abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:11 | IT novinky

    Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 17:44 | Nová verze

    Textový editor Zed dospěl do verze 1.0. Představení v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Komunita

    Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 03:55 | Nová verze

    VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 16:22 | Nová verze

    Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 44. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    28.4. 15:44 | Zajímavý článek

    David Malcolm se na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vybraných novinkách v GCC 16, jež by mělo vyjít v nejbližších dnech. Vypíchnuta jsou vylepšení čitelnosti chybových zpráv v C++, aktualizovaný SARIF (Static Analysis Results Interchange Format) výstup a nová volba experimental-html v HTML výstupu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 15:11 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.6 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    28.4. 12:55 | Komunita

    Jon Seager z Canonicalu včera na Ubuntu Community Hubu popsal budoucnost AI v Ubuntu. Dnes upřesnil: AI nástroje budou k dispozici jako Snap balíčky, vždy je může uživatel odinstalovat. Ve výchozím nastavení budou všechny AI nástroje používat lokální AI modely.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.4. 23:11 | IT novinky

    Nový ovladač Steam Controller jde do prodeje 4. května. Cena je 99 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (2%)
     (13%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1452 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Anglie - London Calling

    23.11.2007 15:58 Robertův bloček | Robert Krátký | Osobní | Přečteno: 1666× | Komentářů: 7, poslední 24. 11. 2007 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Kvůli souhře několika okolností (zdravím British Telecom) jsem ve čtvrtek neměl možnost rozumně pracovat, takže jsme se vypravili na výlet do Londýna. Nakonec to vlastně vyšlo úplně ideálně, protože čtvrtek byl zároveň den, kdy jsme měli vyzvednout kamarádku, která tu s námi stráví pár dní.

    Vyjížděli jsme z naší vesničky ještě za tmy, takže jsem ocenil, že nás navigace vyvedla z bludiště uzounkých silniček. V Londýně už jsem z ní tak nadšený nebyl. K tomu se však dostanu. Nejdříve jsme museli na letiště do Lutonu...


    Stydím se, že jsem čech - už zase!

    23.11.2007 15:52 Bandita | Black.Bandit | Přečteno: 1977× | Komentářů: 101, poslední 29. 11. 2007 | Hodnocení: 43 % (23 hlasů)

    Tento pocit mám stále častěji. A stále silněji. V České národní povaze je hluboce zakořeněno býto tak trochu Švejkem. Nebo spíše vychcánkem a zbabělcem. Projevuje se to všude. Jakmile se objeví nějaké závažné téma, tohoto národního folkloru jsou hned plné média, ať už jde o radar, politiku - hlavně tu světovou a domácí sociální, sport - zejména fotbal neboli sport pokrytců, v neposlední řadě také chování Čechů v zahraničí. Nezdráháme se totiž být vychcánky ani v zahraničí.


    xxx

    23.11.2007 12:50 SALAM_OLEJKUM | xindl | POTRAVINY | Komentářů: 8, poslední 25. 11. 2007 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    xxx

    Jakou si vybrat distribuci?

    23.11.2007 10:07 petr_h | PetrHL | Linux | Přečteno: 1606× | Komentářů: 96, poslední 28. 11. 2007 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Docela dlouho jsem používal Ubunutu. Byl jsem naprosto spokojen. Vše mi fungovalo jak mělo, nemusel jsem editovat žádné konfigurační soubory (skoro), info a aktualizaci naskočilo samo, pohodlná instalace programů z GUI, vyladěné Gnome. Bohužel poslední dobou to jde s Ubuntu z kopce.

    Týrání jako smysl bytí

    23.11.2007 09:40 perkele | kkaarreell | Přečteno: 1316× | Komentářů: 37, poslední 24. 11. 2007 | Hodnocení: 92 % (12 hlasů)

    Tento zápis nemá nic společného s Linuxem, potažmo počítači. Je to jen povzdech nad tupostí lidí ze státní správy. A nad osudem suchozemských želv, jejichž krásu jsem měl díky své přítelkyni (přítelkyně není želva, pouze jednu chová) možnost poznat.


    Mám v autě antiradar. Zadarmo!

    22.11.2007 22:20 Kacířské myšlenky | Luk | Ze života | Přečteno: 7721× | Komentářů: 26, poslední 30. 11. 2007 | Hodnocení: 95 % (22 hlasů)

    Zjistil jsem, že mám v autě "antiradar", tedy přesněji řečeno detektor policejních radarů. A nemusel jsem za něj zaplatit ani korunu. Jak je to možné? Velmi prostě...


    Znáte někdo tuto firmu?

    22.11.2007 19:57 onemj | Lukas | Komentářů: 38, poslední 27. 11. 2007 | Hodnocení: 50 % (8 hlasů)

    Chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s firmou Arakis&Belleville.. Mám možnost pro ně pracovat, tak by mne zajímaly vaše názory.


    jenom test

    22.11.2007 18:20 ..+2 | Ladislav Nešněra | vícechuť | Komentářů: 14, poslední 23. 11. 2007 | Hodnocení: 15 % (26 hlasů)

    Jé, to je fajn. Obrázky sem dostanu, jen škoda, že si je tu také nemůžu uložit.. Ale třeba někdo poradí. No tak nic, už vidím, jak na to. Cool! ;?)

    C-Tech USB Keypad

    22.11.2007 16:53 skavenovo | skaven | Linux | Komentářů: 10, poslední 3. 12. 2007 | Hodnocení: 50 % (6 hlasů)

    Pořídil jsem si k notebooku externí numerickou klávesnici C-Tech - tu nejlevnější, co je na trhu. Na mém HP nx7400, Kubuntu 7.10 jede bez problému, pouze je třeba zapnout numlock na klávesnici notebooku.


    Hlada sa ruksak na notebook + anketa

    22.11.2007 12:43 Poznámkový blog | Michal Fecko | 3 | Anketa | Komentářů: 39, poslední 23. 11. 2007 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Aky ruksak by som chcel

    • 15,4" velkost + dostatok priestoru pre adapter, dokumenty, prislusenstvo (CD, mys, PCMCIA karty)
    • cierna (+ max. strieborna v malom mnozstve) farba
    • nepremokavy (cely - nie len spodna alebo vrchna cast)
    privitam osobne skusenosti ohladne podobneho ruksaku a samozrejme odporucania na konkretne modely :-D

    UPDATE:
    Zatial sa mi pozdavajú:
    Case Logic (SKU-NBP-3 ) test
    Dicota BacPac Mission Black


     

    21.11.2007 22:56 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 24, poslední 22. 11. 2007 | Hodnocení: 50 % (8 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Stravenky - anketa + doplnění

    21.11.2007 20:57 xkucf03 | xkucf03 | Politika | Anketa | Přečteno: 3707× | Komentářů: 117, poslední 21. 3. 2022 | Hodnocení: 31 % (16 hlasů)

    Zajímalo by mne, jestli byste byli pro zrušení státní podpory stravenek (tzn. daňové úlevy pro firmy, které dávají zaměstnancům stravenky). Svůj názor jsem napsal tady: Jsou stravenky bolševický přežitek?

    22.11. 2007: Přidáno doplnění


    PSPI

    21.11.2007 16:06 Quetzal | Quetzal | Zatím nezařazené | Výběrový blog | Přečteno: 2364× | Komentářů: 3, poslední 26. 11. 2007 | Hodnocení: 100 % (18 hlasů)

    Dnešek ještě nekončí a protože mám dobrou náladu, jsem relativně vyspaný, tak poslední hodinku volna využiji k napsání krátkého pojednání o pluginu do Gimpu, který se jmenuje PSPI. Samotný název je nicneříkající, ale hned po začtení se do článku pochopíte. Zkušené gimpaře jistě nijak neohromím touto krátkou zprávičkou, která není žádnou novinkou, ale začínající uživatele dozajista tato zpráva potěší.


    Devátá kapka esperanta

    21.11.2007 16:04 jalinh | jalinh | Esperanto | Přečteno: 1270× | Komentářů: 24, poslední 22. 11. 2007 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Tak... Po delší přestávce Vám nabízím další kapku Esperanta. Zdá se mi, že znalosti mých čtenářů jsou už na dostatečné úrovni, abychom mohli k dosavadním pravidelným částem (gramatika, poslech a úkol) přidat čas od času další část - čtení úryvků z reálných pramenů. Vybírat bych chtěl zvláště témata týkající se Linuxu a počítačů vůbec, protože v této oblasti se zřejmě zájmy nás všech stýkají. Nyní už ale k úkolu z minula...


    Stal jsem se Thawte Web Of Trust Notary

    21.11.2007 15:03 Nautilus | Milan "Nemo" Cingroš | Komentářů: 7, poslední 23. 11. 2007 | Hodnocení: 73 % (11 hlasů)

    Thawte přestalo provozovat WOT, blog už nebyl aktuální. Kvůli komentářům není možné ho smazat.

    Co takhle dát si špenát?

    21.11.2007 11:56 Vejšplechty | Petr Tomášek | Web | Přečteno: 1462× | Komentářů: 9, poslední 21. 11. 2007 | Hodnocení: 42 % (12 hlasů)

    Že google má svůj „gmail“, asi všichni víte. Že filtruje „spam“, to je v dnešní době logické. A že v rozhraní gmailu je vyhrazen malý kousek pro kontextuální reklamu, asi taky nikoho nepřekvapí. Co ale vznikne, když dáme toto vše dohromady?


    Časový rozvrh akce Open Workshop Olomouc

    21.11.2007 10:19 JIL_blog | Jiří Lisický | Linux | Přečteno: 1386× | Komentářů: 17, poslední 30. 11. 2007 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Opět jsem si udělal rozvrh, tak abych viděl akce časově pěkně vedle sebe.


    Paint-Art brushes + FX Foundry project

    21.11.2007 08:37 Quetzal | Quetzal | Download, aneb co vám nesmí chybět | Výběrový blog | Přečteno: 1642× | Komentářů: 9, poslední 22. 11. 2007 | Hodnocení: 100 % (11 hlasů)

    Tak jako lidé musí dýchat, já musím mít tuto sadu štětců. Jedná se o sadu Art-Brushes od Iceytiny a Xelara. Nanejvýše vhodné pro techniku Smudge a pro painting jako takový, v našem seriálu je budeme velmi potřebovat. Původně byli rozšmrdlané po celém deviantartu a na několika upload serverech, avšak řekl jsem si, že by nebylo od věci trošku pomoci a vytvořit jeden veliký pack Paint-Art brushes. V balíku je nyní obsaženo 255 stop výrazné kvality. Pro nainstalování stačí zkopírovat do složky brushes.

    FX foundry je projekt, který směstnává všechny nejdůležitější scripty pro GIMP. Například Filmové efekty, efekty vrstev, světelné, selektivní, umělecké a mnoho dalších. Pro nainstalování stačí zkopírovat do složky scripts. Po instalaci se vám v menu objeví záložka FX Foundry.


    Zeitgeist

    20.11.2007 22:21 Poznámkový blog | Michal Fecko | HW | Komentářů: 51, poslední 20. 1. 2012 | Hodnocení: 60 % (10 hlasů)

    Chcel by som upozornit na celkom zaujimavy (aspon z mojho pohladu) film - Zeitgeist (Duch doby). Tento film dava odpovede na viacere bezne aj menej bezne otazky ludskeho zivota no najme zivota okolo nas - doby v ktorej zijeme - doby ovladanej peniazmi a strachom. Pre niekoho iba zmes konspiracnych teorii, pre ineho pokus o racionalne zdvovodnenie veci dejucich sa okolo nas. Kazdopadne lepsie raz vidiet ako stokrat pocut - takze stahujte (online, http, torrent, cs a sk titulky), pozerajte a hlavne premyslajte...


    -

    20.11.2007 21:06 Mostly_IMDB | David Ježek | Other | Anketa | Komentářů: 18, poslední 23. 11. 2007 | Hodnocení: 71 % (7 hlasů)

    -

    Preco mate cs.wikipedia.org a nie cz.wikipedia.org?

    20.11.2007 20:41 Poznámkový blog | Michal Fecko | 3 | Komentářů: 75, poslední 22. 11. 2007 | Hodnocení: 16 % (19 hlasů)

    Preco mate cs.wikipedia.org a nie cz.wikipedia.org? Ved CS bolo na poznavacích znackach za federacie (CzechoSlovakia) stale sa oznacuje Cesko na SPZ ako CZ, nie? Alebo je v tom hlbsi (ci skoro az tajomny) zmysel?


    Koupili jsme si ufo ;)

    20.11.2007 18:59 BLB | =^..^= AmigaPower® | všehochuť do 24.4.2008 | Anketa | Přečteno: 2969× | Komentářů: 138, poslední 23. 11. 2007 | Hodnocení: 78 % (9 hlasů)

    Tak jsme si s mladou v sobotu koupily kočičku...

    Zrušeno

    20.11.2007 17:21 Psavec | Valoun | Kniha stížností | Anketa | Komentářů: 48, poslední 28. 7. 2015 | Hodnocení: 69 % (13 hlasů)

    Zrušeno

    Opravdu objektový přístup...

    20.11.2007 17:07 Taková příjemná WEBová pláž | MiP | Různé | Komentářů: 25, poslední 25. 11. 2007 | Hodnocení: 83 % (6 hlasů)

    Tak tomuhle říkám opravdu objektový přístup - pěkné, což ?


    Moje toulky Portugalskem

    20.11.2007 16:08 Postrehy_ze_zivota | Dalibor Smolík | Přečteno: 967× | Komentářů: 2, poslední 23. 11. 2007 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    Tak jsem se opět vypravil do světa. Nikoliv sám, ale opět jako loni jsem doprovázel dětský pěvecký soubor na jejich vystoupení, tentokrát v Portugalsku na mezinárodním festivalu pěveckých sborů. Nutno dodat, že jsem tuto zemi dosud nenavštívil a portugalsky neumím, což se ukázalo jako dost značný handicap a to již na letišti. Ale nepředbíhejme událostem :-)


    Seriál o grafické práci v Linuxu - update 22.11.07 16:00

    20.11.2007 15:16 Quetzal | Quetzal | Seriál o grafice - GIMP | Přečteno: 1555× | Komentářů: 32, poslední 22. 11. 2007 | Hodnocení: 100 % (16 hlasů)

    Protože jsem své psaní vzal poněkud hopem a uznávám, že to nebylo zrovna dvakrát moudré (nepočítal jsem s takovou čteností, myslel jsem, že budu jen další zapadlý blog), pojal bych své psaní spíše jako rozsáhlý seriál, který bych publikoval zde na blogu. Představme si nyní osnovu, podle které by jsme společně postupovali ve svých znalostech v ovládání a grafické tvorbě v editorech tak příznačných pro linux. Na mysli mám Inkscape, GIMP. Možno i CinePaint, Kritia, Blender aj... Osobně je mi to jedno, když se podíváte na jakýkoli editor trochu zblízka, poznáte, že jsou na jedno brdo a pracovat s nimi se všemi může i cvičená opice.


    xxx

    20.11.2007 14:56 SALAM_OLEJKUM | xindl | POTRAVINY | Komentářů: 24, poslední 23. 1. 2008 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)

    xxx

    .

    20.11.2007 14:32 blog | unknown_ | jdshfg | Anketa | Komentářů: 12, poslední 21. 11. 2007 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    .

    Jak jste na tom se vzděláním?

    20.11.2007 09:05 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Za vším hledej Linux | Anketa | Přečteno: 2331× | Komentářů: 91, poslední 22. 11. 2007 | Hodnocení: 62 % (13 hlasů)

    Mihnul se tady blogpost k němuž připojená diskuze řešila mimo jiné téma nároky budoucího zaměstnavatele kontra odpovídající ohodnocení. Při té příležitosti mě napadlo, jaké asi je procentuální zastoupení na tomto serveru z hlediska vzdělání. Nepochybně již někdy v minulosti tady podobná anketa proběhla, pokud o ní víte, můžete dole v diskuzi na ni přihodit link.


    DVD - ROM, prevod a kopirovani z DVD rekorderu

    20.11.2007 09:01 Klassikov | klassik | jen tak | Přečteno: 4672× | Komentářů: 16, poslední 20. 11. 2007 | Hodnocení: 50 % (2 hlasů)

    Zdravicko

    Vzhledem k tomu, ze obcas ctu jak diskuzi tak blogy vim, ze s mnozi z vas s pc a podobnyma hrackama i spite:-) Bylo tomu drive i u me. Prority a zajem se vsak meni a u me se zmenil. A jak to tak byva a u IT zvlast clovek zaostane driv nez se nadeje.

    Uz ale k veci. Streco si koupil DVD rekorder a novy pocitac. Tato investice mela ze ucel to, ze z DVD rekorderu nahraje vystrihany film na DVD ROM a po te vypali na pc jako DVD nebo jako kopii DVD ROM. Co cert nechtel ma tam astala visty. Obecne mi ted o operacni system az tak nejde, spise bych rad nekoho zvas poprosil o podobne zkusenosti s touto problematikou. At uz z linuxem nebo s win.


    Dolaďme si fotografii (kontrast, "záclona" aj.) - Gimp

    20.11.2007 05:38 Quetzal | Quetzal | Zatím nezařazené | Přečteno: 1458× | Komentářů: 13, poslední 21. 11. 2007 | Hodnocení: 100 % (17 hlasů)

    Protože ne vždy se fotka povede tak jak bychom chtěli a protože ne vždy nám to podmínky dovolují, musíme občas sáhnout po grafickém editoru a jaký se nám nabízí jiný, než Gimp. Na internetu je spousta návodů, jak doexponovat fotografii...


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.