Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Kámoš (ProgDan) mi před pár dny doporučil zkusit nový Ubuntu font, tak jsem ho zkusil nainstalovat (pro Archaře je v AURu pod názvem ttf-ubuntu-family-fonts
), nastavil ho všude jako default, abych mu dal šanci (místo Dejavu Sans, které se mi líbí) a... no, defaultem už zůstane, je fajn a dobře se čte.
První dojmy z mýho pokoje na 09-Strahov: zkáza, zděšení, sebevražedné myšlenky...
Naprogramoval jsem program QtJobs, primárně pro článek Grafické programy v Qt 4 – 11 (vláknování s QThreadPool). Slouží k paralelnímu spouštění uživatelsky zadaného příkazu na zadané soubory v tolika vláknech, kolik je ideální pro systém, na kterém program běží (případně si můžete zvolit vlastní počet vláken). Znáte-li program xjobs, tak můj program by se dal považovat za něco podobného s GUI.
Když jsem si koupil notebook, bylo jen otázkou času, kdy bude následovat wi-fi router. Před 3 týdny jsem si koupil TP-LINK TL-WR1043ND. Ptal jsem se 3 lidí, kterým věřím ohledně sítí a nikdo z nich mi to nevymluvil, tak jsem to zkusil.
Máme implementovanou spoustu věcí v multithreadu a málokdo toho využívá. To, co mt není, je možné někdy pustit vícekrát vedle sebe a přesto toho málokterý skript využívá... Cílem zápisku je pár lidem maličko rozšířit obzory.
Nedávno jsem přešel z Gentoo na Arch a vzal jsem to z gruntu – na desktopu, HTPC a nakonec jsem Arch hodil i na novej notebook. Teď si můžete přečíst moje zkušenosti po dvou týdnech používání.
Koupil jsem si notebook Asus K52JC (verzi bez OS). V tomto blogpostu bych rád rozebral jak nastavit jednotlivé věci, aby fungovaly k plné spokojenosti.
Předevčírem jsem ještě nic netušil. Pak jsem si včera v noci prohlédnul výsledky ankety o nejoblíbenější distro. Viděl jsem jak dal Arch na prdel Gentoo...
Když vše klapne, za pár dní si objednám svůj první notebook. Ujasnil jsem si co vlastně chci a teď se s vámi zkušenějšími jdu poradit.
Konečně jsem se dočkal a je to za mnou. Konečně jsem odmaturoval (na SPŠ Teplice).
Dneska jsem se dostal do zajímavý situace. Pamatujete si, jak jsem vytvořil stránku, na kterou dávám vypracované maturitní otázky? Byl jsem třídní učitelkou požádán, abych je po maturitě stáhnul z webu.
V pátek po škole pohodička, pizza s přítelkyní... a rutinní SMS od táty, že mu zas něco nejde na kompu Jakmile se vzdálím z baráku a on si k tomu sedne, nikdy to nedopadne dobře. Tentokrát to bylo o něco vážnější než obvykle. Počítač nereagoval na příkaz reboot a další věci a po tvrdym restartu už ani nenaběhl.
Čau lidi. Koukám, že vymýšlíte pěkný kraviny, abyste se navzájem nachytali. Já nikoho nachytat nechci, ale s kravinou přicházím taky...
Poslední dobou je v módě nadávat na Amarok 2. Popravdě, kdybych ho měl používat tak, jak jsem ho nedávno viděl na screenshotu (verzi 2.3.0), tak bych omdlel. Ještě dnes bych otevřel Qt Creator a začal psát vlastní přehrávač...
Založil jsem tuhle takovou stránku (sps.watzke.cz), kam vystavuju maturitní otázky, které jsem vypracoval já nebo někdo z mých spolužáků. Je zajímavý vidět kolik lidí se přidalo a kteří to jsou. A taky je zajímavý poslouchat od některých názor "proč to vystavuješ? vždyť si to může stáhnout každej blbec, kterej nic neudělá na oplátku"...
Titulkem paroduju některý jedince mající potřebu ohrnovat nos nad námi co kompilujeme, atp. O čem dnes budu kafrat? O tom, že jsem se do tý situace "nemám čas" dostal taky. Přemýšlel jsem jak z toho. Dokonce mě napadlo i to nejhorší: přechod na jiný distro, třeba Debian. To je to, co jsem dneska od počátku dne až tak do půl pátý do rána dělal... Jak to dopadlo? Tak přece nemůžu v perexu vyprdelit úplně všechno...
Kdysi jsem se v nějaký diskusi dočetl o rychlosti kalkulačky qalc, která dala v jistém výpočtu hravě na frak ostatním, jako třeba bc (o pythonu nemluvě). Tehdy jsem zjistil, že je součástí knihovny pro matematické výpočty, libqalculate. Teprve nedávno jsem si na to znova vzpomněl a objevil poněkud starší frontend pro KDE3, zvaný Qalculate-KDE. Ten bych zde rád představil, spolu s hrůzostrašným ebuildem plným hacků, který jsem uplácal, abych to byl vůbec schopen nainstalovat.
Zdravím. Potřeboval bych trochu poradit od lidí co rozuměj HW, hlavně tomu co je relevantní pro HTPC.
Který zkušený Gentooista nestál před problémem, kterým je výběr souborového systému pro ebuildová repa? (Ta je řečnická, tak prosím neodpovídejte.) Já se netajím tím, že jsem pošuk, tak jsem se teď rozhodl pro tmpfs (tj. FS, kterej se vytvoří v RAM). Kromě popisu mých (IMHO vcelku racionálních) důvodů popíšu i postup v kombinaci s Paludisem.
Včera do hlavního stromu Gentoo přibyl open-source základ browseru Google Chrome, a sice (non-bin verze) Chromium.
Koupil jsem si dneska novou klávesnici, Genius SlimStar 310 (obrázek), protože ta stará byla opravdu stará... asi tak 8 let (vážně). Působila tady vedle mýho pekelnýho LCD vážně docela směšně.
Včera mi přišel mail, kde mě o tom předem informovali...
Včera běžel na TV kanále Dave první díl 9. řady (no, spíš než 9. řada je to 3-dílná minisérie zvaná "Back to Earth") Červeného trpaslíka. Asi to málokterému fandovi uniklo, ale i tak to pro jistotu připomínám.
Tak už 9 dní používám KDE 4.2 a vracet k 3.5 už se nebudu. Nečekal jsem to, ale nejen že už je to použitelný, je to v úplně pohodě...
Tak přes Vánoce jsem zas dal dohromady nějakou korunu... a v kombinaci s tím jak neblaze pro mě skončil rok 2008 jsem si prostě musel udělat radost nějakou tech věcičkou. Tentokrát to byly sluchátka, ke kterým už jsem se dlouho odhodlával.
Poslední dobou jsem trochu omezil seriály a začal programovat. Naučil jsem se trochu Qt 4; napsal jsem dvě hry.
Lidi, obzvlášť asi mladí, často říkávaj, že jsou jim nějaký specifický znalosti k ničemu (často v souvislosti se školou). Ona je to někdy pravda, ale o čem jsem chtěl psát je opak - občas se hoděj dřív, než by si jeden myslel.
Dneska po škole takhle jedu busem do Teplic (zaplavat si do plavecký haly) a najednou mě tak napadlo, že nepatřím na tuhle planetu... nebo teda spíš mezi svý vrstevníky. Určitě nechci aby tohle vyznělo jako že se nad někoho povyšuju, to rozhodně ne, snažím se tím říct, že jsem úplně jinej než ostatní a jenom se prostě snažím zapadnout, moc nevyčnívat... I když se mi to celkem daří (doufám ), neznamená to, že si občas neklepu na čelo.
V minulém zápisku jsem se vás ptal na to, jaké LCD 24" WS si pořídit. Dopadlo to jako skoro vždycky - koupil jsem si nakonec to, co jsem si hned na začátku sám navrhnul. Několik lidí se mě snažilo zvyklat, přestože jsem upozorňoval, že to nemá cenu a pak když jsem si přečetl zkušenosti s mým vysněným LCD, tak nebylo co řešit...
Zdravím, dlouho jsem se flákal a utrácel za ptákoviny, tak je třeba udělat si trochu radost a to v podobě pořádnýho LCD. Potřebuju ale poradit, protože tomu prd rozumím.
Líbí se mi tenhle Hewlett-Packard w2408h. Stačí mi DVI, full HD, aspoň 24", WS, rozumná odezva (na hraní, ale ne profi a na filmy) a případně i spotřeba. Jinak nejsem fajnšmekr, takže ano, uvědomuju si, že to je low-end a ne, nechci za něj vypláznout 30k. Mám na něj 10k. Fakt ne víc, nepřemluvíte mě
Předem díky moc za rady a zkušenosti s LCD co splňují tyhle podmínky...
Tohle je otázka, na kterou jsem se teď snažil zjistit odpověď. Mám topivej nF4 (SLI) chipset, kterej je pasivně chlazenej. Naštěstí mám na procesoru takovej velkej chladič, kterej ofoukne i ten čip, takže není třeba nic extra. Kvůli týhle ptákovině jsem si napsal v C jednoduchej prográmek, fancontrol-ng (viz můj web) - řídí rychlost (vlastně i samotný zapínání) větráku na chladiči CPU, v závislosti na aktuální teplotě CPU a M/B (podle toho co je teplejší - teda myslím, už to nějakou dobu jenom úspěšně používám). Abych zjistil jakou optimální teplotu udržovat, chtěl jsem přijít na kompromis mezi nízkou hlučností (aby se větrák roztáčel na vysoký otáčky jen minimálně) a bezpečností (aby deska třeba neodešla zbytečně dřív nebo třeba prakticky hned)... No a to se mi tak nějak povedlo.
Můj komp na to, jak je průměrnej, žere šíleně. Podle UPS, která má výkon 540W, komp v klidu bere 32%, což je 32×5.4=172.8W... co tam teda bere tolik?
Dneska brzo ráno si takhle píšu s Dolim a najednou moje LCD začlo zobrazovat jen půlku obrazu a druhá byla zmršená. Takovým způsobem, že jsem na ní viděl jen porušenej obraz. Jinak jakoby fungovala, KSnapshot tu půlku v pohodě vyfotil... Hmm, WTF?
Vrátil jsem se ze školního výletu (u Mácháče, fotky z mobilu), vzpamatoval se z toho, jak se mi divně ovládá myš a jak mám najednou velkej displej oproti mobilu a něco jsem začal stahovat. No a k mýmu překvapení to začlo drtit 2,5 MB/s.
Sem tam si tady na AbcL přečtu nějaký povzdechnutí nad tím, že je málo linuxaček. Různý události v mym nepočítačovym životě a profil Davida Kolibáče mě inspirovaly k napsání tohodle blogpostu...
Včera jsem četl nějakou diskusi, kde padla řeč na tohle téma a dostal jsem nápad, jak by se to dalo realizovat tak, aby toho nikdo nemohl zneužít.
Po dlouhý době se mi hoděj Windows XP (a vlastně i tátovi) a jelikož tady hnijou na virtuálních VMware discích, tak jsem se s tím samozřejmě nepáral od znova...
Problém s VMware Server je ten, že vyjde nový jádro a člověk musí čekat na novej any-any patch a nebo mít čas/náladu na hackování jádra. Jelikož any-any už dloooouho nevyšel a Windows mi opravdu nestojej za to, abych se kvůli nim přetrhnul, vrhnul jsem se na instalaci VirtualBoxu...
Minule jsem psal, že začnu pracovat na NCoda 2 a to je taky to, co jsem tenhle tejden tak nějak dělal.
Hlavní účel tohoto zápisku je získat testery a lidi co by mi trochu pomohli s angličtinou.
Po celkem dlouhý pauze (víc než dva roky) si říkám, že bych se mohl vrátit k práci na NCoda, CLI prográmku v bashi, kterej slouží k dekódování, enkódování a převodu audia.
Jelikož je dneska SMP všude kolem nás, řekl jsem si, že se v C++ naučím vícevláknově programovat (tady jsem se o tom zmínil) a chtěl jsem se zeptat odkud čerpat informace.
Potřebuju do školy na občanskou výchovu vypracovat takovou anketu, s kámošem jsme si vybrali samozřejmě IT, takže jsem chtěl poprosit o spolupráci...
Jen tak z hecu jsem napsal CLI pro slovnik.cz v Bashi.
Update: Přepsal jsem to do Perlu a Bashovou verzi už nebudu dál vyvíjet.
Tenhle blogpost jsem začal psát včera a jaká náhoda, že mi při tom zrovna vypadl proud (máme na prd pojistky a nahoře spadl lustr a vyhodilo to proud v celym domě - 19 dní uptime, měl jsem fakt radost). Rozhodl jsem se koupit UPS za keš co dám dohromady přes Vánoce.
Nedávno jsem se rozhodl, že si zase koupím nějaký hry, tak jsem zmáknul tuhle stránku a nějak jsem se dostal k topcd.cz.
Zhruba před týdnem jsem si koupil nový procesor, čímž jsem dokončil menší inovaci mé sestavy, kterou jsem kupoval o prázdninách 2005.
To jsem se včera probudil, řekl jsem si, že by nebylo od věci zkusit nový Wine, když je na něj taková chvála. Kompiluju a po chvíli mi vytuhnul komp...
Až budu mít pár peněz, plánuju si koupit dvoujádrový CPU. Na celkovej upgrade jen tak nenašetřím a dvoujádrový X2/FX procesory do s939 člověk už dnes jen tak nesežene, tak jsem se chtěl zeptat...
Kdysi jsem začal překládat aMuli a nějak mě to přestalo bavit. Nechcete to někdo dodělat a poslat vývojářům?
Zbejvá asi 250 řetězců (z 1500). Několik věcí tam mám určitě nepřesných.
Pokud chcete tento částečný překlad jenom použít, tak zkuste:
gmsgfmt amule_cs.po -o /usr/share/locale/cs/LC_MESSAGES/amule.moMáte-li locale nastavené na češtinu, měla by naskočit automaticky po dalším spuštění.
Pro překlad doporučuji program PoEdit (KBabel znám, kdyby něco :-)). A když už se do toho pustíte, pravidelně aktualizujte stringy z novýho .pot souboru z aMule CVS snapshotů.
Začíná se mi v TODO hromadit seznam věcí, o kterých jsem chtěl zablogovat, takže to zase sepíšu.