OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Distribuční novinky – 25/2009Na Wikipedii se dostane i video. EFF donucena vzdát se žaloby proti ACTA. Red Hat betatestuje své nové virtualizační produkty. Asijští operátoři se staví za Android. openSUSE Factory je nyní otevřenější. CrossOver 8.0. Mandriva Linux 2010 Alpha 1. Parted Magic 4.2.
Jaderné noviny – 27. 5. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.30-rc7. Citáty týdne: Al Viro, Andi Kleen, Andrew Morton. V krátkosti: Sjednocené adresáře; Optimalizace časovačů zpětného zápisu; recvmmsg(). Vývojové statistiky 2.6.30. Compcache: Komprimované swapování do paměti. Aktualizovaná příručka debugfs.
Hardwarové novinky – 25/200920× výkonnější grafiky do 6 let, tvrdí NVIDIA. 32GB DDR3 moduly Samsung. SSD mnoha výrobců s 64/128 MB cache. 128GB flashky od Kingston a Patriot.
Minidistro: Kwort, David B. CortarelloKwort je rychlé a jednoduché distro postavené na Slackwaru. Jako desktop používá Xfce, který rozšiřuje o vlastní propracované konfigurační nástroje. Kwort staví na čistotě systému a snaze udržet distribuci nepřeplácanou.
Amarok 2.1: Budiž světloKdyž před pěti měsíci vyšel revoluční Amarok 2.0, trpěl podobnými problémy jako KDE 4.0, tedy chybějícími funkcemi a občasnou nestabilitou. Nyní je tady nová verze. Podařilo se jí dohnat (a předehnat) funkce verze 1.4, v níž patřil Amarok mezi „nejnabušenější“ přehrávače vůbec?
Jan "Yenya" Kasprzak o GituV několika odpovědích nám Jan "Yenya" Kasprzak, jedna ze zakládajících osobností české linuxové scény, představí distribuovaný verzovací systém Git. Rozhovor proběhl na základě jeho přednášky na 34. konferenci EurOpen.CZ.
Pro náš bratrský web ITBiz.cz hledáme programátora Drupalu, který by nasadil dodaný HTML řez a provedl pár menších úprav a oprav.
Phoronix informuje o vydání Alien Arena 2009. Mezi hlavní novinky patří GLSL per-pixel osvětlení všech povrchů, podpora OpenAL 1.1 a Ogg Vorbis, nové efekty, sedm nových map a dvě nové postavy.
Mozilla vydala Firefox 3.5 RC v 73 jazycích včetně češtiny. Jedná se o veřejnou ukázku pro vývojářské testování a zpětnou vazbu komunity. Obsahuje mnoho nových vlastností a vylepšuje výkon, webovou kompatibilitu i rychlost. Došlo také k inovaci loga a ikon.
Projekt Étoilé (uživatelské prostředí inspirované Mac OS X, postavené na GNUstepu) uvolnil VirtualBox image postavený na Ubuntu 9.04. Je tu tedy konečně možnost vyzkoušet aktuální verzi bez nutnosti celý projekt kompilovat. Jde ovšem pouze o čistou instalaci Étoilé bez aplikací. Více na webu projektu: VirtualBox Dev Image.
Realizační tým sdružení Linux v Brně oznamuje, že společně s partnery v prvním listopadovém víkendu — 7. a 8. listopadu 2009 — pro vás připraví již čtvrté pokračování brněnské linuxové konference: LinuxAlt 2009. Vyhlašuje tedy Call for Papers (hledání přednášejících a námětů).
Vznikla česká verze hudebního přehrávače Jajuk. RPM pro Mandriva Linux, ale též RPM bez závislostí a binární balíček pro uživatele jiných distribucí jsou k dispozici. Další v článku na mandrivalinux.ic.cz.
T-Mobile USA uvede na trh další telefon s Androidem už v srpnu MyTouch se bude více podobat iPhonu a oproti G1 bude postrádat hardwarovou klávesnici. Při uzavření smlouvy na dva roky bude stát 199 dolarů a dostanete jej dříve (objednávky od 8.7. a dodání od 29.7.). Více na LinuxInsider.
Vyšel Citrix XenServer 5.5, což je open source virtualizační hypervizor na bázi Xenu. Nabízí novinky jako konsolidované zálohování, rozšířené nástroje pro konverzi a vyhledávání, integraci s Active Directory nebo rozšířenou podporu virtualizovaných systémů. Více na LinuxWorld.
V květnu založená skupina "Digital Sustainability", která sdružuje již 21 členů švýcarského parlamentu, pokračuje v podpoře open source a standardů. Momentálně navrhuje zavedení ODF jako výchozího formátu ve veřejné správě. Jeden z jejích členů, Thomas Weibel, plánuje vytvořit seznam všech používaných formátů a žádat vládu o vysvětlení důvodů k používání těch proprietárních. Dalším krokem by mělo být zveřejnění zprávy o tom, jak moc je ve veřejné správě používán open source software a kolik se tímto ušetří. Více najdete na osor.eu.
Společnost Dell začala nabízet na českém trhu prostřednictvím různých eshopů svůj netbook Inspiron mini s distribucí Ubuntu. Cenový rozdíl je zhruba 600 Kč oproti Windows XP verzi a je samozřejmě ořezán o HDMI.
19. 6. 2009 byla na oficiálním blogu Mandrivy uveřejněna alpha verze Mandriva Linuxu 2010.0. Obsahuje Kernel 2.6.30, KDE 4.3 Beta 2, GNOME 2.27.3, Xfce 4.6.1, X.org server 1.6.1.901. Finální verze Mandrivy 2010.0 se plánuje na 15. 10. 2009. Je dostupná pouze ve 32 a 64bitových DVD edicích, další edice, jako třeba ONE, budou dostupné v dalších vývojových verzích. Seznam mirrorů obsahujících tuto verzi Mandrivy najdete na wikistránkách Mandrivy.
Podporte hromadnú pripomienku ku Koncepcii využívania softvérových produktov vo verejnej správe Slovenskej republiky. Koncepcia môže pomôcť uviesť slobodný software do verejnej správy. Podporu môžte vyjadriť na changenete (je potrebných 500 hlasov) do stredy obeda (vzhľadom na krátke pripomienkové konanie).
Společnost Intel vyvíjí jednodušší alternativu k ACPI pod názvem Simple Firmware Interface. Je určena především pro smartphony a jiná MID zařízení, může být používána i souběžně s ACPI a bude ji podporovat přicházející platforma Intelu "Moorestown". Vývojář Len Brown pracuje na podpoře v jádře 2.6.32. Další informace naleznete na domovské stránce projektu.
Sugar Labs vydaly Sugar on Stick 1.0. Jedná se o balík open source vzdělávacího softwaru původně vyvíjeného pro projekt OLPC určený k umístění na USB paměť a následnému oživení starších počítačů. Navíc je k dispozici software pro školní server, který umožňuje distribuci a zálohu dat, vybírání domácích úkolů a správu/filtrování připojení k internetu.
Německý soud uložil serveru Rapidshare pokutu ve výši 24 milionů eur za to, že umožňuje sdílení obsahu chráněného autorským právem. Soud tak vyhověl německému svazu na ochranu autorských práv GEMA.
Byla vydána nová verze integrovaného vývojového prostředí Eclipse Galileo. Mezi hlavní novinky patří především podpora Cocoa na Mac OS X a inovovaný plugin pro PHP. Více v oznámení a novinkách.
NVIDIA ovladač 190.09 s podporou pro OpenCL (výpočty na GPU) je určený jen pro registrované vývojáře. Nyní však unikl na Internet, a to přes jeden ruský web. Více na Phoronixu.
Actuate Corporation oznámila čtvrtý ročník svého průzkumu používání open source. Největší překvapení přišlo z Číny, která se letos účastnila poprvé. 80,3 % tamních účastníků patří mezi uživatele OSS, přičemž nejčastějším důvodem jsou ušetřené náklady za licence. Ještě více překvapující je, že 72.6 % respondentů otevřený software používá kvůli přístupu ke zdrojovým kódům, zatímco v ostatních částech světa, kde byl průzkum prováděn (Severní Amerika, Spojené království, Německo a Francie) se tato hranice pohybuje kolem 35-40 %. Průzkum dále mimo jiné ukázal, že se open source stává mainstreamem pro enterprise nasazení. Další informace a konkrétní čísla najdete na sourcewire.com.
Trolltech připravuje podporu OpenVG pro Qt 4.6. OpenVG je standard pro akceleraci vykreslování vektorové grafiky. Zatím sice není vše hotové a navíc je nutné důkladně testovat, ale věc je na dobré cestě.
Vyšlo Qt 4.5.2, které přináší opravy chyb a různá výkonnostní vylepšení (seznam změn). Jde o první vydání od otevření repozitářů pro veřejnost a obsahuje opravy přímo od lidí z komunity. Vyšel také Qt Creator 1.2, který nově umožňuje vyhledávání a nahrazování za použití regulárních výrazů, zlepšuje emulaci Vimu a podobně.
Vyšly Samba 3.0.35, 3.2.13 a 3.3.6. Jde o bezpečnostní aktualizaci, v předchozích verzích je zranitelnost ve formátovacím řetězci, v extrémních případech by mohlo dojít ke spuštění kódu útočníka. Dále byl nalezen problém s neinicializovanými daty, které mohou vést ke změně oprávnění u zapisovatelného souboru.
Nizozemská protipirátská organizace BREIN žaluje provozovatele The Pirate Bay za šíření chráněného obsahu a chce dosáhnout blokování tohoto serveru v Nizozemí. Obžalovaní byli k soudu pozváni netradiční cestou -- pomocí Twitteru a Facebooku. Soud začne 21. července v Amsterodamu. Více informací má TechWorld.com.au.
Vyšel VirtualBox 3.0 Beta 2. Oproti předchozí betaverzi opravuje především různé regrese, zejména problémy na SMP systémech, kde běží Windows jako guest (vysoká zátěž, i když je systém v klidu, problémy s bootem a vypínáním). Obsahuje také několik oprav v podpoře OpenGL a Direct3D.
Google oznámil Android Native Development Kit (NDK), který umožní psaní nativních knihoven použitelných z Dalvik Java VM. Takové knihovny však nemohou přistupovat k API frameworku, je obtížnější je ladit a kvůli rozličnosti architektur CPU i distribuovat. Zatím je podporována jen instrukční sada ARMv5TE.
FSF Europe si na valné hromadě ve Španělsku zvolilo nové vedení. Karsten Gerloff nahradil Georga Greva na pozici prezidenta, kde Georg byl už osm let. Nový prezident se kolem této organizace pohybuje už od roku 2005, zatímco Georg bude s FSFE nadále spolupracovat jako dobrovolník.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: