Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Opět jde o drobnou variaci na politické téma. Podnětem byl poslední příspěvek v diskuzi pod mým minulým blogpostem. Předem odrazuji před dalším čtením ty, co na to nemají náladu. Jde jen o drobnou anketu na téma - kdo je vlastně větší zločinec.
Tak už je to tady. Uplynulo dalších dvacet a ne že by začali vystrkovat růžky - vystrkují rohy!
Původně jsem chtěl zvolit adekvátnější výraz, ale nerad bych křivdil skutečným kreténům, debilům a imbecilům. Jinak je tento blogpost opět namířen proti motorizovaným sobečkům, co vidí za každou snahou o omezení automobilové dopravy útok na svá lidská práva.
Protože mi poslední dobou vyhledávání na abclinuxu oznamuje že Index je porušen, vyhledávání nemusí fungovat. nepíšu tenhle kec jako zprávičku, ale jako blogpost. Je totiž možné, že už o tom někdo psal. Po letech čekání jsem se u buildu č.v. 6.5.0 build-118166 skutečně dočkal podpory 3D akcelerace pro virtuální stroje.
V předchozím blogpostu jsem se lehce otřel o problematiku doplnění metatagů do obrázků, které je nemají ve vínku již od svého vzniku. Zmínil jsem se také o tom, že jich je více typů a ne všechny prohlížeče umí zobrazit a editory zpracovat. V tomto pokračování bych tedy chtěl zmínit jak na tom jsou s jejich zobrazením mnou používané prohlížeče u kterých bezpečně vím, že s nimi pracovat umí. Úvodem podotýkám, že vývoj kráčí mílovými kroky a to co je pravdou dnes a na mém stroji, zítra platit nemusí.
Opět jsem po nějakém čase narazil na problém s určením původu obrázků, které kamarád odkudsi stáhnul. Některé se naštěstí dají na internetu dohledat, tak jsem se rozhodl doplnit do nich metatagy dřív, než i jejich stránky zmizí.
Tradiční prudiče prosím o shovívavost, neboť tento zápis by měl být spíše takovým odlehčením a vyjádřením mé úlevy a vděku kolegovi Michalovi, že mě uchránil od potencionální destruktivní činnosti.
Ani jsem netušil, že se můj včerejší blogpost vyhoupne mezi nejkomentovanější blogposty tohoto serveru. Koho by napadlo, že na linuxovém serveru vznikne takový flame a přitom se vůbec netýká MS Windows, že? Podle komentářů si očividně někteří lidé nedokážou představit a obvinují mě z nejrůznějších ekoteroristických pohnutek. Takže jak bych si to tedy představoval?
Tento blogpost je hrubě provokativní a namířený zvláště proti všem co se rádi prohánějí károu sami.
Tenhle zápisek je linuxu na hony vzdálen. Je to má reakce a právě probíhající otázky Václava Moravce, kde je v přímém přenosu rozhovor s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim.
Každé ráno, když se přesouvám do rachoty, koukám kolem sebe a dnes mému oku opravdu polahodila záplava květů na nám. Míru (v Praze) a mihotání vydlážděných obrazců na chodníku.
Nevíte náhodou o nějakém unicode znaku pro těžkou ironii? Protože přesně takový by měl následovat za titulním zvoláním.
V debatě o reiser4 se objevila zmínka o 32 procesorových mašinách. V životě jsem zatím takovou na vlastní oko neviděl, tak mě napadlo udělat malou anketu na téma: Kdo viděl pohromadě nejvíc tučňáků?
Také vás tak unavují ty věčné hádky která distribuce je nejlepší nebo který OS je nejlepší?
Tento blogpost je přímou reakcí na včerejší zprávičku. Ve čtvrtek 29.května jsem se zúčastnil Citrix Virtualizations Conference 2008. Byl jsem zvědav především na poslední produkty fy. Citrix a jejich spojitost s virtualizačním řešením Xen. Bylo to opravdu zajímavé.
Dnes ráno jsem vstal nějak brzy. Mamča a Bobšínek ještě chrní a mě se už prostě nechtělo spát. Asi následek toho že jsem si do dvou do rána hrál s editací tvarů pro schémátka do Dia.
