředitel Linux Foundation. ZevenOS 1.0. Linux Mint 6. Distribuční rada: přidáváme rozšíření do OpenOffice.org.
Společnost VMware zpřístupnila a bude udržovat repozitáře s VMware Tools v nativních balíčcích pro distribuce RHEL4, RHEL5, SLES9, SLES10 a Ubuntu LTS. Kompletní informace a návody jsou k dispozici. Podpora více distribucí se objeví v dohledné době.
Vyšlo Wine 1.1.11 (vývojová verze). Přináší opravy chyb pro podporu IE7, podporuje křížovou kompilaci s Mingw64, zlepšuje podporu MSI instalátorů, přináší různé optimalizace Direct3D a další novinky.
Vyšlo NVIDIA CUDA 2.1 Beta. Přináší hlavně lepší interoperabilitu s OpenGL a nějaké drobnosti, zatím ne podporu OpenCL. Verze 3.0 by se měla objevit příští rok.
Rád bych představil svůj zkušební projekt, který se zabývá rozpoznáváním obličejů v obraze na internetu. Chtěl bych tímto požádat širokou veřejnost a čtenáře tohoto serveru o pomoc při testování a vyplnění ankety spokojenosti s rozpoznáváním. Výsledky budou využity pro budoucí vývoj. Testovací stránky projektu.
Joe "Zonker" Brockmeier komentuje ve svém blogu na ZDNetu článek Toma Callawaye, který tvrdí, že neexistuje naprosto svobodná linuxová distribuce.
Před několika dny vyšla finální verze (0.12) oblíbeného jabber klienta Gajim. Mezi novinky patří například podpora PEP, jednooknový režim a mnoho dalších (kompletní ChangeLog). Ke stažení je již první opravná verze 0.12.1.
Vyšla nová verze okenního manažera PekWM - 0.1.9. Kromě oprav chyb přináší i různé novinky jako například SearchDialog pro vyhledávání běžících oken nebo ikony v menu. Podrobnější informace lze nalézt na webu projektu. Další související novinkou je, že od této verze přebírá správu 0.1.X větve IOError a pekdon (Claes Nästén) se bude věnovat přípravě verze 0.2.0.
Pokud vás zajímá multiplatformní technologie Adobe AIR, která je už dostupná i pro Linux, podívejte se na článek, který rozebírá instalaci tohoto běhového prostředí a několika aplikací, které jej využívají. Adobe AIR kombinuje Adobe Flex, Flash, AJAX a HTML.
Málo známy, no celkom vydarený wiki engine Pie hľadá dobrovoľníkov na testovanie prichádzajúceho vydania. Dobrovoľníci sa môžu hlásiť autorovi programu. Pie je wiki engline vyvíjaný od roku 2005 a prístupný pod licenciou GNU/GPL.
Vyšel Pidgin 2.5.3. Významně pročišťuje kód pro MSN, zlepšuje podporu MySpace IM, přidává IM obrázky v Gadu-Gadu a nabízí ještě další změny, například v oblasti názvu připojení (resource name) u XMPP.
Výkonný ředitel Mozilly John Lilly podle PCPro označil vydání prohlížeče Google Chrome jako důvod ochlazování vztahů firmy Google s Mozillou. Ačkoliv je vše prý v pořádku, věci jsou složitější než dříve. Minulý týden například Google vyměnil v Google Packu obsažený prohlížeč Firefox za Chrome. Mozilla se tak dostává do situace, kdy soupeří se svým nejsilnějším zdrojem příjmů.
V Austrálii se vymýšlí nové nápady na filtrování a cenzuru Internetu. Po návrzích na odstraňování "nevhodného" obsahu přichází Stephen Conroy, ministr pro broadband, telekomunikace a digitální ekonomiku, s nápadem filtrovat veškerý provoz BitTorrentu. Tento týden by přitom měly začít zkoušky filtrování naživo. Conroy odmítá přirovnání k Číně, Íránu a podobným zemím. Více na news.com.au.
Vyšla nová verze leteckého simulátoru FlightGear 1.9.0. Jde o preview, které má představit nové možnosti simulátoru po přechodu na grafické knihovny OpenSceneGraph.
Vývoj OpenSource je někdy až překvapivě rychlý. Teprve včera vyšla verze 0.1.9 okenního manažeru PekWM a dnes už tu je další verze - 0.1.9a. Ve skutečnosti obsahuje pouze opravy tří závažných chyb, které se nepodařilo objevit během testování - pád při nevhodném použití SearchDialogu, Lower akce dělala Raise a drobnosti ohledně výchozího nastavení (nefungoval backspace). Tarball lze opět stáhnout na stránce s releasy.
