Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Je to asi rok, co jsem se rozhodl, že opustím do té doby milovanou Fedoru a nainstaluju si distro, které nebude startovat na mém stroji půl hodiny a budu nad ním mít kontrolu (žádný hnusný HAL, který mi defaultně přepisuje fstab a připojuje co se mu zlíbí). Nainstaloval jsem tedy Slackware. Mé první zážitky byly velmi povzbudivé. Krásně čisté /etc, přehledný /etc/rc.d ve kterém nebylo problém vyladit start k naprosté spokojenosti a při kompilaci PekWM jsem ani nemusel stahovat knihovny, které ve Fedoře chyběly, ačkoliv počet instalačních CD Slackware je výrazně nižší.
Demence lidstva v kostce. Zvláštní věci mezi nebem a zemí se občas stávají. A to včetně situací mezi programátory, čili developery, jak se jim dnes říká. Vlastně má dnešní událost na svědomí nejspíše nějaký senior solution architect. Připravte si křupínky, zázvorové pivo a nechte se kolébat na vlnách stupidity.
Po zkoušení všeho možneho i nemožného jsem dospěl k názoru, že software který bych chtěl neexistuje. Zvažuji tedy vlastní tvorbu. O co de:
S blížícím se dokončením nové freewarové (uvažuje se i o otevření zdrojových souborů, ale konečné stanovisko ještě nepadlo) multiplatformní 3D RTS s názvem 0AD od teamu Wildfire Games jsem se rozhodl ohlásit začátek vývoje modifikace, která oděje původní hru do středověkého hávu.
V dnešnom svete je bezpečnosť asi tá najdôležitejšia vec. Týka sa to aj bežného, aj nebežného (teda IT :)) života. Chcete vedieť, akým jednoduchým spôsobom som zapríčinil menší security zmätok u môjho bývalého zamestnávateľa?
poněvadž se tady poměrně často vyskytují dotazy na to, jakou distribuci zvolit pro starší počítač (povětšinou notebook), rozhodl jsem se napsat tento návod, v němž shrnuji své zkušenosti s provozem Linuxu na starším hardware.
Možná už jste někdo slyšeli o Windows PowerShell (dříve známý jako Monad či MSH), což má být první pořádný shell od Microsoftu (bude obsažen ve Windows Vista). Je postaven nad .NET frameworkem a bude plně objektový. Toto je věc, která mi na *nixových shellech vždy nesmírně chyběla. Parsování textového vstupu a výstupu je v porovnání s objektovým přístupem nesmírně nepraktické. Taktéž stovky různých samostatných příkazů (každý s jinými parametry) je idea mnohem méně praktická než volání metod konkrétních objektů (alespoň tedy dle mého názoru, spousta lidí mě asi označí za kacíře ). Existuje tedy nějaká schopná konkurence Windows PowerShellu pro Linux? Odpovědí by mohl být IPython...
Pojďme si pořádně zaFAQovat. Dokončuji jednu novou funkci pro zpřehlednění diskusních fór a zároveň ji nasadím i k FAQ. Když si ale procházím jednotlivé sekce FAQ, nacházím spousty položek, které by se hodily do jiných sekcí. Dále chci ke každé sekci přidat několik slov s upřesněním, co zde patří. Máte-li chuť, prosím, pište sem vaše návrhy. Co kam přesunout (včetně odkazu), jaký popis byste ke které sekci přidali atd. Děkuji.
Jako vedlejší efekt jednoho projektu, na kterém pracuji, vzniká i jednoduché C++ rozhraní k technologii inotify. Pro ty, kdo o inotify ještě neslyšeli: umožňuje sledovat události ve filesystému. Rozhraní pro C++ si nyní můžete stáhnout a použít ho pro své potřeby.
Update: Vzhledem k tomu, ze podle komentaru nekteri evidentne nepochopili, co jsem se snazil rict (hlavne test), je dole jeste zjednodusena verze c.2.
Update c.2: Jeste jedna vec asi neni uplne jasna. Tohle neni jen o bootovani. Z disku se cte i pri spousteni aplikaci a nebo proste i pri normalnim pouzivani (proc asi treba "svn status" nebo "find / -name cokoliv" trvaji tak dlouho?).
Ach jaj, root.cz asi uz sel definitivne do kyticek. Po katastrofach jako komiks ted i prebira clanky, ktere i ve sve puvodni verzi byly v komentarich pekne zkritizovane. Linux nepotrebuje defragmentaci, protoze ma lepsi filesystem nez takova prehistoricka vec jako FAT, bla bla bla. Tolikrat opakovany nesmysl. No, kdyz jde prekladat takovehle clanky, urcite jde prekladat i reakce, se svolenim autora nebude problem, ja si to klidne povolim.
Již nějakou dobu přemýšlím jak vyrobit pěkný ráměček kolem fotky z digitálu.
Snažím se vzkřísit z mrtvých obrázkový prohlížeč, na Linuxu, s vývojovým prostředím Lazarus. Když zamakám, může z toho být alternativa k IrfanViewu...
Zcela neskromne bych rad odprezentoval Hotplug2, udev/hotplug-like software pro InitRD / InitRAMFS.
Vetsinu funkcionality jsem popsal mailem na linux-hotplug-devel, takze jen ve zkratce...
Hotplug2, stejne jako udev, cte ueventy z kernelu a zpracovava je. Pracuje bud v dumb modu, kdy proste modprobne co je treba a tim to pro nej konci, nebo v smart modu, pri kterem parsuje pravidla a aplikuje je. Pravidla jsou o dost jednodussi nez v udevu.
Benchmark co jsem urobil naznacuje, ze Hotplug2 je na trivialni operace priblizne dvakrat rychlejsi nezli udev, coz je prijemny.
Tohle je neco, co lidem casto unika, takze to radsi zduranzim. Nejde o nahrazku udevu pro end-user desktop. Jde o nahrazku udevu do initrd/initramfs (ano, i na desktopu;) ) a pripadne na hodne slabe masiny ci masiny, kde je rychlost bootu kriticka (tzn. 386/486, WRTcka nebo treba PDA) a nejsou nutna extremne komplexni pravidla...
Dokončil aktualizaci překladu manuálu k programu wget z roku 2001 (tj. kompletní přepsání) na verzi 1.10.2. Až teď jsem si uvědomil, jaký je to skvělý program a co všechno dovede :-). Než překlad přibalím k man-pages-cs, bylo by fajn, kdyby se na něj podíval i někdo jinej než já a eventuálně mi nahlásil chyby nebo lepší formulace. Zůstalo mi tam spousta anglicismů a jinejch příšerností, občas jsem nechal původní anglický výraz.
Takže jestli máte chuť a čas, tady je originál a tady překlad.
Dá se to i editovat online, ale není jistý jestli a jak ten server pojede.
Nedávno jsem upgradoval PC a pořídil si Athlona 64. Prozatím zůstávám u 32 bitového systému, zejména z důvodů stability programů. Zajímalo by mě, jak jsou na tom čtenáři AbcLinuxu. Používáte 64bitový systém na 64bitovém procesoru?
Není to tak dlouho co jsem psal, že jsme koupili levnější typ plasmové televizr a že sní nejsme spokojeni. No a proto jsme jí vrátili. Jelikož byla kuopená na splátky, bylo za potřebí vybrat zboží v její či vyšší ceně. Jednou z věcí, kterou jsme si do té ceny vybrali, byla digitální kamer od sony(viz titulek).
postup v mandrive je nasledujici: klik klik do instalace baliku, nainstalovat ten s nazvem proftpd. klik klik do spravy uzivatelu, vytvorime uzivatele treba mojeftp. to vytvori i adresar /home/mojeftp. v nem vytvorime adresar s nazvem treba ftp . naklikame klik klik soubor /etc/proftp.conf a zeditujeme ho s rootovskymi pravy tak, ze do nej pripiseme radek DefaultRoot /home/mojeftp/ftp.
Shodou okolností se mi do rukou dostal odkaz na benchmark rychlosti gtk jménem GtkPerf zrovna v době těsně před aktualizací gtk-engines z 2.6.7 na 2.6.9. Byl jsem mile překvapen.
Následující tabulka uvádí průměrný čas (zaokrouhlený na dvě platné cifry) z pěti běhů gtkperf nastaveného na defaultních 100 kol:
Mnozí už ste asi četli o některých připravovaných novinkách v KDE 4. Ambiciózní projekty jako Plasma, Solid, Phonon a Oxygen jsou vcelku často probírané. Ale toto nejsou jediné změny, které nás čekají v KDE 4. Jsou tu i další projekty pro KDE 4, o kterých se zas až tolik nemluví. Zkrátka je toho mnohem více na co se těšit, a tak sem se rozhodl napsat pro vás takové malé shrnutí...
Pokial hladáte mini editor obrázkov pre linux tak mtPaint je tá správna voľba.Download má iba niečo cez 200kB.Po rozbaleni má binárka 361kB.Kto si chce program sám skompilovať može si stiahnuť zdrojový kód z domovskej stránky:
http://mtpaint.sourceforge.netMomentálne sa projekt nachádza vo verzii 3.01 stable.Spustenie programu je velmi rýchle. A čo mtPaint obsahuje ?
- operácie s image (scale,flip,rotate)Včera jsem psal o komunikaci pythonu s jabberem. Jedná se o moc neprobírané téma na českém internetu a teď zabruslíme do dalšího takového tématu a to jsou daemoni.
V diskuzi o GIMPu kdosi zminil Xaru pro Linuxu a jelikoz jiz delsi dobu hledam nejaky hezky vektorovy editor a jelikoz nevim kam driv skocit, tak jsem se ho rozhodl zkusit. Instalace byla sice prochazka peklem (vcetne reportu do bugzilly), ale stoji to za to.
Jednou z věcí, na kterou jsem si u svého ThinkPadu hodně rychle zvykl, bylo scrollování do všech směrů. Prostě jen stisknu jedno tlačítko a pomocí trackpointu dojedu kam chci. O to více mi vadilo, že jedna z mých nejpoužívanějších aplikací - Firefox - tuto funkci vesele ignorovala a při jakémkoliv pokusu někam horizontálně odscrollovat reagovala posunem zpět/vpřed v historii.
Předevčírem jsem dostal náladu napsat si bota pro přístup do jabber chat roomu. Moc českých návodů pro python-jabber jsem nenašel a ono ani anglických, takže jsem nastudoval zdrojáky, přiložených příkladů a zkusím interpretovat co jsem se naučil.
Sice je na internetu dostupná hromada návodů, ale co bych jeden nepřidal. Upozorňuji, že se to týká distribuce CentOS, která jede na serveru. Je to trochu škoda, protože mi aptitude přijde daleko komfortnější nástroj, než yum, ale z mnoha důvodů je lepší, že tam je CentOS.
V diskusi u zápisu KDE tipy a triky padla stížnost na pomalost diskových operací. Troufám si tvrdit, že právě "rychlost" disků je ta největší brzda dnešních počítačů.
Dneska jsem zkusil nastavit tuto integrovanou grafiku na dualhead a hned napoprvé jsem uspěl.
Mám ještě několik oficiálních CD Ubuntu 6.06 LTS pro i386 které se mi nepodařilo rozdat potenciálním novým uživatelům. Rád je předám někomu kdo Ubuntu určitě vyzkouší a bude šířit dál. Nejlepší asi bude osobní převzetí v centru Prahy (chodím na PřF UK), domluva po mailu nebo jabber na fredrooks at gmail.com