Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Ze začátku boj, posléze marnost a nakonec úžas nad jednoduchým řešením - toť mé pokusy o rozchození Flash ve Firefoxu (64-bitovém) na x86_64
Na webu už visí několik "recenzí" na Fedoru Core 6 od lidí, kteří systém nainstalovali, udělali pět screenshotů, připsali něco jako "můžu doporučit" publikovali recenzi na nějakém serveru, udělali si fajfku v deníčku a jali se instalovat nové Ubuntu, aby udělali to samé. Já bych se na Fedoru chtěl podívat z pohledu někoho, kdo ji běžně používá už pěkných pár let a šestka je pro něj dalším evolučním krokem a ne kratochvílí na jeden večer.
U starých (ale oblíbených) aplikací, jako je Xpdf, může nastat problém s tiskem.
Sice budu duplikovat svoji zprávičku, ale co… Zhruba v 19:00 byla konečně vydána druhá verze této famózní hry, na kterou jsem se již dlouho těšil, hlavně proto, že jsem měl možnost lehoučce nahlédnout pod pokličku – spáchal jsem totiž její překlad do češtiny.
UPDATE: Screenshoty, anketa.
Zdravim
Postupně sem napíšu nějaký detaily vztahující se k instalaci Arch Linuxu. Řazení je čistě náhodné a určitě tomu ještě něco chybí.
Vývojáři Kubuntu se rozhodli, že od verze Edgy Eft budou všechny podadresáře v kořenovém adresáři "/" (/usr, /etc, /boot atd.) kromě /home a /media skryty. Tuto změnu pocítí všichni uživatelé Kubuntu Edgy Eft, neboť se toto vydání již příliš měnit nebude. Tyto adresáře budou přístupné přes příkazovou řádku nebo po ruční editaci souboru /.hidden .
Jak se k tomu stavíte Vy? Jaké argumenty vidíte pro a proti?
Protože jsem hodně slyšel mluvit o o 3d desktopu, rozhodl jsem se, že ho také vyzkouším.
Odjakživa, tedy od přechodu na GNU/Linux, jsem se přihlašoval do textové konzole, ovšem poslední dobou jsem zřejmě jaksi zpohodlněl. Uvědomil jsem si, že nemá cenu, abych téměř vždy hned po přihlášení psal do shellu startx
, a rozhodl jsem se přejít ke grafickým správcům přihlášení. Po krátké úvaze a shlédnutí této a této diskuse jsem se rozhodl, že když používám Fluxbox a nepotřebuju v přihlašovacím okně tlačítka na volbu správce oken ani vypnutí, či dokonce restart počítače, je logické, abych měl XDM. Mnoho uživatelů prý používá KDM nebo GDM jen kvůli estetice, nepotřebují žádná tlačítka, jde jim jen o to, že výchozí přihlašovací okno XDM je hnusné a je obtížné na tom něco vylepšit.
42 to není.. :) V neděli jsem se po příjezdu na privát začal koukat na Přátele. V tom jsem pokračoval až do jedný do rána. Usnul jsem na gauči. V 5 jsem se zase vzbudil a dostal jsem šílenou myšlenku zkompilovat si kernel 2.6.18.
Keďže sa mnohým vyskytuje problém rozbehať 3ddesktop s Nvidiou na
Mandrive 2007 ,píšem postup ktorý mi pomohol.Problém vyzerá ako biela kocka po spustení KDE.Chyba je v balíčku compiz.
1. Treba si nainštalovať najnovšie ovladače
NVIDIA 1.0-9742
2. Odinštalovať balíček compiz 0.0.13
3. Stiahnuť a nainštalovať novší compiz odtialto:
COMPIZ
4. Potrebujeme ešte compositing-wm-common-2007
stiahneme odtialto:
compositing-wm-common
5. V drak3d si nastavíme full3d a AIGLX.
6. Vyskúšame 3D desktop.Odhlásime sa z Xka.
7. Zadáme: startx KDE
8. Aby nevznikol konflikt medzi dekoráciami okien vyhodíme kwin
Otvoríme si v KDE konzolu a zadáme:
killall kwin
9. compiz --replace --use-cow gconf &
gtk-window-decorator --replace &
10.hotovo
Tento návod se krok za krokem zabývá instalací JRE do systému SUSE Linux 10.1 pomocí *.rpm.bin balíčku.
Titulek vyjadřuje můj názor k tématu "Instalace softwaru v Linuxu" a nelze jej brát zcela doslova.
Včera jsem trochu updatoval svojí zastaralou Fidorku. Našel jsem nějaké novější KDE než ty, co tam byly nainstalované a zároveň s tím jsem dal i nějaké další aktualizace.
Všechno vypadalo docela dobře, až na to, že po restartu mi začal chcípat Skype (někdo by řekl, že to je v pořádku , amaroK a KMix.
Vzhledem k tomu, že se to samozřejmě stalo zrovna když jsem nutně potřeboval volat přes Skype do ČR, docela mě to nepotěšilo... Nakonec jsem musel hovor provést z windousů.
Na fóru ArchLinuxu se dá najít spousta zajímavých věcí, narazil jsem na thread kde je sepsáno pár fíglů pro nastavení vašeho shellu.
Nejsem zrovna moc velký psavec blogů, ale tento článek mě dovedl k tomu, abych neco napsal.
Mam tu rozepsany text srovnavajici spravu pameti z pohledu aplikace a jelikoz vetsina je o automaticke dealokaci a jejich vyhodach, tak jsem zkusil udelat priklad, kde by tolik pomlouvani sberaci odpadku vyhrali.
Lamy mají o argument míň, proč na 64-bit CPU neprovozovat 64-bit distro
64-bitový MPlayer z CVS přehrává WMV! Hurá!
Návod pro nováčky, kteří začínají s Debianem, jak si ho efektivně vyčistit. Všechny kroky mám odzkoušené v praxi.
Nemohl jsem najít balíček pro cunit. Od doby, co jsem používal Slackware, beru ruční stažení binárního balíčku, anebo ruční kompilaci až jako poslední možnost. Proto vždy hledám repository, v němž by daný balíček byl.
Tak jsem zaktualizoval systém, ovšem jak to bývá, do všeho se trochu zamotal lidský faktor :).
Pokud jste se už setkali se Solarisem verze 10, určitě jste si všimli změn proti starším verzím, které prodělal. Jednou z nejvýraznějších změn je postupné upouštění od klasického systému init scriptů a jejich nahrazení sadou "divných" nástrojů - SMF (Service Management Facility).
V poslední době se začalo na českých vysokých školách přecházet z vlastních řešení na wifi síť eduroam, zaštítěnou CESNETem. Síť se hlásí dvěma různými SSID: eduroam a eduroam-simple. První zmíněná používá WPA-Enterprise a proto není snadné ji rozjet.
Kdo sleduje Freshmeat, možná si všiml, že jsem v minulých dnech vydal nové verze produktů inotify-cxx a incron. Změny jsou značné, doufám že všechny k lepšímu.
Už delší dobu se věnuji použití Pythonu na webu. Nedávno mě kamarád přivedl na nápad zkusit kromě mod_pythonu či obyčejného CGI také relativně odlehčený framework jménem CherryPy. Z pythoních frameworků jsem zkoušel zatím jen Django, které je velice slušné, ale já si přecejen ten základ aplikace píšu sám. Django toho za mě dělá až moc. Podobně je na tom TurboGears, který je mi ale sympatičtější, protože vychází právě z CherryPy a templating enginu Kid (ten se dobře s CherryPy používá i tak).
Mezi kolegy jsem byl jiz nekolikrat svedkem svedomiteho pouzivani prikazu more
na miste kde by melo byt cat
, napr:
more /etc/passwd | grep root
/home/documents/'
a manuálně mu přidělíme práva 775, vlastník adresáře bude root
, skupina bude users
./home/
' při startu systému přidělena práva příkazem 'umask
' na hodnotu '022
'.umask
' je definováno v souboru '/etc/bashrc
' nebo v '/etc/profile
', záleží na tom, jakou strukturu oba soubory mají (a o jakou jde distribuci).msec
(= Mandrake SECurity tool)'. V jeho adresáři '/usr/share/msec/
' se nacházejí konfigurační soubory určené k zabezpečení systému lokálních souborů podle zvolené úrovně zabezpečení, která je volena při instalaci systému (viz soubory 'perm.0
' až 'perm.5
'). Pro případné úpravy se používá soubor '/etc/security/msec/perm.local
'V úterý (26. 9. 2006) jsem se rozhodl, že založím wiki, která se bude zabývat jednotlivými položkami nastavení Linuxového jádra.