Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Bylo nebylo, hledal jsem pro svůj Mac nějaký dobrý textový editor do grafického prostředí. Na linuxových distrech používám všude gedit protože dělá vše, co potřebuji, má zvýrazňování syntaxe a je dostatečně rychlý i když otevřu nějaký tučný dokument. Na Macu je však situace komplikovanější...
Pořídil jsem si Palm Pixi Plus. A proč že to? Byl jsem s pracovním iPhonem 4 tak nespokojený, že se mi podařilo se jej zbavit a nahradit jej iPodem Touch. No a protože Pre už jsem měl, tak jsem si z USA objednal Pixi Plus. Nechám si jej dokud nebudou na trhu skutečně výkonná nová zařízení od Palmu.
Před necelým měsícem mě pracovní důvody donutily nahradit mé Pre novým iPhonem. Dost jsem se tomu bránil ale práce je práce :) Teď se chci podělit o zkušenosti, které jsem od výměny nabyl.
Ve firmě jsme dlouhou dobu používali pro záznam videa z kamer jednoúčelová digitální videa. To bylo však ještě v době analogové. Teď už montujeme v podstatě výhradně kamery digitální a IP přístupem. Je to sice o něco dražší ale kvalita obrazu a množství funkcí za to stojí. Za všemi našemi současnými instalacemi stojí linuxový počítač s nainstalovaným sledovacím softwarem ZoneMinder. Jelikož provádíme instalace na různé konfigurace počítačů, nepřichází v úvahu automatizovaná instalace. Vytvořil jsem tedy checklist, seznam činností pro instalaci ZoneMinderu na systém, který používáme.
Ač jsem doteď byl docela spokojený s vlastními postavenými desktopy a nějakými těmi ThinkPady v případě notebooků, obchodní záležitosti mě minulý týden donutily zakoupit Apple Mac mini. Nic jsem si od toho nesliboval, nákup byl v podstatě vynucený. Jak to ale celé dopadlo?
Říkáte si, další námět na flame, co? Možná je to záměr Každopádně bych se rád podělil o svou čerstvou zkušenost s Ubuntu Karmic Koala. Zkušenost je to zajímavá zejména tím, že jsem nikdy žádný Debian-based systém ani Gnome nepoužíval. A článkům o Ubuntu jsem se převážně vyhýbal ("přece nebudu číst o kokurenci").
Nové telefony Palmu jsou, zejména díky skvěle navržené architektuře jejich operačního systému webOS, velmi dobře lokalizovatelné. Téměř všechny texty jsou ve formě JSON objektu nebo HTML souboru. Dosud však i přes tuto nespornou výhodu neexistoval v systému žádný způsob pro vkládání českých znaků. Následujícím zápiskem jsem se tento nedostatek a několik dalších drobností rozhodl napravit.
Ano, už je to tak. Vyměnil jsem svůj CDMA model Palmu Pre za novější verzi s podporou sítí GSM. Konečně si tedy zavolám a zainternetuju i mimo pokrytí WiFi. Cesta ke kýženému nápisu Vodafone CZ na displeji byla poměrně snadná, jak se dočtete dále v zápisku.
Nedávno jsem si koupil nové auto a když jsem se rozhodoval, jakým způsobem jej zabezpečit proti krádeži, volba padla na levný čínský GSM/GPS tracker z eBaye. Za necelých $100 poskytuje funkci, která mě jako jediná zajímá -- periodické zasílání pozice přes GPRS na libovolný server na internetu.
Čtyři dny po oficiálním vypuštění na trh a už rozebíráme? Ano, opravdu je to tak. Palm se totiž evidentně nevydal cestou security-by-obscurity, která stejně nemá proti bandě hackerů šanci a ponechal Pre poměrně otevřené...
Poslední dobou mě už začaly opravdu hodně vadit nedostatky mé současné miniDV kamery -- Canonu MV800. Rozhodl jsem se tedy pořídit maličkou flash HD kameru Sony Webbie MHS-PM1. Zde je její recenze vytvořená po asi týdenních zkušenostech.
Po poměrně rychlém odchodu od PHP z důvodů, které by vydaly na další zápisek, jsem se rozhodl začít programovat perlím frameworku Catalyst. Jedním z prvních opravdových problémů, který jsem musel vyřešit, byla podpora češtiny, respektive kódování UTF-8. Ve defaultním stavu si o ní totiž můžete nechat jen zdát.
Během několika málo týdnů se mi dostane do rukou maličká HD kamera od Sony, která mi bude mít za úkol zpříjemňovat pořizování videa na cestách. Sony Webbie PM1 sice dokáže ve svých 120 gramech i s baterií pojmout CMOS o progresivním rozlišení 1440x1080, bohužel už nikoli stabilizátor obrazu. Antiklepku jsem se tedy rozhodl řešit až v postprocessingu. A víte co? Výsledky jsou o dost lepší, než jsem čekal!
Před asi dvěma měsíci jsem si na eBayi objednal webkameru a USB DVB-T dongle. V obou případech jsem vybíral výhradně podle ceny. Říkal jsem si -- v dnešní době je podpora HW v Linuxu už docela dobrá, tak to risknu. Zásilky mě ovšem po příchodu domů zrovna nepotěšily...
Poměrně často do svých kamarádů slýchám o problémech spojených s rozcházením bezdrátového připojení k univerzitní síti Eduroam na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně. Potíže postihují všechny obvyklé operační systémy. V případě Linuxu je tomu nejinak. V poslední době se však situace začíná obracet k lepšímu a realizace připojení už není taková tragédie. Moje HOWTO se vás pokusí provést procesem, na jehož konci by mělo být fungující připojení.
Jistě se mezi vámi najdou tací, kteří už četli mnoho článků na téma IPv6 a také toužili jej někdy vyzkoušet. Hádám ale, že v 90 % případů se tak nestalo protože zprovoznění internetového protokolu budoucnosti je moc složité. Byl jsem taky toho názoru dokud jsem nevyzkoušel Teredo...
Bylo nebylo, moje KDE 4 mě dožralo tak, že už jsem to nevydržel a řekl si "Proč mít předsudky vůči Vistám, když jsem u nich seděl dohromady asi deset minut?" a jal se instalovat aktuální systém firmy Microsoft. To jsem ještě nevěděl, že po celonočním boji se budu muset kát snad před samotným Linusem aby mi odpustil mé rouhání
Nejsem asi sám, kdo se při instalaci nového SUSE rozmýšlel, zda zvolit osvědčené KDE 3.5 nebo KDE nové generace -- 4.1. A zřejmě nejsem sám, kdo si po instalaci nadával, že ho něco takového napadlo. Čerstvě nainstalované susí KDE 4 se totiž skoro nedá používat.
Myslím, že včera jsem pokořil svůj osobní poštovní rekord, když jsem přijal zásilku ze Spojených států za čtyři dny od objednání...
Jelikož jsem uživatel Oracle neznalý, bral jsem instalaci tohoto sytému na stejnou váhu jako v případě jiných databází, které jsem už předtím instaloval (MySQL, Postgres). Cesta ke zdárnému výsledku nebyla ale tak přímočará, jak jsem čekal. Proto nabízím jednoduchý návod, kterak dostat na počítač s CentOS 5.2 databázový systém Oracle 10g Express Edition.
Už tomu bude nějaký ten pátek, co čas od času (asi 2-3× měsíčně) něco posílám mimo republiku. Obvykle do Evropy, ve třetině případů mimo. A práve v té třetině případů je třeba na zásilku plácnout celní prohlášku (alias formulář CN 22). Formulář dosud nebyl k dispozici v elektronické podobě a muselo se pro něj chodit na poštu, což jsem se rozhodl vyřešit.
Již mnohokrát jsem zde na Ábíčku i jinde četl příspěvky uživatelů, kteří mají v úmyslu koupit či už koupili maličkou desku Intel D201GLY2 aka Little Valley 2. Nikdo zde, aspoň pokud vím, ale nepopisoval to, jakým způsobem provedl hardwarovou instalaci, tj. montáž do case, připojení periferií a podobně. Přitom u takto malé desky je to záležitost snad důležitější než to, že tam potom dáme nějaký ten Linux. Tento nedostatek informací se pokusím napravit následujícím zápiskem.
Občas se stane, že člověk z nějakého důvodu potřebuje sehnat jiný font, než ten, který mám aktuálně v počítači nainstalován. Obvykle ho k tomu vede potřeba stvořit nějakou tu grafiku, dokument či si jen přikrášlit grafické prostředí. Bohužel, většina na internetu dostupných písem je obvykle vytvořena jen ve variantě ASCII, případně s několika málo znaky s akcentem. Navíc, zda písmo podporuje ty správné znaky poznáte většinou až po stažení do počítače… Jak tento problém vyřešit?
Článek se zabývá instalací openSUSE 10.3 64-bit a nastavením operačního systému tak, aby fungovala všechna rozšíření typická pro řadu Lenovo ThinkPad. Též je kladen důraz na nastavení správy spotřeby energie. Notebook, na nejž je systém instalován, byl popsán v minulém dílu série. Vzhledem k podobnosti celé jednašedesátkové řady ThinkPadů se dá většina postupů uplatnit i na jiných modelech (T61, R61, příp. X300).
Následující zápisek je druhým z krátké série, kterou jsem se rozhodl stvořit po nákupu notebooku ThinkPad X61. Zápisek je lehce subjektivní recenze notebooku ThinkPad X61 vycházející z dvouměsíčních zkušeností s používáním tohoto stroje.
Předchozí díl se zabýval kvalitou ThinkPadů. Třetí díl série se bude zabývat instalací OpenSUSE 10.3 na tento ThinkPad.
Následující zápisek je prvním z krátké série, kterou jsem se rozhodl stvořit po nákupu notebooku ThinkPad X61. V prvním dílu rozeberu, zvláště v poslední době rozšířený názor, že ThinkPady už nejsou, co bývaly.
V dalších dvou dílech mám v úmyslu stroj předvést formou recenze a dále zmínit postup instalace a některé problémy při spoluprácí s Linuxem.
Tak jsem se před nedávnem zašel trochu provětrat do kina na mimochodem výbornou animovanou komedii Ratatouille. Po skončení filmu jsem si ještě chtěl něčím nacpat břuch a po cestě jsem potkal opravdovou perlu.
Musím se přiznat, že jsem poslední asi tři-čtyři týdny pravidelně četl televizní program na čtvrtek. Tedy vykonával činnost, na kterou bych asi za normálních okolností ani nepomyslel. Televizi vidím akorát tak když v ní běží zprávy nebo vyjímečně, když nemám co jiného na práci. Ptáte se, co mě k takovéto aktivitě vedlo?
Při dnešním surfování na Ebayi jsem náhdou při zadání "linux phone" do vyhledávání narazil na velmi zajímavý linuxový telefon čínské provenience, o kterém se v Česku zřejmě ještě nepsalo.
Mám tu jednu zapeklitou otázku, kterou zatím nikdo z mých kamarádů ani já nedokázal vyřešit
Otázka tedy zní:
Je nějakým způsobem možné stáhnout soubor asociovaný s Windows Media Playerem (např. MP3) výhradně pomocí prostředků operačního systému? To znamená žádná instalace dalších aplikací z internetu.
Ptám se na to protože jakmile otevřu soubor asociovaný s WMP, začne se okamžitě přehrávat a ne stahovat, jak bych si představoval. Nechci ale odinstalovávat WMP, rušit asociace nebo si hrát s nastavením IE.
Pro odpověď viz diskusi.
Otázka je blogu kvůli jejímu off-topic zaměření.
Nemít Gentoo, tak bych si toho všiml asi až po tom, co bych si ve Wine chtěl provést nějaké nastavení mimo defaultní hodnoty...
Již dost dlouho jsem fotil, fotil pro sebe a pro pár lidí, kterým můžu svoje výtvory ukázát na displayi počítače (tisk fotek nevedu). Dnes padlo konečné rozhodnutí a tak jsem vytřídil fotky a zveřejnil je.
Aneb jaký problém se může objevit při instalaci balíčku www-client/opera-8.52
Mám novou patičku. Nedalo mi to a v souvislosti s tím, co se v ní píše, jsem sesmolil blogpost.
Mě to blogování nějak chytlo poslední dobou...nebo je to spíš euforie, protože jsem po asi pěti hodinách laborování rozchodil připojení přes infraport z mého IBM R40 k Nokii 6310i? Tak či tak, čtěte dál, chcete-li se dozvědět, jakým způsobem se mi to podařilo.
Myslím si, že počet lidí, kteří by si v dnešní době chtěli koupit černobílý telefon je už minimální. Barva je prostě in. Jenže co když chcete telefonovat a ne koukat a display plný animací?
Tenhle týden jsem si čistil počítač. A to pořádně. Mazal jsem balast na disku, ~/tmp, neposlouchanou (a neposlouchatelnou) hudbu, zbytečné soubory. Mimoto jsem aktualizoval software a s tím souvisela i aktualizace jádra.
Je tomu už nějaký ten pátek, co jsem vyprodukoval poslední blogspot. Nějak nebyla nálada. K tomu dnešnímu mě donutila až jedna zajímavost, na kterou jsem při hraní si s nastavením window manageru přišel.
Kolik povzdechů a nadávek nad stavem vývoje a zdrojového kódu multiplatformního instantního messengeru SIM již proběhlo internetem...
Dárců je sice hodně, ale já se k nim neváhám přidat, aneb v pátek jsem úspěšně složil zkoušky pro získání řidičáku.
Již nějakou dobu přemýšlím nad tím, kterak zjistit, zda se na druhém konci HTTP spojení nachází robot nebo človek. Asi vás napadne obrázkový test známý z publikačních systémů a registrací různých účtu. Není to ovšem ale tak jednoduché, protože ne každý si obrázek s pokrouceným textem může zobrazit.
Když jsem se rozhodl z pevné LAN přejít na WiFi, tušil jsem, že by mohly být problémy s nízkou rychlostí (11b). Na problémy se signálem jsem ale nepomyslel.
Dnes jsem našel na disku soubor s textem, který jsem stvořil v hodině výpočetky, kdy jsme zrovna brali grafy v Excelu. Po přečtení jsem usoudil, že by bylo na místě jej zveřejnit. Kamarád napsal ještě pokračování, ale to je vzhledem k značné vulgaritě nepublikovatelné .
To jsem neměl dělat. Zase jsem po nějaké době vyhrabal ze skříně 77., poslední, číslo magazínu Internet.