V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Nedávno vyšel IM klient Psi ve verzi 0.13. Stáhnul jsem si zdrojáky a zkompiloval i s podporou VoIPu – sláva, konečně funguje telefonování přes Jabber! Když už tu mám lokálně přeložené Psi, rozhodl jsem se vyřešit jednu věc, která mne vždycky trochu štvala – odesílání souborů.
Můj problém spočíval v následujícím. Mám VPN, ve které nefunguje DHCP a já potřeboval distribuovat DNS primární server právě a jen pro tuto VPN, jenž je běžně poskytován při zapůjčení IP. 5ešení se ukázalo být poměrně elegantním.
Na jeden pracovní PC jsem nedávno instaloval čerstvou desktop distribuci a nestačil jsem se divit nad příšerným výkonem kdykoliv PC přistupoval na disk...
Zdravím všechny čtenáře. S linuxem sem tam pracuji už několik let. Většinou se jedná o věci spojené s PHP a v současnosti hlavně SAMBA, jelikož mám na starost síť s několika desítkami win stanic. Před nějakou dobou firma kde pracuji pořídila telefonní ústřednu panasonic tde-200, která umožňuje připojení přes telnet a načítání dat o hovorech. Se starou ústřednou byl zakoupen program tardat, který jsem k tomuto účelu zkoušel použít i s novou ústřednou, nicméně mi moc nevyhovoval už jenom proto, že musel být spuštěn sw na windowsech a ještě to chtělo HW klíč do LPT portu. Tak jsem začal vymýšlet nějaké linuxové řešení. Nikdy jsem ovšem neřešil skripty v BASHi, tak bych se rád podělil o funkční řešení a současně bych rád čtenáře požádal o radu, jestli to lze udělat lépe, nebo jinak.
O letošní aKademy jsem četl v podstatě jen tady na AbcLinuxu.cz (díky zápiskům od Jaroslava Řezníka (Rezza), díky). Zmínil sice, že na konferenci vystoupil i Richard Stallman a že jeho vtípky nebyly – jako obvykle – extra vtipné, ale o nařčení ze sexismu jsem se dozvěděl náhodou až později. To bylo tak...
Již delší dobu jsem nenapsal zápisek týkající se mého operačního systému, respektive vývoje.
Proto jsem se odvážil zase shrnout, co nového přibylo, jak to vůbec funguje a co můžeme očekávat v budoucnu.
Poslední zápisek byl psán v souvislosti s vydáním verze 0.6.0. Na první pohled se zdá, že vývoj jde pomalejším tempem - ve skutečnosti tomu tak není, pouze se spomalilo číslování (s předchozí rychlostí bychom už byli možná u 1.0.0).
Na webu jsou desítky návodů k programům od Adobe. Já osobně ale dávám přednost Inkscape a proto jsem jeden návod přepsal. Varování: obsahuje dost obrázků.
Tak tyhle řádky už píši v Madridu, na letišti a čekáme na náš let do Vídně. Ještě tři hodiny, vstávání o půl páté taky neprospělo náladě a do Brna dorazíme nejdřív před půlnocí. Každopádně pro nás už GCDS skončilo, ač oficiálně pokračuje ještě do neděle. Tom odjíždí na dovolenou do Norska, já se jedu podívat na MoR a hlavně domů za maminkou :D
Práce na enginu pro textové hry víceméně stagnuje, neboť engine již umí všechny základní věci, které jsem si předsevzal na počátku. Pravda pyGTK frontend ještě není, ale to je zatím vyšší dívčí.
Musím se přiznat - vůbec netuším jak načít tenhle zápisek. Včerejší den byl brutální, teda hlavně párty byla. Objevil jsem totiž něco, co lidi hledají od pradávna! Free beer, ano free jako beer, ne jako speech! Prostě dnes nemůžu začít chronologicky, možná ani nezačnu vůbec, tělo vypovídá službu po té chvilce spánku :D
Potřeboval jsem nějakou dobu pracovat offline, a když jsem hledal nástroje pro offline práci se Subversion, nakonec jsem skončil u gitu (konkrétně u git-svn
). Jsem nadšený, jen mi trochu chyběla tolerance Subversion při zadávání příkazů. Zatímco Subversion stačí říct svn co
a ono už si samo doplní co → checkout, git mě vždycky nechá vydusit. Nakonec jsem ale zjistil, že krátké varianty jdou nastavit pomocí aliasů:
$ git config --global alias.co checkout $ git config --global alias.st statusA jsem spokojený pantáta!
