Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Původně se měl tento blogpost jmenovat: "Proč spolu openvswitch a systemd neka..?", ale podařilo se mi to lousknout, tak bych tady chtěl popsat v čem spočíval problém, než to - jako obvykle - zapomenu.
..si přišla zhruba před čtrnácti dny pro mého bývalého kolegu Ivana. Koho by to bylo napadlo?
Před listopadovým převratem bylo období šedesátých let tabuizováno, takže mladší generace měla pouze mlhavou představu o tom co předcházelo srpnové invazi r. 1968. Ve školách se o tomto období cudně mlčelo, takže jediným zdrojem informací byly subjektivní vzpomínky pamětníků a hluboko v šuplících uložené dobové tiskoviny. To vše v nás utvrzovalo představu, že rok 1968 byl výkřikem demokracie, představovaný tzv. "Pražským jarem", který hned v zárodku udusila okupační vojska. Jenže bylo tomu skutečně tak?
Tento blogpost je volným pokračováním seriálu na téma zobrazování komentářů z exif tagů, jehož poslední volné pokračování s názvem jsem zde publikoval zhruba před pěti lety. V té době se stal mým favoritem z hlediska vložených komentářů k obrázkům geeqie, ale citelně jsem postrádal jednu dosti důležitou funkcionalitu - možnost provést korekci času vytvoření souboru.
Jsou aplikace, které v produkčním prostředí dost dobře testovat nelze. Jednou z nich je Pacemaker a jeho služby.
Starším pařanům tyto zkratky bezpochyby nejsou neznámé. Někdo nad nimi možná ohrne nos, mně však přijdou tyto klasické strategie mnohem lepší, než "onljanovky", nad kterými se ujíždí dnes.
Taková byla vyhlídka většiny mladých mužů starších 18 let před zkrácením a následným zrušením ZVS. Zrušení této branné povinnosti a přechod na profesionální armádu považuji za jednu z nejrozumnějších věcí, kterou vláda této země kdy odmávla, i když já sám jsem jí neuniknul. Ale o to víc mě děsí, při mé osobní zkušenosti, současná snaha o nové zotročení mladých mužů a žen obnovením branné povinnosti o které usilují zástupci AČ. Spolku, který není schopen ani slušně platit ty, co mu upsali duši.
VAROVÁNÍ: Nenechte se zmást odlehčeným tónem tohoto blogpostu. Jeho pointa je v tom, že vše nemusí být vždy tak růžové, jak se zdá. Pokud hledáte, nebo budete v průběhu následujícího roku hledat - "nějakou tu zkurvenou práci" v linuxovém prostředí, tak buďte ve střehu a s očima dokořán. Vzpomeňte si na tento blogpost a že "když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají".
Je tomu něco přes rok, co jsem tady publikoval blogpost na téma Puppet a konfigurační nástroj Augeas. Čas trhnul oponou, a já během toho roku začal používat další vymoženosti Puppetu o kterých vám chci, prostřednictvím tohoto čtení na neděli, potlachat. Chronologicky shrnuto budu psát o:
Pokud používáte Pacemaker a setkali jste se s touto chybovou hláškou tak, tak si zkontrolujte jakou máte verzi crm konzole.
Ti co to nezažili, nemají srovnání. Ale evidentně nejsem sám kdo je toho názoru, že současná situace v mnohém připomíná předlistopadovou éru.
Konečně dorazily dva nové SSD disky Samsung SSD 840 EVO 120G, jimiž jsem měl v úmyslu nahradit dva stávající SSD disky OCZ-VERTEX3 60GB, kterým minulý týden skončila záruka. Pro disky o něco větší jsem se rozhodnul především z toho důvodu, že za uplynulý rok objem mnou skladovaných git repozitářů přeci jenom o nějaký ten gigabajt vzrostl a také se mi moc nelíbilo procento zbývajícího místa - prakticky nebylo kam dělat snapshoty.
Je tomu víc jak rok, co jsem sepsal blogpost na téma "Btrfs jako systémový FS na notebooku". Už ani nevím, proč jsem jej tenkrát nepublikoval. Natrefil jsem teď na ten odložený zápisek, protože se chystám k výměně původních 60GB SSD disků za novější, a tak mě napadlo, že by se snad přeci jenom mohly tyto informace - včetně shrnutí stávajících zkušeností - hodit.
V těchto dnech se rozhoduje o nové vládě. Pozastavil se někdo z vás nad tím, proč KDU-ČSL tak tvrdě požaduje křeslo poměrně nevýrazného Ministerstva zemědělství a proč se ANO a ČSSD tak cukají? V následujícím blogpostu bych rád poukázal na několik detailů, o kterých se v médiích která ovládá p. Babiš nemluví.
Před týdnem se tu objevil blogpost na téma Barevný prompt a barvičky v terminálu obecně. Škoda, že autor tohle vděčné téma nerozebral víc, takže nezbývá než také přihodit hrst do mlýna. Tentokrát o tom, co se dá použít, když si chci obarvit výstup na terminálu.
Je tomu sedm let, co se objevil ve zdejší poradně dotaz, zda-li existuje nějaký kodifikovaný Etický kódex administrátora. V jednom z příspěvků byl uveden link na The System Administrators' Code of Ethics Ligy profesionálních systémových adminů (LOPSA). V následujícím textu je uveden můj volný překlad. Ještě předtím si ale dovolím malé entrée, proč jsem tak učinil.
Tak už se konečně náš novopečený prezident vybarvil. A tohle jsme tu ještě neměli. Jsem opravdu fascinován jeho politickou vynalézavostí. Před lety to byla tzv. opoziční smlouva a teď zase tohle. Ostatně, proč vůbec živit nějaký parlament nebo senát, když by si může prezident zvolený přímou volbou lidu sebou přitáhnout svůj kořaleční spolek.
Tak ji tu máme zas. Jako v r. 1997 nebo v r. 2002 to začalo celkem nevinně - drobným vytrvalým deštěm - který se však jako na potvoru točí pořád dokola. Zpravodajství bubnuje na poplach topící se Praze na pomoc, ale o tom jaká je situace na jihu v Rakousku se už moc nedozvíte - inu košile bližší než kabát.
Tuhle jsem cestou do práce zakoupil knížku "Svědomí nacizmu" od Claudie Koonzové. Zaujalo mne téma. A musím říct, že jsem rozhodně nebyl zklamán.
Zvláštní náhoda. Dnes ráno cestou do práce mi celou cestu v hlavě zněla písnička Oty Petřiny "Marylin, goodbye". A co nečtu ve zprávách - že se cestou do Prahy ztratilo dvacet kamiónů a mezi nimi jeden s exponáty, určenými pro výstavu o Marylin Monroe, která se měla konat na Pražském hradě.
Původně jsem měl pro tento blogpost vymyšlený titul "S pimprlaty do Kalkaty aneb vymetání chlévu s Augiášovou pomocí", ale pak mě napadlo, že potenciálního zoufalce, který bude hledat nějaké informace, by asi stěží napadlo pod tímto titulem hledat něco o centralizované údržbě systémové konfigurace počítačů.
Podle zprávy, která se dnes objevila Ministerstvo spravedlnosti chystá změnu v zákoníku, která by zaručila beztrestnost tomu kdo sám úplatek někomu dá a pak to oznámí. Možná si ještě někdo z vás vzpomene na můj blogpost z 6. září 2012 na téma úplatky, ve kterém jsem uvedl, že by tomu mělo být přesně opačně.
Cílem tohoto blogpostu je seznámit zdejší obecenstvo s rozšířením Mediawiki, které jsem svého času vytvořil a které momentálně nemám čas zaktualizovat pro její novější vývojové verze.
Strašákem dnešní doby je nezaměstnanost. Neustále se vynořují nejrůznější pesimistické prognózy a tento blogpost želbohu nebude výjimkou.
Je smutným faktem, že oblast IT ve státní správě je jedna velká černá díra, která nemá v současné době pravděpodobně již žádný jiný účel než pernamentně pouštět žilou státní kase. Zářným příkladem je tzv. "Registr vozidel".
Možná tím to blogpostem někomu ušetřím zbytečnou paniku a hledání. Po aktualizaci linuxového kernelu na verzi 3.8 se mi na stroji nesestavil SW raid a zavádění zůstalo viset v ramdisku. Ruční nahození přes mdadm však proběhlo bez problémů. Zpočátku jsem myslel, že došlo k nějaké změně při zpracování konfiguračního souboru, ale není tomu tak. Řešení je poměrně triviální, ovšem sám bych na ně hned tak asi nepřišel.
Pokud provozujete bezdiskový linux nad NFS, tak vás možná zaujme výsledek mého posledního testování.
Tuhle jsme s kolegou probírali aktuální výsledek prvního kola prezidentské volby a narazili přitom na otázku volebního práva. Podle něj, by bylo lepší kdyby u nás nebylo volební právo, ale povinnost. Z mého pohledu je však volební povinnost jedním z charakteristických znaků totalitního státu.
Když jsem před dvěmi lety sestavoval domů počítač, který jsem chtěl použít také jako souborový server, tak jsem se nechal zviklat a přeci jenom šel do kompromisu. Jenže i když jsem pořídil velmi tické větráky, bylo to k ničemu. Stroj ač jinak velmi tichý hučel natolik, že byl nepřetržitý provoz naprosto vyloučený. Proto jsem se rozhodnul k radikální přestavbě - tentokrát bez kompromisů.
Čeká nás historicky první přímá volba prezidenta. Směsice kandidátů je opravdu pestrá. Tenhle blog jsem začal psát před měsícem, ale pak jsem ho nechal tak. Dnes se však projevil jeden z kandidátů tak varujícím způsobem, že mě to nedá abych si také neublognul.
Tento zápis vzniknul, protože předpokládám, že velký podíl návštěvníků tohoto portálu je nějakým způsobem zainteresovaných v našem školství. Z mého pohledu to donedávna vypadalo, že primárním vzděláním pro post ministra školství byl výuční list v oboru "hrobník". A tak mne velmi překvapilo, že byl za půl minuty dvanáct na tento post vybrán člověk, kterého jsem měl možnost poznat osobně - Petr Fiala
Po dlouhodobém dorážení jsem podlehnul a nechal si pořídit nový notebook, ačkoliv ten můj stávající MSI PR210x není ani zdaleka po smrti. Přeci jenom však už bude mít pět let a nikdo nezná dne ani hodiny kdy umře. Přišlo mi proto docela rozumné pořešit jeho nástupce dřív než se tak stane. V tom přehledu bídy a utrpení se naštěstí zrovna objevil kus, který mne zaujal HP ProBook 6475b
Za chvíli tomu bude šest let co jsem tady publikoval blogpost Baterie na notebooku a její stárnutí. A protože jsem po nedávné výměně klávesnice opět po delším čase nakouknul do zápisku o svém MSI PR210x ve zdejší sekci hardware. A jelikož už uplynula od jeho pořízení poměrně dlouhá doba, napadlo mě hodit hodnoty stavu baterie v závislosti na čase do grafu. A pro srovnání přidat i křivku z dat předchozího notebooku.
Pravděpodobně každý rodič byl svého času postaven před otázku, jak řešit čas strávený potomkem před monitorem počítače. Mnohdy se přístupy a názory rodičů různí. A nalézt optimální cestu nemusí být snadné.
Když před třemi lety nastupoval náš syn do první třídy, tak jsme coby rodičové dostali k podpisu papír, kterým jsme měli vyjádřit svůj souhlas, zdali se náš potomek může stát pokusným králíčkem nebo ne. Šlo o tzv. nové písmo Comenius. Potomci rodičů co nesouhlasili šli do třídy A a těch co souhlasili do třídy B. Nikdo v podstatě neměl reálnou představu co to bude obnášet, neboť metodické materiály nikde volně k nahlédnutí nebyly. A u nás doma si v tomto prosadila svou vůli žena, kterou vydrillovali ke strojopisnému písmu kdysi během studia na VŠ. Vyjadřoval jsem své pochybnosti, neboť obdobný drill, kterým jsem prošel během studia na SŠ vyústil v to že během rukopisného psaní prasím psací písmo se strojopisným. Nicméně pro klid v rodině jsem také souhlasil.
Nebo záminka? Pravděpodobně už někteří z vás zaregistrovali v posledních zprávách informaci o "atentátu" na pomazanou hlavu našeho státu Václava téměř svatého. Celé to však na mne působí jaksi podivně.
Je tomu půl roku, co jsem zde psal blogpost na téma zabezpečení mediawiki. Dlouhou dobu byl klid, ale v průběhu léta se objevily první vlaštovky, které si našly dírku a začaly se do naší mediawiki nabourávat zneužíváním stránek starých, již neaktualizovaných, webů. Nezbylo než pořešit situaci jinak - radikálněji.
Přiznám se, že nastavení připojení přes vytáčené připojení prostřednictvím modemu pro mne byla vždycky magie. Sice se mi většinou podařilo přimět modem k životu, ale nikdy jsem nepochopil, odkud autoři nejrůznějších postupů vědí, jaké příkazy modem chce. Většinou tyto postupy - včetně těch ve zdejším FAQ - byly k ničemu. Na to abych je opravil, se necítím dostatečně věci znalý a kdo ví? Třeba někomu, tak jak jsou napsány, i fungovaly. Proto jsem pro svou potřebu sepsal raději tento blogpost.
Vždycky jsem si myslel, že jednou z věcí, která charakterizuje demokracii je nedotknutelnost osobního vlastnictví a poctivě nabytého soukromého majetku. Jak se zdá iluze z počátku devadesátých let se již definitivně rozplynula.
Všichni lidé jsou úplatní. Otázkou je pouze za kolik. Typické pro obyvatele České republiky je, že se nechávají uplatit za částku vyloženě směšnou. Přitom řešení korupce je naprosto jednoduché. Nepostihovat ty co se nechají korumpovat, ale zavírat ty co korumpují.
Když někdo pozvolna umírá - trpí. Ale s ním i lidé kolem a tak okamžik smrti znamená osvobození. Když ale někdo umře náhle, tak jeho smírtí bolest začíná. Ne jemu, ale lidem kolem něj co ho měli rádi. Dnes jsem cestou do práce potkal chlapíka, který mi připoměl kamaráda Jamese, který před dvaceti lety během jedné letní noci spadl na železniční trati z Moravského Berouna do Olomouce pod vlak. Kdyby byl tehdy nevykrvácel, tak by dost dobře vypadal stejně jako on. Stejný věk, stejná zranění..
Unixové prostředí mne fascinuje mimo jiné tím, že mi dokáže kompenzovat objevitelské touhy z dětství, aniž bych za tím účelem musel zvednout zadek. Kupř. dnes jsem "objevil" ss - nástroj, přes který lze zkoumat sokety
Včera jsem po nějakém čase aktualizoval jeden ze strojů. Mimo jiné se zaktualizoval i GRUB2, a tak jsem zkusil, zda-li již konečně jeho vývojáři pořešili fatální problém při sestavení core.img, pokud je systém postaven nad více než jednou vrstvou. Jak se zdá - tak stále NE. Přitom jsem jim o problému a způsobu jako ho řešit psal již před dvěma lety. Inu, asi mají jinou strategii. Takže tento blogpost bude o tom, jak řeším situaci se špatně sestaveným grubem.
Již dlouho jsem vyhlížel nějaký alespoň trochu slušný mobilní telefon, kterým bych nahradil stávající T-mobile G1. Mimochodem, první kus který před víc jak třemi lety opustil v prodejnu T-Mobile v Praze na Národní třídě. Viz můj starší blogpost Já a moje mobily. Velké naděje jsem vkládal do Motoroly. Říkal jsem si, že když tuto firmu vlastní Google, který loví své zaměstance i v českých vodách, že by snad.. ale raději - No comment. Jenže má stará G1 už má baterii téměř hin, proto jsem se rozhodl déle neváhat a koupil Sony Ericsson Xperia pro.
Question: I want Motorola DROID 4 with hardware keyboard in Europe. Why you do delivery into Europa only models without it?!
Answer: Dear Mr Kapica,
Thank you for contacting Motorola.
In response to your e-mail, we would like to kindly inform you that Motorola Droid 4 has been released only in US.
Unfortunately we do not have confirmed information if this model will be released in Europe in the future.
For any further assistance or information please do not hesitate to contact us again, quoting your Customer Reference number.
Thank you for allowing us to be of service to you.
Kind regards,
Motorola Mobile Devices Contact
Říká se: "Kdo nezná minulost, je odsouzen ji prožít znovu." Jelikož se i zde objevují čas od času nostalgické hlasy, tesknící po časech starého mocnářství, rozhodl jsem se ctěné čtenářské obci přiblížit, jak vypadaly v oné době poměry cenové i mzdové, aby si tak mohl každý učinit názorný obrázek o tom, jakpak by se asi vedlo jemu na příslušné příčce společenského žebříčku.
Na zpravodajských webech se právě skloňuje bulvární titulek "Vyhazov pro známého českého vědce", který prý "údajně" manipuloval s výsledky testů. V jedné z diskuzí se však objevily link na server ceskapozice.cz, kde jsou u článku ke stažení i dokumenty, které dokládají zcela jasně jakým způsobem pan Bezouška zajišťoval ty správné výsledky testů.
LEGO. I když jsem ho sám v dětství neměl, měl jsem možnost si s ním čas od času pohrát u kamaráda, který jím byl obdařen strýcem ze Švajcu.