Je tomu téměř rok, co jsem zde publikoval svůj blog post na téma: Jak se má váš notebook za horkých letních dnů?. Uplynul rok, a já změnil nejenom práci, notebook ale také chladící podložku. Tu starou, značky Revoltec, jsem coby majetek úřadu musel vrátit a tak jsem si pořídil vlastní. Někteří z vás by možná (alespoň podle výsledků připojené ankety pod odkazovaným blogpostem) nad takovým krámem kroutili udiveně hlavou. Tímto blogpostem chci však ukázat, že chladící podložka není vůbec zbytečná, pokud pracujete se svým notebookem denně déle než tři hodiny na jednom fleku. Odpusťte že začnu trochu zeširoka.
Tento blogpost bezpochyby zapůsobí jako nechutná PR reklama, ale opravdu nejsem za něj placen. Chci jím ventilovat svou radost z dobrého kaufu a dát tip váhavcům, co touží po notebooku, ale nechtějí za něj dát více jak 20 litrů
Tak parafrází prastarého trapáckého vtipu jsem se pokusil naznačit, že se tento blogpost hodlá zabývat otázkou proč SLES? (Suse Linux Enterprise Server 10s1). Abych nenapínal. Nasazování SLES bych přirovnal k použití stable verze Debianu, a tam kde se používají poslední typy hardware a nejnovější verze software mi to přijde úchylné.
Přepadl mě opět záchavat nostalgie. Hrábnul jsem totiž v rychlosti po nějaké záchodové literatuře a do ruky mi padnul Soukupův spisek "AMERIKA" z r.1912 Opět na mě dýchla atmosféra USA, stejná jako čpí z knih Jacka Londona, či sbírky postřehů Berty Ženatého* "Země pruhů a hvězd".
Pořídil jsem nový 750GB disk. Plná spokojenost, ale jeho kontrola trvala tak dlouho, že ve mě začal opět hlodat červík, jestli by nestálo za to vyzkoušet reiser4. No jo, aby to však bylo možné, je třeba nejprve zakompilovat jeho podporu do jádra. Protože distribuce sice obsahuje nástroje pro práci s reiser4, bez podpory filesystému si takový disk nepřipojíte. Nejsnazší cestou se mi zdálo zkompilovat vývojovou verzi jádra od Andrewa Mortona, která má již Reiser4 zahrnovat. Od té doby co používám debian je kompilace jádra brnkačka cca na hoďku čekání. Tak jsem se do toho s chutí pustil.
Přestože si řada myslí že Korán je především snůška blábolů - a v podstatě nejsou daleko od pravdy, lze v něm nalézt mnoho moudrých a praktických nápadů. Bohužel jako u každé jiné informace, co se šířila před svou písemnou kodifikací orální formou, dochází i v tomto případě obvykle k zavádějícímu výkladu. U nás to ještě podtrhuje mnohaletý vliv křesťanské morálky, která se již několik století snaží překovat obyvatelstvo střední evropy k obrazu svému.
Možná jste také zachytili zprávu že Ministerstvo dopravy dnes po třech dnech muselo odstavit nový systém evidence motorových vozidel protože byl při větší zátěži prostě nepoužitelný. Sranda je, že na webu Microsoftu se jím už stačili pochlubit. Jsem vážně zvědav kdy se na jejich webu objeví podobná případová studie jak ÚMOb Ostrava-Jih přešel z linuxového řešení na nové výkonnější řešení na bázi produktů MS. Kdyby to bylo aspoň k smíchu..
..informace o uzavření smlouvy české vlády s Microsoftem která má ušetřit státu hypotetických 700 milionů korun. Komické je na tom to, že jde o "ušetřené" peníze z částky, kterou by vůbec nebylo nutné zaplatit, kdyby byla vůle ze strany vlády nasadit opensource.
Lidé jsou obecně velmi zvědaví, kolik vydělává ten druhý, ale sami jen neradi prozrazují za kolik vlastně žijí. Důvody jsou různé. Někdo bere tak málo že by se styděl, jiný naopak zase tak moc že se bojí aby ho nenahradil někdo lacinější, co já vím.
Mě je to popravdě řečeno jedno. Beru to tak, že každý má svou hladinu existenčního minima a jedině to co vydělá nad tuto hladinu je schopen uspořit. Mohu tedy pracovat za nižší mzdu, ale pak tím ohrožuji svou budoucnost, protože se může snadno stát že přijdu o svůj finanční polštář ve formě úspor nastane-li nějaká krize.
Někdo si teď možná se zájmem přečte, jak se vyvíjela má vlastní finanční situace během posledních dvanácti let a jak s tím souvisí moje představa o minimální mzdě.
Při nedávno zmíněném pohovoru jsme mimo jiné semleli i záměr firmy přejít z reiserfs na ext4. Osobně jsem byl překvapen tím, proč by to někdo vůbec dělal? Pochopitelné je to pro mne tam, kde je primárním souborovým systémem ext3, ale proč přecházet z osvědčeného reiserfs na vývojový ext4?