V jednom komentáři minulého zápisku zazněla poznámka - vy si tam válíte šunky, dovolenkujete a nic neděláte. A musím to přiznat - nic jsem nedělal, protože jsem skutečně dovolenkoval. Pár dní volna mimo IT, k tomu offline si snad i já zasloužím, co? Ale zpět k věci - od minulého zápisku se udála kupa událostí. Ano GCDS oficiálně začalo.
Jó, tak konečně se mi splnil můj dávný sen, jako oddaný KDEčkař navštívit Akademy. Asi není třeba představovat na tomhle serveru, co je to za akci. Jen tak pro neználky, kteří na Abíčko zabrousí omylem - jedná se o každoroční sešlost vývojářů a uživatelů KDE. No a letos je to teprve paráda - přidali se i kluci od Gnome a je to tedy obří událost, na které bude každý, kdo se točí kolem open source desktopu. K tomu ještě na Kanárech! Moc rád jsem se nechal vyslat jako zástupce Red Hatu, potažmo Fedory a samozřejmě jako člověk co občas do KDE přihodí i kousek svého kouzelného kódu. Jdeme na to, ne? Mám přeci jen ještě dvě hodinky na trajektu do Las Palmas a musím se něčím zabavit, než se mi zcela zvedne kufr :D
Kdysi jsem tady publikoval sérii poznámek o hackování firmwaru ADSL wi-fi routeru Asus AM200g. Byl to trochu masakr, hlavně proto, že přestože firmware očividně obsahoval GPL části, Asus závazky vyplývající z licence kompletně ignoroval a zdrojáky neposkytnul. Česká pobočka projevila alespoň trochu snahy a můj e-mail přeposlala do čínské centrály, ale tím to taky skončilo.
Jelikož sem tam zkouším nové věcičky, tak jsem dnez zkoušel KDE 4.2.90, o něco starší verze, než je RCéčko.
Dreamlinux 3.5 je živá distribuce, postavená na Debianu. Dá se stáhnout jak verze s grafickým prostředím Xfce, tak i verze s Gnome. Tento článek je zaměřen na dlouhodobější zkušenosti s verzí, která má prostředí Xfce 4.4. Podle ohlasů na různých fórech se některým uživatelům tato distribuce velmi líbí. Říkají, že je to „sexy“ distribuce. Jiní zase tvrdí, že Dreamlinux prý obsahuje amatérské chyby.
Přizpůsobil jsem si trochu ábíčko obrazu svému. Berte to jako inspiraci a domácí cvičení z CSS , ale pokud vás něco z toho zaujme, zkopírujte si to do Nastavení → Změnit CSS → Vlastní CSS. O své tipy se můžete podělit v diskuzi.
Spojení instalace virtuální mašiny a následný provoz jejího "image" v chrootu spojuje výhody obou přístupů. Může se to zdát jako triviální pokrok, ale až donedávna jsem netušil jaké výhody tato kombinace poskytuje. O co jde?
Blíží se doba dovolených a určitě si chceme kontrolovat maily i v terénu.
Na doporuceni kamarada jsem byl nucen nasadit do sve heterogenni site firewall. Na vyber byl IPCop a nuzky (na odstrihnuti od netu). Nakonec zvitezil IPcop, trochu me prekvapilo, ze uz dlouho nevysla zadna nova verze. Vybyla me jedne Via Epia se dvema sitovkami. Kdyz jsem mel Hw vycisteny a nachystany na instalaci fouknul jsem do externi mechaniky CD s touhle jedno(vice)ucelovou distribuci.
Author: Sreenivas Reddy Bathula
Our physical CPU can handle multiple guest operating systems by Virtualization. Guest operating systems can handle their own applications. Virtualization has two options, Paravirtualization and Fullvirtualization (1).
Konec procházení přednáškových slidů :). Trochu upravená verze z http://blog.rompe.org/pdfgrep.
#!/bin/sh
# 2004-06-22 Ulf Rompe
if [[ $# -lt 2 ]]; then
echo 'Syntax: pdfgrep [grep options] <pattern> <file> [file ...]'
exit 1
fi
while [ ${1:0:1} == "-" ]; do
GREP_OPTIONS="$GREP_OPTIONS $1"
shift
done
pat="$1"
shift
if [[ $# -gt 1 ]]; then
GREP_OPTIONS="-H $GREP_OPTIONS"
fi
export GREP_OPTIONS
for file in "$@"; do
pdftotext -layout "$file" - 2>/dev/null | egrep --label="$file" "$pat"
done
Krátky návod pre všetkých Debianistov použivajúcich stable release s potrebou mať čo najaktuálnejši kernel.
Níže uvádím můj osobní sources.list pro Debian. I když má už teď několik desítek řádků, budu vděčný za případné další funkční zdroje.