abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2000 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Proč jsme jako muži šťastnější

    11.6.2010 18:31 gtz | gtz | zajimavosti | Přečteno: 2048× | Komentářů: 100, poslední 12. 7. 2010 | Hodnocení: 93 % (30 hlasů)

    Zdravím, našel jsem toto ve svém starém již nepoužívaném blogu
    o případné náměty a změny se podělte s ostatníma v diskusi.

    Instalace systému na disk připojený přes USB

    11.6.2010 15:06 Bravenec | Petr Bravenec | Počítače | Výběrový blog | Přečteno: 1807× | Komentářů: 7, poslední 12. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Byl přede mne postaven úkol přeinstalovat počítač (firewall). Abych minimalizoval dobu, po kterou je síť odpojená, nainstaloval jsem systém pomocí Qemu na disk připojený přes USB.


    11.6.2010 13:56 | kralyk z abclinuxu | x | Anketa | Komentářů: 267, poslední 20. 6. 2010 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)


    Jeden z amerických pohledů na EU

    11.6.2010 13:46 Dejvův blog | David Jaša | Přečteno: 1898× | Komentářů: 44, poslední 14. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Člověk ve srovnání s jinými obvykle přehlíží to, co u něj funguje dobře, a pak je zajímavé si občas přečíst pohled z druhé strany:

    Ubytovanie v Mníchove ?

    11.6.2010 13:02 tralala | tralala | Iné | Komentářů: 7, poslední 12. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (1 hlasů)

    Dobrý deň všetkým,

    budem stručný. Budúci týždeň cestujem na 2 mesiace do Mníchova, neviete niekto o dobrom a lacnom ubytovaní? Prípadne tipy na čo si dať v Nemecku pozor? Zatiaľ som bol v USA a v Anglicku.

    Z Nemecka mám trochu obavy, mám pocit, že je to krajina s inou kultúrou a prístupom. Napríklad Anglicko bol jeden veľký bordel :), mám informácie, že Deutschland je presný opak.

    Update: Hľadám skôr ekonomické ubytovanie, zarobené peniaze pôjdu primárne na školu a internát. Mám ponuku na 8,50€ na deň, to sa mi zdá veľa. V UK som platil 100 ( plus, mínus ) libier mesačne za izbu v dome. 200€ a menej by bolo ideálne.

    Ďakujem

    XXX

    11.6.2010 12:20 rhrtshrth | xxxxxxxxxxx | CAD | Komentářů: 115, poslední 23. 6. 2010 | Hodnocení: 39 % (44 hlasů)

    xxx

    Pár poznámek ke školnému

    11.6.2010 09:56 alblog | alblaho | Ani zbla | Přečteno: 1493× | Komentářů: 70, poslední 20. 6. 2010 | Hodnocení: 87 % (15 hlasů)

    Aneb proč nevěřím školnému.


    Několik tipů

    11.6.2010 08:49 muj_blog | Begleiter | GNU/Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1243× | Komentářů: 13, poslední 12. 6. 2010 | Hodnocení: 93 % (15 hlasů)

    Tak jsem po dlouhé době instaloval Arch Linux na můj nový PC a má pro vás pár tipů, které platí samozřejmě nejen pro Arch Linux.


    Jak to u mne s Gentoo dopadlo?

    10.6.2010 20:46 dentoob | PaulosV | Gentoo | Přečteno: 1352× | Komentářů: 11, poslední 12. 6. 2010 | Hodnocení: 30 % (10 hlasů)

    Znáte ty různé obrázky o malé rybce sežrané větší rybou, která se stala obětí velryby a tak dále? :-) Podobným způsobem se pokusím zobrazit nynější situaci na mém PC. Aneb jeden obrázek vydá za tisíc slov, ačkoliv tenhle je graficky celkem nepovedený :-D


    Školné ano, odložené ne

    10.6.2010 19:53 FUD: Férový Uživatelův Deníček | Platonix | Linux | Přečteno: 1932× | Komentářů: 197, poslední 14. 6. 2010 | Hodnocení: 56 % (16 hlasů)

    Rád bych se prostřednictvím tohoto zápisku také vyjádřil k navrhovanému školnému na VŠ. jak jsem zjistil, existuje celá řada zastánců (např. tento kolega z Linuxové komunity), ale také mnoho odpůrců. Já osobně věřím, že školné je dobrý nápad. Jak už to ale s dobrými nápady bývá, ďábel je skrytý v detailu - nebo chcete-li v odkladu školného.


    Prognóza na další 4 roky

    10.6.2010 15:19 monkey | Trained.Monkey | Přečteno: 1741× | Komentářů: 43, poslední 15. 6. 2010 | Hodnocení: 90 % (29 hlasů)

    Nová vláda slibuje podstatné škrty, takový malý odhad co vás čeká.

    Shorewall - snazší cesta k tvorbě firewallu

    10.6.2010 09:10 Bravenec | Petr Bravenec | Počítače | Výběrový blog | Přečteno: 3414× | Komentářů: 15, poslední 11. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    S několika servery jsem převzal do správy i firewall nastavený přes shorewall. To si předělám na svůj vlastní systém, byla první věc, co mě napadla. Ale nepředělám. Nastudoval jsem si shorewall. Přece jen - nastavení je jednodušší (nižší pravděpodobnost chyby) a spousta věcí, o které jsem se musel starat sám, se shorewallem odpadá.


    Ext4 pod Windows - read only

    9.6.2010 23:58 K8_blog | dan.h | všechno možné | Výběrový blog | Přečteno: 9681× | Komentářů: 11, poslední 11. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Omlouvám se, že už zase otravuji s nějakým filesystemem. Akorát uvedu jednu utilitku, o které jsem zatím jinde nenašel ani zmínku.
    Mimochodem asi jsem si měl blog pojmenovat fs_blog.


    Co si myslím o…

    9.6.2010 20:45 Annals of Taurelador | Fëannatar | Osobní | Přečteno: 1570× | Komentářů: 49, poslední 13. 6. 2010 | Hodnocení: 88 % (24 hlasů)

    Tak zase na téma politika…


    OCR pod linuxem. Milé překvapení - cuneiform

    9.6.2010 17:27 kenyho_stesky | Aleš Kapica | Za vším hledej Linux | Výběrový blog | Přečteno: 5707× | Komentářů: 43, poslední 27. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Taky vás tak prudí, kolik místa zabírají DVD s filmy stažená na disk? Mě děsně. Protože však nemám dost času ani na to abych je vůbec stíhal zkouknout, natož zkonvertovat do únosnějšího objemu, píšu si na to skriptík, se kterým by šlo pracovat dávkově.


    Chceme zavedení školného na veřejných VŠ

    9.6.2010 15:08 Jen na chvíli… | Acci | Opensource | Anketa | Přečteno: 3345× | Komentářů: 353, poslední 18. 6. 2010 | Hodnocení: 50 % (28 hlasů)

    Je teprve pár týdnů od voleb a někteří studenti už chtějí protestovat proti zavedení školného na vysokých školách. A jsou to přesně ti studenti, kteří volili strany, které školné měli ve svých volebních programech. Byl jsem byl naivní, když jsem si myslel, že studenti jsou jedna z mála skupin obyvatelstva, která volební program četla.


    Čas na čtení

    9.6.2010 14:32 xkucf03 | xkucf03 | Politika | Anketa | Komentářů: 14, poslední 18. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Zápisek z roku 2010 (ale ze včerejška).

    Dneska bylo krásně. Radši bych šel ven na brusle, k řece. Ale musel jsem sedět u počítače a pracovat. Pak přišla bouřka. Tak silná, že to odrovnalo mého poskytovatele internetu. Modem hlásí „Terminated: Peer Not Responding to Echo Requests“. Dost mě to otrávilo. Ale nakonec jsem zjistil, že to bylo požehnání. Nejednou jsem měl čas na čtení – toho, co jsem vždycky odkládal. V mojí RSS čtečce uvízly články novináře Adama Bartoše. Přečetl jsem jeho rozhovor s Danielem Solisem – vám můžu doporučit totéž – otevřete si článek, odpojte internet a v klidu čtěte, od začátku do konce.

    Pak si ještě můžete přečíst, co jsem dneska napsal o nahrávacích společnostech, sice to není tak dobré, jako ten rozhovor, ale třeba se vám to bude i tak líbit.

    Nová téma pre irssi vhodná aj pre osso-xterm v N900

    9.6.2010 14:31 asfalatum | asfethan | Opensource | Výběrový blog | Přečteno: 928× | Komentářů: 0 | Hodnocení: 100 % (4 hlasů)

    Predvčerom som dokončil svoju novú irssi tému.


    Výlet

    9.6.2010 03:24 BLB | =^..^= AmigaPower® | (snad) smysluplné | Anketa | Přečteno: 1584× | Komentářů: 57, poslední 16. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Čus, zejtra nemam co dělat a mam plnou nádrž, kam byste jely?

    Poslední loď?

    8.6.2010 23:13 Kelvin_Fitnick | Darth Phantom | Zahraničně politické školení a průprava | Přečteno: 3241× | Komentářů: 395, poslední 18. 6. 2010 | Hodnocení: 67 % (30 hlasů)

    Žili byli v jedné daleké zemi zvané Palestina imám a rabín. Imám mlátil v Jeruzalémě hlavou do koberečku u Skalního chrámu až se mu dělaly boule na čele, mumlal o Alláhovi a opodál někdo halekal u Al-Aksá. U zdi nářků mlátil rabín s nakulmovanými pejzy a Talmudem v ruce hlavou do zdi, až se mu klobouček natřásal a pejzy poletovaly.

    Malý finanční průzkum

    8.6.2010 19:54 Power | Power | Ostatní | Přečteno: 2034× | Komentářů: 54, poslední 25. 6. 2010 | Hodnocení: 75 % (4 hlasů)


    Skripty pro firewall

    8.6.2010 19:00 Bravenec | Petr Bravenec | Počítače | Výběrový blog | Přečteno: 1856× | Komentářů: 10, poslední 10. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Soubor skriptů pro nastavení pravidel firewallu


    Člověk míní, život mění..

    8.6.2010 14:17 plky | Archman | Přečteno: 2705× | Komentářů: 19, poslední 9. 6. 2010 | Hodnocení: 94 % (18 hlasů)

    Přečetl jsem si po dvou letech některé moje zápisky tady na ABClinuxu..


    BurnApp

    8.6.2010 13:25 jarda_bloguje | Jardík | Jiné | Přečteno: 1284× | Komentářů: 27, poslední 10. 6. 2010 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Buď jsem fakt blbej, nebo ten způsob přístupu k zařízení je fakt na palici.

    IT'10

    8.6.2010 09:20 ZeXx86 blog | ZeXx86 | IPv6 | Přečteno: 1376× | Komentářů: 5, poslední 8. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Protože se tohle nehodí do poradny, píšu do blogu:

     

    7.6.2010 23:04 | |🇵🇸 | nic | Komentářů: 35, poslední 8. 6. 2010 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.


    Audio mánie

    6.6.2010 23:00 monkey | Trained.Monkey | Přečteno: 2984× | Komentářů: 193, poslední 14. 6. 2010 | Hodnocení: 92 % (12 hlasů)

    Před několika lety jsem dostal kvalitní sluchátka a od té doby to jde se mnou z kopce. Krátký povzdech nad audio vybavením a písničkách které se nedají poslouchat.

    Jo kdo umí, umí

    6.6.2010 22:22 Strider | Jan Jílek | Přečteno: 1265× | Komentářů: 18, poslední 9. 6. 2010 | Hodnocení: 38 % (8 hlasů)

    Jan Jílek

    Projednávali jsme s Janou dnes věci kolem kursů. Musel jsem ji přesvědčit, že nic lepšího než jsem napsal do Zvládání zátěžových situací nenapíši a nemá smysl krmit oči a uši dvakrát stejným textem proměněným jen detaily. Pak jsem ji ukázal jak se doplňuje text aby vypadal dobře, informoval a čtenář se nenamíchnul, že čte něco dvakrát. Máme činnost rozdělenou. Já jsem nadaný na terapii a slogany a chci na ni aby moje nadání prodala. Sice jsem se patřičně neradoval nad její presentací, která vypadala dobře, a Jana dala najevo pak zklamání. Měl jsem za to, že když dobře vypadá, nepolemizují o ní ani ji nic nevytýkám, tak by to mohlo stačit. Nestačilo.

    Ladislav Smoljak, R.I.P.

    6.6.2010 20:16 Robertův bloček | Robert Krátký | Jen tak | Přečteno: 2672× | Komentářů: 79, poslední 11. 6. 2010 | Hodnocení: 93 % (14 hlasů)

    Asi jste zaregistrovali, že zemřel Ladislav Smoljak. Chci přispět jen krátkou vzpomínkou na jeho počest.


    Matematika

    6.6.2010 18:39 Expresivní zabručení | Grunt | Expresivní zabručení | Přečteno: 3403× | Komentářů: 72, poslední 3. 10. 2010 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Tak mám teď trošičku více času a velice rád bych ho smysluplně zaplnil. A rozhodl jsem se, že za smysluplné zabíjení času by se dalo považovat samostudium Matematiky.


    Dva měsíce na GNOME

    6.6.2010 18:09 "Skládat papír" | vogo | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2310× | Komentářů: 42, poslední 24. 5. 2011 | Hodnocení: 95 % (19 hlasů)

    Už je to tak, GNOME se hřeje u mě na disku už celé dva měsíce a tak přináším pár postřehů kdysi zarytého KDE-čkaře o GNOME 2.30 a aplikacích, které nahradily KDE aplikace.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.