Před chvíli se v bedně mihnul šotek, jak Václav Klaus obdržel unikátní plnící pero od zástupce fy. KOH-I-NOR p. Břízy. Údajně jich je vyrobeno 10 a mají založit krásnou tradici obdarovávání hlavy státu.
Okamžitě se mi vybavila reportáž také o firmě KOH-I-NOOR, jejíž zástupci však odmítají dostát rozhodnutí soudu a vrátit restituentce této firmy to, co jim naprosto protiprávně stát po listopadu prodal. Ale jak správně uvedl freshmouse v diskuzi dole nejde o stejnou firmu.
Byl jsem na pohovoru. Vedl ho se mnou celkem sympatický mládenec. Ovšem při finanční nabídce 25 tis. jsem ho zabrzdil, s tím že mám svůj limit pod který jít nehodlám. A přes ev. zvýšení nabídky na 35 tis. nemá smysl v pohovoru dále pokračovat, protože bych bral takové zaměstnání jako pouhou přestupnou stanici.
Ubíjím čas. Ti co neví která bije, nad tím obvykle závistivě kroutí hlavou protože netuší jak děsná je otrava čekat na vhodnou chvíli, kdy je možné restartovat server a pak absolvovat pár horkých okamžiků, aby bylo možné pokračovat v práci. Ještě že je tady ten blog.
Z dlouhé chvíle jsem se doma začetl do prastaré knížky Čeňka Kramoliše "Moravská babička". Je to autobiografická vzpomínka na jeho dětství v Rožnově pod Radhoštěm, která zachycuje roky 1872-1874. Jak neskutečný kontrast panuje mezi komunální politikou té doby a dneškem.
Dnes ráno mě kolega vážně pobavil. Narazil na webu Evropské komise, kde se holedbá tím jak se ve státních správách jednotlivých členských zemí prosazuje Open Source, na příspěvek z prosince 2005, pod kterým je podepsán p. Jaromír Tomala vedoucí odboru IT na Magistrátu města Ostravy
Prodejným holkám naší politiky, slova jako loyalita a skrupule nic neříkají, přitom je vyžadují od nás coby zaměstnanců, co za mrzkou mzdu z obavy o své živobytí mnohdy potlačují své nejlepší vědomí a svědomí.
..až mu Rusi přišli do Reichstagu. Narážím tím na to, že na mne působí jako sůl v otevřené ráně jásavé zprávy o tom jak je linux na postupu, neboť MS řešení prorůstají jako rakovina tuhle zemi.
Kamarád narazil na Ubuntu fóru na odpověď co jakýsi chytrolín z Ministerstva školství komusi poslal coby reakci na jeho stížnost. Takže kdyby se mi někdo pokoušel oponovat podobným blábolem, tak bych mu napsal asi toto..
Příznivá konstelace hvězd přelomu roku mne po delším čase opět přivedla k hrabání v archiváliích a událostech dávných i nedávných. Při té příležitosti jsem oslovil i několik osob, zda by nehodily na papír jakým způsobem viděly dění ve své bezprostřední blízkosti v době poměrně nedávné - 80.-90. letech minulého století.
Před nějakým časem se vyskytoval na tomto serveru jeden prudič jménem Jindřich Plešinger. Poměrně záhy si získal svým demagogickým a útočným přístupem v diskuzích přídomek JXP - coby kousavou narážku na obdobně demagogické příspěvky Jiřího X. Doležala ze světa "velké" žurnalistiky. Nepatřím k těm, co by hned někoho šmahem zavrhovali a banovali. Diskuzní přestřelky, které jsou vedeny s nadhledem a vtipem si přečtu rád. Existuje tady také filtrování nežádoucích přispěvatelů. Proto jsem u blogpostu s anketou Jste pro zabanování pana JXP? hlasoval pro ne.
Jak se zdá, nejsem sám, kdo považuje každoroční masové kapří vraždění za zcela zcestný vánoční zvyk. Kupř. ve Slezsku a na Valašku byla tradičním vánočním jídlem hrachová polévka a krupice. A co vy?
..že problém neměly jen banky. Včera odpoledne přestala fungovat autorizace do Citrixu - jaká to náhoda - také u webového rozhraní na IIS serveru. Bohužel zrovna v okamžiku kdy mělo začít stěhování virtuálních strojů na nového hosta.
Nikomu z vás jistojistě neuniklo sociální vření posledních dní. Učitelé stávkují, železničáři stávkují, lékaři stávkují,.. Prostě všechny tyhle profesní skupiny mají své nátlakové skupiny. A my?
Chtěl bych koupit Bobšínovi kobereček na hraní. Nic náročného, prostě jen silnice, tráva, voda. Jenže takový prostě v žádném shopu není! Mají koberečků desítky, i se silnicema. Jenže já tam nechci žádné načmárané budovy v nějakém izometrickém pohledu. Prostě jen silnice a trávu případně naznačený nějaký ten rybník. Pokud by někdo z vás na něco takového natrefil, dejte mi prosím vědět. Díky.
Již delší dobu mě točilo, že ačkoliv v Opeře existují klávesové zkratky na kde co, tak klávesová zkratka na označování příchozích spamů prostě v defaultní instalaci není. Tudíž jsem se tomu kouknul na zoubek.
Dnes ráno přinesla kolegyně do práce CD s tím zda by šlo nějak rozchodit pod linuxem. (Náš šéf jí totiž v rámci svého křižáckého tažení proti nevěřícím widlákům suverénně nainstaloval na domácí komp linux - bohužel ovšem SuSE.) Vzal jsem to jako výzvu a protože čas od času narážím na reakce lidí co si zoufají nad tím, že si výukové CD mohou spouštět jen na MS, věnuji tento blogpost podobně postiženým.
Kdo by to na konci 90-tých let řekl, že se prťavá katedra religionistiky na Masarykově univerzitě v Brně jednou stane líhní kandidátů na post ministra školství. Ondřej Liška studoval stejnou kombinaci jako já a i jeho učil Dušan Lužný. Možná také proto patří Lužný k odpůrcům jeho kandidatury.
Řeším problém s open source ovladačem integrované grafické karty ATI Radeon XPRESS 200M 5955 (PCIE). Spočívá v tom, že funguje nějak divně a já netuším ani zda problém vězí v X serveru, v ovladači nebo nějakém konfiguráku.
Projevuje se tak, že se po startu X serveru na monitoru objeví pouze kurzor (viz přiložený obrázek) a na pozadí černá plocha + pár drobných artefaktů (bílých čárek). S kurzorem lze normálně pohybovat a pravděpodobně akceptuje i klávesy (při přihlášení naslepo totiž nějak reaguje.. než definitivně ztuhne) Po přepnutí na textovou konzoli však obrazovka zčerná úplně a jediné východisko je pouze restart.
Mihnul se tady blogpost k němuž připojená diskuze řešila mimo jiné téma nároky budoucího zaměstnavatele kontra odpovídající ohodnocení. Při té příležitosti mě napadlo, jaké asi je procentuální zastoupení na tomto serveru z hlediska vzdělání. Nepochybně již někdy v minulosti tady podobná anketa proběhla, pokud o ní víte, můžete dole v diskuzi na ni přihodit link.
Máte v minulosti nějaký vroubek? Pokud jste ji dostatečně za sebou nezametli, tak zapomeňte na vstup do politiky.
Ptáš se kdo čtenáři? Fa. AutoCont CZ a.s. která nám dala vskutku výhodnou nabídku, kdy bychom za mírnou úplatu měli vyměnit naše ferrari za trabanta. Bohužel, pokud to řádně zvolení zástupci odklepnou, tak není dovolání.
Předevčírem mě napadlo, že se kouknu jaké změny se objevily v debianím GNOME. Systém průběžně aktualizuji přes volbu dist-upgrade a pro práci používám XFCE4, ale GNOME i KDE mám nainstalované pro občasné testování. Jejich knihovny stejně využívají i jiné aplikace, takže těch pár mega navíc mě nezabije.
Ovšem ouha.. Při odhlašování mi plocha zatuhla a nezbylo než rebootnout. Občas se to na mém notebooku stává, integrovaná grafika se sdílenou pamětí totiž není žádná výhra. Jenže během toho došlo k nějaké změně, které jsem zaboha nebyl schopen přijít na kloub. Zatímco na konzoli fungovala klávesnice bez nejmenších problémů (česká qwerty + speciální znaky přes pravý alt) v X jako by bylo nataženo nějaké vadné mapování kláves. Pravý alt byl namapován jako Enter numerické klávesnice, jedna z šipek jako klávesa Print.. no prostě k zbláznění.
Snad každý zdejší zápis, článek či zprávičku provázejí diskuze. Někdy bouřlivé, jindy netečné. Občas odborné ale i někdy hloupé či malicherné.