Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Internet se mění: Jak čelit vyčerpání IPv4 adresPrvní zmínka o vyčerpání IP adres se objevila již v listopadu 1988 a od té doby se snažíme předpovědět, kdy adresy dojdou, a vyřešit, co bude dál.
OpenSolaris - 3 (ZFS)Jedním z největších trháků OpenSolarisu (a vlastností nejvíc propíranou) je souborový systém ZFS a právě o něm bude třetí díl seriálu. Ale nebojte se, zabrousíme i kousek stranou k NFS a CIFS.
Kdenlive - nelineární video editorKdenlive slouží pro vícestopý střih videa, jeho úpravu, přidávání video a audio efektů a dokončení finálního výstupu; do souboru, na DVD nebo pro video servery. Kdenlive lze použít jak pro zcela jednoduchá amatérská videa, tak pro větší projekty. V tomto průvodci se vám pokusím Kdenlive přiblížit, ukázat vám jeho možnosti.
InstallFest 2009, den prvníO víkendu 14. a 15. března proběhl ve Školícím Centru Silicon Hill po několika letech další InstallFest. V článku najdete reportáž o průběhu, přednáškách a partě opilých tučňáků.
Jaderné noviny - 18. 2. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.29-rc5. Citáty týdne: James Bottomley, Andrew Morton, Matthew Garrett. Od probouzecích zámků ke skutečnému řešení. Jak se poměřit s ksize(). Rozhovor: návrat stromu realtime preempce.
InstallFest 2009, den druhýDruhý den InstallFestu obsahoval kromě přednášek také zajímavé workshopy, například o IPv6. Kromě toho se hrály hry a samozřejmě instaloval Linux, aby se dostálo jménu akce.
Ve španělském deníku El País vyšel popularizující rozhovor s Richardem Stallmanem.
Vyšel nVIDIA ovladač 185.13. Jde o první beta verzi nové řady 185. Oficiální seznam změn není dostupný, nicméně uživatelé našli pár změn, mezi které patří oprava problému s překreslováním při použití Compizu.
Na serveru zive.cz je pořádána další víkendová soutěž o knihu, která jistě zaujme nejen začínající Linuxové uživatele. Tentokrát je to Mandriva Linux 2009 CZ - Instalační a uživatelská příručka v podání Ivana Bíbra a kolektivu. Soutěžit o 3 knihy můžete až do neděle a to tak, že odpovíte na 3 jednoduché otázky.
Jednou z cest k vytvoření ODT dokumentu je i použití nástroje odtwriter. Ten umožňuje provést konverzi z formátu reStructured Text (podoba se značkování ve wiki). Navíc umí zvýrazňování ve zdrojovém kódu.
Open Source Initiative jednohlasně schválilo European Union Public Licence (EUPL) ve verzi 1.1 jako open source licenci. Ke schválení tak došlo dva měsíce po zveřejnění licence.
Server Root.cz pořádá již třetí ročník ankety CZECH OPEN SOURCE, která si klade za cíl ocenit české zástupce dění kolem open source, a to v šesti kategoriích - software, projekt, akce, osobnost, blog, firma. Ode dneška do 5. dubna můžete nominovat své kandidáty. Deset nejčastěji nominovaných v každé kategorii postupuje do finálního hlasování, které bude probíhat od 14. dubna do 17. května. Hlasovat bude odborná porota i široká veřejnost.
Vyšla verze 0.4.0 programu pro tisk fotografií Photoprint. Oproti řadě 0.3.x přináší možnost specifikovat přesnou velikost políček (dříve šlo pouze určit počet sloupců, řádků a mezery mezi nimi), zlepšuje odezvu programu při náhledech ve vysokém rozlišení, a dále obsahuje řadu oprav.
Vyšla Esmska 0.14.0. Aktualizuje knihovnu Substance na verzi 5.1, opravuje podporu HTTP(S) proxy, korektně zobrazuje chyby při použití brány Vodafone samoobsluha a opravuje několik dalších menších chyb.
Vyšla opravná verze editoru dokumentů LyX 1.6.2. Vydání opravuje mnoho závažných a kritických chyb včetně těch, které mohly vést ke ztrátě dat. Navíc došlo k vylepšení výkonu aplikace, přidání několika nových fíčur a vylepšení uživatelského rozhraní. Vizte podrobné oznámenení o vydání.
Jak možná víte, polský Mniów šetří peníze díky open source. Podle tamního administrátora (Aleksander Podsiadło) přechod na OSS proběhl hladce a nevyžadoval v podstatě žádná školení, jak informuje osor.eu. Zaměstnanci se výzvě postavili čelem a asistenci potřebovali jen v několika jednoduchých případech. Jediná nevýhoda tkví v řídkém rozšíření ODF mezi širokou veřejností, ale i tak Alexander doufá, že Mniówská bezproblémová zkušenost pomůže přesvědčit i jiné úřady veřejné správy k přechodu na OSS.
Přes víkend se nám freshmeat.net převlékl do nového hávu. Podrobnosti v oznámení.
Evropský patentový úřad usiluje o vyjasnění situace kolem patentovatelnosti softwaru v EU skrze vlastní radu. Problémem je, že se tímto snaží věc udělat bez účasti Evropského parlamentu, kde by mohla proběhnout řádná diskuze. FFII v tom vidí snahu zajistit takovou interpretaci Evropské patentové konvence, aby SW patenty byly vymahatelné.
V pátek 20. 3. v 18:00 začíná v pražském Steak baru Levandule první sraz české komunity kolem Androidu.
Phoronix informuje, že vývojáři FFmpegu začnou pracovat na podpoře Blu-ray, protože týden po uveřejnění rozhovoru vývojářům různé společnosti nabídly optické mechaniky podporující Blu-ray a BD média. V současnosti je podpora Blu-ray na Linuxu bídná, což by se mohlo dost zlepšit, protože se diskutuje i o podpoře AACS dešifrování (tj. DRM na BD), což je součást demultiplexování BD, přímo ve FFmpegu.
Německá spolková země Porýní-Falc se jako druhá (po Hamburgu) rozhodla podporovat rozšíření Skolelinuxu (distribuce vycházející z Debianu zaměřená na vzdělávání) do škol. Používání Skolelinuxu je volitelné a školy, které se do projektu přihlásí, obdrží 17 laptopů, software a podporu na jeden rok. Více informací najdete na osor.eu nebo heise.de.
Na serveru programmerfish.com se objevil návod na instalaci MS Office 2007 v Linuxu (konkrétně Ubuntu 8.10, ale postup by měl fungovat i jinde). Wine od verze 1.1.9 si s tímto kancelářským balíkem již poradí.
Google Chrome pro Linux se posouvá vpřed. Spousta věcí ještě nefunguje, jiné funkce jsou už ale hotové. Každopádně platí, že načítání a prohlížení je stejně rychlé jako ve verzi pro Windows. Podívejte se na screenshoty.
Do repozitáře připravovaného Ubuntu 9.04 se dostal ovladač AMD Catalyst v nevydané verzi. Je pravděpodobně založený na Catalyst 9.4 a důvodem zařazení je podpora X Serveru 1.6. Připomeňme, že R300 až R500 nejsou podporovány.
Na stránce packetlife.net/cheatsheets/ lze najít 23 taháků k síťovým technologiím, mnohým by mohly usnadnit práci i život.
Bola vydaná final verzia digiKam 0.10 pre KDE4. Od začiatku portovania pre KDE4 je to prvá non-beta verzia, prinášajúca (okrem opráv) množstvo nových funkcií a vylepšení GUI. Zároveň boli vydané aj nové verzie: kipi-plugins 0.2.0 pre KDE4 a digiKam 0.9.5 pre KDE3.
Nový VirtualBox 2.2.0 Beta 1 podporuje 3D akceleraci na linuxových guest systémech, přináší režim host-only síťování, podporu USB a sdílených adresářů na OpenSolaris, optimalizace hypervisoru, nově podporuje (hostitele) Mac OS X 10.6 (Snow Leopard, 32-bit i 64-bit), podporuje import a export formátu OVF a opravuje spoustu chyb.
Vyšla nová verze oblíbeného webového frameworku Ruby on Rails ve verzi 2.3. Čtěte Shrnutí novinek na webu RubyGuides.
Phoronix informuje, že v Linuxu 2.6.29 logo Tuxe nahradí Tuz, jak bylo dohodnuto na Linux.Conf.Au. Tuz je tasmánský čert převlečený za tučňáka a cílem tohoto kroku je rozšíření povědomí o tomto tvorovi, jehož populace vymírá kvůli zákeřné rakovině tváře. V Linuxu 2.6.30 se zase vrátí Tux.
Podle Wall Street Journal hodlá IBM převzít společnost Sun Microsystems za 6,5 miliardy dolarů, což by byla největší akvizice v dějinách firmy.
Bylo oznámeno vydání verze 1.0.0 virtuálního stroje pro dynamické jazyky Parrot.
Na adrese www.debug.sk môžete nájsť nový web zameraný na vývoj software. Cieľom projektu je vytvoriť portál, ktorý bude prinášať aktuálne novinky zo sveta programovania a ponúkať množstvo návodov, tipov a trikov pre rôzne programovacie jazyky a frameworky.
Dnes vyšla nová verze desktopového prostředí Gnome 2.26. Přináší například začlenění programu Brasero, jednodušší nastavení více monitorů, vylepšení multimediálního přehrávače, podporu pro čtení otisků prstů, významná vylepšení aplikace Orca a další novinky. Pro více informací jsou zde poznámky k vydání. Příští verze (2.28) by měla vyjít v září tohoto roku.
LinuxExpo 2009 se bude konat 15. a 16. dubna. Na oficiálních stránkách vyšel program přednášek, včetně (na linuxové konferenci poměrně nezvyklých) dvou přednášek jednoho z hlavních partnerů akce společnosti Microsoft.
Vývojári KOffice sa rozhodli, že vydajú po sérií siedmych beta vydaní verziu RC1. Vydanie finálnej verzie 2.0 sa očakáva na prelome apríla a mája. Cyrille Berger, správce KOffice, upozorňuje, že ide o vydanie, ktoré bude podobné KDE 4.0. Budú chýbať niektoré funkcie a nebudú chýbať niektoré chyby.
Nadcházející verze Ubuntu (9.04) bude obsahovat USplash s novým vzhledem. A to navzdory plánu nahradit hned v dalším vydání této distribuce (9.10) USplash Plymouthem. Více informací (včetně videa ukazujícího nový vzhled USplash) najdete na phoronix.com.
Společnost AVG Technologies uvolnila Beta verzi svého antiviru AVG 8.5 pro Linux/FreeBSD. Vyzkoušet zdarma ho můžete po registraci/přihlášeni do Beta programu: beta.avg.com.
Produkt je určen pro použití na klientských stanicích, e-mail serverech či souborových serverech, které běží na platformách Linux nebo FreeBSD. Plně využívá open source technologie jako třeba RedirFS, stejně jako komerční antispamový engine SpamCatcher 5.2.0. Antivir podporuje architektury x86 a amd64 a je dostupný v mnoha předkompilovaných formátech. Další informace a zkušenosti jiných uživatelů můžete získat na Beta fóru na adrese betaforum.avg.com.
V souvislosti s rozšiřováním Linuxu na desktopu se nyní hovoří o používání netbooků s ARM procesorem. Tyto procesory mají nižší spotřebu a klasické Windows na nich nefungují. Xandros i Canonical o ARM porty stojí, ale Novell podle LinuxWorldu zájem zatím nemá. Firma se bude soustřeďovat na jiné chystané věci.
Vyšla finální verze moderního prohlížeče Internet Explorer 8. Nepřináší podporu tagu video, CSS 3, SVG, ani XML hlaviček. Stahujte českou 64bitovou verzi pro Windows Vista.
Po dlouhé době vývoje byla nedávno vydána nová verze linuxové distribuce PCLinuxOS 2009.1. Pokud vás zajímá, co přináší, přečtěte si recenzi na serveru raiden.net.
Google uveřejnil seznam projektů účastnících se Summer of Code 2009. Mezi vybranými projekty jsou kromě aplikací i CMS, kompilátory, programovací jazyky a několik her.
Mozilla vydala Fennec 1.0 Beta 1, testovací verzi odlehčeného Firefoxu, který je primárně určený pro mobilní zařízení s Maemo OS2008 (tablet Nokia N810), ale dostupné jsou i verze pro Linux, Mac OS X a Windows. Tato verze přináší TraceMonkey (nový JS engine), podporu pluginů, zrychlení v mnoha oblastech, vylepšuje záložky atd.
Nedávno se linuxovým světem prohnala zpráva, že Microsoft zažaloval TomTom kvůli používání souborového systému FAT pod Linuxem. TomTom nyní zareagoval protiútokem kvůli používání patentů TomTomu v Microsoft Streets a Trips. Žádá náhradu v podobě trojnásobku způsobených ztrát. Více píše ComputerWorld.
Vyšla nová verze KDE browseru Rekonq 0.0.4. Rekonq je založený na kódu QtDemoBrowseru (stejně jako browser Arora), ale na rozdíl od něj plně využívá KDE technologií (nejedná se o čistou Qt aplikaci). Mezi novinky ve verzi 0.0.4 patří kromě oprav chyb také podpora Flashe (při kompilaci oproti Qt 4.5.0). Browser je v aktivním vývoji a zatím mu chybí např. integrace s kwallet a KIO slaves. Zobrazení moderních AJAX webových aplikací je však díky WebKitu z Qt 4.5.0 rychlé a bezproblémové.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: