Portál AbcLinuxu, 15. května 2025 15:53
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Aplikační server systému Abra G2 na LinuxuMalá firma používající účetnictví Abra G2 ve víceuživatelské verzi (3 souběžné licence) a téměř spící linuxový server - kombinace, která přímo volala po přesunutí aplikačního serveru systému Abra G2 na Linux.
OpenSolaris - 4 (síť, služby, balíčky)Další díl ze série článků, které představují OpenSolaris, popisuje základní postupy konfigurace sítí, vysvětluje systém spouštění systémových služeb a poskytuje úvod do práce s balíčky a balíčkovacím systémem IPS.
Kdenlive - 2 (nahrávání, střih, přechody)V dnešním díle průvodce po Kdenlive se dozvíte něco o projektech, profilech, nahrávání videa a o přechodech a dostanete se také k prvnímu střihu.
Minidistro: Parsix, Alan BaghumianParsix je původem íránské distro vycházející z KANOTIXu a založené na Debianu. Jako hlavní desktop používá hezky vyladěné Gnome a specializuje se na dobrou podporu nového hardwaru a přizpůsobení konfigurace k okamžitému použití.
Hardwarové novinky - 12/2009NVIDIA PhysX v Playstation 3 i Wii. Fyzika obecněji. Co na to DirectX? TSMC a UMC zase na plné obrátky. ATI Radeon HD 4770 a HD 4890. NVIDIA GeForce GTX 275.
Jaderné noviny - 4. 3. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.29-rc7. Citáty týdne: Steven Rostedt, Linus Torvalds, Darren "Slušňák" Hart, Andrew Morton. Aby NetworkManager fungoval při uspávání/probouzení. Přerušení, vlákna a lockdep. Xen: dokončovací práce. Zrychlení vypisování ftrace. Shrnutí interních změn API 2.6.29.
Na Google Code se objevil nový projekt Unladen Swallow, který si klade za cíl zvýšit výkonnost standardní implementace Pythonu nejméně pětinásobně. Pro dosažení cíle bude použito LLVM, jehož přechodná reprezentace (IR) nahradí současnou přechodnou reprezentaci v Pythonu. Výsledný IR kód bude pomocí LLVM optimalizován a JITován. Pro optimální výkon na vícejádrových procesorech bude optimalizátor i nový garbage collector vícevláknový. Více v Project Plan, FAQ, a také článku na Ars Technica.
Asi dva měsíce po vydání Mesa 7.3 byla ohlášena verze 7.4. Nepřináší žádné nové funkce, pouze opravuje chyby z předchozí verze.
Vyšel Mozilla Firefox 3.0.8. Opravuje dvojici bezpečnostních chyb, obě jsou kritické. První věcí je díra odhalená při letošním Pwn2Own a druhou je oprava pro exploit, který se tento týden objevil na veřejném webu s exploity.
Vyšla verze 2.3 českého minimalistického wiki enginu LionWiki. Do jádra přibyla podpora editace odstavců a plugin přinášející podporu editace přes AJAX.
Instant Hacking, úvod do programování (v Pythonu) od Magnuse Lie Hetlanda, byl přeložen do češtiny. Připomínky jsou vítány.
Vyšla Arora 0.6. Přináší možnost nastavení Accept-Language, import Netscape HTML záložek, našeptávač Google a spoustu dalších vylepšení.
Vyšla nová stabilní verze ovladačů pro grafické karty NVIDIA, 180.44 (x86, amd64). Rozšiřuje podporu OpenGL 3.0, přináší opravy ve VDPAU (zlepšení kvality přehrávání H.264 a WMV videí), podporu nových GPU a odstraňuje různé problémy s OpenGL.
Vyšla nová verze vývojového prostředí Monodevelop 2.0. Mezi novinky patří upuštění od GtkSourceView v editoru kódu, zabudovaný debuger pro .NET i nativní aplikace, vylepšená ASP.NET podpora, integrovaná podpora pro programovací jazyk Vala a podpora MSBuild. Více v poznámkách k vydání.
Vyšlo Mono 2.4. Mezi novinky patří např. nový rychlejší JIT kompilátor, rychlejší garbage collecting na víceprocesorových/vícejádrových systémech, vylepšení DataGridView ve Windows Forms. Více v poznámkách k vydání.
Dánský Národní IT a telekomunikační úřad (ITST, součást Ministerstva vědy, technologie a inovace) začal svým zaměstnancům nabízet volbu mezi proprietárním a open source (založeným na GNU/Linuxu) desktopem. Jedná se o první projekt zaměřený na OSS desktopy mezi tamními vládními úřady, ale zřejmě ne poslední. ITST totiž pracuje na budování strategických partnerství s dalšími orgány, jejichž cílem je používat svobodný software a zlepšovat tak možnosti spolupráce. Pracuje se také na zkoumání způsobů, jak společně vyvíjet software. Více na serveru osor.eu.
