Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Prakticky žádný větší program pracující s nějakými daty se neobejde bez databáze. Klíčovou etapou je návrh databáze (ještě důležitější je návrh datového modelu, ale ten teď nechme stranou). Pojďme se podívat, jaké chyby se nejčastěji objevují.
Titulek říká vše - poté co jsem vyzkoušel novou linuxouvou betaverzi NVIDIA ovladačů 1.0-9625, čekalo mě opravdu nečekané zjištění - betaverze je (alespoň v mém případě) stabilnější než starší "stabilní" verze! Už žádné tvrdé záseky počítače...
Že jsou webové prohlížeče, podobně jako všechny ostatní programy, plné nejrůznějších chyb, je věc zcela normální. Existuje ovšem jedna chyba ve zpracování CSS, kterou obsahují dlouho obsahovaly všechny nejrozšířenější prohlížeče kromě Opery.
Licq upozonuje na nove spravy, aj ked to obcas nema vyznam. Tu je skript, vdaka ktoremu Licq iba upozornuje, ale neotravuje.
V několika posledních debatách se tady objevil problém s instalací Linuxu na stroje s předinstalovanými Windowsy. Těžko předjímat nejrůynější zběsilé kombinace které můžete potkat, ale mohu představit postup jaký používám v takových případech.
Na něčí žádost jsem na abclinuxu.cz nahradil (snad) všechny výskyty x za × (×), takže se snad na těch správných místech zobrazuje křížek místo iks. Také už je myslím vhodná chvíle ke kritice vzhledu nové sekce Software...
Také vás štve, že některé servery poskytují pouze neúplné RSS kanály? Např. usekávají novinky v půlce textu (nebudu radši jmenovat ) či dokonce poskytují jen titulky bez žádného textu (např. KDE Dot News)? Mě to štvalo, tak jsem se vydal cestou "udělej si sám" a napsal v PHP jednoduchou webovou aplikaci RSSMan, která umí RSS kanály obohacovat daty získanými parsováním webových stránek. Jedná se tedy o jakousi RSS proxy. Stahovaná data navíc cachuje, což může být v řadě případů taktéž výhoda...
S nástupem Javy 1.5 došlo k mnoha vylepšením jazyka. Přesto, že už je tomu nějaký pátek, překvapilo mě, že mnoho programátorů v Javě nové možnosti nevyužívá. No a k nim se řadím i já (na mou (vý)omluvu, dělám v Javě pár měsíců). Určitě jsou kvanta stránek, které se tím zabývají, ale stejně si musím napsat vlastní poznámky.
Potřebuju si vyvinout takové malé zařízení, které bude řídit jednočip. Vcelku jednoznačně jsem zvolil RISC jednočip Atmel AVR (konkrétně Mega16).
Zdravím, tak jsem ze sebe vypotil první díl povídání o PyGTK, uvidíme co z toho bude, snad to není úplně odpad a do budoucna bude kvalita překladu, příkladů a všeho lepší. Paralelně s jednotlivými díly o samotném PyGTK budu uveřejňovat postupy při psaní samotné aplikace, konkrétně to bude prohlížeč obrázků.
Mám doma desku s integrovanou grafikou NVIDIA 6150 a dlouho mě štvalo že nebylo možné užívat Google Earth pro Linux kvůli bugu v proprietárním ovladači Nvidia (řeší se např. tady). Nyní jsem ve svém Dapperovi zprovoznil XGL a Compiz a napadlo mě s tím spustit Google Earth, k čemuž mě vyprovokovalo čtení o Sebayon Linuxu. A hle, Google Earth funguje (skoro) tak jak má.
Jelikož Robert nasadil úpravu vzhledu, uložil jsem si na památku aktuální screenshot. A nostalgicky si prohlédl starší. Kochat se změnami můžete níže, a jelikož nechceme usnout na vavřínech, chystáme další zajímavé služby. Aby se vám u nás líbilo a našli jste vše, co vás zajímá.
Když jsem před časem psal o inotify-cxx, objevil se v diskusi nápad na vytvoření démona, který by fungoval jako cron, ale reagoval by na události ve filesystému. Trochu jsem o tom zauvažoval, a došlo mi, jak dobrá věc by to byla, se spoustou možností využití. Proto jsem po volných chvilkách zbastlil něco, co by mohlo příslušné požadavky plnit.
Dlouho (a zatím marně) jsem hledal linuxovou variantu editoru Ultraedit ale časem jsem si zvyk. Nakonec jsem své nároky zredukoval na to, aby se ten editor nespouštěl moc dlouho, uměl si poradit i s velkými soubory, měl zvýrazňování syntaxe a podporoval taby.
Nabídka na dlouhé a stále delší podzimní večery, která se neodmítá. Vaňkovo Autumn of Code.
Tož ta RC1 verze si zaslouzi nazev pouze v pripade, ze bude nasledovat nekolik RC, protoze toto je stale nedodelana betaverze. I kdyz pokrok je obrovsky a uz se to zacina rysovat.
Již je tomu téměř rok, kdy vyšla dlouho očekávaná verze 0.10 oblíbeného Psi, klienta pro instant messaging platformu XMPP/Jabber. V tomto článku bych rád shrnul změny v nadcházející verzi 0.11, jež jsou podstatné nejen pro uživatele Psi, ale i dalších klientů a celé XMPP sítě obecně.
Několikrát jsem se snažil zeptat, zda někdo má zkušenost s rozdílem při zpracování fotografií na 64bitové platformě vs. 32bitové platformě. Vzhledem k tomu, že je to moje asi nejnáročnější činnost, jakou provádím na svém domácím počítači (AMD64) tak jsem se po diskusi na http://www.abclinuxu.cz/blog/lzap/2006/9/4/148253 rozhodl pro vlastní minitest abych ukončil vlastní tápání.
Bylo mi divné že BIOS mé základní desky ukazuje teplotu procesoru 55 stupňů celsia. Core 2 Duo by měl být podle všech předpokladů Cool procesor, nebo ne? :)
Jednou z nových vlastností v připravovaném Firefoxu 2.0 jsou takzvané microsummaries (česky je navrhuju překládat třeba jako „piďi-shrnutí“, nebo s překladateli FF „minishourn“). Jsou to, jak již napovídá název, jednořádková shrnutí čistého textu k dané stránce. Např. to může být jméno posledního článku na některém webu, u jiných stránek může vyjadřovat status nějaké konkrétní položky, které je stránka věnována (např. v bugzille, či jiné databázi chyb by jím mohlo být shrnutí dané chyby a její status, u internetového obchodu aktuální cena a počet kusů na skladě atd.). Další příklady využití nechám již na fantazii jednoho každého.
No tak jsem se rozhodl, že sem něco málo napíši o tom, ja pokračuje vývoj mého wxDVDShrinku. Od posledního blogu se toho dost změnilo. Jen vývoj je čím dál tím víc pomalejší. Ale zpátky k tomu co je nového:
Hledáte mocný textový editor (nejen) pro programátory, ale Vim vám nevyhovuje? Nestojíte o více-módový režim, ať už kvůli tomu že je to nezvyk nebo vám nevyhovuje už z principu? Jste zvyklí na textové editory jejichž ovládání odpovídá Common User Access standardu (např. Kate, GEdit, atp.), ale chtěli byste zároveň využít výhod Vimu? Pokud ano, mám tu pro vás řešení...
A nie len tak hocijaké, ale vodné. A ani náhodou skutočné, ale digitálne. O to s väčšou chuťou sa dá do nich zahryznúť
Takže jsou tu man-pages-cs-0.17.20060906. Novinkou je brutální aktualizace manuálu pro wget a mírná aktualizace téhož pro traceroute. Vše opět zde.