OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Hardwarové novinky - 10 a 11/2009Slovní přestřelka Intelu s AMD o licencích (nejen) na x86. VIA uvedla čipset VX855. ATI Radeon HD 4890. 1,28TB SSD pro PCI Express x8 - další v řadě. Dell Adamo - nejtenčí notebook světa. CD slaví 30 let.
Grafické programy v Qt 4 - 3 (Qt Creator a Designer)Když je řeč o GUI v Qt 4, nelze se nezmínit o Qt Designeru, který slouží k rychlému návrhu uživatelského rozhraní. V tomto díle se budeme zabývat relativně novým programem Qt Creator, který do sebe integruje Qt Designer, ale hlavně poslouží jako plnohodnotné IDE.
Zpravodaj o Víně - 356Testovací sada Wine prochází pod Windows. IE7 běží pod Wine. Hledání kandidátů na statické funkce. Wine a Python. Změny v databázi aplikací.
Distribuční novinky - 9-11/2009TomTom a Microsoft v patentových sporech. Přejde Sun pod křídla IBM? Páté Google Summer of Code se blíží. Red Hat Enterprise Linux 4.8 Beta. Zenwalk Linux 6.0. Wolvix GNU/Linux 2.0.0 Beta 1. Distribuční rada: přehráváme videa v MPlayeru přes VDPAU.
Jaderné noviny - 25. 2. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.29-rc6. Citáty týdne: Ted Ts'o, Casey Schaufler, Andrew Morton. Zrychlování alokátoru stránek. Kontrolní bod/restart se snaží mířit do hlavní řady. O správě subsystémového stromu Video4Linux.
Hosting účetnictví WinStrom na vlastním serveruJak nainstalovat a nakonfigurovat linuxovou verzi účetnictví WinStrom na vlastním serveru pro vzdálený přístup. Článek také popisuje zabezpečení, zálohování a proces aktualizace.
Mandriva poskytla dva vývojáře, kteří mají pomoci s portováním K3b do KDE 4. Doufají, že se jim novou verzi povede začlenit do jarního vydání Mandrivy.
Vyšel nVIDIA ovladač 180.41. Jde o zkušební vydání ze stabilní řady, které přináší podporu pro různé Quadro FX karty, opravuje problémy s OpenGL (pády KDE4 Plasmy a pád při použití mnoha texturovaných objektů) a také možný pád X serveru při vypnutém RenderAccel.
Po více než jednom roce vychází nová stabilní verze tahové strategie Battle for Wesnoth. Mezi novinky patří nové scénáře, vylepšení hry více hráčů a další. Více v poznámkách k vydání.
Vyšlo QEMU 0.10.1. Nabízí celou řadu oprav od poškození obrazu po opravu velikosti konzole u drobných displejů.
Richard Stallman se jal varovat před pastí JavaScriptu. Zdrojový kód, který váš prohlížeč načítá, je samozřejmě vždy dostupný, ale nemusí být svobodný. RMS navrhuje, aby se začalo odlišovat mezi triviálními a netriviálními JS aplikacemi. V případě těch druhých by se pak určovala licence kódu a uživatel by měl mít na výběr, zda chce tento kód spustit.
Dle oznámení byly vydány iptables ve verzi 1.4.3. Nástroj je kompatibilní s corefilterem z připravovaného Linuxu 2.6.29, některá funkcionalita byla přesunuta do sdílených knihoven, cíl RECENT získal podporu IPv6, byl přidán cíl TPROXY, transportní prokokoly SCTP a DCCP získaly možnost překládat adresy, byla vylepšena dokumentace. Tato verze odstraňuje podporu filtrování z tabulky nat, postižená pravidla budou považována za chybu.
Phoronix píše, že se XBMC, svobodné multiplatformní multimediální centrum, včera dočkalo zařazení podpory VDPAU (akcelerace videa na nVidia GPU), která byla od počátku března dostupná jen v oddělené vývojové větvi SVN.
Vyšel Linux 2.6.29 (Kernel Newbies, LKLM). Nejnovější Linux zvládne až 4096 CPU. Byly přidány souborové systémy Btrfs a Squashfs. Souborový systém eCryptfs šifruje už také názvy souborů, Ext4 lze použít bez žurnálu. Přidána podpora WiMAX. Tuxe dočasně nahrazuje Tuz.
Vývoj lehkého GTK+ prohlížeče Midori založeného na WebKitu pokračuje vydáním verze 0.1.5, která se zaměřuje na úpravy a vylepšení "pod kapotou". Zvyšují se verze závislostí, na kterých staví, funguje stahování souborů (s WebKitGTK+ 1.1.3) a jako bonus přidává rozšíření "Barevná ouška".
Dell se vyjádřil k možné akvizici Sunu gigantem IBM. Vidí to jako příležitost získat pro sebe více zákazníků. Navíc má pochyby o tom, jak technologie Sunu zapadnou do portfolia IBM. Čtěte LinuxWorld.
Patrick McHardy ve středu 18.3. oznámil první verzi linuxového firewallu nftables, který by se měl stát nástupcem iptables. Podrobnosti v oznámení na lwn.net.
Phoronix.com informuje, že Khronos vydal specifikaci OpenGL 3.1. Aktualizuje GLSL na v1.40 a přináší různé novinky, které zahrnují instancování, restart primitiv, více samplerů a CopyBuffer API, které je důležité pro sdílení bufferů mezi OpenGL a OpenCL.
Podpora pro Ubuntu 7.10 s označením Gutsy Gibbon, které vyšlo v říjnu 2007, skončí 18. dubna. Takové oznámení se včera objevilo na mailing listu ubuntu-announce. Bude samozřejmě možné toto vydání dále používat, ale pokud tak učiníte, budete se muset obejít bez aktualizací, a to včetně oprav bezpečnostních chyb. Z tohoto důvodu je doporučen přechod na novější vydání, přičemž není vhodné přeskakovat jednotlivé verze. Návod pro aktualizaci na Ubuntu 8.04 (Hardy Heron) lze najít na serveru ubuntu.cz.
La Quadrature du Net vyzývá občany členských států EU, aby kontaktovali svoje poslance v Evropském Parlamentu kvůli hlasování při druhém čtení telekomunikačního balíčku. Hlasovat se bude již 31. března v IMCO a ITRE výborech EP a hrozí schválení dodatků přidaných Evropskou Komisí, jenž by znamenaly zavedení síťové diskriminace, filtrování Internetu a odpojování koncových uživatelů bez soudu a neomezeného sběru přenesených dat.
Ve výzvě na LQdN je přesně popsáno, o které dodatky se jedná, a jak musí poslanci hlasovat, aby byla svoboda, práva a soukromí občanů na Internetu zachována. Vzhledem k blížícím se volbám do EP bude každý hlas mít svou váhu, proto neváhejte a napište dopis svému europoslanci!
Populární služba Last.fm bude zpoplatněna pro uživatele mimo Spojené království, Spojené státy a Německo. Pokud budete i nadále chtít poslouchat streamovanou hudbu, budete muset platit 3 eura za měsíc.
Vyšel SUSE Linux Enterprise 11 pro desktop a server. Nabízí SUSE Linux Enterprise Mono Extension pro běh aplikací na bázi Microsoft .NET a SUSE Linux Enterprise High Availability Extension, které pomůže se zajištěním dobré dostupnosti při nízkých nákladech.
Vyšly ovladače NVIDIA 180.37.04. Obsahují podporu pro OpenGL 3.1 (informace pro vývojáře), které bylo zveřejněno před pár hodinami. Ovladač je založen na stabilní řadě 180.3x, takže neobsahuje novinky řady beta 185.xx.
Dnes vyšly dvě nové verze phpMyAdmina. Obě opravují několik bezpečnostních problémů – neošetřené vkládání souboru, XSS pomocí cookies na stránce s exportem a možnost vložení cizího kódu do generovaného konfiguračního souboru. Každý kdo používá řadu 3.1 by měl aktualizovat.
