Sociální síti 𝕏 (dříve Twitter) má dnes 20 let. Pro veřejnost byla zpřístupněna 15. července 2006.
Insula Faktury je open source generátor faktur, který běží přímo ve webovém prohlížeči. Žádná registrace, žádné sledování, žádné omezení. Zdrojové kódy jsou k dispozici na Codebergu.
První Mobile Linux Hackday v Plzni, tj. komunitní setkání věnované Linuxu na mobilních zařízeních, proběhne 24. července od 10:00. Akce je otevřená všem zájemcům – od zvědavců po zkušené vývojáře. Dopoledne proběhnou přednášky Davida Heidelberga a Petra Hodiny o aktuálním stavu mobilního Linuxu: proč vůbec chtít tučňáka v kapse, jaké telefony jsou dnes dobře podporované a co taková podpora obnáší. Po obědě se zaměříme na konkrétní
… více »3D software Blender byl vydán ve verzi 5.2 s prodlouženou podporou. Videopředstavení na YouTube.
SketchForge 3D (GitHub, reddit) je open source 3D editor / CAD běžící ve webovém prohlížeči bez nutnosti účtu nebo cloudového úložiště. Inspirovaný byl Tinkercadem. Doporučena je lokální instalace.
Byla vydána nová verze 11.9 webového prohlížeče Midori (Wikipedie, GitHub). S novým centrem ovládání, pokročilejším blokováním reklam, optimalizací výkonu…
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source čtečky elektronických knih Open Book Touch. Postavena je na ESP32-S3. Má 4,26palcový dotykový e-papírový displej s rozlišením 480×800 pixelů, podsvícení, slot na microSD kartu. Cena je 149 dolarů a poštovné 12 dolarů. Dodání je plánováno na duben 2027.
Na Humble Bundle běží akce Linux: All the Things by O'Reilly a Picos, HATs, and More by Raspberry Pi Press. Elektronické knihy lze koupit se slevou a současně podpořit organizace Code for America a Raspberry Pi Foundation.
FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, má nový vtipný a současně užitečný doplněk Banana For Scale (GitHub). Aktuálně umožňuje do výkresu vložit banán nebo plechovku pro porovnání a určení měřítka.
Blender Studio nedávno oznámilo plán vytvořit svůj první otevřený (open source) celovečerní film. Film by se měl jmenovat Overgrown (YouTube). Film vznikne, pokud se zajistí financování. Prvním krokem je získat 7 000 předplatitelů Blender Studia. Cena je od 11,50 eur měsíčně. Aktuálně počet předplatitelů je 5 289. Předplatné pokryje 20 % nákladů. Zbytek, 80 % nákladů, má být financován externími producenty nebo distributory.
Včera došlo k velkým změnám v pozemním digitálním televizním vysílání a bylo nutné přeladit DVB-T přijímače. Pro diváky z Brna proto níže přikládám aktualizaci souborů cz-Brno a channels.conf z mého staršího zápisku o příjmu DVB-T pod Linuxem.
V Praze bude od příštího roku možné koupit roční jízdenku jen v elektronické podobě na OpenCard a dopravní podnik u té příležitosti vytvořil internetový obchod, kde je možné jízdenky nakoupit. Jakožto správný lenoch jsem nákup odkládal na poslední možný termín, kdy ještě mám nárok na 10% slevu - tedy na dnes.
Konečně byl dokončen návrh C++0x. GCC již má pro něj jakousi počáteční experimentální podporu, ale spousta věcí stále chybí. Snad se v blízké budoucnosti dočkáme (GCC 4.5? :-)). Co nového bude v C++0x se dočtete např. na wikipedii.
Už tomu bude nějaký ten pátek, co čas od času (asi 2-3× měsíčně) něco posílám mimo republiku. Obvykle do Evropy, ve třetině případů mimo. A práve v té třetině případů je třeba na zásilku plácnout celní prohlášku (alias formulář CN 22). Formulář dosud nebyl k dispozici v elektronické podobě a muselo se pro něj chodit na poštu, což jsem se rozhodl vyřešit.
1323 dní bez vypnutí! Tak to byl můj server který jsem úmyslně "zabil" po stovkách dní kdy bezproblémově sloužil cca tří desítekám klientů.. Rok poskytoval kromě samby také pošta - smtp/imap server, posléze došlo k přesunu pošty jinam a další tři roky už poskytoval pouze doménové služby. Skoro jsem ho obrečel!
Zápisek pro ty, co mají (i teoretický) zájem se přidat k nám. Ostatní prosím o trpělivost se mnou, nemám totiž na všechny kontakt a rád bych, aby byla účast co největší.
Na kolejích Podolí máme WiFi. Pokrytí nic moc, zabezpečení je vyloženě paranoidní (ale opodstatněný
). Návodů na zprovoznění je několik, ale nikomu to pořádně nefunguje...nikomu?
V nedávné době, zejména v souvislosti s krajskými a senátními volbami se tu objevilo hodně blogů s politickou tématikou, diskuze byla rozvášněná a leckdy padaly i osobní invektivy. Mezi jiným se např. občas vyčítalo pravicově orientovaným lidem, že si neváží lidí a označují lidi z nižších příjmových skupin "socky" Koho vlastně představují lidé typu "socka"? Tento pojem vychází ze skutečnosti, že je občan "sociálně slabý", odkázán na podporu apod. Ale lze vycítit, že jde o pejorativní označení, které znamená i něco jiného, než jen finanční problémy.
Tak jsem otevřel Kmail (verze 1.10.1 za použití offline IMAP) a koukám a nestačím se divit. Něco není v pořádku. Proč vidím maily z dneška a za nimi maily roky staré? Filtry žádné, posuvník krátký, číslo vedle složky říká 200 položek (včera jich tam bylo 2200).
Pro případné komentátory - tenhle zápisek nemá za cíl propagovat cizí stránku (předpokládám, že Neviditelného psa tu aspoň z doslechu znají snad všichni). Je to spíš veřejný bookmark pro všechny, kdo by případně hledali argumenty ohledně (nejen sw.) patentů a intelektuálního vlastnictví z trochu jiného úhlu pohledu.
Článek Matěj Šustera z Liberálního institutu PATENTY: Pomáhají, nebo škodí . Odkaz vede na Neviditelného psa.
Update:
Kdybyste si měli vybrat jakékoliv jiné GUI kromě qt/gtk které by jste si vybrali?
.
Otestujte si své znalosti klíčových okamžiků v novodobých dějinách našeho státu.
Tak jsem měl ve čtvrtek nehodu. Vyjel jsem od marketu, najel na hlavní a frčím směrem k centru. Tedy frčím - po městě si nedovolím víc než tachometrových 55 km/h, nemám to zapotřebí. Přejedu horizont a blížím se ke sto metrů vzdálené křižovatce. Zleva stojí auta na stopce, zprava z parkoviště prázdno. Ani jsem si nevšiml, jestli jede něco proti mě, přeci jen to není můj pruh.
Tak sme tu zasa s kvapkou esperantskej gramatiky. Pôvodne mala byť už posledná – rozhodla som sa však rozdeliť rozdeliť zostávajúce učivo do dvoch častí. Jednak preto, aby toho nebolo naraz veľa a jednak preto, aby vznikol priestor na opakovanie učiva. Takže až 15. kvapka bude posledná. Po nej sa na vás chystáme s jazykovým testom >
aby ste si mohli overiť, ako na tom ste. Nebude tam nič zložitého, nechystáme na vás žiadne zákernosti, jednoducho z cvičení, na ktoré ste v priebehu tohto kurzu natrafili, zostavíme záverečný testík. Predtým nás však ešte čakajú podmienkové vety a nepriama reč. Znie to komplikovane? Uvidíte, že v skutočnosti sa ani tu o nič zložitého nejedná.
_
Nevíte někdo jak prevést číslo 0,9 na zlomek?
_
Mě pořád vychází že 0.9 se rovná 1
tedy mám na mysli 0,9 periodických... tedy 0999999999999999999999999999999999...
Asi takovou změnu jsem provedl před měsícem a půl. Změnil jsem distribuci, ze svého oblíbeného Gentoo na OpenSuSE. Vyzkoušel jsem v průběhu času (cca 4 roky) většinu distribucí a jen tyto dvě mě oslovily.
Tak jsme se v diskuzi o aktivaci SW dostali oklikou zase ke GIMPu. Před časem zde Quetzal sliboval super seriál, jenže jak rychle se vyskytnul, tak rychle se po něm slehla zem. Seriál nikde. Tak tedy zkusím sám trochu popsat alespoň činnost, na niž se v mnoha diskuzích ptají lidé nejčastěji. Izolování objektu, jeho vystřihnutí z pozadí, či třeba nahrazení části obrázku.
O tom, jak probíhala změna poskytovatele internetového připojení. Okořeněno četnými překvapeními. Konec je šťastný.
---Tento článek se týká jakéhokoliv softwaru. Ať už operační systémy, aplikace, a další věci.
Nebývá zvykem komentovat veřejný život prostřednictvím tohoto portálu. Protože však cítím potřebu se vyjádřit, dovolím si to provést touto cestou.
V poslední době vnímám víc a víc názory lidí, kteří jsou o něčem pevně přesvědčeni a nejvíce o tom, jak se mám chovat, jaké cíle mám v životě sledovat a jaké informace mám vnímat. Často jsou to lidé, kteří prožili větší část života před rokem 89 (*). Přes jejich zkušenost a dobré úmysly odmítám jejich monopolní pohled na vnímání světa. Vyslechnout je ano, ale nenechat se od nich omezovat v příjímání nových informací.
Za pár dní vyjde nové kubuntu - 8.10 - a bude obsahovať iba KDE4... Podľa všetkého to bude zlom v mojom používaní ubuntu
Už nebudem up-to-date...
Ok, preložim nadpis: 15,4G must-have for hackers. Táto časť mojho poznámkového blogu bude o tipe - tipe na celkom zaujimavé, poučné ale aj zábavno-relaxačné filmy a videa z prostredia počítačov, počítačovej bezpečnosti, kryptovania a vôbec všetkého o čom by mal mať bežný hacker (amatér) prehľad aj o polnoci :-). Takže na dlhé zimné večery Vám všetkým odporúčam poobzerať sa po niečom takom: Hackers Movies Hacking Documentorys Computer's History (nelinkujem - aby som nebol z niečoho obviňovaný, každý kto bude mať záujem a chuť si to pozrieť, tak si to pevne verím nájde nájde)