Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Nevím jestli to okolo vás taky jen tak lehce prošumělo, ale nové cestovní doklady vydávané ministerstvem vnitra budou mít v sobě integrovaný RFID čip. To je taková ta věcička proti které protestují mnozí zastánci svobody včetně EFF.
Jednoho dne jel můj táto do elektra koupit novou ledničku, jelikož stávající už dosluhovala. No docela mě překvapilo když místo ledničky dovezl plazmovou televizi.
Po zapojení jsme zjistili, že kvality obrazu je horší než u naší staré obyčejné televize. Táta to zkoušel všelijak vyladit, ale plazma měla stále špatný obraz. Největší problém měla s vykreslováním oblyčejů. Táta rozhodl, že jí vrátí a připlatí si za lepší. Když nám dovezli novou plazmu, o které nám tvrdili jak je perfektní, tak jsme zjistily, že je obraz snad ještě horší než u minulé plazmy. No a tak nakonec jsme se rozhodli, že plazmu vrátíme a pořídíme obyč. TV a za ušetřené peníze si táta koupí nový lcd monitor a máma kuchyňského robota.
Zajímalo by mě jaké máte zkušenosti s Plazmovými televizory vy.
Mám na disku stále ještě dvě partišny typu FAT a NTFS, ale běžně je nepoužívám. gnome-volume-manager mi je ovšem ve spolupráci s HALem vždy připojí a nautilus je zobrazí na desktopu, o což nestojím.
Dnes jsem lehce mrzutý. Přestaly mi na klávesnici fungovat klávesy Backspace, velký Enter, oba Shifty, šipka doprava a možná i ledacos dalšího. Pravděpodobně to má spojitost s mým nechtěným kopem do stolu, jehož kinetická energie byla předána šálku s ještě teplým čajem, ten se překotil a jeho obsah ho nadobro opustil. A hned vedla byla klávesnice. Sice jsem si myslel, že se ji horká sprška vyhnula, ale to by byla přílišná náhoda, že by klávesnice začala stávkovat zrovna dnes. Teď si budu muset obstarat novou. Na druhou stranu, alespoň se bezpracně zbavím té plísně mezi klávesami, těch vlasů pod písmeny a i toho kousku alobalu, co mi tenkrát spadnul pod Delete. A zřejmě nejsem sám, kdo je líný si klávesnici pořádně vyčistit. ==>
Dokud nespáchaly tohle :-D
Kdybych měl jako malý takovou možnost, asi bych se taky vyřádil, co vy?
Dneska místo popisování co se mi všechno stalo nestalo zkusím popsat strastiplnou cestu instalace a konfigurace pure-ftpd na (X-K-Ed)Ubuntu. Můžete to brát jako návod pro Linux newbie.
Nuže, po dlouhém sondování a mnoha dotazech na fórech i u známých jsem si zakoupil LCD monitor. Je to dvacítka HP 2065, vypadá pěkně, dokonce nemá ani vadné body. Ale je tu jeden poněkud ironický problémek. (Vlastně jsou dva - ten druhý spočívá v tom, že neběhá připojení přes DVI, ale pouze VGA, ale to není taková ironie a snad se to časem poddá).
Momentalne tunim jednu aplikaci na vykon a presto, ze jsem pri posledni aplikaci, co jsem psal v Basicu nadaval jak spacek. Postesklo se mne po jedne uzasne basicove konstrukci -- ON <cislo> GOTO <adresa1>, <adresa2>...
Spolubydlici po me chtel instalacky debianu, tak jsem na nej vytahnul sve zabijacke CD - stary neoficialni release debianu 3.2.
Chudak si pripojil dva disky s windows a probouchal se instalaci az k uzasne polozce automatickeho rozdeleni disku. Asi tam nebyl dost velky cerveny vykricnik, tak s klidem prastil do enteru a za chvili me volal, ze mu neprojde krok s bootloaderem.
Tak jsem mu v druhe konzoli vypsal partition tabulky a kupodivu po zadnych windows ani vidu ani slechu. Tak jsem mu poblahopral k nejrychlejsimu moznemu odwirovani a rucne pripravil /target.
Bydla se nervozne ozval, ze na druhem disku mel dulezita data, tak jsem mu stihnul dat i insruktaz k pouzivani gpart. No v podstate nemel jinou sanci nez gpart dev/hdc -W /dev/hdc.
A myslenka dne? Debian vazne neni pro amatery.
;)
Tak jsem si přečetl tento článek, o tom, jak zrhuba bude vypadat Ubuntu 6.10 s Gnome 2.16. A mám radost. Mám radost z toho, jak je Gnome dospělé. Dospělost programu se dá poznat například podle toho, že je čas na optimalizace. To znamená, že už je implementována všechna potřebná funkcionalita a přitom je program pořád ještě aktivně vyvíjen.
Tento agitačný príspevok je určený (predovšetkým pre) slovenských čitateľov a ideálne takých, ktorí aspoň raz za čas pracujú v KDE. Ak nespĺňate túto podmienku, nemusíte sa obťažovať čítať ďalej.
Nejsem žádný audiofil, nemám doma elektronkový zesilovač, rozdíl mezi 160 a 192kbit mp3 poznám jenom s velkými obtížemi a ani můj palmík Zire 72 není žádné Hi-Fi. Ale jedno poznám přesně - jestli to hraje dobře, nebo jestli se to nedá poslouchat. Takže pokud vás zajímá, jestli staré dobré Sennheisery MX-500, nové neznámé MX 55 Street s podivným twist-to-fit systémem a jak si stojí proti Koss Porta Pro, tak čtěte dále. Jo a o Linuxu se tady nic nepíše.
Pod pěkným titulkem se skrývá (pro někoho) dobrá zpráva. Toolkit se blíží už do poměrně solidního stádia. Zítra bude den, kdy dokončím ten pro JXP Commander nejdůležitější widget - ListView. Už je skoro hotov, teď už jen ListViewItem a je to. Vytvoření ListView bude fungovat (teda už funguje) nějak takto:
Navazuji na svůj předchozí příspěvek, vydal jsem 1.0-alpha1 verzi GamePark klienta, více naleznete zde. Pokud chcete vytvořit balíčky pro vaší distribuci, jste vítáni
Jelikož poslední dobou hodně přemýšlím (mám problémy s připojením k internetu a přemýšlení je moje druhá nejoblíbenější činost po shánění informací na webu :D), dostal jsem se až k úvahám nad tím, proč se linux nedostává do firem, tak rapidně, jak by měl podle svých pozitivních parametrů (bezpečnost, stabilita, cena)...
V současné době se zabývám návrhem použitelného rozhraní pro procházení katalogem. Prostě usable catalog design. Mám modelovou situaci - spousta firem v databázi, řazeny podle kategorií, krajů a jednoho blíže nespecifikovaného detailu a potřebuji vytvořit katalog. Čistý webdesign, paráda. Nicméně, během čtrnácti dnů jsem si vytvořil poměrně jednoduchou kostru, co kde, a jak má být.
Také máte někdy při čtení zpráv pocit, že to, co čtete jste čekali, že to zkratka muselo přijít? Psal jsem, jak naivně si Evropa zkouší kupovat od teroristů mír, jak jim potupně platí výkupné a věří, že nám snad podřežou krky jako posledním, že snad nebude další Madrid, další Londýn nebo další pouliční válka na předměstích Paříže.
Jo jo světem nachodily, po světě nanosily, ale stárnete. Musel jsem se domu vrátit o dva dny dřív než jsem chtěl. A to jsem byl na cestě jen mizerný tři týdny. Loni jsem prozíravě vzal sebou do Chile vozík co jsem si dal udělat, a dorazil ve zdraví a v určeném čase domů. Ale letos mě holt popadla frajeřina a říkal jsem si, že to můžu zkusit odtahat na hřbetě jako za mlada a tak jsem učinil. Do včerejška to šlo a už jsem si liboval jaký že to jsem pašák a příští rok jak zase vyrazím bez vozíku, jenže ouha, dnes ráno jsem byl neskutečně líný a navíc jsem cítil jak mě začíná pobolívat kotník. Ona stará známá bolest, co ohlašuje přetažení.
Dříve jsem spravoval archiv balíčků s Xgl a Compizem (a všemi potřebnými věcmi okolo) pro Arch Linux (viz můj blogpost Xgl v Arch Linuxu). Později jsem však na správu a pravidelnou aktualizaci takto překotně se vyvíjejícího softwaru přestal mít čas. Našly se však dobré duše, které se mých PKGBUILDů ujaly a publikovaly je v ArchLinux User-community Repository (AUR).
Vyvstal však problém, jak hromadně upgradovat určitou sadu balíčků z AUR (věcí okolo Xgl a Compizu je opravdu dost a vývoj jde rychle kupředu). Proto jsem napsal skript autoaur.
Protože nazrál čas pro nasazení Linuxu na firemní desktop, strávil jsem posledních téměř čtrnáct dní vybíráním nejvhodnější distribuce.
Mám obrovskou chuť si pořídit detektor policejních radarů. Nikoli proto, abych si mohl bez obav dopřávat rychlost, na kterou u nás mají právo jen vyvolení. Důvod je úplně jiný - aby se představitelé státní moci odnaučili vykládat si zákony po svém.
UPDATE 23.8.2006 - čtěte na konci textu.
Píšu jeden takový skriptík a zamanulo se mi prohledávat text co vyplivne na standardní výstup - tedy na konzoli. Jelikož i muži mají své dny a skleróza je mocná čarodějka, tak jsem se nejprve kouknul na net.
Než jsem si uvědomil, že řešení je úplně stupidní tak jsem narazil na dvě stránky, které už jsem kdysi dávno navštívil a napadlo mě, vyslyšet výzvu kterou napsal kdosi v diskuzi k mému minulému příspěvku. Koneckonců, odkazuje se tu čas od času na mnohem větší brak. Nebyl bych to však já, abych si nepřisadil. Schválně se tak můžete kouknout kolik mají autoři těchto - podle mě pěkných stránek, příspěvků zde - přidal jsem tam totiž odkazy i na jejich zdejší profily. Jsou totiž lidé co takové jako oni označují za lenochy a bůhví co ještě.
Velice casto probirane tema, ale zadny z navodu mi na Ubuntu 6.10 LTS nechodil na 100%. Me funkcni nastaveni ~/.mplayer/config
vypada takto:
Včera jsem dostal nápad na několik zajímavých anket, ve které proti sobě postavím dva protiklady.První z nich se týká GNOME a KDE.
O tom, co je lepší, jestli KDE, nebo GNOME se vedou dlouhé flejmy, ale jak je na tom jejich používání, které je použivanejší, to je námětem této ankety. Proto také zanedbávám ostatní WM.