Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Chtěl bych nabídnout finanční odměnu tomu, kdo vyřeší bug číslo 6183 v aktuální verzi wine.
Před několika lety jsem začal hledat způsob, jak připojit svoji malou síť do IPv6 Internetu. Použil jsem k tomu 6to4 tunel. Dnes jsem se donutil k tomu, abych napsal malé Jak na to.
Po téměř úplném přechodu na Linux přibližně před rokem jsem přestal používat OCR jelikož jsem na to nenašel žádný použitelný software pro Linux zdarma. Nic z toho co jsem zkoušel nefungovalo. Google nedávno informoval o uvolnění OCR engine Tesseract pod licencí Apache 2.0. Dnešní článek na Newsforge mi to připomněl, tak jsem se rozhodl Tesseract vyzkoušet. Zdrojový kód je ke stažení ze Sourceforge. Kompilace a instalace je snadná a rychlá (Ubuntu 6.06): $ ./configure; make; sudo checkinstall -D
. Tesseract však poté nefunguje. Je ještě třeba dát adresář tessdata/
do /usr/local/bin/
.
Přečetl jsem si blogpost One Laptop Update od Christophera Blizzarda (jednoho z vývojářů projektu One Laptop per Child) a musím říct, že jsem nadšen! Vývoj probíhá přímo úžasným směrem, myslím že tohle bude opravdu revoluce. A pokud to bude jen trochu možné, takový laptop budu chtít v budoucnosti určitě taky Pojďte si přečíst o zajímavostech, které projekt OLPC chystá...
Hra Flatout 2 je velmi kvalitní automobilová demolition derby, která nabízí spoustu různých typů hraní. Hra vyšla v červenci roku 2006, takže je docela nová a v České Rep. se prodává za neuvěřitelnou cenu cca 300 Kč s DPH.
Jen v rychlosti sem napíšu ty nejdůležitější kroky jak rozhchodit Flatout 2 pod wine.
Opet trochu z reklamy... Vydal jsem vyrazny upgrade Hotplug2, verzi 0.8.
V teto verzi umoznuju podporu hotplug systemu 2.4 kernelu (a starsich 2.6 kernelu). Jak to funguje je opet posano v announce mailu na linux-hotplug-devel ML
Správa uživatelských účtů ve větších sítích není jednoduchou záležitostí. Postupně v několika článcích zkusím ukázat jednu z možností jak správu uživatelů řešit.
Tak jako každý fanda nějaké distribuce se samozřejmě hned po nainstalování nové verze začnu rozhlížet po té následující. Co bude nového, zda opraví některé stávající problémy a podobně.
Prakticky žádný větší program pracující s nějakými daty se neobejde bez databáze. Klíčovou etapou je návrh databáze (ještě důležitější je návrh datového modelu, ale ten teď nechme stranou). Pojďme se podívat, jaké chyby se nejčastěji objevují.
Titulek říká vše - poté co jsem vyzkoušel novou linuxouvou betaverzi NVIDIA ovladačů 1.0-9625, čekalo mě opravdu nečekané zjištění - betaverze je (alespoň v mém případě) stabilnější než starší "stabilní" verze! Už žádné tvrdé záseky počítače...
Že jsou webové prohlížeče, podobně jako všechny ostatní programy, plné nejrůznějších chyb, je věc zcela normální. Existuje ovšem jedna chyba ve zpracování CSS, kterou obsahují dlouho obsahovaly všechny nejrozšířenější prohlížeče kromě Opery.
Licq upozonuje na nove spravy, aj ked to obcas nema vyznam. Tu je skript, vdaka ktoremu Licq iba upozornuje, ale neotravuje.
V několika posledních debatách se tady objevil problém s instalací Linuxu na stroje s předinstalovanými Windowsy. Těžko předjímat nejrůynější zběsilé kombinace které můžete potkat, ale mohu představit postup jaký používám v takových případech.
Na něčí žádost jsem na abclinuxu.cz nahradil (snad) všechny výskyty x za × (×), takže se snad na těch správných místech zobrazuje křížek místo iks. Také už je myslím vhodná chvíle ke kritice vzhledu nové sekce Software...
Také vás štve, že některé servery poskytují pouze neúplné RSS kanály? Např. usekávají novinky v půlce textu (nebudu radši jmenovat ) či dokonce poskytují jen titulky bez žádného textu (např. KDE Dot News)? Mě to štvalo, tak jsem se vydal cestou "udělej si sám" a napsal v PHP jednoduchou webovou aplikaci RSSMan, která umí RSS kanály obohacovat daty získanými parsováním webových stránek. Jedná se tedy o jakousi RSS proxy. Stahovaná data navíc cachuje, což může být v řadě případů taktéž výhoda...
S nástupem Javy 1.5 došlo k mnoha vylepšením jazyka. Přesto, že už je tomu nějaký pátek, překvapilo mě, že mnoho programátorů v Javě nové možnosti nevyužívá. No a k nim se řadím i já (na mou (vý)omluvu, dělám v Javě pár měsíců). Určitě jsou kvanta stránek, které se tím zabývají, ale stejně si musím napsat vlastní poznámky.
Potřebuju si vyvinout takové malé zařízení, které bude řídit jednočip. Vcelku jednoznačně jsem zvolil RISC jednočip Atmel AVR (konkrétně Mega16).
Zdravím, tak jsem ze sebe vypotil první díl povídání o PyGTK, uvidíme co z toho bude, snad to není úplně odpad a do budoucna bude kvalita překladu, příkladů a všeho lepší. Paralelně s jednotlivými díly o samotném PyGTK budu uveřejňovat postupy při psaní samotné aplikace, konkrétně to bude prohlížeč obrázků.
Mám doma desku s integrovanou grafikou NVIDIA 6150 a dlouho mě štvalo že nebylo možné užívat Google Earth pro Linux kvůli bugu v proprietárním ovladači Nvidia (řeší se např. tady). Nyní jsem ve svém Dapperovi zprovoznil XGL a Compiz a napadlo mě s tím spustit Google Earth, k čemuž mě vyprovokovalo čtení o Sebayon Linuxu. A hle, Google Earth funguje (skoro) tak jak má.
Jelikož Robert nasadil úpravu vzhledu, uložil jsem si na památku aktuální screenshot. A nostalgicky si prohlédl starší. Kochat se změnami můžete níže, a jelikož nechceme usnout na vavřínech, chystáme další zajímavé služby. Aby se vám u nás líbilo a našli jste vše, co vás zajímá.
Když jsem před časem psal o inotify-cxx, objevil se v diskusi nápad na vytvoření démona, který by fungoval jako cron, ale reagoval by na události ve filesystému. Trochu jsem o tom zauvažoval, a došlo mi, jak dobrá věc by to byla, se spoustou možností využití. Proto jsem po volných chvilkách zbastlil něco, co by mohlo příslušné požadavky plnit.
Dlouho (a zatím marně) jsem hledal linuxovou variantu editoru Ultraedit ale časem jsem si zvyk. Nakonec jsem své nároky zredukoval na to, aby se ten editor nespouštěl moc dlouho, uměl si poradit i s velkými soubory, měl zvýrazňování syntaxe a podporoval taby.
Nabídka na dlouhé a stále delší podzimní večery, která se neodmítá. Vaňkovo Autumn of Code.
Tož ta RC1 verze si zaslouzi nazev pouze v pripade, ze bude nasledovat nekolik RC, protoze toto je stale nedodelana betaverze. I kdyz pokrok je obrovsky a uz se to zacina rysovat.
Již je tomu téměř rok, kdy vyšla dlouho očekávaná verze 0.10 oblíbeného Psi, klienta pro instant messaging platformu XMPP/Jabber. V tomto článku bych rád shrnul změny v nadcházející verzi 0.11, jež jsou podstatné nejen pro uživatele Psi, ale i dalších klientů a celé XMPP sítě obecně.