E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
V blogpostu Jak skamarádit openvswitch a systemd jsem uvedl ukázkový příklad konfigurace virtuálního portu switche se zapojeným síťovým rozhraním eth0. Tento zápis rozšiřuje téma o volby nezbytné pro správné nastavení VLAN.
Nedávná aférka kolem úniku hesel ze serveru jabbim.cz, googlí oběšenec a rodinná vánoční mobilizace mne pohnuly k tomu, abych na svém serveru - kromě jiného - spustil také vlastní XMPP server. Volba padla na prosody, které mi je sympatické tím, že se obejde bez databázového serveru. A jelikož kecálka využívám poměrně hojně, raději než e-mail, narazil jsem přitom na zajímavou utilitku sendxmpp, které zde kupodivu zatím nikdo větší pozornost nevěnoval.
Možná jste zaregistrovali, jak černoušek zvolna točí kormidlem US Enterprise přídí ke Kubě. Náš ministr zahraničí - "Nomen omen", v tom vidí akt politické zodpovědnosti a vstřícný krok. Ale položme si otázku - má o něj vůbec Kuba zájem?
Před několika dny se ve zdejší linuxové poradně objevil dotaz, který lze přeformulovat zhruba takto: Jak nastavit v konfiguraci Apache WebDAV, aby se přes jedno URL dostal uživatel po přihlášení vždy jen a pouze do svého adresáře? Zaujalo mne to, protože z mého pohledu je WebDAV v současné době snad jediné multiplatformí řešení, vhodné pro sdílení dat, které se obejde bez cloudových služeb velkých společností.
Pamatujete na plynovou krizi roku 2009? Jak EU nasadila ramena a dělala na Rusko "Ty! Ty! Ty!", protože z trubek lezlo méně plynu než mělo? Ty, co již tehdy upozorňovali na to, že ho nejspíš bez skrupulí kradou ukrajinská neviňátka, bys tenkrát málem spočítal na prstech jedné ruky.
Rok se s rokem sešel a nastal čas se podívat na zub smlouvě s T-mobile. Při té příležitosti ve mně konečně uzrálo rozhodnutí jít do Blackberry Q10. Sony Ericsson Xperia pro, kterou jsem používal dosud sice stále slouží, ale s výdrží baterie to nebylo nic moc i přes to, že jsem koupil novou baterii. Posledního půl roku se mi stávalo častěji, že telefon kleknul dřív, než jsem večer stačil dorazit domů.
Původně se měl tento blogpost jmenovat: "Proč spolu openvswitch a systemd neka..?", ale podařilo se mi to lousknout, tak bych tady chtěl popsat v čem spočíval problém, než to - jako obvykle - zapomenu.
..si přišla zhruba před čtrnácti dny pro mého bývalého kolegu Ivana. Koho by to bylo napadlo?
Před listopadovým převratem bylo období šedesátých let tabuizováno, takže mladší generace měla pouze mlhavou představu o tom co předcházelo srpnové invazi r. 1968. Ve školách se o tomto období cudně mlčelo, takže jediným zdrojem informací byly subjektivní vzpomínky pamětníků a hluboko v šuplících uložené dobové tiskoviny. To vše v nás utvrzovalo představu, že rok 1968 byl výkřikem demokracie, představovaný tzv. "Pražským jarem", který hned v zárodku udusila okupační vojska. Jenže bylo tomu skutečně tak?
Tento blogpost je volným pokračováním seriálu na téma zobrazování komentářů z exif tagů, jehož poslední volné pokračování s názvem jsem zde publikoval zhruba před pěti lety. V té době se stal mým favoritem z hlediska vložených komentářů k obrázkům geeqie, ale citelně jsem postrádal jednu dosti důležitou funkcionalitu - možnost provést korekci času vytvoření souboru.
Jsou aplikace, které v produkčním prostředí dost dobře testovat nelze. Jednou z nich je Pacemaker a jeho služby.
Starším pařanům tyto zkratky bezpochyby nejsou neznámé. Někdo nad nimi možná ohrne nos, mně však přijdou tyto klasické strategie mnohem lepší, než "onljanovky", nad kterými se ujíždí dnes.
Taková byla vyhlídka většiny mladých mužů starších 18 let před zkrácením a následným zrušením ZVS. Zrušení této branné povinnosti a přechod na profesionální armádu považuji za jednu z nejrozumnějších věcí, kterou vláda této země kdy odmávla, i když já sám jsem jí neuniknul. Ale o to víc mě děsí, při mé osobní zkušenosti, současná snaha o nové zotročení mladých mužů a žen obnovením branné povinnosti o které usilují zástupci AČ. Spolku, který není schopen ani slušně platit ty, co mu upsali duši.
VAROVÁNÍ: Nenechte se zmást odlehčeným tónem tohoto blogpostu. Jeho pointa je v tom, že vše nemusí být vždy tak růžové, jak se zdá. Pokud hledáte, nebo budete v průběhu následujícího roku hledat - "nějakou tu zkurvenou práci" v linuxovém prostředí, tak buďte ve střehu a s očima dokořán. Vzpomeňte si na tento blogpost a že "když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají".
Je tomu něco přes rok, co jsem tady publikoval blogpost na téma Puppet a konfigurační nástroj Augeas. Čas trhnul oponou, a já během toho roku začal používat další vymoženosti Puppetu o kterých vám chci, prostřednictvím tohoto čtení na neděli, potlachat. Chronologicky shrnuto budu psát o:
Pokud používáte Pacemaker a setkali jste se s touto chybovou hláškou tak, tak si zkontrolujte jakou máte verzi crm konzole.
Ti co to nezažili, nemají srovnání. Ale evidentně nejsem sám kdo je toho názoru, že současná situace v mnohém připomíná předlistopadovou éru.
Konečně dorazily dva nové SSD disky Samsung SSD 840 EVO 120G, jimiž jsem měl v úmyslu nahradit dva stávající SSD disky OCZ-VERTEX3 60GB, kterým minulý týden skončila záruka. Pro disky o něco větší jsem se rozhodnul především z toho důvodu, že za uplynulý rok objem mnou skladovaných git repozitářů přeci jenom o nějaký ten gigabajt vzrostl a také se mi moc nelíbilo procento zbývajícího místa - prakticky nebylo kam dělat snapshoty.
Je tomu víc jak rok, co jsem sepsal blogpost na téma "Btrfs jako systémový FS na notebooku". Už ani nevím, proč jsem jej tenkrát nepublikoval. Natrefil jsem teď na ten odložený zápisek, protože se chystám k výměně původních 60GB SSD disků za novější, a tak mě napadlo, že by se snad přeci jenom mohly tyto informace - včetně shrnutí stávajících zkušeností - hodit.
V těchto dnech se rozhoduje o nové vládě. Pozastavil se někdo z vás nad tím, proč KDU-ČSL tak tvrdě požaduje křeslo poměrně nevýrazného Ministerstva zemědělství a proč se ANO a ČSSD tak cukají? V následujícím blogpostu bych rád poukázal na několik detailů, o kterých se v médiích která ovládá p. Babiš nemluví.
Před týdnem se tu objevil blogpost na téma Barevný prompt a barvičky v terminálu obecně. Škoda, že autor tohle vděčné téma nerozebral víc, takže nezbývá než také přihodit hrst do mlýna. Tentokrát o tom, co se dá použít, když si chci obarvit výstup na terminálu.
Je tomu sedm let, co se objevil ve zdejší poradně dotaz, zda-li existuje nějaký kodifikovaný Etický kódex administrátora. V jednom z příspěvků byl uveden link na The System Administrators' Code of Ethics Ligy profesionálních systémových adminů (LOPSA). V následujícím textu je uveden můj volný překlad. Ještě předtím si ale dovolím malé entrée, proč jsem tak učinil.
Tak už se konečně náš novopečený prezident vybarvil. A tohle jsme tu ještě neměli. Jsem opravdu fascinován jeho politickou vynalézavostí. Před lety to byla tzv. opoziční smlouva a teď zase tohle. Ostatně, proč vůbec živit nějaký parlament nebo senát, když by si může prezident zvolený přímou volbou lidu sebou přitáhnout svůj kořaleční spolek.
Tak ji tu máme zas. Jako v r. 1997 nebo v r. 2002 to začalo celkem nevinně - drobným vytrvalým deštěm - který se však jako na potvoru točí pořád dokola. Zpravodajství bubnuje na poplach topící se Praze na pomoc, ale o tom jaká je situace na jihu v Rakousku se už moc nedozvíte - inu košile bližší než kabát.
Tuhle jsem cestou do práce zakoupil knížku "Svědomí nacizmu" od Claudie Koonzové. Zaujalo mne téma. A musím říct, že jsem rozhodně nebyl zklamán.
Zvláštní náhoda. Dnes ráno cestou do práce mi celou cestu v hlavě zněla písnička Oty Petřiny "Marylin, goodbye". A co nečtu ve zprávách - že se cestou do Prahy ztratilo dvacet kamiónů a mezi nimi jeden s exponáty, určenými pro výstavu o Marylin Monroe, která se měla konat na Pražském hradě.
Původně jsem měl pro tento blogpost vymyšlený titul "S pimprlaty do Kalkaty aneb vymetání chlévu s Augiášovou pomocí", ale pak mě napadlo, že potenciálního zoufalce, který bude hledat nějaké informace, by asi stěží napadlo pod tímto titulem hledat něco o centralizované údržbě systémové konfigurace počítačů.
Podle zprávy, která se dnes objevila Ministerstvo spravedlnosti chystá změnu v zákoníku, která by zaručila beztrestnost tomu kdo sám úplatek někomu dá a pak to oznámí. Možná si ještě někdo z vás vzpomene na můj blogpost z 6. září 2012 na téma úplatky, ve kterém jsem uvedl, že by tomu mělo být přesně opačně.
Cílem tohoto blogpostu je seznámit zdejší obecenstvo s rozšířením Mediawiki, které jsem svého času vytvořil a které momentálně nemám čas zaktualizovat pro její novější vývojové verze.
Strašákem dnešní doby je nezaměstnanost. Neustále se vynořují nejrůznější pesimistické prognózy a tento blogpost želbohu nebude výjimkou.
Je smutným faktem, že oblast IT ve státní správě je jedna velká černá díra, která nemá v současné době pravděpodobně již žádný jiný účel než pernamentně pouštět žilou státní kase. Zářným příkladem je tzv. "Registr vozidel".
Možná tím to blogpostem někomu ušetřím zbytečnou paniku a hledání. Po aktualizaci linuxového kernelu na verzi 3.8 se mi na stroji nesestavil SW raid a zavádění zůstalo viset v ramdisku. Ruční nahození přes mdadm však proběhlo bez problémů. Zpočátku jsem myslel, že došlo k nějaké změně při zpracování konfiguračního souboru, ale není tomu tak. Řešení je poměrně triviální, ovšem sám bych na ně hned tak asi nepřišel.
Pokud provozujete bezdiskový linux nad NFS, tak vás možná zaujme výsledek mého posledního testování.
Tuhle jsme s kolegou probírali aktuální výsledek prvního kola prezidentské volby a narazili přitom na otázku volebního práva. Podle něj, by bylo lepší kdyby u nás nebylo volební právo, ale povinnost. Z mého pohledu je však volební povinnost jedním z charakteristických znaků totalitního státu.
Když jsem před dvěmi lety sestavoval domů počítač, který jsem chtěl použít také jako souborový server, tak jsem se nechal zviklat a přeci jenom šel do kompromisu. Jenže i když jsem pořídil velmi tické větráky, bylo to k ničemu. Stroj ač jinak velmi tichý hučel natolik, že byl nepřetržitý provoz naprosto vyloučený. Proto jsem se rozhodnul k radikální přestavbě - tentokrát bez kompromisů.
Čeká nás historicky první přímá volba prezidenta. Směsice kandidátů je opravdu pestrá. Tenhle blog jsem začal psát před měsícem, ale pak jsem ho nechal tak. Dnes se však projevil jeden z kandidátů tak varujícím způsobem, že mě to nedá abych si také neublognul.
Tento zápis vzniknul, protože předpokládám, že velký podíl návštěvníků tohoto portálu je nějakým způsobem zainteresovaných v našem školství. Z mého pohledu to donedávna vypadalo, že primárním vzděláním pro post ministra školství byl výuční list v oboru "hrobník". A tak mne velmi překvapilo, že byl za půl minuty dvanáct na tento post vybrán člověk, kterého jsem měl možnost poznat osobně - Petr Fiala
Po dlouhodobém dorážení jsem podlehnul a nechal si pořídit nový notebook, ačkoliv ten můj stávající MSI PR210x není ani zdaleka po smrti. Přeci jenom však už bude mít pět let a nikdo nezná dne ani hodiny kdy umře. Přišlo mi proto docela rozumné pořešit jeho nástupce dřív než se tak stane. V tom přehledu bídy a utrpení se naštěstí zrovna objevil kus, který mne zaujal HP ProBook 6475b
Za chvíli tomu bude šest let co jsem tady publikoval blogpost Baterie na notebooku a její stárnutí. A protože jsem po nedávné výměně klávesnice opět po delším čase nakouknul do zápisku o svém MSI PR210x ve zdejší sekci hardware. A jelikož už uplynula od jeho pořízení poměrně dlouhá doba, napadlo mě hodit hodnoty stavu baterie v závislosti na čase do grafu. A pro srovnání přidat i křivku z dat předchozího notebooku.
Pravděpodobně každý rodič byl svého času postaven před otázku, jak řešit čas strávený potomkem před monitorem počítače. Mnohdy se přístupy a názory rodičů různí. A nalézt optimální cestu nemusí být snadné.
Když před třemi lety nastupoval náš syn do první třídy, tak jsme coby rodičové dostali k podpisu papír, kterým jsme měli vyjádřit svůj souhlas, zdali se náš potomek může stát pokusným králíčkem nebo ne. Šlo o tzv. nové písmo Comenius. Potomci rodičů co nesouhlasili šli do třídy A a těch co souhlasili do třídy B. Nikdo v podstatě neměl reálnou představu co to bude obnášet, neboť metodické materiály nikde volně k nahlédnutí nebyly. A u nás doma si v tomto prosadila svou vůli žena, kterou vydrillovali ke strojopisnému písmu kdysi během studia na VŠ. Vyjadřoval jsem své pochybnosti, neboť obdobný drill, kterým jsem prošel během studia na SŠ vyústil v to že během rukopisného psaní prasím psací písmo se strojopisným. Nicméně pro klid v rodině jsem také souhlasil.
Nebo záminka? Pravděpodobně už někteří z vás zaregistrovali v posledních zprávách informaci o "atentátu" na pomazanou hlavu našeho státu Václava téměř svatého. Celé to však na mne působí jaksi podivně.
Je tomu půl roku, co jsem zde psal blogpost na téma zabezpečení mediawiki. Dlouhou dobu byl klid, ale v průběhu léta se objevily první vlaštovky, které si našly dírku a začaly se do naší mediawiki nabourávat zneužíváním stránek starých, již neaktualizovaných, webů. Nezbylo než pořešit situaci jinak - radikálněji.
Přiznám se, že nastavení připojení přes vytáčené připojení prostřednictvím modemu pro mne byla vždycky magie. Sice se mi většinou podařilo přimět modem k životu, ale nikdy jsem nepochopil, odkud autoři nejrůznějších postupů vědí, jaké příkazy modem chce. Většinou tyto postupy - včetně těch ve zdejším FAQ - byly k ničemu. Na to abych je opravil, se necítím dostatečně věci znalý a kdo ví? Třeba někomu, tak jak jsou napsány, i fungovaly. Proto jsem pro svou potřebu sepsal raději tento blogpost.
Vždycky jsem si myslel, že jednou z věcí, která charakterizuje demokracii je nedotknutelnost osobního vlastnictví a poctivě nabytého soukromého majetku. Jak se zdá iluze z počátku devadesátých let se již definitivně rozplynula.
Všichni lidé jsou úplatní. Otázkou je pouze za kolik. Typické pro obyvatele České republiky je, že se nechávají uplatit za částku vyloženě směšnou. Přitom řešení korupce je naprosto jednoduché. Nepostihovat ty co se nechají korumpovat, ale zavírat ty co korumpují.
Když někdo pozvolna umírá - trpí. Ale s ním i lidé kolem a tak okamžik smrti znamená osvobození. Když ale někdo umře náhle, tak jeho smírtí bolest začíná. Ne jemu, ale lidem kolem něj co ho měli rádi. Dnes jsem cestou do práce potkal chlapíka, který mi připoměl kamaráda Jamese, který před dvaceti lety během jedné letní noci spadl na železniční trati z Moravského Berouna do Olomouce pod vlak. Kdyby byl tehdy nevykrvácel, tak by dost dobře vypadal stejně jako on. Stejný věk, stejná zranění..