AMD uvolnilo další část dokumentace, tentokrát k nejnovějším grafickým kartám s čipem R700. Jedná se konkrétně o R700 ISA (Instruction Set Architecture). Po uvolnění 3D dokumentace k čipům R600/R700 v lednu se jedná o další důkaz, že AMD dodržuje slib open source komunitě. Více viz na Phoronixu.
Po téměř roční pauze vychází nová verze statistického softwaru RKWard 5.0.c, která přináší především opravy týkající se změn v KDE a R. Dále nabízí některé nové pluginy např. Item Response Theory.
TomTom ukončil patentový spor s Microsoftem mimosoudně. Vyrovnání by mělo být v souladu s GNU GPL - TomTom zaplatí za licence na patenty pro FAT, ale nebude patentovaný kód jádra používat. Více na ars technica.
Projekt Python přejde na distribuovaný VCS Mercurial. Konečné rozhodování bylo mezi Mercurialem a Bazaarem - Mecurial se ukázal být rychlejší a bylo pro něj více vývojářů.
Bylo oznámeno vydání betaverze Fedory 11 s názvem Leonidas. Ta přináší Linux 2.6.29, Gnome 2.26, KDE 4.2.1, ext4 jako výchozí souborový systém, vylepšení KMS, Nouveau jako výchozí ovladač a spoustu dalších novinek. Finální verze by měla vyjít 26. května.
Cenatic, španělské centrum pro OSS, se dnes připojuje ke kampani proti ilegálně užívanému softwaru. Ta se snaží propagovat svobodné alternativy a zdůrazňovat, že je lze používat a neporušovat při tom práva jejich autorů. Průzkumy ukazují, že trend je pro open source software příznivý - čím dál více španělských společností jej používá. Kampaň je organizována Ministerstvem průmyslu, turismu a obchodu, Ministerstvem telekomunikací a informatiky a podílí se na ní také další organizace (například BSA).
Po několika letech uzavřeného vývoje dal Novell opět k dispozici zdrojáky aktuální verze iFolderu veřejnosti. iFolder je GPL projekt umožňující vzdálený přístup k souborům na serveru. Posledních několik let, ač GPL, byl iFolder dostupný jen v binární formě v Novellích enterprise distribucích. Po mnoha měsících nátlaku ze strany veřejnosti i vlastních zaměstnanců Novell konečně uznal, že se nechová v souladu s licencí, a zdrojáky opět uvolnil. Oficiální oznámení je očekáváno v pátek.
Fedora QA team dnes pořádá den testování zaměřený na grafické karty ATI s ovladačem "radeon". Připraveny jsou čerstvé live obrazy pro i386 a x86_64 sestavené z Rawhide balíků. Testování se tudíž mohou snadno zúčastnit i uživatelé jiných distribucí. Na stránce jsou popsány doporučené postupy testování. Na Freenode kanálu #fedora-qa by se dnes měl objevit i Dave Airlie, jeden z hlavních autorů ovladače.
S delším zpožděním oproti RHEL vyšla i 5.3 verze CentOS. Více v oficiálním oznámení.
Hubert Figuiere začal přepisovat správce poznámek Tomboy z C# do C++. Výsledná aplikace se jmenuje Gnote a zdrojové kódy jsou k dispozici na gitorious.org. Namísto standardní knihovny Mona a Gtk# používá gtkmm, boost a libxml++. Součástí je též malá knihovna sharp, která by měla usnadnit port z Gtk#.
SFLC se vyjádřilo k urovnání patentového sporu mezi TomTomem a Microsoftem ohledně FAT. SFLC považuje patenty Microsoftu za neplatné a připomíná, že toto urovnání není důkazem opaku. Navíc chce spolupracovat s Linux Foundation a Open Invention Network v tažení proti monopolistickému chování Microsoftu. Věci se věnuje také Groklaw.
Vyšlo KDE Two Live. Je založeno na OpenSuse 11.1 a obsahuje KDE 2.2.2. Stahujte KDE-Two-Live.i686-2.2.2-Build1.1.iso.
Po delší diskuzi se vývojáři Arch Linuxu shodli na tom, že i686 verze bude zahozena a vývoj se bude nadále soustředit pouze na x86_64 verzi. Arch Linux byl odjakživa "bleeding edge" distribuce a toto rozhodnutí jde v tomto duchu. Architektura x86_64 je s námi již od roku 2002 a vývojáři jsou si jisti, že většina uživatelů Arch Linuxu již má 64bitové stroje. Ti, kteří nebudou chtít přejít na x86_64, mohou samozřejmě využít systém ABS ke kompilaci vlastních balíčků.
Ano, je to tak. Tento den vývojáři oblíbeného IM klienta Pidgin překvapili a s vážnou tváří konečně vydali podporu pro tak dlouho vytoužené videohovory. Ukázkové video, kde jsou také bližší podrobnosti můžete najít zde. Zdroj: http://www.pidgin.im/.
Vyšla nová verze dopravní strategie OpenTTD 0.7.0. Tato verze mimo jiné přináší přepracovaný systém jízdních příkazů, možnost mít mnohem více lokomotiv, semafory založené na cestě, AI-Framework (každý si může napsat vlastní AI), možnost stahovat AI a grafické moduly z hlavního serveru, mapy už nemusí být ohraničené vodní plochou, nové překlady a více.
Návrh experimentálního protokolu pro sociální sítě, který by měl napomoci většímu rozšíření využívání protokolu IPv6. Již je funkční prototyp IPv6 over Facebook Social Network využívající LAMP architekturu (více viz RFC 5514). Další dnešní RFC se týká řešení nebezpečí brzkého vyčerpání TLA (třípísmenných akronymů), ke kterému by mohlo dojít již letos na podzim. Je zde návrh zřízení dalšího registru ITR (Internet TLA Registry) pro koordinaci přidělování TLA a jejich jednoznačný překlad (více viz RFC 5513).
Firma Silicon Graphics dnes oznámila, že byla koupena firmou Rackable Systems, dodavatelem komplexních integrovaných systémů.
Minulý týden vyšla beta verze Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope. Mezi hlavní novinky pro desktop patří GNOME 2.26, X.Org 1.6, jádro 2.6.28, nový systém notifikací, podpora ext4 a slibuje rychlejší boot. Kubuntu pak obsahuje KDE 4.2.1, Amarok 2.0.2 a Qt 4.5, které oproti starším verzím Qt slibuje především lepší výkon. Xubuntu přichází s před měsícem vyšlým Xfce 4.6. Serverová verze pak přináší například implementaci Amazon EC2 API pro cloud computing.
Nově jsou k dispozici i remixy pro netbooky a MID (mobile internet devices). Kdo chce přispět k testování, může stahovat ze stránek Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu.
Pokud hodláte tuto betu instalovat a zkoušet, věnujte pozornost sekcím Testing wanted, Known issues a Reporting bugs.
Nizozemské Ministerstvo vnitra loni v listopadu vypsalo výběrové řízení na řešení emailové komunikace pro pracovníky veřejné správy na několika ministerstvech a dalších vládních orgánech. Přišlo se ale na to, že takto zadané podmínky diskvalifikují open source návrhy. Proto bude tendr stornován a ve druhé polovině tohoto roku by měl být vypsán nový. Více informací přináší server osor.eu.
LinuxWorld uvádí, že si HP hraje s myšlenkou použít Google Android na netboocích. V současnosti věc testuje, ale ještě se nedošlo k žádnému rozhodnutí.
Autor programu pro Google Android, který umožňuje sdílet 2G/3G připojení telefonu přes WiFi, si stěžuje na postup Google. Ten vyhodil tuto aplikaci z Google Market a jeho autora zabanoval. Důvodem se zdá být skutečnost, že T-Mobile USA se takové použití telefonu ne vždy zamlouvá.
Intel předává vládu nad projektem Moblin do rukou Linux Foundation. Doufá, že neutrální pozice LF způsobí, že projekt přiláká více zájemců. Moblin je linuxovou platformou, která může najít využití na netboocích, tabletech, ale i v autech.
Před několika dny byly spuštěny na adrese armagetron.cz české stránky věnované hře Armagetron Advanced. Jedná se o závody světelných motorek inspirované původní arkádovou Tron.
9. dubna se bude v Praze v grandhotelu Bohemia konat CUDA - TESLA Computing Conference Prague 2009 pod záštitou firem NVIDIA a Sprinx, dodavatele TESLA Supercomputeru v ČR. Přednášet budou odborníci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, FEL ČVUT, FEI VŠB a další. Demonstrace zahrnou AccelerEyes Jacket (GPU plugin pro Matlab), TESLA Supercomputer a další technologie, převážně pod Linuxem. V tombole se bude soutěžit o tři GeForce GTX 280 s Academy licencemi AccelerEyes Jacket a mnohé další.
Dnes vyšla opravná verzia KDE 4.2.2 s kódovým označením "Cano". Changelog obsahuje napr. zrýchlenie KMailu pri práci s IMAP účtami, zvýšená stabilita KRunneru, či opravy v KHTML.
Phoronix informuje, že se vývojová komunita GNOME vrhla na vývoj GNOME 2.28, které je plánováno na září a navíc vydala plán pro vývoj GNOME 3.0, které by mělo vyjít v březnu příštího roku a bude postavené na GTK+/Glib 3, přičemž bude pro kompatibilitu poskytovat kromě nového API i kompatibilní GNOME 2 API, díky čemuž by nemělo být třeba portovat aplikace, protože budou zkrátka fungovat i nadále.
Dle serveru PreCentral.net bude nový linuxový systém pro mobilní telefony Palm webOS umožňovat spuštění většiny aplikací z klasického Palm OS. Emulační software Classic dodá současně s vypuštěním nového telefonu společnost MotionApps.
Vyšel Vector Linux 6.0 Light. Jde o odlehčenou verzi distribuce pro pokročilejší uživatele a programátory (volitelný "dev" balíček), která místo aplikací s velkými HW nároky přináší lehčí alternativy. Jako výchozí prostředí je použito IceWM a alternativou je JWM.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.