V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Tentokrát o připravených pluginech pro FatRat a rozšíření pro Google Chrome.
Pročítal jsem si novinky ze světa BitTorrentu. Vidím samé obvyklé věci: majitelé The Pirate Bay budou platit větší pokutu (mnohem větší pokutu než vrazi a pachatelé znásilnění) a jsou vinni. Pak mě ale zarazila zpráva o zabavených doménách.
Aby se FatRat mohl více vyrovnat různým stahovátkům ze serverů "jako RapidShare", přinese FatRat 1.2 podporu stahovatelných pluginů.
Živa.sk je slovenská televizní stanice, která se živí pochybnými službami jako větštění nebo rychlé výhry po uhádnutí primitivní tajenky.
Nedávno jsem lamentoval, že se v Praze občas testuje DVB-T2, a přitom běžný člověk na DVB-T2 tuner nenarazí. Tak brzy už to nebude pravda...
Navážu na můj minulý zápisek o DVB-S pod Linuxem, ale tentokrát to už nebude moc o Linuxu. Tentokrát to bude o družici Astra 2D, která pokrývá britské ostrovy nešifrovanými skupinami kanálů BBC, ITV a Channel 4 - komplet seznam kanálů Freesat UK.
Jak se dluhy lidí prohlubují, přibývá také exekucí a dražeb na domech. Třebaže hlavně slovo 'exekuce' zní děsivě, dražba je způsobem, jak levně získat dům. Tento zápisek je částečně založen na vlastních zkušenostech, nicméně některé tipy, jak řešit nepříznivé situace, pocházejí z doslechu. V žádném případě nejsem právník - jde opravdu o zkušenosti, ne o závaznou právní analýzu.
Po nekonečně dlouhé odmlce je tu další přehled chystaných novinek ve FatRatu.
Každý máme svou zkušenost s molochy. Já také. Ale na UPC má vážně málokdo...
Před nějakou dobou jsem si přivlastnil satelitní parabolu odloženou u popelnic, neboť jsem v sobě už měl delší dobu chuť zaexperimentovat nejen s DVB-T, ale také s DVB-S/DVB-S2. Nyní jsem této chuti dal volnost...
Několik zásad, jak (ne)validovat e-mailové adresy.
Tak a v Praze máme na ostro spuštěné T-Mobile UMTS FDD, takže zákazníci tohoto operátora mohou testovat rychlost HSDPA.
Jednou z hezkých věcí na Android Marketu je, že vám poskytuje aktualizace vašich nainstalovaných aplikací. Člověku tak neuniknou nové fíčurky a že nových verzí vychází požehnaně. Už je stahuju jen přes WiFi, protože EDGE FUP překročený po několika dnech není moc fajn.
Pokud jste v životě nepotřebovali pracovat s katastrálním úřadem nebo jejich webem, buďte rádi.
Zde se můžete podívat, jak asi bude v budoucnu vypadat síť u moderního ISP, který splňuje veškeré unijní direktivy, požadavky cenzorů z IWF a tak dále.
Google Android dokáže zjišťovat vaše aktuální umístění hned z několika zdrojů: GSM vysílače, GPS a také BSSID okolních WiFi sítí.
Začal jsem testovat autonavigaci Sygic pro telefony s Google Android. Želbohu jsem nenašel demoverzi, tudíž nezbývá než sehnat si pirátskou verzi programu (keygen).
Tento zápisek by se dal pojmenovat také jako R.I.P. Windows Mobile!
Mnoho lidí se v dnešní době nechá obrat o peníze, aniž by věděli, že mají šanci se bránit. Takovým případem mohou být i platby kartou v obchodech.
Pro ty z vás, kteří někdy v Casablance byli, asi nepůjde o žádné překvapení. Vy ostatní, čtěte.
Viděli jste dnes Comeback na Nově? Dnes se tam totiž objevil psychouš, co utek z Bohnic. Říkal, že ukradnul ošetřovatelce její Nokii 5110, dostal tam Linux a dostal se tak na Internet :-) Plus ještě něco říkal o hackování providera, aby zjistil, odkud je psaný blog jedné z postav seriálu, a vykřikoval, že není blázen, ale génius :-) Záznam najdete zde, dívejte se od 18. minuty!
Před dvěma hodinami jsem se zúčastnil předvolebního mítinku ČSSD na pražském Andělu. Ačkoliv jsem se navzdory dřívějším záměrům municí nevybavil, měl jsem ve výzbroji fotoaparát a fotil jsem, co to šlo.
Tentokrát: rozhraní XML-RPC, podpora Qt 4.5 a libtorrentu 0.14.x, uloz.to a captcha a parsování odkazů z RSS zdrojů. Neznáte doposud FatRat?
Už od února jsem majitelem PDA značky HTC, na kterém běhá Windows Mobile. To okolní linuxáci často komentují slovy "Ha zrada", aniž by tušili, jaká muka taková věc přináší.
Před nedávnem jsem psal o problémech s Českou spořitelnou.
Můj současný ISP je taková banda vyžírků. Za veřejnou IP adresu chtějí 290 Kč bez DPH, zrychlení připojení jsou často jen na papíře a vůbec je to veš líná. Jejich posledním vynálezem je to, že se přesně každou minutu zhoupne na chvíli latence na ~150ms, což je pro VoIP senzační věc. Jejich výpovědní lhůta je 3 měsíce.
Už přes dva roky mám studentský účet u České spořitelny, ale docela mě dostalo, co teď ve spořitelně s mým účtem dělají.
Máme v plánu umožnit filtrování poradny pomocí štítků, což by mělo fungovat jako náhrada za původní strukturu poraden (bug #1091).
Je tu poslední zápisek těchto prázdnin o novinkách na AbcLinuxu.
Hotel u Lípy je jedním ze známých českých spammerů. Před podáním stížnosti na něj jsem byl odrazován tím, že dotyčný prý nějak obchází zákony a stížnostem se jen vysmívá.
Léto je v plném proudu, ale novinky na AbcLinuxu stále přicházejí!
Jak si pravidelní návštěvníci AbcLinuxu.cz jistě všimli, dnes byly na portálu nasazeny velké změny.
Tentokrát: přechod na Git, plugin fr_unpack, přechod na CURL, free stahování z RapidShare.com a další. Neznáte doposud FatRat?
Přes prázdniny jsem se vrhnul na programování nových funkcí do Ábíčka a tentokrát vám představím prvních několik z nich.
Tentokrát: webové rozhraní, chyby na RapidShare.com, usenet a titulky k filmům. Neznáte doposud FatRat?
Pokud čtete ITBIZ, možná víte, že T-Mobile zahájil jakousi spolupráci s Komerční bankou. Smál jsem se tomu, ale došlo i na mne.
Tentokrát: přechod na nové verze Qt a CMake + podpora CZshare.com. Neznáte doposud FatRat?
Ve středu jsem úspěšně složil maturitu - tři jedničky (čeština, angličtina, programování) a jedna trojka z fyziky. Celá maturita probíhala trochu jinak, než jsem čekal, a mám několik postřehů.
Nemám ve zvyku psát do blogu moc věcí o sobě, ale tentokrát udělám trochu výjimku.
Sháněl jsem nějaký GUI nástroj pro spouštění počítačů přes Wake-on-LAN a pro Linux jsem nic nenašel (čímž nevylučuju, že něco existuje).
Za poslední měsíc přibylo ve FatRatu několik zajímavých funkcí, které stojí za vyzdvihnutí.
Od posledního zápisku o FatRatu uběhl už půlrok, takže přicházím s posledními novinkami.
Aby dnes nových funkcí Ábíčka nebylo málo, přichází dvě další praktické novinky.
Potřeboval jsem něco jednoduchého, s čím bych mohl odinstalovávat programy nainstalované pomocí Wine - takovou obdobu Přidat/odebrat programy ve Windows, akorát že zde by se jen odebíralo.
Hodně věcí o Unreal Tournamentu 3 pro Linux se nyní najde v příslušném mailing listu. Pro ty, co jej nesledují, mám shrnutí důležitých informací.