Proton (Wikipedie), tj. fork Wine integrovaný ve Steamu umožňující na Linuxu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 11.0-1. Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled všech podporovaných her na stránkách ProtonDB
Byly publikovány zdrojové kódy počítačové hry Unturned. Pro nekomerční účely. V plánu je přelicencování pod MIT. Hra Unturned je postavena nad multiplatformním herním enginem Unity.
První česká družice navržená a sestavená výhradně studenty se dostala na oběžnou dráhu Země. Družice KOSTKA, kterou vyvinul studentský tým YSpace z Vysokého učení technického v Brně (VUT), dnes odstartovala na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX v rámci mise Transporter-17 z kalifornské základny Vandenberg Space Force Base.
Po nákresech ovladače Steam Controller a puku společnost Valve na svém GitLabu publikovala projekt Inkterface, tj. podrobný návod (PDF, video v mp4) na sestavení předního panelu s e-papírovým displejem pro Steam Machine pro zobrazování systémových informací. Použity jsou součástky od společnosti Adafruit.
V jádře Linux byla nalezena a v dubnu letošního roku v upstreamu opravena kritická zranitelnost Bad Epoll aneb CVE-2026-46242. Jedná se o zranitelnost typu "race-condition use-after-free", která běžnému uživateli umožňuje získat práva roota. Na distribucích Linuxu i na Androidu. Dokonce i zevnitř sandboxu prohlížeče Chrome. Chyba byla do Linuxu zavedena v dubnu 2023, tj. Linux 6.4.
Byla vydána nová verze 10.4 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Vyzkoušet lze experimentální podporu postkvantového algoritmu mldsa44-ed25519.
Open Printer je otevřená kompaktní tiskárna od Open Tools. Brzy by měla být spuštěna kampaň na její podporu na Crowd Supply. Současně by měly být uvolněny zdrojové kódy. Postavena je na Raspberry Pi Zero W a STM32. Používá inkoustové kazety HP 302.
Byla vydána nová verze 3.28.0 FreeRDP, tj. svobodné implementace protokolu RDP (Remote Desktop Protocol). Opraveno bylo 8 zranitelností.
Čeští policisté společně se svými tureckými kolegy zadrželi 51 lidí, kteří se podle kriminalistů podíleli na provozu podvodného call centra v Istanbulu. Skupina je spojena s 1173 případy podvodů na českých občanech, při kterých vznikla škoda přes 553 milionů korun.
Immich byl vydán v nové verzi 3.0.0. Jedná se o alternativu k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí umožňující vlastní hosting serveru Immich. K vyzkoušení je demo. Immich je součástí balíčků open source aplikací FUTO. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Lucinka šla před hodinou spát a mně se ještě nechtělo, tak jsem si sedl ke zdrojákům Abíčka a napsal implementaci požadavku #486 - seznam naposledy prohlédnutých diskusí. Je tu jedno omezení z důvodu zatížení serveru, systém si pamatuje jen posledních 75 diskusí, tak nebuďte překvapeni. Ať se vám nová funkce líbí.
Dále se můžete těšit na štítky, David Watzke se opřel do plnění databáze štítků, Filip Jirsák napsal javascript a AJAX pro editační dialog a já si pohrál se serverovou částí. Ještě to není hotovo, ale blížíme se k oficiálnímu zveřejnění.
Je nějaký muzikant(nebo třeba herec/bavič), kterého byste si opravdu přáli vidět v akci naživo? Poslední dobou mě dostal John Butler a jeho kytara (http://www.youtube.com/watch?v=6VAkOhXIsI0), bohužel to vypadá, že v někde v okolí koncert neplánují :-(
Design By Contract (DBC) je programátorské paradigma. Jde o to, že části programu deklarují a mezi sebou dodržují jakési "kontrakty". Nejlépa na příkladu: funkce pro výpočet faktoriálu deklaruje, že jako argument nechce záporné číslo a zaručuje, že vrátí přirozené číslo.
Mnozí z nás píší články do různých internetových a tištěných časopisů, případně novin. Proto musíme řešit otázku, jak je to s daněmi a pojištěním. Od loňského roku platí jedna důležitá změna (k lepšímu), která se této oblasti týká.
UPDATE: Všechno je jinak! Čtěte zde.
Tak to vypadá, že jsem přemigroval, ale jak se to říká s tím hop a přeskočením?
Tak jsem se nechal přemluvit k napsaní seriálu o tvorbě balíčků pro
Debian. Protože je přeci jen dělám už nějaký ten pátek, tak už jsem
asi zapomněl na některé věci, na které jsem v začátcích narazil. A proto
jsem se rozhodl napsat tento zápisek
. Pokud jste měli (nebo máte) s
něčím problémy při vytváření balíčku pro Debian, napište to do diskuze,
za odměnu se vám pokusím nabídnout co nejlepší odpověď ve vznikajícím
seriálu.
Po přečtení jednoho komentáře pod zprávičkou o dalších Linuxových počítačích od Asusu jsem se trochu zamyslel nad tím, čím by bylo Eee PC přínosné pro mě a dospěl jsem k překvapivému závěru - rozhodl jsem se jeden z nich koupit. Na zpříjemnění cesty ve vlaku / v metru, nějaké to psaní skriptů, sledování anime a přenosný poznámkovník ideální zařízení. Když k tomu přidám i USB 4G modem, budu mít perfektní přístup na internet kdekoliv. Výhody které by mi oproti Eee poskytl plnohodnotný notebook pro mě nemají skoro žádný význam a 7" display stačí na lecos.
Jedu právě ve vlaku a tak si hraju s GPSdrive. Taráží mě ale jak vypadá záznam trasy. Používáte jej někdo? Přikládám screenshot na zamyšlení.
Jak bych začal. Narodil jsem se velmi mlád… ehm tak jinak. Doma pod stolem mám pět let starý šrot a již delší dobu jsem uvažovat o něčem lepším. Jednoho krásného dne jsem se praštil do hlavy a moje chorá mysl přišla s nápadem stavby pasivně chlazeného počítače. Asi nemá cenu podotýkat, že se mi nápad zalíbil. Začal jsem dávat dohromady seznam komponent. Jako člověk hardwaru neznalý jsem hodně googloval, ptal se, četl jsem recenze na všemožné železo a postupně se začínaly rýsovat plány stavby. Teď už mám většinu věcí doma, ale bez zdroje a základní desky se funkčnost chlazení testuje docela špatně, takže jsem se zaměřil na skříň Thermaltake Swing, kterou jsem si před pár dny koupil. Účelem operace je co nejlepší provzdušnění skříně kvůli lepšímu průtoku vzduchu v pasivně chlazeném počítači.
Tak jsem se rozhodl, že je na čase trochu proslavit Jabber, hlavně ve třídě...
Dobry den. Jsem prilezitostny vyvojar aplikaci v qt, ale pouze ve verzi tri. Chtel bych se zeptat lidi, co maji zkusenosti s novym qt4, jake nove a v praxi uplatnitelne veci tato verze prinasi? Diky za odpovedi a nazory
Rozhodl jsem se podělit o jeden delikátní problém, na kterém jsem se vymáchal tento víkend
Po delší době jsem byl nucen k upgradu serveru, na kterém běží Fedorka (FC6 --> FC7)
Bohužel s upgradem jabber serveru se s polu s ním nainstaloval nekompatiblni balíček erlang R12B.
To jsem zjistil čistě náhodou, když jsem zkoušel instalaci na dalších 2 strojích, kde se ejabberd na jednom zázračně rozběhl(nainstalovala se správná verze erlang R11B-5) :))
Takže od fedorky celkem podraz ...
Ahoj
Nedávno jsem s chutí pařil STALKERa. Příběh hry mne zaujal natolik, že jsem na webu hry vznesl dotaz, jestli by nebylo možno zaslat autorům příběhu návrhy na změny.
Pod mým minulým zápiskem se objevil komentář, který stojí za to vypíchnout do popředí:
Přiznám se bez mučení, že mám rád černý humor.
I ten opravdu hodně černý, proto asi nebude nic divného, že jsem velký fanda webu www.kartinki.cz (dříve www.kompost.cz - jak já se nasmál třeba u GAI PROJEKTU, který vřele doporučuji všem).
Kto nesleduje Planet KDE, nečíta mailing listy, či nesleduje commity, tomu asi ľahko uniknú novinky ohľadom vývoja KDE. Preto by som vám chcel oznámiť, že panel z Plasmy sa už dá zmenšovať/zväčšovať. Viem, že písať len kvôli tejto maličkosti do blogu je naozaj zbytočné, no toto je toľkými ľudmi požadovaná vlastnosť, že to jednoducho nemožno neurobiť. ;)
Zajimala by mne jedna vec. Pokud nekdo neopravnene nasloucha na siti, dopousti se jiz rovnou tresneho cinu? Nebo se dopousti trestneho cinu az v okamziku kdyz ulovene informace zneuzije? Diky za vase nazory
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Na CNN jsem zahlédl zprávu o tom, že Microsoft nabídl za Yahoo! 44,6 miliard dolarů - napůl v hotovosti, napůl v akciích. To prý dělá o 62 procent více, než je aktuální tržní hodnota akcií Yahoo!
Docela by mě zajímalo, jestli vůbec existuje něco, co by si Microsoft koupit nemohl... Nemyslím proto, že by mi to vadilo - ať si klidně vesele kupují a kupují. Spíš si říkám, jestli by si třeba nemohli koupit nějakou menší zemičku a vyrobit z ní svůj malý korporátní státeček. Zrovna čtu knihu State of Mind (John Katzenbach), kde je něco takového popisováno.
Stává se Vám někdy, že si jdete udělat čaj, zalijete lístky vodou, sednete si k počítači a zaberete se do práce? Já jsem posledních pár měsíců nepil čaj, který by nebyl "přejetý". Nač utrácet peníze za drahé čajíky, když nakonec stejně chutnají jako chininová břečka. Je třeba splašit minutník do počítače.