Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Když jsem cca před tři čtvrtě rokem zkoušel jak jsou na tom linuxové prohlížeče obrázků s exif tagy, vyšly mi z tohoto srovnání nejlépe dvě aplikace postavené na GTK2 - gthumb a geeqie. Ovšem zatím co první ze zmíněných se dočkal od té doby pouze opravy několika chyb, druhý z nich prochází neustálým vývojem. Dlužno říct, že k lepšímu.
Expect je nástroj pro automatizaci obsluhy interaktivních aplikací jako jsou scp, telnet, ftp, passwd, fsck, rlogin, tip, atd.
Večer se mi při hrátkách s Wine podařilo částečně zprovoznit 602XML Filler. Pokud vím, 602XML Filler byl považován za nefunkční pod Wine. O to víc mně překvapilo, že ke spuštění nebylo potřeba nasadit žádné zvláštní triky.
Počínaje číslem 4/2009 se AbcLinuxu.cz začalo podílet na obsahu PDF časopisu openMagazin. Zaměřením má tento počin blíže k PDF Abíčku blahé paměti než k regulérnímu časopisu (jako byl například LinuxEXPRES). Jeho cíle jsou však vyšší a ušlechtilejší
Chtěl jsem si zazálohovat svoji sbírku hudby (asi 50 GiB), které schraňuji na externím USB disku, na svůj starý desktop (který nyní spokojeně používá moje maminka; na GMail a trochu bulváru je Ubuntu jak dělané).
Ubuntu je v již po instalaci dobře použitelný systém, něco mu však přece jenom chybí. Nebudu psát o tom jak rozchodit multimédia ap. Toho je na české wiki dostatek. Rád bych se zaměřil na méně známé programy a doplňky, které používám.
Stále ještě na hlasování zbývá týden, ale ten uteče rychle. Jak se to letos vyvíjí?
Poslední dobou mě už začaly opravdu hodně vadit nedostatky mé současné miniDV kamery -- Canonu MV800. Rozhodl jsem se tedy pořídit maličkou flash HD kameru Sony Webbie MHS-PM1. Zde je její recenze vytvořená po asi týdenních zkušenostech.
Na rozdil od verzi 8.04 a 8.10 melo Ubuntu podporovat EEE out-of-the-box, ale jeste porad to neni ono. Navic 9.04 ma problemy s vykonem/stabilitou grafiky Intel GMA, cili i v 9.04 jsou potreba rucni upravy. Reseni je hodne a existuji alternativy, jen se v nich tezko vyzna a kombinaci je opravdu hodne.
Tak jsem to přinutil ještě víc, aby to bylo všechno jak chci zrovinka já :).
Programátor PRESTO firmy ASIX umožňuje programování obvodů PIC od Microchipu, AVR od ATMELu, MSP430 od TI a další... PRESTO se připojuje přes USB a vyznačuje se velice vysokou rychlostí. Podporuje i ISP či ICSP (programování v obvodu), více na www.asix.cz.
Programovací software taktéž firmy ASIX se jmenuje UP. Je primárně určen pro Windows a lze ho provozovat i pod Wine. K tomu je zapotřebí doinstalovat potřebné knihovny, pojďme na to...
Môj domáci desktop používame dvaja. Každý si spúšťa vlastný X server a má vlastné nastavenia a nezávislosť na druhom. Pri spustení musí zadávať číslo displaya a problém nastáva aj pri vzdialenom pripájaní sa na vlastný X server a nejasné umiestnenie X servera na virtuálnej konzole, kde poradie nie je pevne dané, ale zaleží od poradia spustenia. Takže je čas na skript, ktorý to bude pri štarte riešiť automaticky.
Jelikož jsem se nedávno rozhodl rozjet svoje domény na VPSce, potřeboval jsem vyřešit, jak budu stroj monitorovat. Mohl jsem nainstalovat Nagios, SNMP agenta atd., ale já jsem chtěl spíš nějaké pěkné grafy, kde bych přesně viděl, jak se během dne vyvíjí zatížení serveru a mohl tak problémům předcházet a ne reagovat až při nějaké události.
Zdroj z Wikipedie Další možnosti výpočtů jsou v shellu a pythonu na konci stránky27.4.09 1:15 - přidáno zobrazení Velikonočního pondělí
V posledních pár letech se postupně začaly vynořovat „svobodné“ fonty — ještě pamatuji na dobu, kdy byl vůbec zázrak, že se objevily postscriptové fonty, zvládající iso-88592-2 — to se ale za posledních 5‒10 let zásadně změnilo, objevilo se několik použitelných písem a já se v nich postupně přestal orientovat.
Někdy na přelomu roku jsem si všiml, že se Ministerstvo financí "pochlapilo" a začíná svá elektronická podání převádět do platformově nezávislé podoby (ve smyslu "nezávislé na prohlížeči a operačním systému"). První bylo podání obecné písemnosti, vzápětí následovala daň z přidané hodnoty (počínaje obdobími roku 2009). Nyní proto nastal čas vyzkoušet, do jaké míry je to funkční.
Rad bych se kratce zminil o ne zrovna tradicnich zpusobech instalce Ubuntu.
V jednom z minulých zápisků jsem sebemrskačsky popisoval špatnou až nedobrou situaci kolem vývoje Scribusu. Velevážené publikum, nemožné se stalo skutečností a ledy se hnuly - je venku verze 1.3.5beta. V textu dále: SW management a my, Jakékoliv roční období (nejlépe však aktuální) of Code.
Tentokrát: rozhraní XML-RPC, podpora Qt 4.5 a libtorrentu 0.14.x, uloz.to a captcha a parsování odkazů z RSS zdrojů. Neznáte doposud FatRat?
Dlouholetý šéf IT oddělení na ÚMOB Ostrava-jih Josef Perzyna, díky kterému se tento úřad zapsal do historie jako jeden z největších úřadů v ČR využívajících open source, svůj pracovní poměr ukončil. Nechci spekulovat o jeho důvodech, ani bych se nedivil tomu, že už měl plné zuby zasahování politiků do oblasti které zbla nerozumí. Chci jen upozornit na to, že je vypsáno výběrové řízení a co si o něm myslím.
Tak a je to tady. Konečně byly oznámeny projekty, které jejichž účast v letošním GSoC byla schválena. Jak jinak, budu se zabývat projekty týkající se Hugin a přidružených aplikací. A samozřejmě nejvíc tomu svému . Na co se tedy můžeme těšit?