Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Gheta - budují se kolem nás a pro nás. Nenápadně a pod rouškou humanity. Kde?
Každý občas koukáme jen tak do blba. Ono totiž není jen tak, upírat zrak na monitor či klávesnici - děsně to unavuje. V takovou chvíli se mi obvykle vidění (např. při civění na výpisy) pěkně rozjede, takže vidím dvojitě. Napadlo vás však někdy při jaké vzdálenosti se vidění při takovém koukání do blba jeví opět zaostřené?
Moje minulé povídání bylo věnováno problémům s balíky. A protože zrovna jeden takový menší problémek v oficiální unstable repository pro platformu amd64 hnije, chci nabídnout podobným týpkům jako já k dispozici svou repository, do níž jsem opravené (a upravené) balíky umístil.
Tak se zdá, že se nám JXP reinkarnoval. Nemohu si pomoct, ale týž paranoidní přístup, stejná záliba v odporných vyřvaných barvách, stejný webhosting..
Ale o tomhle psát nechci.
Minule jsem vyjádřil pochybnost nad tím, zda tohle moje dráždění hada bosou nohou bude mít nějaké pokračování, a jak se zdá asi bude ještě nejmíň jedno, protože jsem se stále ještě nedostal k přislíbené kompilaci instalaci vmware a ovladačů ATI. V tomto kuse se rozmazávám o problémech s balíčky.
Na počátku bylo zcela neokecatelné, nepřípustné chování vůči dítěti. Ale obrátky jaké nabírá největší hit letošní - poněkud předčasné - okurkové sezóny jsou neuvěřitelné.
Letošní rok nám parné letní dny začínají poněkud časně. Připoměly mi jak se na mě kolegyně Hana koukala, když jsem loni počátkem léta požádal o zakoupení chladiče pod notebook. (Asi jako bych zrovna před ní spadl z višně) Nicméně, nebyla to žádná legrace. Už jsem totiž užíval v minulosti jeden skvělý notebook, který dojel po roce intenzivního provozu právě na to, že se mu upekl matherboard.
K sepsání mě inspiroval nově nainstalovaný, ještě nezasmrádlý, řádně zakoupený VMware Workstation 6.0 for Linux. Jako vůbec první virtuální stroj jsem si do něj totiž vrazil takového menšího brášku hostitelského OS. Předchozí blogpost se mi nějak zvrtnul v oslavnou ódu na VMware, ale což, vykecal jsem se v něm ze svého nadšení, tak jdeme na věc.
Dal jsou tomuto blogpostu římskou jedna i když ani zdaleka netuším, bude-li nějaká dvě. Je to povídání o tom, jak řežu unstable experimentalem a co při tom občas používám za zvrhlosti a proč.
Nedávno se tu objevilo přirovnání použití nejrůznějších alfa a pre-verzí k adrenalinovému sportu. Ve skutečnosti je míra adrenalinu přímo úměrná prioritě aplikací umístěných na takovém stroji a perné chvilky lze zažít i na stable distribucích.
Mně osobně v poslední době přinesl nejvíc adrenalinu upgrade našeho intranetového serveru z Ubuntu Hoary na Feisty (pro nezasvěcené - je to skok přes tři verze Breezy, Dapper a Edgy) Chvíli mi totiž trvalo než jsem přišel na to, že jsou nějak u php zdrbané konfiguráky a server je hledá ve skutečnoti kupodivu jinde než php píše.
Neříká si sice "bosý v trávě" - možná proto, že je Zahradník - má však v sobě přeci jen jednu netypickou vlastnost hodnou obdivu. Vynalézavost. Zpočátku prudil sousedy decibely z pofiderní věže u sebe doma. Nevím zda mu někdo potáhnul pojistky, či zda mu žena nakonec dala nůž na krk, zkrátka.. Potom prudil se svým šramlem ve sklepě. Nicméně stihli mu odstřihnout eletřinu ze společných prostor dřív, nežli já jemu rozmáznout zbytek mozku někde po zdi.
Důvod je prozaický. Vytváříte tak nezdravou iluzi, že MS Office drtivě válcuje všechny ostatní kancelářské balíky a pomáháte tak udržovat při životě jeho pofiderní formáty! Jenže jsou přinejmenším tři dobré důvody proč to nedělat. První dva chronicky známé a omílané. MS Office je za prachy a funguje pouze na windowsovském API. Ale ten třetí..
Tj. že si tzv. "kálí do vlastního hnízda" už jen vypichováním tak relativního označení jako je "bílý" či "černý"?
Např. pro černocha je totiž cikán (vulgo rom) stejně bílý ksicht jako gadžo..
Zkouším si takhle debianizovat wine, a napadlo mě - když už tady na to téma padla zmínka - že se kouknu jak je udělaný source balík pro tu verzi která je v unstable.
Tak jsem si stáhnul zdrojové balíky a začal studovat, když tu mi padnul do oka v diffu souborek s názvem amd64.tar.lzma.uu
o velikosti téměř 14MB. Copak v něm asi je? Že by nějaké proprietární knihovny? Chvilka laborování a s úžasem jsem zjistil že jsou v něm již zkompilované všechny binárky. Tak takový source balíček je opravdu unikátní, neboť řečeno s klasikem - jeho smysl mi uniká.
Tak konečně prošla.. Sice to vyžadovalo několik chirurgických zásahů přímo do několika souborů Makefile.in, které se projeví čertvíjak, ale zatím to jede. Nepoužívám taky nějaké extrovní aplikace abych otestoval co všechno už umí, ale na ty moje pokusy..
Určitě nejsem jediný kdo občas zažívá takové stavy, takže jsem to přihodil pod kategorii "Jen tak na okraj". Kamarád pro tento stav používá také výraz "Chce se mi nic", jenže to pro mne až tak dalece neplatí. Mě se totiž chce vypadnout ven. Nečučet do monitoru, ale bloncat se po loukách kolem Odry, nebo jen tak sedět u kámoše na lávce před barákem na slunku a popíjet vodu se šťávou.
Opět v restaurační části hospody Narcis (nelekat, je to hned vedle ) cca od 18:00. Zprávička, se tu mihla poněkud s předstihem a tak neškodí připomenout že jde o tento pátek.
Teda s vaší možná ne ale s tou naší určitě. A vlastně když to vezmu kolem a kolem je jedno je-li tím myšlena má máti, nebo naše mamča. Obě jsou ženské, zcela neschopné pochopit muže a jejich motivaci.
Také se s tím setkáváte? Řada lidí pod vlivem reklamní masáže a také trochy závisti si pořizuje ploché LCD monitory, aniž by se obtěžovala s někým kompetentním toto rozhodnutí konzultovat. A nebudeme přeci žádní troškaři že? Nejlépe takové co mají všechna NEJ..
Když jsem byl malý, závistivě jsem se hrabal v gramodeskách u kamaráda a nechápal, proč u nás doma nehraje žádný Rock 'n Roll, Beatles či Rolling Stones. Jasně, nač by nám byly desky bez gramofonu. Ale naprosto jsem nechápal jak moje matka může ujíždět na dechovce. Vždyť přeci když tahle hudba frčela byla v tom správným věku?!
Dnes už to vidím trochu jinak. Mým Rock 'n Rollem je Linux a přesto většina mých vrstevníků ujíždí na dechovce, rozuměj.. MS Windows.
Před nějakým časem jsem se tady pochlubil s telefonem Nokia E61. Počáteční nadšení a snaha o "rozběhání" všech funkcí poměrně záhy narazily. Teprve včera se mi telefon vrátil ze záruční opravy a ke svému úžasu jsem musel konstatovat, že byl od samého počátku VADNÝ
V předchozím blogpostu jsem horoval pro větší podporu při užívání počítačů pro starší generaci. Na druhou stranu tímto bych chtěl vyjádřit své rozhořčení nad bezohledných chováním stávající populace ročníků z 60-80 tých let která mění zelené plochy na parkoviště, ruší pískoviště a prolézačky, místo aby podporovala budování nových.
Máme nejrůznější linuxové distribuce. Pro náboženské fanatiky, pro školy, pro nevidomé,.. zkrátka pro kdekoho, ale na důchodce všichni kašlou. Abych pravdu řekl. Oni ani tak nepotřebují nějakou speciální distribuci. Linux má dost nástrojů a konfiguračních možností, aby jim práci usnadnil, ale co opravdu chybí - jak ukazují některé dotazy jež se tu čas od času mihnou - to je vhodná začátečnická literatura, která by respektovala tu skutečnost, že velká část dnešní produktivní populace prostě v drtivé většině nemá patřičný computerový background.
Prohodil jsem po ránu pár keců po ICQ s kamarádem, co pracuje v jedné známé Brněnské firmě. Postesknul si mi, že jim direktivně nařídili začít používat MS Office 2007. Čert ví..
V posledních dnech jsem se trápil s takovou ptákovinou - číslování stránek. Ke svému úžasu jsem zjistil, že u nás běžně instalovaná verze OpenOffice.org neumožňuje normálním, jednoduchým způsobem upravit číslování stránek. Ta co jsem měl nainstalovanou já sice v parametrech pole měla kolonku pro nastavení odchylky, ale nějak ji nebrala kloudně v potaz. A v tomto buildu nejenže už číslování stránek funguje vcelku dle mé představy, ale zdá se že je zavedeno i řešení pro psaní samostatných oddílů - zde pod názvem sekce.
Protože neznám odpověď na tuto otázku, tak ji vznáším do fóra, protože to čeho jsem byl svědkem před chvílí jsem ještě nezažil. Projíždím si takhle stránky na wikibooks a nechám si cvičně otevřít odkaz do nového okna. A co mi nevyskočí? Krom cíle odkazu také další okno s http://www.o2active.cz/ přitom náhodný klik je vyloučen. Jediné co má s O2 něco společné je připojení přes CDMA modem.
Když jsem včera v noci psal tento blogpost, tak jsem netušil že tou dobou se chystá ukončit svou pozemskou pouť náš přítel, Čestný náčelník Ligy lesní moudrosti, náčelník kmene Wahpeton, Mudr. Milouš Stárek - Mahykan. Jeden z posledních předválečných woodcrafterů a pamětník návštěvy Ernesta Thompsona Setona v Praze o vánocích r. 1936. Před chvílí mi dorazil e-mail se zprávou že dnes ráno po krátké hospitalizaci zemřel.
Tuhle báseň jsem sem chtěl již dávno předatlovat. Tak dnes je ten den. Škoda že nelze interpretovat také přednes Norka Samotáře, který ji, již jako starý muž - ovšem s hlasem pevným a zvučným, ji tenkrát poslední dubnové noci roku 1994 recitoval.
Předem se omlouvám všem potrefeným husám, ale nemohu si pomoct
Nevím jak kdo z vás, ale cítím se jako člověk hloubavý a občas mi to nedá a šťourám se ve věcech které jsou mi absolutně k.. doplň sám. Při svých bádacích výbojích v oblasti kompilace jádra jsem často tápal co vlastně nastavit, proč a k čemu je to dobré.
Já vím. Zkušenější si řeknou: "Když tomu nerozumíš, tak do toho nestrkej rypák." Jenže bez toho by se asi člověk stěží naučil, že? A protože jsem postrádal nějaký pěkný chlívek, kde by člověk našel na hromádce nějaký abecední seznam jaderných modulů s nimiž by se mohl setkat, tak jsem ho rovnou založil.
Svého času jsem zde plácnul blogpost s názvem Nokia 61 - aktualizace firmware aneb dýchlo na mě peklo, do kterého jsem odlil stress naakumulovaný během této operace. Tehdy vše přes infarktové chvilky dopadlo dobře. Bohužel, pokus o upgrade na firmware verze 3.0633.09.04 neklapnul.
Tady bych viděl šanci třeba EU, aby namísto boje o integraci či neintegraci
Exploreru a Mediaplayeru do Windows bojovali za otevřené formáty dokumentů.
Tedy: Chceš prodávat software? Zdrojové kódy si klidně nech, nabandluj co
uznáš za vhodné ale zveřejni veškeré specifikace formátu, v jakém se data
tvých programů ukládají, abys ostatním nebránil v komunikaci.
Pak by nezáleželo na platformě ani softwaru, pokud by někdo třeba chtěl
natočit a sestřihat muziku z konzole na Linuxu(a nakonec proč ne?), klidně
by mohl a odevzdal by plně kompatibilní data někomu do studia, kdo by mu to
doplnil efekty a doladil a učesal třeba na Macku..
Prostě formáty by musely být veřejné. To by myslím hodně komunikaci mezi
platformami i lidmi usnadnilo.
Úryvek z e-mailu který mi poslal Marek Schmidt
Bylo nebylo, dávno tomu, jsem studoval na Filozofické fakultě MU v Brně. Obor zcela mimo zdejší rámec i mou současnou profesi. Ale díky tomu jsem měl možnost zažít onen drastický přerod akademické sítě, kdy znakové terminály začaly být nahrazovány převratnými Windows98 a studenti objevili možnosti chatu. Mě chat nikdy nebral, naopak mě zaujaly možnosti webu. S instinktem stopaře jsem vycítil budoucnost unicode a pídil se po nějakém editoru který by je uspokojivě zvládal. A tenkrát jsem objevil Uniedit . Ukázalo se, že ten unicode editor je součástí komplexního projektu WinCalis, určeného pro programování multimediálních výukových testů - třeba cizích jazyků.
Venku chumelí. A ve mě bobtná čím dál větší vztek na toho šmejda co nám na podzim vykrad garáž. Čert vem zničená vrata, ukradené kolo a vercajk. Ale ten parchant mi ukradl moje ski! Staré poctivé jasanové dřevo.. A teď se je d...l se je asi pokusí udat v nějakém antiku.. aby si je jiný d...l přibil někam na zeď..
Lidská paměť je děravá, pomozte prosím doplnit stručnou historii linuxu na wikibooks o historické milníky posledních let. Předem děkuji za všechny uživatele wikibooks.
Jinak se totiž ten bordel v kódu nedá nazvat. Čirou náhodou se na mě obrátili s tím, zda bychom nemohli zpřístupnit tuhle věc našim pracovníkům přes IE v rámci citrixu, že "Firefox to nějak špatně zobrazuje". No proč ne. Jenže IE na citrixovém stroji to taky nezobrazil nějak extra. Pořád tam nějaký prvek ujížděl do pryč. Říkám si: No nic, kouknu na to. A málem jsem se pozvracel.
V restaurační části hospody Narcis (nelekat, je to hned vedle ) cca od 18:00. Už se to tady sice mihlo ve zprávičkách, ale připomenout neškodí (některé osoby to totiž zmátlo a šmejdily marně v Narcisu už minulý pátek).
Je to taková blbost, ale inspiroval mě k tomu jeden zdejší blogpost.
Prakticky každý uživatel notebooku či jiného mobilního zařízení časem zjistí, že výdrž na baterii je čím dál kratší. Včera mi dorazila do mého HP nx6125 (zmíněného i ve zdejší sekci hardware) nová baterie. Ne že by stará už byla zcela na nic, ale jistota je jistota. Napadlo mě, že by se mohlo najít víc lidí, které může zajímat do jaké míry taková baterka odchází.
Jak se říká - 100x nic by umlátilo vola. Používám výhradně linuxový desktop už víc jak tři roky, a všem svým známým okolo zcela jasně avizuji: "Máte problém s počítačem? Tak pokud tam máte MS Win tak za mnou nechoďte". Opravdu už nehodlám trávit desítky hodin trápení se sháněním těch správných ovladačů a instalací nejroztodivnějšího nelegálního softu pro strýčka příhodu, protože na to co mohou mít zdarma "nejsou zvyklí".
Blogy, diskuze.. zkrátka cokoli? Nejde mi tentokrát o obsah vašeho čtení, ale o to jak si ho vlastně ve své hlavě překládáte? Jako byste si četli sami nahlas? Nebo jako byste naslouchali debatě, do které si taky občas přisadíte?
Viděli jste film "Smradi"? Ptám se na to v podstatě jen proto, že v něm je jedna typická scénka. Kluci jsou spát, ale každý z nich chce mít poslední slovo. Takže vedou dialog ve stylu: "Drž hubu." "Ty drž hubu", "Drž hubu","Ty drž hubu",.. no nic moc, řeknete si nejdřív, pak se vám ale povytáhnou koutky úst a po chvíli si vzpomenete na vlastní dětství a podobné scénky ze svého okolí..
Proč to ale píšu..
Ani se mi to moc nechce psát, ale vážně si nevím rady. přijde mi totiž fakt podivné, že jedne a téže osobě v relativně krátké době na tomtéž místě a podobným postupem odejde do háje systémový disk
..aneb stále je co nalézat. Obvykle jsem totiž připojoval svůj domácí stroj CDMA modemem přímo do sítě. Ovšem modem GPC-6420 se jednoho dne uvařil a tak jsme místo něj dostali jiný, nový AnyDATA ADU - E100H. Bohužel však ten domácí stroj nebyl již delší čas aktualizován, a v jádře mu chyběl modul "optional", zkrátka se modem nechytal.
Dnes přišel p. tajemníkovi našeho úřadu e-mail s jehož přílohou si nevěděl rady ani on, ani jeho sekretářka. Tak skončil u mne. No klasika. Příloze soubory s diakritikou, mezerama, tečkama, závorkama a ještě v zipu. U nás však nejsme takové housky jako na opavském magistrátě, kde "pan tajemník zakázal instalovat cokoliv neschváleného" (jak mi bylo opáčeno na mou připomínku, že si přeci mohou stáhnout a nainstalovat zdarma OpenOffice), takže jsem si s tím poradil. Přes wine a Total Commandera. Nicméně jsem se nezdržel a poslal odesilateli, p. Ing. Viktoru MARKOVI, pracovníku oddělení projektů a komunikace Vzdělávacího centra pro veřejnou správu ČR, o.p.s. následující psaní
..co napíšou do sekce Hardware pro příslušný kus a typ vítězoslavné:"Funguje!" eventuálně s dovětkem že lepší postup najdete na google. Jenže vždycky to takhle jednoduše nejde a problém nemusí být vždy na straně zakoupeného zařízení. A totéž by se dalo říct i na adresu obhájců aplikací psaných v javě. Jasně že primární hák je v tom kdo a jak tu aplikaci napsal, ale proč nemá (nebo jsem to teda alespoň nikde nenašel) jvm možnost nastavit maximální množství dostupné paměti?
.. pro Linde nakladatelství s.r.o "Právní manuál pro sociálně-právní ochranu dětí"? Pokud toho člověka znáte, tak mu vzkažte že je pěkné č..ě a ať se naučí něco o webu a webových odkazech. Taky mu ještě obouchejte o hlavu CD z instalačkou OpenOffice, nějakou bichli s podtitulem jak správně psát dokumenty v aplikaci MS-Word (ta bude nejspíš nejvíc bolet) a na kolenou ho za mě poproste ať mu není líto těch peněz a času na to aby se dozvěděl něco o tom, jak se tyhle věci dají dělat slušně.
Tak se schválně koukněte na tenhle titulek: Opilec nechal doma dvouleté dítě i maso v troubě - pekl ho na modro, na černo, nebo na pivě? Samozřejmě že ne. Prostě nechal doma děcko, zapnul troubu a šel na panáka. To správné krimi z toho však dělá titulek.
Tak k nám dnes přijel Martin na bílém koni. Další zima je tu. Kompíky nám však naše kutlochy a domovy příjemně vytápějí, tak se není čeho bát - leda vyhozených pojistek Večery se dlouží a bývá čas na čtení románů. Takže pro zájemce by tu jeden byl..
S další zimou je tu opět Mikuláš a v práci mi nadělili do mého hracího strojku nový 120GB HDD a USB boxík, takže jsem se pln radostného nadšení vrhnul do záměny. Netuše jaké martyrium mne čeká s Windows XP
Už dlouho mi nebylo tak šoufl. Popíchnut, jal jsem se provést upgrade firmware, postahoval vše potřebné a odvážně se vydal na tenký led. Doufám že nepopudím mnoho čtenářů prozradím-li rovnou pointu: Navzdory infarktovému stavu má E61 dostala nový firmware, aniž bych přišel o data z telefonu.
Protože chci svůj nový telefon využívat naplno, aniž by bylo ke spolupráci nutné přizvat MS Windows, pídil jsem se po tom, jak pomocí mencoderu konvertovat filmy aby je bylo možno přehrávat na mobilním telefonu. Dnes jsem našel co jsem hledal. A nádavkem ještě fintu jak psát znaky které nejsou přímo na klávesnici.