Sdružení CZ.NIC, správce domény .CZ, zaregistrovalo v pondělí 22. prosince ve 20:33 doménu s pořadovým číslem 500 000.
Zdrojové kódy, jejich kompletní 21letá historie a všechna vydání Perlu jsou nyní v Git repozitáři. Článek děkuje sponzorům a Samu Vilainovi, který více než rok pracoval na přechodu. Původním systémem byl Perforce a do roku 1997 RCS.
nVIDIA vydala ovladač 180.18 (beta). Opravuje zásek X serveru při vykreslování extrémně velkých fontů a různé chyby ve VDPAU, jako je porušení obrazu u některých videí a problémy na některých konfiguracích s více displeji.
Linux Foundation v lednu zahájí soutěž, ve které vyzývá uživatele k vytvoření minutového videa, které ukazuje, co pro něj Linux znamená. Speciálně se pak mají lidé zaměřit na známou reklamu "I'm a PC", "I'm a Mac", ale nemusí nutně tyto existující reklamy parodovat. Soutěž se proto nazývá "I'm Linux".
Red Hat spouští novou nabídku podpory pro RHEL. Jde o Extended Update Support, které umožňuje zákazníkovi zůstat například na verzi 5.2 po dobu až 18 měsíců. Běžně by bylo nutné dělat upgrade po přibližně půlroce - tedy jakmile by nová verze vyšla (v tomto příkladu verze 5.3). Více na eWeek.com.
Chakra je live / inštalačné CD založené na Arch Linuxe a KDEmod, čo je modulárna a vyladená sada balíkov prostredia KDE 3 i 4 optimalizovaných pre Arch Linux, ponúkaná v repozitároch. Chakra sľubuje vlastné grafické nástroje (konfigurácia systému, správa repozitárov a balíčkov, grafický inštalátor) a priebežné aktualizovanie (na rozdiel od vydávania nových verzií). Teraz vychádza v úvodnej verzii Alpha1.
Slashdot upozorňuje na zajímavou ukázku toho, jak pečlivě mohou pracovat některé certifikační autority při vydávání SSL certifikátů. Během pokusu o objasnění původu jednoho spamu se „podařilo“ získat platný certifikát pro domenu mozilla.com
bez jakéhokoli ověřování.
Možná znáte outline editor (takový editor, který umožňuje uchovávat poznámky v rámci hierarchické struktury) NoteCase napsaný nad GTK. Ten existoval ve dvou verzích: svobodné a komerční. Vývoj svobodné verze byl nyní ukončen. Autor krok zdůvodňuje nedostatkem času na udržování dvou různých větví. Zdrojové kódy jsou však k dispozici, někdo další tak případně může v projektu pokračovat.
Mark Shuttleworth na svém blogu ukazuje, jak by podle návrhu Canonicalu mohla vypadat upozorňovací vyskakovací okna: zcela neinteraktivní a graficky stylová. Jde o upozorňování na události typu "Wi-Fi síť odpojena" nebo "Přišel nový e-mail". Celou představu je možno zhlédnout na videu ve Flashi.
Vyšel Swfdec 0.8.4. Přináší podporu H.264, takže opět kompletně podporuje YouTube a navíc opravuje několik možných pádů.
Na poli API pro akceleraci přehrávání (dekomprese) videa se začíná utvářet nepořádek. VLC bude podporovat VDPAU (API od NVIDIA), nyní FFmpeg a MPlayer získávají podporu VA-API (z dílny Intelu) a AMD dělá na svém XvBA. Připomeňme, že k hardwarové akceleraci se dosud používalo hlavně XvMC.
Vyšel Linux 2.6.28. Souborový systém ext4 byl označen za stabilní, dále byl zařazen správce grafické paměti GEM, podpora pro UWB a Wireless USB, ochrana disků před otřesy, spousta nových ovladačů a další novinky.
Vyšly Google Gadgets for Linux 0.10.4. Nabízí vyšší výkon, rozumnější spotřebu paměti a opravy chyb. Vydání podporuje nové gadgety včetně nedávno vydaných YouTube, Gmail a Google Docs.
Majitel výkonného serverového stroje (čtyřjádrový Xeon a 32 GB RAM) vyzkoušel OpenVZ, konkrétně kolik kontejnerů se mu podaří spustit a jaká bude zátěž systému. Celkem se podařilo spustit 638 kontejnerů a v systému tak bylo kolem 16 000 procesů, přičemž spotřeba paměti byla 18 MB na kontejner. V článku najdete ještě další zjištěné údaje.
Přední vývojář linuxového jádra Alan Cox odchází z firmy Red Hat. Jeho novým zaměstnavatelem bude Intel. Díky tomuto rozhodnutí se prý bude moci více zaměřit na nízkoúrovňové věci, které ho baví. Pro Red Hat dělal deset let.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: