Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Unixové prostředí mne fascinuje mimo jiné tím, že mi dokáže kompenzovat objevitelské touhy z dětství, aniž bych za tím účelem musel zvednout zadek. Kupř. dnes jsem "objevil" ss - nástroj, přes který lze zkoumat sokety
Včera jsem po nějakém čase aktualizoval jeden ze strojů. Mimo jiné se zaktualizoval i GRUB2, a tak jsem zkusil, zda-li již konečně jeho vývojáři pořešili fatální problém při sestavení core.img, pokud je systém postaven nad více než jednou vrstvou. Jak se zdá - tak stále NE. Přitom jsem jim o problému a způsobu jako ho řešit psal již před dvěma lety. Inu, asi mají jinou strategii. Takže tento blogpost bude o tom, jak řeším situaci se špatně sestaveným grubem.
Již dlouho jsem vyhlížel nějaký alespoň trochu slušný mobilní telefon, kterým bych nahradil stávající T-mobile G1. Mimochodem, první kus který před víc jak třemi lety opustil v prodejnu T-Mobile v Praze na Národní třídě. Viz můj starší blogpost Já a moje mobily. Velké naděje jsem vkládal do Motoroly. Říkal jsem si, že když tuto firmu vlastní Google, který loví své zaměstance i v českých vodách, že by snad.. ale raději - No comment. Jenže má stará G1 už má baterii téměř hin, proto jsem se rozhodl déle neváhat a koupil Sony Ericsson Xperia pro.
Question: I want Motorola DROID 4 with hardware keyboard in Europe. Why you do delivery into Europa only models without it?!
Answer: Dear Mr Kapica,
Thank you for contacting Motorola.
In response to your e-mail, we would like to kindly inform you that Motorola Droid 4 has been released only in US.
Unfortunately we do not have confirmed information if this model will be released in Europe in the future.
For any further assistance or information please do not hesitate to contact us again, quoting your Customer Reference number.
Thank you for allowing us to be of service to you.
Kind regards,
Motorola Mobile Devices Contact
Říká se: "Kdo nezná minulost, je odsouzen ji prožít znovu." Jelikož se i zde objevují čas od času nostalgické hlasy, tesknící po časech starého mocnářství, rozhodl jsem se ctěné čtenářské obci přiblížit, jak vypadaly v oné době poměry cenové i mzdové, aby si tak mohl každý učinit názorný obrázek o tom, jakpak by se asi vedlo jemu na příslušné příčce společenského žebříčku.
Na zpravodajských webech se právě skloňuje bulvární titulek "Vyhazov pro známého českého vědce", který prý "údajně" manipuloval s výsledky testů. V jedné z diskuzí se však objevily link na server ceskapozice.cz, kde jsou u článku ke stažení i dokumenty, které dokládají zcela jasně jakým způsobem pan Bezouška zajišťoval ty správné výsledky testů.
LEGO. I když jsem ho sám v dětství neměl, měl jsem možnost si s ním čas od času pohrát u kamaráda, který jím byl obdařen strýcem ze Švajcu.
Úplnou náhodou jsme se dozvěděli, že cca před měsícem Seagate jednostranně změnil záruční podmínky pro všechny své nově dodávané HDD. Zkrátil standardní dobu záruky na pouhý 1 rok! Pro běžného zákazníka se tímto krokem nic nemění, protože u nás ze zákona platí záruka dvouletá. Nicméně je to nevýhodné pro prodejce a subjekty kterých se netýká občanský zákoník, ale obchodní ty mají záruku pouze jednoletou.
Před pěti lety jsem zde napsal blogpost o raketýrských metodách bývalého hejtmana a dnešního senátora Racketeering pana Palase. Nejprve naši slavní poslanci připravili půdu a dnes už se bere stavba přehrady v Nových Heřminovech jako hotová věc!
Jen telegraficky. Máte-li grafickou kartu s radeonem, kernel novější než 3.0 a nejde vám zvuk přes HDMI, tak vás možná bude zajímat, že i když se vše tváří ok, tak zvuk přes HDMI neleze, protože je defaultně vypnutý v kernelu.
Zcela náhodou jsem dnes natrefil na zprávu, že ArcelorMittal slaví 60 let existence a při té příležitosti rozjel web http://www.novahut.cz kde jsou unikátní záběry z výstavby tohoto největšího vředu Ostravsko-Karvinské pánve.
Když jsem před téměř čtyřmi lety spouštěl náš podpůrný server http://support.dce.felk.cvut.cz vsadil jsem na MediaWiki. Vcelku jednoduchý kalkul - předpokládám, že vývoj systému na kterém běží Wikipedie hned tak neskončí.
