Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
InstallFest se vrací aneb svobodná láska linuxových technologiíMáte rádi open source technologie? Pak právě pro vás jsou následující řádky! Přijďte o víkendu 14. a 15. března 2009 do Školicího centra klubu Silicon Hill na strahovských kolejích v Praze, kde se po čtyřleté odmlce uskuteční další ročník úspěšné konference InstallFest.
Jaderné noviny - 11. 2. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.29-rc4. Citáty týdne: Rusty Russell, Andrew Morton. Jak se patche dostávají do hlavní řady. Probouzecí zámky a problém v nich. DazukoFS: skládatelný souborový systém pro vyhledávání virů.
Zpravodaj o Víně - 355Wine v minulých letech a v roce 2009. Testovací sada prošla. Wine v Ubuntu. O OpenBSD se zajímáme! DXDiag pro Wine. Pokrok DIB enginu. Skutečný pokrok Wine64. Stav náhrady vertex pipeline. Změny v databázi aplikací.
Hardwarové novinky - 9/2009 - nejen o CeBITuUSB 3.0 v akci: téměř 200 MB/s. NVIDIA představila GeForce GTS 250. 1TB PCIe x8 SSD od OCZ. 512GB SSD A-Data. Prazvláštní, avšak impozantní case Thermaltake. Pretec s novinkami mezi CompactFlash a SDXC.
OpenStreetMap - svobodné mapy světa„OpenStreetMap je projekt, jehož cílem je tvorba volně dostupných geografických dat a následně jejich vizualizace do podoby silniční mapy, uliční mapy měst atd. Pro tvorbu geodat se využívá zejména záznamů z přijímačů GPS, která jsou následně kontrolována a editována. Je založen na kolektivní spolupráci a na koncepci open source.“ to říká o projektu OpenStreetMap (OSM) česká Wikipedie. Pojďme se podívat, co je tento projekt vlastně zač.
Grafické programy v Qt 4 - 2 (hlavní okno programu)V tomto díle si ukážeme, jak vytvořit hlavní okno, jak uložit a načíst nastavení a nakonec, jak by mohl vypadat program pro jednoduché malování.
Mandriva Linux 2009 CZ - 5 (prostředí Xfce a další)Pátý díl seriálu je posledním z trojice věnovaných desktopovým prostředím. Dnes si ukážeme, jak v Mandrivě 2009 autoři vyřešili prostředí Xfce, a v krátkosti dojde i na další správce oken: IceWM, LXDE, OpenBox a WindowMaker.
S3 Graphics nedávno vydalo linuxový ovladač pro Chrome 500. Nyní se ukázalo, že je dokonce rychlejší než ovladač pro Windows Vista. Podle prvního benchmarku dosahuje znatelně lepších minimálních i průměrných hodnot FPS. Další testy budou následovat.
Autoři multiplatformního dvoupanelového správce souborů Double Commander vydali verzi 0.4.0 označenou jako beta. Mezi novinky patří podpora Unicode, archivů, WLX pluginů nebo regulárních výrazů při vyhledávání.
Vyšlo QEMU 0.10.0. Přináší akceleraci KVM, podporu pro EsounD a PCI hotplug a podporu emulace BSD userspace, síťovky Intel e1000, Bluetooth rozhraní, HPET a tabletu Nokia N-series. Kromě řady dalších nových vlastností také opravuje spoustu chyb.
Platforma Maemo 5 (používaná především v MID od společnosti Nokia) se dočkala alfaverze. Novinkami jsou mj. nová API pro práci s GPS, vibracemi a akcelerometry.
Exeda je zajímavý počin Izraelské firmy CompuLab, který je svým vzhledem a možnostmi někde mezi smartphony a netbooky. Nabízí 2x 512MB ROM (jedna s Androidem, druhá s Windows Mobile), 128 MB RAM, GPS, 2 USB porty, 10/100Mb ethernet, podporu SDHC karet, GSM/UMTS/CDMA a spoustu dalších vymožeností. Podporované operační systémy na "telefonu" jsou Android, Angstrom Linux, Windows Mobile a Windows CE. Zařízení by se mělo dostat do prodeje 9. března a cena zatím nebyla stanovena.
Linux-PAM 1.0.4 opravuje bezpečnostní problém CVE-2009-0579. V GNU/Linux systému lze nastavovat různá bezpečnostní pravidla. Uživatel může být například nucen k pravidelné změně hesla, stačí nastavit maximální dobu platnosti hesla. Nastavením minimální doby platnosti hesla lze předejít tomu, aby se uživatel bezprostředně po vynucené změně hesla vrátil zpátky k původnímu heslu. Pokud je uživatel nucen nějaký čas nové heslo používat, ztrácí potřebu vrátit se k heslu původnímu. Linux-PAM 1.x ale dosud nastavení minimální doby platnosti hesla ignoroval. Ve starších verzích Linux-PAM bylo vše v pořádku, ale z Linux-PAM 1.x byla kontrola minimální doby platnosti hesla jaksi vyhozena. S verzí 1.0.4 snad už vše funguje, jak má. Minimálně testování minimální doby platnosti hesla.
Na server WikiLeaks unikl dokument o Open Source strategii EU. Zajímavé na něm je, že jsou v něm vyznačeny změny (včetně původního textu), které provedl Jonathan Zuck, prezident Association for Competitive Technology (ACT), lobbystické organizace se silnou vazbou na Microsoft, která pronikla do expertního panelu Evropské Komise. Znění některých pasáží bylo zcela převráceno (samozřejmě v neprospěch otevřených standardů a Open Source). Více viz článek How to Hijack an EU Open Source Strategy Paper na Linux Journal.
La Quadrature du Net píše o snaze britské vlády protlačit do evropského telekomunikačního balíčku dodatky omezující internetovou neutralitu. Tyto dodatky by změnily internet v něco podobného spíše síti kabelové televize - hovoří se v nich o podmíněném přístupu a možnosti ISP libovolně omezovat uživatele, na které stránky a služby mohou, či nemohou přistupovat.
Na oficiálním blogu Adobe Readeru pro Unix jsou dostupné ukázky toho, jak bude vypadat Adobe Reader 9.x pro Linux a nově také pro Solaris x86 a OpenSolaris. Nová verze nabídne prohlížení v tabech, "portfoila PDF" a další funkce.
Státní shromáždění v New Yorku zamýšlí umožnit vývojářům svobodného softwaru odečíst si z daní přímé výdaje spojené s vývojem - jako například hosting, vzdělávání nebo nákup hardware. Podle návrhu, který je motivován významným snížením nákladů Státního shromáždění v souvislosti s používáním open source aplikací, by mělo jít až o 200 USD. Koncept byl předán do rukou Ways and Means committee (komise, v jejíž pravomoci jsou kromě jiného daně).
Vyšla nová verze staničního deníku pro radioamatéry - CQRLOG. Program nyní používá embedded verzi Firebirdu 2.1.1, bylo zlepšeno ovládání rádia, přidána nová pásma, doplněna podpora pro Winkeyer USB a CW daemon atd. Více se dočtete v changelogu.
Phoronix informuje o plánech společnosti CodeWeavers, která stojí za CrossOver Office a Games pro spouštění Windowsích kacelářských programů a her, pro rok 2009. Pracují na podpoře DirectX 10 a připravují nové grafické rozhraní. CrossOver 8.0 pro Linux a Mac OS X by mělo mj. přinést podporu pro Internet Explorer 7 a Adobe Photoshop CS3.
Vyšel FFmpeg 0.5, první stabilní vydání po 3 letech vývoje (od verze 0.4.8). Přináší podporu (de)kódování řady formátů a (de)multiplexování několika dalších multimediálních kontejnerů, nové API pro metadata, opravy ffserveru a spoustu dalších novinek.
Podle informací na LinuxWorld byly změněny plány ohledně Mozilla Firefoxu 3.1. Ten bude mít označení 3.5, protože se při několkatýdenní diskuzi došlo k závěru, že tak malý skok v číslech neodráží objem přidaných funkcí.
Google Summer of Code od včerejška do 13. března přijímá registrace tvůrců open source projektů, kteří se chtějí akce zúčastnit. Studenti s nimi poté budou moci prodiskutovat své nápady, než bude otevřeno přijímání jejich přihlášek (to se stane 23. 3.) a oni se pokusí získat možnost velmi zajímavé letní brigády.
Vývojáři fluid Operations uvolnili Open Source VMFS driver, který umožní read-only přístup z Linuxu i Windows na soubory a adresáře umístěné na oddíle formátovaném jako VMFS (virtual Machine File System), což je speciální cluster file systém používaný hypervisorem VMware ESX/ ESXi. Driver, byť to název nenapovídá, je ve své podstatě Java aplikace ovládaná z příkazové řádky, která byla vyvinuta pomocí reverzního inženýrství. Plánuje se i podpora zápisu.
Framework Graphite byl zařazen do GCC 4.4. Tato skutečnost by nakonec měla vést k tomu, že GCC bude moci provádět automatickou paralelizaci některých cyklů.
LinuxInsider hlouběji zkoumá spor TomTom vs. Microsoft, kde se Microsoftu nelíbí, že TomTom používá souborový systém FAT, aniž by si pořídil licenci. V článku se uvádí, že pokud si TomTom souborový systém FAT licencuje, ztratí kvůli GNU GPLv2 právo Linux distribuovat. Microsoft navíc prý podobné žaloby dělá už déle, ale jen se o nich moc neví.
Vyšla Mandriva 2009.1 RC 1 s kódovým označením "pomerol". Toto vydání obsahuje Linux 2.6.29 RC 6, KDE 4.2.1, GNOME 2.25.92 a Xfce 4.6. Dalšími zajímavostmi jsou např. SpeedBoot, HDT, X.org 1.6.0 a další.
Server h-online.com píše, že souborový systém Ext4 obsahuje bug, kvůli kterému můžete přijít o důležitá data. Bugreport popisuje pád, který nastal krátce po startu a vedl ke ztrátě všech upravovaných souborů. Podobný problém se týká i jiných moderních souborových systémů jako XFS nebo Btrfs. Opravné patche nebudou součástí nadcházejícího jádra 2.6.29, ale asi až verze 2.6.30.
John C. Dvorak, známý americký sloupkař a hlasatel věnující se informačním technologiím, si ve svém článku na pcmag.com velmi pochvaluje Linux (konkrétně píše o Ubuntu 8.10). Věnuje se výhodám spojeným s používáním tohoto OS (nevyhýbá se porovnávání s MS Windows) a všem doporučuje jej alespoň vyzkoušet.
Dlouho očekávaná verze 2009.1 populární distribuce PCLinuxOS zaměřené na domácí uživatele je na světě. Více informací obsahuje zdejší blogový zápisek Vyšel PCLinuxOS 2009.1.
Francouzská policie ušetřila od roku 2004 až 50 milionů eur díky stále probíhající migraci na open source software, píše arstechnica.com. Od roku 2006 se to týká dokonce změny operačního systému – bylo rozhodnuto přejít na Ubuntu, které je aktuálně používáno na 5000 počítačů. Vzhledem k dosavadním úspěchům se do konce roku plánuje převést dalších 10 000 PC a do roku 2015 by mělo všech 90 000 počítačů běžet na této distribuci. Zástupci organizace si velmi pochvalují ušetření peněz za licence, snadnou údržbu a také lepší podporu standardů, díky čemuž je jednodušší komunikace s jinými úřady (například francouzské Národní shromáždění má 1000 počítačů s Ubuntu a Ministerstvo zemědělství používá Mandrivu).
Vyšlo vývojové Wine 1.1.17. Přináší opravy v podpoře 64-bit. aplikací, podporu joysticku na Mac OS X, implementuje iphlpapi na Solarisu, odstraňuje zastaralou podporu LinuxThreads, opravuje testy regresí na Windows a spoustu dalšího.
Tomahawk Computers, singapurská firma poskytujúca (pre nekomerčné použitie zdarma) operačný systém Tomahawk Desktop s prostredím KDE oznámila, že v budúcej verzii 2.0 bude základom ich systému FreeBSD namiesto doteraz používaného Linuxu. Ako príčny uvádzajú to, že v jadre Linuxu nesmú byť uzavreté ovládače a tiež nemožnosť preniesť ZFS do Linuxu. Prechodom na BSD má firma víziu povzbudiť povedľa otvorených i vývoj uzavretých aplikácií a ovládačov, k čomu vytvorila obchodný model - ponuku pre investorov.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: