Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Než marasit zbytečným flame diskuze a blogy? Ve čtvrtek mi to totiž nedalo a prostřednictvím svého blogu jsem zareagoval na článek J.X.D. "Jsou linuxáři rasisté?" Včera se potrefená husa ozvala a přišla mi od ní tato reakce:
Tak a je po prijimačkách.. Znenie otázok sa mierne zlepšilo od minlého roka, aj keď stále každá druhá otázka zaváňala nepresnosťou.. No ale jedna otázka ma dosť zarazila.. Vložím ju ako anketu, posúďte sami. Prve 4 možnosti boli v testoch, piatu som si dovolil pridať :) Znak "<-" je znak pre priradenie.
Pred nejakou dobou jsem vyzkousel uspavani notebooku a nejak mi to zachutnalo. Pred par dny pribehl automaticky update kernelu a ja se zamyslel nad tim, co se stane se suspendovanym systeme, kdyz mu pred suspendem updatnu kernel.
Tie tlačítka ma mojej klávesnici ma už začali štvať. Tak som sa rozhodol, že s nimi niečo spravím. Netrvalo dlho a narazil som na tento a tento článok.
Chci si udělat databázi studentů, kteří umí psát webové aplikace v Javě. Možná z toho bude brigáda přes léto (na Abíčku je stále co zlepšovat), možná se podaří spolupráce s nějakou vysokou školou a vznikne námět na ročníkový projekt. V obou případech ale potřebuji vědět o případných zájemcích. Takže mi prosím pošlete mailika. A pokud učíte informatiku na vysoké škole či univerzitě a hledáte pro své studenty praktické náměty na projekty, ozvěte se prosím také. Děkuji.
Máte rádi pohodlí při sledování filmů ze svého PC na TV? Používáte KDE a chcete se ho na TV zbavit? Představuji Vám své dokonalé řešení jak velice jednoduše ovládat PC z postele, či křesla, nad jehož vypilování jsem strávil nemalou chvíli.
Vcera ma potesil mail jedneho z vyvojarov r300 drivera, ze nasiel chybajuci kus inicializacie r300 kariet. Bez tejto inicializacie r300 driver spolahlivo zasekol kartu - najma R9500 Pro, R9700 Pro, R9800 Pro. Dnes som to odskusal na svojej karte s malou zmenou. Vypada, ze to funguje. Predtym so zapnutym ColorTiling karta zmrzla v ut2004 uz v menu (a vzdy), s tou inicializaciou som bol schopny ut 2004 hrat viac ako 10 minut bez zamrznutia (nie ze by to neslo, alebo to zamrzlo, ale uz ma to nebavilo). Je mozne, ze zanedlho budem moct vykopnut z pocitaca binarne ati drivery nadobro.
Vzhledem k tomu, ze 40 hodin zde v parku stravim praci, mel bych se zminit, co je to vlastne za dobry americky job. Podarila se mi celkem vychytavka (ackoliv financne to tak neni) a dostal jsem praci ve WAC (Wilderness Acces Center), neboli Centrum pro vstup do divociny. V podstate se jedna o poskytovani informaci, prijimani rezervaci na autobusy, reseni zakaznickych problemu a podobne. Tuto praci dostavaji pouze lide, kteri vcelku vladnou anglickym nebo hovezim jazykem, pripadne jazykem od bot.
Tak jsem svůj postarší kompík, který mi slouží jako desktop i server, upgradoval z Debianu stable na testing. Apt mi vyblil nějaké errory s nesplněnými závislostmi, ale to jsem jednoduše vyřešil. Taky jsem zkompilil novější kernel, xfree->xorg (trocha jsem se potrápil s displayem, ale taky vyřešeno), dev->udev, OSS->ALSA, GCC 3.3->4.0.4, nová Opera 9, Xfce, ... Prostě skok dopředu
Televize je děsná věc. Většinu času v ní běží telenovely, prokládané reklamami na prací prášek, prostředky na hubnutí, zvláčňování kůže a kdo ví, co ještě. A rádoby zábavnými pořady. Většinu času je to kanál. Ale občas, zřídka, se objeví opravdu kvalitní věc. Bohužel.
Tak jsem si dnes po cca 14 dnech co jsem si nainstaloval novou FC5 (měl jsem FC4) konečně rozchodil svoji ATI xpress 200M aby mi jela 3D akcelerace :)
Mám radost jako sviňa. Po cca týdením boji kdy jsem se snažil prolézat různé diskuse na forech o fedoře, abych zjistil jestli se mi to vůbec povede, jsem dnes nalezl řešení mého problému na fedoraforum.org. Pod jedním sticky příspěvkem jsem našel tento bugreport http://bugzilla.livna.org/show_bug.cgi?id=856#c6
a jakmile jsem se zařídil podle toho co je v něm napsáno a lehce ještě upravil svůj xorg.conf, tak jsem to rozchodil a jsem happy až na půdu :o)
PS: Změnil jsem svůj "os" za "OS" a mám linux fakt rááád :)
Ve zprávičce o Tango ikonkách do GIMPu se o ně někdo otřel, že prý jsou ošklivé.
Ošklivost a neošklivost je věc osobního názoru. Já nedám dopustit na strohé ikony z GNOME, jsou vkusné, jasné, nerozptylují. Ala řada lidí má ráda ty nablýskané přeslazené z KDE, proč ne.
Tango ikonky zkousnu. Neurazí, ale k orgasmu asi taky nepřivedou. Ale velmi se mi zamlouvá myšlenka projektu Tango - vytvořit baterii ikonek použitelných ve všech prostředích (KDE, GNOME, Windows), tak aby žádná aplikace nevypadala jako vetřelec. To je opravdový přínos pro uživatele. Třeba teď jsem si stáhl tangoidní motiv do Opery a mám radost, jak zapadla.
Posledních pár dní jsem zkouknul filmy jako Pirates of Silicon Valley a Revolution OS. Také jsem přečetl několik článků o vychvalování Vist, Linuxu, Ubuntu atd...udělal jsem z toho několik závěrů o které se s vámi podělím. Také jsem si dlouho nenapsal žádný blogpost tak to aspoň napravím :)
Nedávno vydaná Opera 9 má (ve verzi pro Windows) navíc jednu novou funkci, kterou jsem ještě u žádného programu neviděl. Je to automatická odinstalace. Prostě upgradujete z osmičkové verze, restartujete, a po Opeře ani památky.
Nelíbí se mi názvy některých programů - například nástroj pro sambu zvaný testparm
, který ověří zda není v konfikuráku smb.conf nějaká chyba. Nebo createuser
na uživatele pro Postgresql. Jasně že je najdu v dokumentaci, ale nebylo by lepší kdyby například všechny utility k sambě začínaly prefixem smb, k postgresu zas nějak apod.? Nebylo by to přehlednější a čistější? Nebo mi něco uniká?
Takže z Pythonu postupně zmizí (mimo jiné) map, filter a lambda. No, buďme rádi:
>>> a = range(10) >>> map(lambda x:x*2, a) [0, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18] >>> filter(lambda x:x%2, a) [1, 3, 5, 7, 9] >>> [x*2 for x in a] [0, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18] >>> [x for x in a if x%2] [1, 3, 5, 7, 9]Tož, pravdaže lambda se hodí i na jiné věci, ale vždycky se jí dá vyhnout.
Nebudu to zbytečně opisovat, ale po netu už se fláká pár návodů a repozitářů. Já jsem začal tady. 32 bitová instalace už asi funguje automaticky, 64 bitová moc ne, ale repozitář už obsahuje 64 bitové binárky, které vedou k funčnímu XGL - to byl dřív problém.
Pozor, zavádějící název článku. (no jo, já vím)
Nedělám dobrou věc, ale nakonec jsem se rozhodl přihlásit se s tématem, které se tu již několikrát řešilo. Totiž na kterou vysokou školu jít. Ty původní příspěvky jsem přečetl, ale protože mám jinou množinu možností, zopakuji to ještě jednou Doufám, že to přežiju. Bude to krátké.
Přichází doba odporného létavého hmyzu a pokud si přečtete tento zápisek, už nemusíte mouchy plácat plácačkou a dokonce ani zabíjet...
Tak jsem si hezky pohrál s Google Spreadsheet. Musím říct, že je to moc hezká aplikace a byl jsem opět okouzlen. Ono na webové rozhraní pro mail je každý zvyklý, dokonce i wysiwyg (whizin' wig, hvízdající paruka formátování textu na webu je celkem běžná věc, ale webový tabulkový kalkulátor jsem ještě nezkoušel.
Stal jsem se šťastným majitelem tohoto bugu, požadujícího nahrazení gnomího tlačítka Budiž obvyklejším OK. Chybu by po téměř roce existence slušelo nějakým způsobem zavřít, zda však má být zavřena jako NOTABUG nebo FIXED je poměrně težké rozhodnout.
Chápu snahy o sjednocení, nicméně mi překlad Budiž přijde lepší a více český než anglicismus OK. Mac OS, kterému nelze upřít propracované a srozumitelné uživatelské rozhraní, používá Budiž skoro dvacet let. Sjednocení by si spíš zasloužily překlady, které mohou být matoucí, jako např. "Tab".Vím, že se toto téma již probíralo a byla k němu i anketa. Zajímal by mě však především názor pravidelných uživatelů GNOME a GNOME aplikací, protože jich by se případná změna týkala nejvíce.
Protože práce na oficiálním instalátoru pro LFS stále moc daleko nepokročily, tak bych se do toho o letošních prázninách rád pustil.
Dobre dopoledne,
mam problem, ktery bych potreboval resit, a protoze, jak znamo, linuxaci rozumi(me) vsemu a nejlepe, zeptam se i tady v blogu (jelikoz problem neni vazan primo s tuxem).
Včera vyšla demoverze velmi očekávané akce Prey, protože jsem si nainstalova poslední verzi wine, tak jsem si řekl že bych to mohl zkusit (hra běží pod Opengl).
Jaké bylo moje překvapení, když jsem hru bez problémů nainstaloval, spustil a uviděl že při hraní cca 1 hodinu jsem nezaznamenal jediný artefakt a náznak nestability. Hra chodí na lepším HW velmi plynule.
Koukám že wine začíná být opravdu dost použitelné, jen tak dál!
Udělal jsem jeden screenshost, aby jste mi věřili :)Vcera jsem se byl podivat ve Fairbanksu. Z narodniho parku Denali je to tam asi 120 mil a jede se porad po jedne jedine dalnici. Blizko mesta Nenana (nekolik srubu okolo cesty a jedna benzinova stanice) jsem si vsiml, ze les je shoreny. Stal se obeti lesniho pozaru.