Může úroveň vzdělání v této zemi klesnout na nižší úroveň než je teď? Děsím se toho pokud ano. Je-mi líto té hrstky absolventů VŠ, která své tituly nezískala zadarmo. Protože v té záplavě nejrůznějších titulů ty jejich neznamenají nic.
Už několikátý den rošáduji s disky, a tak si říkám, že by možná neuškodilo podělit se s oním martyriem, aby si i ti co dosud objem dat na disku počítají na gigabajty, mohli představit, že to je většinou především hrozná otrava a čekání.
Chcete-li používat bloková zařízení po síti, máte několik možností. Můžete použít buď NBD nebo iSCSI. O NBD se tady zatím nikdo moc nerozmazával a tak by se někomu mohlo subjektivně zdát, že je iSCSI lepší. Záleží však na úhlu pohledu a podmínkách použití. iSCSI má tu výhodu, že již existuje v jádře podpora i pro target (server), a vypublikované zařízení lze použít i pro MS Windows. Na druhou stranu, podle toho co jsem vyšťáral na netu by mělo mít NBD menší režii a snad i o chlup lepší výkon. Každopádně však NBD není mrkev.
Kamarádka mi přeposlala informaci, že Ministerstvo práce a sociálních věcí hledá někoho, kdo by spolupracoval na přípravě zadávací dokumentace k projektu, který má za cíl vytvořit softwarový nástroj pro pracovníky sociálních služeb, k evidenci a následnému zpracování problematických sociálních jevů a vlivu sociálních služeb na jejich řešení. Jinými slovy - výsledkem realizace této zadávací dokumentace by měl být tool, co na základě zpracování dílčích informací včas upozorní sociální pracovníky na to, že u sledovaného objektu něco není košer.
Ke své lítosti musím přiznat, že ač používám výhradně linuxové pracovní prostředí již víc než 8 let, k rozbalování zip a rar archívů používám raději Total Commander, spuštěný pod wine, než dostupné nativní nástroje.
Možná si někdo vzpomenete, že jsem o ní psal cca před měsícem. Tak už mi konečně dorazila do pracek. Rusi mezitím natáhli cenu na 19,8 tis. rublů (z původních 15 tis.) a od 15. ledna následujícího roku by se měla začít konečně prodávat i v USA za deklarovaných baťovských 499$.
Svátky obžerství a konzumu. Přesto byly časy, kdy bývaly cítit ve vzduchu. Dnes už tomu tak není. Příčina může být dvojí - buď se mi zhoršil čich a nebo fakt, že už se neprodává tolik živých stromků jako dřív. Tu atmosféru totiž asi vytvářely nejspíš stopy vůně jehličí.
Normálně to nedělám, ale narazil jsem v jedné diskuzi na příspěvek, který mi přišel opravdu dobře napsaný. Autora bohužel kontaktovat nelze, takže ho ani nemohu požádat o souhlas s jeho umístěním zde. Snad tedy postačí uvedení zdroje.
Před několika dny se objevil na internetu článek, v němž současným ministr práce a sociálních věcí prezentuje svou představu řešení problému nezaměstnaných. A tak mě tak napadlo, že bych mohl zmapovat své styky s úřadem práce - pro poučení těm, které to čeká.
Při testování nejrůznějších typů blokových zařízení s nimiž umí pracovat QEMU jsem narazil i na sheepdog. Z principu fungování by se však tento systém distribuovaného blokového zařízení měl spíš jmenovat "hampejz".
Výsledky nebyly špatné, tak mě zajímá, zda-li i někdo z vás má s tímto nějaké zkušenosti. Dokumentace je totiž velmi sporá a pravděpodobnost, že jsem některé věci nepochopil správně - vysoká.
Můj první (a doufám že i poslední) mikroblog. Ale nedá mi to. Před chvílí jsem natrefil na článek: Klaus ml.: Rok praxe pro budoucí učitele. Ať vidí, jestli je vůbec baví, takže přidám už jen link na blogpost Jakou cestou by se mělo ubírat české školství? z února letošního roku.
Překvapilo mne, jak plamennou diskuzi vyvolal můj minulý blogpost. Ale mohl jsem vcelku očekávat, že se ozvou křiklouni s pocitem, že svou obhajobou dávají Mašínům rozhřešení. Nic proti tomu, ale ti pánové postupně skládají své účty někomu zcela jinému než vám. Ale protože "život je fraška, u které se zpětně nikdo neptá na zápletku prvního dějství", považuji za svou povinnost upozornit tyto lidi aby obrátili svou pozornost do minulosti, kdy "nebyl čas, ptát se kdo je kdo".
Marně přemýšlím, zda-li je vůbec možné čelit zlu a neklesnout přitom na jeho úroveň. V globalizovaném světě není kam emigrovat. Existuje tedy způsob, jak vytěsnit ze společnosti nenávistné fanatiky, co všemi silami přikládají pod kotel a přitom nespadnout na jejich úroveň?
Tento blog je spíš než blogpostem pokusem o vyvolání debaty, z níž bych mohl načerpat informace a dozvědět se, jak to dělají jinde. K jeho napsání mě přiměly jednak vlastní motivy z poslední doby, tak i poznámka z posledních jaderných novin, že jediný administrátor na údržbu komplexnějších systému asi nestačí.
Již zhruba 15 let jsou k dispozici technologie, pro zpracování knih do elektronické formy. Ne že by elektronické knihy neexistovaly již dříve, ale teprve všeobecné rozšíření technologie PDF a DjVu umožnily knihy nejenom rozumně archivovat, ale i číst. Jenže dlouhou dobu chybělo nějaké kloudné zařízení na kterém by je bylo možné číst. Původně jsem se domníval, že bych snad pro čtení těchto knih mohl využít G1 - byl to jeden z důvodů proč jsem si ji mezi prvními u nás pořídil. Ale byl jsem zklamán. Rozlišení displeje bylo příliš nízké na to aby se na tom něco dalo číst a při optimální velikosti textu se na něj zase nevešel rozumně žádný odstavec tak, aniž by bylo nutné neustále posouvat stránku sem a tam.
Včera jsem koupil dva lístky na koncert kapely Eliščin band Jana Budaře. Jeho písničky mne zaujaly už ve filmu "Nuda v Brně", kterým se profláknul jako herec. Ten film totiž dokázal pocitově zachytit Brno takové, jak jsem ho poznal za těch téměř pět let studentského života na přelomu tisíciletí. S pravidelným každoročním přílivem mladých vyoraných myší, utržených z řetězu. Ale protože jsem chtěl nalákat na tento koncert i naši mamču (která mi mimochodem tak trochu připomíná hlavní hrdinku zmíněného filmu ), sjel jsem na serveru "ty trubko pojď sem" nějaké klipy. Přitom jsem narazil i na záznam z pořadu Barbory Tachecí na Primě. A nestačil jsem zírat, jak dospělá a pravděpodobně inteligentní ženská dokáže během sedmi minut ze sebe veřejně udělat dokonalou nedůvěryhodnou blbku.
Také jíte krásně červené tisové bobule, které zrovna teď dozrávají? A nebo patříte mezi ty co to považují za stejně adrenalinový zážitek, jako je v Japonsku pojídání ryby fugu? Konec konců - do určité míry zde jistá paralela je. Tak jako u té ryby záleží na tom, aby jedlá část - v tomto případě sladký načervenalý míšek - nepřišla do styku se zbytkem rostliny, který je jinak beze zbytku prudce jedovatý. V historii je zaznamenáno několik případů sebevražd odvarem z tisového jehličí. Ke spolehlivému zabití údajně stačí odvar z 5 gramů jehličí. Tis je jedna z mála našich původních dřevin a když se nad tím zamyslíte do hloubky, možná stejně jako já - díky tomuto malému podobenství dojdete k názoru, že je možná víc odrazem našeho národa než jiná dřevina.
V diskuzi pod mým minulým blogpostem na téma Networking v QEMU se pht ptal, jestli VDE používám. Výsledkem byla má poměrně obšírná odpověď, která však ani zdaleka nemohla zmínit všechny důvody proč ho používám a k čemu je vlastně dobré. Proto tedy následuje tento blogpost, věnovaný VDE
Také řešíte síťování v QEMU a máte v tom tak trošku guláš? Pokud ano, tak se vám možná bude hodit můj manuálek v naší wiki.
Možná i ty patříš k lidem, co jsou registrováni na serveru counter.li.org. Dnes mi přišel mail, že se toto "počítadlo" linuxových uživatelů přesouvá na novou doménu http://linuxcounter.net, což ve mě vyvolalo zamyšlení nad ošidností takových statistik
Včera se v bedně mihla zpráva, že jisté politické kruhy zcela vážně uvažují o zlegalizování úplatků porodníkům, jako tzv. "příplatek za nadstandard". Což by ve skutečnosti znamenalo defakto zpoplatnění porodů, jakožto lékařského úkonu.
"Woodcraft is lifecraft", a ten kdo ctí tuhle zásadu by neměl lhát. Proto, když jsme doma vyplňovali formulář pro synátora do školy, jsem chtěl - ostatně tak jako vždy - aby žena napsala do kolonky povolání otce - flákač. Proč tam také psát obligátní Administrátor IT, když přeci stejně všichni vědí, že vlastně dělám prd, že? Jako kupř. pan "lightbringer" v minulé diskuzi.
Je dobré čas od času zčeřit usazené vody a já tak díky takovému kroku a novému spolupracovníku Michalovi "objevil Ameriku". Konečně jsem našel utilitu, která umožňuje kloudně dokumentovat moje shellové skripty.
Náhodou jsem natrefil na link s fotografiemi z takového tábora v Rusku. Ovšem podobné tábory se konají i u nás a v zemích bezprostředně kolem nás - na Slovensku, v Polsku, Maďarsku. Zajímavé je, že v Německu nebo Rakousku jsem nic podobného nenašel, ale nejspíš to bude tím, že nevím pod čím to hledat.
Kde jsou ty časy průkopníků na prvních velocipedech, pronikavších na svých dromedárech první nesmělé výpravy po vykotlaných císařských cestách. Vývoj moderních technologií a rozvoj dopravní infrastruktury došel, tak daleko, že chodec je dnes na pěších stezkách ohroženějším druhem, než kriticky ohrožený sysel obecný.
Tak nám vyplulo na povrch kolik ročně stálo outsourcované IT na Praze 5 - prý "pouhých" 50 milionů ročně. Ty co by se snad domnívali, že to je normální, bych rád odkázal linkem na můj příspěvek v jedné ze zdejších diskuzí, kde uvádím kolik stálo ročně IT oddělení na úřadě Ostrava-Jih předtím, než se "osvíceným" radním podařilo odtamtud vymýtit linuxové desktopy - trapný jeden milión ročně.
Tak tomuhle říkám políček do tváře demokracie. Bezostyšně mastit leteckými útoky legálně zvolenou vládu a jako partnera uznat bandu, která by za jiných okolností byla považovaná za prachsprosté teroristy. Ale jak se zdá, Kaddáfího síly asi už melou z posledního a na obzoru je příležitost něco urvat, když i náš knížepán upustil od své původní zdrženlivosti.
Blíží se konec školního roku a s ním se konají i nejrůznější školní akademie. Vzhledem k tomu, že máme doma školáka a naše mamča učí, jsem měl možnost navštívit dvě. Ve středu v paláci Akropolis na Žižkově akci ZŠ Lupáčova a včera akci ZŠ Karla Čapka v bývalém vršovickém kině Vzlet. Byl mezi nimi propastný rozdíl. Tím nemám na mysli výkony dětí, ale to jak byly zvládnuty organizačně.
Myslíte si že váš majetek je nedotknutelný? Zapomeňte! Novela umožní vyvlastnění transparentní a bez spekulací. Existuje sice nějaká listina základních práv a svobod, nicméně její vágní formulace nijak nebrání tomu, aby vás tímto někdo ve státním zájmu neojebal.
Tento blogpost se zmiňuje o dvou mnou testovaných utilitách pro vytváření rozdílových souborů z binárních dat. Je v podstatě malou sondou do pléna a pokusem zjistit zda-li mi přeci jenom něco v této oblasti neuniklo.
Tak jsem právě zaregistroval zprávičku že Praha zdraží jízdné na MHD.. Korunu tomu nasazuje radní Březina. Aneb - nechci slevu zadarmo.
Křivolaké jsou cestu osudu. A mne přivedly k tomu, že jsem vytvořil náš první HA cluster a začal se v tom krapet vrtat. Na základě několika příspěvků ve zdejších diskuzích jsem kontaktoval i některé z vás - tímto je zdravím, kteří se se mnou ochotně o své zkušenosti podělili - za což jim děkuji.
Na iDnes se mihla zprávička o studentovi co zabodoval s parní elektrocentrálou. Hm. Pěkné, ale mě spíš přijde podivné, že si dosud nikdo u nás nijak výrazněji nepovšiml potenciálu Stirlingova motoru.
"Tak. A teď může klidně vypuknout třetí světová válka." Slastně odfouknul chlapík v montérkách a vyvalil se z jídelny ve Štěpánské. Kdo si nedal pečené koleno s křenem v této jídelně, nepochopí o čem je řeč.
Při sepisování manuálu pro GRUB2 na naší wiki, jsem definitivně zlomil nad jeho vývojáři hůl, zatratil je do horoucích pekel a v návalu zoufalství se poohlédnul po nějakém nástroji, který by slušně konvertoval repozitory z bazaaru do gitu.
Když zdejší uživatel Mrkva hovořil ve svém příspěvku o tzv. "důchodovém letadle", tak tím pouze demonstroval svou absolutní krátkozrakost, neznalost faktů a neschopnost domýšlet souvislosti. Neboť to skutečné letadlo odstartovalo s hlavním pilotem, tehdejším ministrem financí Václavem Klausem v kokpitu již v roce 1993 zavedením DPH.
Tento blog by mohl nést podtitul "..aneb další z neplánované série mých chytrolínských návrhů". K jeho sepsání mne přiměl článek Jana Mlezivy zveřejněný na lidovkách. Já sice nejsem expert, jako pan Mleziva, ale rovněž považuji současný systém školství za principiálně pochybený. Proč? O tom dále.