TomTom, který čelí patentovému sporu s Microsoftem, se přidal k Open Invention Network. Jde o sdružení firem, které používají a sdílejí své patentové portfolio k podpoře Linuxu a inovace v open source.
Německá policie provedla razie v domech majitele domény Wikileaks.de, možná kvůli zveřejnění seznamů cenzurovaných webů v různých zemích a boji za zavedení cenzury v Německu. Oficiálním zdůvodněním razie je distribuce pornografických materiálů a hledání důkazů.
Kurt Cagle se ve svém článku na oreilly.com zamýšlí nad tím, co čeká softwarové projekty jako OpenOffice.org, Java nebo Solaris po pohlcení Sun Microsystems společností IBM. Mimo jiné zmiňuje možnost přelicencování Javy a OpenSolarisu na GNU GPL, eventualitu, že by Solaris verze 10 bylo posledním vydáním a letmo se také věnuje příčinám problémů Sunu.
Phoronix informuje o vydání Moblin V2 Alpha 2, nové verze distribuce zaměřené na mobilní zařízení (hlavně netbooky) s HW od Intelu. Bootuje ještě rychleji, než první alpha (Xorg se spouští už po 3 sekundách od bootu na Atom-netbooku se SSD) a přináší aktualizace software, například Linux 2.6.29-rc7, Xfce 4.6, GNOME 2.26 RC. Novinkou je také použití KMS, díky kterému se zrychlilo přepínání rozlišení a podpora uspávání a probouzení.
Vyšel Adobe Reader 9.1. Umí prohlížení v tabech, rychleji se spouští, lépe se integruje s různými distribucemi, má pokročilejší tiskový dialog a přichází i v podobě instalátoru (.bin).
Phoronix přináší test výkonu šesti posledních kernelů. Výkon je povětšinou vyrovnaný, u 7-Zip komprese dochází s nejnovějším kernelem ke zpomalení, naopak u OpenSSL a GraphicMagick došlo ke zlepšení. Kernel 2.6.29 také opravuje regresi mající dopad na výkon SQLite.
Prevádzkovatelia servera jabber.sk uverejnili prísľub, v ktorom vyslovujú podporu komunite slobodného softvéru a zaväzujú sa udržať projekt slobodným a bezodplatným.
Tento pátek, tedy 27. března, se od 18:00 koná speciální, celkově v pořadí již sedmé, setkání chovatelů tučňáků z Pardubic a blízkého i vzdáleného okolí. Akce je pořádána komunitou kolem distribuce Ubuntu a přímo vychází ze srazů Ubuntu v Pardubicích. Jejím hlavním cílem je poklábosit o radostech i strastech Velkého Tuxe u džbánku dobrého českého piva v příjemném prostředí hostinci U Jindřicha.
Švýcarská společnost Skysoft začala vyvíjet Albatross - sadu open source aplikací určenou pro řízení letového provozu. Použitá licence bude GNU GPL. Jako první bude vydána aplikace pro zobrazování dat z radaru, a to už letos v červnu. Ponese název Albatross Display a poběží na GNU/Linuxu. Společnost se rozhodla pro open source, protože chce oslovit převážně menší zákazníky jako regionální letiště a také kvůli podpoře otevřených standardů. Zdroj: osor.eu
Všechny aplikace provozované společností Google již podporují protokol IPv6. Podle vývojářů nebylo přidání podpory problematické a podílel se na něm jen malý tým po dobu 18 měsíců (ovšem věnoval tomu jen asi 20% svého času a jeho členové pracovali i na jiných projektech). Více informací můžete najít v článku na serveru networkworld.com.
Vyšlo vývojové Wine 1.1.18. Přináší podporu RPC přes HTTP, zlepšuje podporu pro aktualizace v MSI instalátorech, pročišťuje kód Direct3D a obsahuje mnoho různých oprav.
Vyšel ovladač AMD Catalyst 9.3. Nejdůležitější věcí je lepší podpora Composite skrze přesměrované OpenGL. Toto by se mělo projevit jako plus u kompozitních správců oken jako KWin 4 nebo Compiz.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: