V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Zkoušel jsem to všelijak najít přes Google, ale nějak se mi nedaří najít něco rozsáhlejšího. Odkazuje mě to pořád na zdrojáky Linuxu. Dozvěděl jsem se, že je to jakejsi způsob nakonfigurování PCI, ale chtěl bych o tom vědět něco víc.
Tak jsem si za shromážděný peníze k narozeninám (už jsem velkej kluk, je mi 16!) koupil tenhle mazlík od nVidia.
Už mě rozčiloval bordel ve /var/log/messages
, tak jsem se trochu mrknul na filtrování v syslog-ng, když ho v Portage prezentují jako "syslog replacement with advanced filtering features". Následující postup je ukázka toho, jak logovat cron
, sudo
a iptables
do extra logů.
Předevčírem mě hajma informoval o nové verzi man-pages-cs, kterou zabalil do tar.lzma, díky čemuž jsem si nainstaloval lzma
a když už ho tu jednou mám, tak proč ho nezkusit, že? Výsledky jsou opravdu zajímavé.
Tak to je nářez, nejen že nedávno Karneval téměř zdvojnásobil rychlost připojení k Internetu (cena zůstala), teď ještě k tomu ruší FUP u všech tarifů, kromě nejpomalejšího Starteru!
Právě jsem napsal další kousek 5. dílu seriálu Gentoo ebuild a přemýšlím, co psát dál...
Paráda! Sice to trvalo skoro rok a půl, ale nakonec jsem se dočkal: nějaký KDE vývojář vyslyšel (nejen) můj požadavek (bug #118460 na bugs.kde.org) na vylepšení Kickeru. Jde o to, že do včerejšího dne se v Kickeru nedala nastavit barva písma v taskbaru; nebo spíš dala, ale stejná barva se pak použila pro téměř všechny nápisy v KDE. Nyní si můžete nastavit barvu nejen pro aktivní a neaktivní úlohy, ale dokonce i pro pozadí, které se zobrazí když se na ně najede kurzorem. Konečně si můžem "naplno" užívat tmavý wallpapery!
Dnes budu vyprávět podle mě docela zajímavý příběh o PS/2 konektoru a klávesnicích do něj
Nedávno se tu vyskytlo jisté řešení, aby 32-bit flash fungoval na 64-bitu, to mi nějak nešlo, moc jsem to nezkoumal. Dnes jsem ale narazil na něco, co je, řekl bych, ještě lepší...
Včera došlo k výpadku připojení Karnevalu v okolí Teplic (a asi ještě někde v Praze a Pardubicích, ale to je mi jedno), kvůli "rozšiřování datové sítě" (jak jsem se dozvěděl na jejich hotline už od automatu). No skvěle, zrovna o prázdninách
Lamy mají o argument míň, proč na 64-bit CPU neprovozovat 64-bit distro
64-bitový MPlayer z CVS přehrává WMV! Hurá!
V úterý (26. 9. 2006) jsem se rozhodl, že založím wiki, která se bude zabývat jednotlivými položkami nastavení Linuxového jádra.
Dneska jsem šel pokecat na TeamSpeak server jednoho Quake3 clanu a zjistil jsem, jak příšerná je moje znalost angličtiny Rozhodl jsem se to tedy napravit, sháním nějaký výukový software.
V tomto blogpostu nepůjde o nic jiného než o základní desku, kterou si 20. 7. tohoto roku dopřeju k narozeninám.
Ahoj, přemýšlím o tom, že o víkendu migruju na jinej WM. Používám výchozí KDE okěňák KDE aplikace hodlám používat i nadále, ale WM bych raději nějakej lehčí. Chtěl bych se trochu poradit který vybrat, protože s nimi nemám zkušenosti.
Čau lidi... dneska budu vyprávět o tom, jak jsem si užil s Windows XP
Návod jak převést AVI/MPG do DVD několika způsoby. Pozor, aktuální verze je ve FAQ!
Co nemusím, to pod rootem nedělám, ovšem kvůli jednomu příkazu se samozřejmě nepřetrhnu a když to tedy jde, tak už to udělám. To je běžná věc.
Rád bych vám představil můj jednoduchý skript na převod formátů aac, flac, mp3, mp4, mpc, ogg, wma, wav
mezi sebou, který nese jméno NCoda.
Ve čtvrtek mi táta koupil dárek k Vánocům. Jeden z nejdražších. Z nadpisu (IMO) není moc zřejmé, že jde o LCD.
Jak tak projíždím různý diskuse, fóra a weby, tak vidím, že kde kdo aktualizuje systém třeba jen jednou za týden. Proboha! Jak to může někdo vydržet?
emerge sync. Potom jsem omrkl emerge-sync.log co se dělo. A hele, úprava KDE 3.5 ebuildů. Zkusím emerge kdelibs. A co nevidím!
>>> Downloading ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/3.5/src/kdelibs-3.5.0.tar.bz2 --07:21:06-- ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable/3.5/src/kdelibs-3.5.0.tar.bz2 => `/usr/portage/distfiles/kdelibs-3.5.0.tar.bz2' Resolving ftp.kde.org... 131.220.60.97 Connecting to ftp.kde.org|131.220.60.97|:21... connected. Probíhá přihlašování jako anonymous ... Přihlášeno! ==> SYST ... hotovo. ==> PWD ... hotovo. ==> TYPE I ... hotovo.==> CWD /pub/kde/stable/3.5/src ... hotovo. ==> PASV ... hotovo. ==> RETR kdelibs-3.5.0.tar.bz2 ... hotovo. Délka: 15 379 557 (15M) (není směrodatné)Tak honem vesele sosejte hoši! :o) Já se nemůžu dočkat až se vrátím ze školy. :D
Jsem jeden z bláznů, kteří jsou do školy v tričku i když mrzne a podobně, ale tohle je hrůza...
Nevím co to se mnou je, ale je mi prostě zima. Nikomu jinýmu - ani mojí mámě, která vždycky mrzne - není taková zima jako mě. Mám pořád studený ruce ať dělám co dělám. Nemůžu mít náhodou zimnici? Nesnáším zimu, je to hnusný roční období. Dříve to šlo, to mě ještě bavilo bobování a neměl jsem Linux, ;) ale teď je to hrůza. Desetikilová bunda, čepice... prostě hrůza.
Máte někdo rádi zimu? Proč proboha?
UPDATE: Mrznou mi i nohy. :(
Update z 29. 8. 2006: Já byl tenkrát vůl ;-)
Update z 10. 1. 2007: No, možná ani ne...
Poslední dobou chodím čím dál, tím později spát. Ať už je to proto, že mám rád svý Gentoo (ať už dávám dokupy php, aby jel apache, nebo hraju Enemy Territory) /přísahám, že když jsem měl Windows, už jsem neměl co dělat, znáte to - někteří .../, nebo proto, že si říkám, že ještě chvíli, pak se ukáže, že jsem zapomněl na tohle a támhleto a najednou je vlastně už ráno. Kolem 2/3 hodiny. Někdy je to taky tím, že nemůžu usnout, protože jsem si přes víkend stihl zvyknout. Zrovna třeba včera a dneska.
Delší dobu přemýšlím nad ACCEPT_KEYWORDS="~amd64"
(pro neznalé Gentoo: prostě testing/unstable větev). Nebylo by to špatný, musel bych dávat pozor na důležitý balíky (zřejmě bych zapl FEATURES="buildpkg"
, kdyby se náhodou podělalo něco kolem kompilátoru, abych se měl k čemu vrátit).
Taak a máme tu pátek. Pochopitelně mám hodně času na blbinky, takže proč si netestnout GCC 4?
Dnes jsem byl s tátou se podívat do průmyslovky, kam se chystám jít. Obor Strojírenství CAD-CAM. Řekli mi, že všechny PC, co tam mají, jsou s Windowsy. Já řekl, že to tedy zkousnu. Zeptal jsem se, jestli otevřu AutoCADový projekty v nějakém Linuxovém CADu a řekl mi, že jo, ale že si nevzpomene na název.
Přijde mi trochu divný se na tohle ptát v diskusi, tak se zeptám tady, protože tady se smí všecho (jak nám tu někteří dokazují).
Rád bych nějaký šachy. Po tom, co jem zahlíd GNUChess radši zmíním, že musí mít GUI. ;) Pokud žádný nejsou, tak jestli znáte nějaký menší pro Windows, abych emuloval. Nepožaduju po nich nic extra, jen nastavení obtížnosti. :)
Poslední dobou sleduju, jak se Wine zlepšuje. S verzí 0.9 mi začal plně fungoval DVD Shrink (Že by předtím nějaký PEBKAC? Nerad bych svoje chyby házel na amd64.) a teď v 0.9.1 v Media Taggeru už nejsou názvy složek jen někde (třeba prvních 10 názvů v adresáři tam nebylo...). Používám ho proto, že neznám prográmek s GUI, kterej by uměl převádět jména souborů do tagů pomocí masky, kterou mu zadám.
Dneska ke mě přišel kamarád, záhráli jsme si Bombiče, Enemy Territory, nějaký blbiny na teagames.com a podobně. Pustil jsem mu pár scén z RD, tak jsme se nasmáli a než odešel domů, hodil jsem jen tak ze srandy do Googlu ,,vtipy".
Poslední dobou trochu sleduju doby trvání příkazů a podobně. Kolikrát mě až zaskočí jak jsem v dnešní době ty hardisky pomalý a vůbec (no, trošínku možná) se to nezlepšuje.
S tátou hledáme a porovnáváme nejrůznější LCD.
Chtěli bysme: