Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Od svých zhruba 10-11 let jsem se chtěl živit IT. Tenkrát jsem chtěl být programátor, protože mě fascinovalo, že dobrý programátor může vytvořit cokoliv ho napadne - sebesložitější program je s dostatečným skillem jen otázkou času. Programovat jsem se naučil, zdaleka ne tedy na god-like úrovni, nad kterou jsem uvažoval v předchozí větě, ale vydal jsem se pak jiným směrem. Linux používám jako primární OS od svých 14 let a od chvíle, co jsem na něj přešel, netrvalo dlouho a doufal jsem, že mě to jednou bude živit... a bylo mi celkem jedno jestli budu programovat open-source anebo spravovat linuxové servery.
Dnes jen stručně o řešení hnusných fontů v Chrome/Chromium a ve Steamu.
Delší dobu jsem měl v TODO koupit si lepší monitor. Od doby, kdy jsem bydlel na Strahovských kolejích, jsem čuměl do low-end Samsung 24" 1920x1080 (TN), který byl za hubičku (což bylo to jediné, co jsem si jako chudý student mohl dovolit ). Před necelými dvěma měsíci jsem to konečně spáchal.
Schopní lidé v IT mají jako jedni z mála v ČR to privilegium, že si můžou dovolit změnit zaměstnání, pokud jim to současné nevyhovuje, ale přesto na to často nemají odvahu. Tohle nemám ničím podložené či ověřené, jen mi to tak připadá podle toho co tak různě vidím kolem sebe. Tohle je zápisek o tom, že jsem tu odvahu taky neměl, ale nakonec k tomu nějak došlo. A proč si myslím, že bylo zcestné z toho mít strach.
V minulosti jsem psal článek o barvičkách v terminálu a o tom jak si nastavit vzhled promptu v Bashi. Tohle je tip, který s tím úzce souvisí – jak udělat, aby příkaz za promptem měl jinou barvu, než je výchozí barva textu v terminálu (aniž by to ovlivnilo výstup spouštěného příkazu).
Taky vás štve, že rsync nepozná, že se soubor pouze přejmenoval anebo přesunul, a tak ho prostě na destinaci ignoruje/smaže (podle toho zda uvedete --delete
) a začne ho znova přenášet ze zdroje? Existuje na to lék.
Od března bydlím v pronajatém bytě v Praze ve Stodůlkách a v květnu nastupuju do nové práce.
Rozhodl jsem se omezit využívání služeb Google v (opožděné) reakci na jejich paktování s NSA a podobně.
Dostal jsem k vánocům 20 vstupů do fitka, kde mají haldu běžeckých pásů. Je to super dárek. Hned za perexem vysvětlím proč.
Nedávno jsem se tu chlubil, že mě přijali na magisterské studium a potom, že jsem dokončil to bakalářské, takže to nepřišlo vniveč. Od té doby jsem byl na otravně zdlouhavém zápisu a pak 23.9. přišel první školní den...
Od 11.8. do 18.8. jsem byl se Zuzkou na dovolený. Rozhodli jsme se navštívit různá zajímavá města v Holandsku a v Belgii. Jeli jsme mým autem, protože bez auta by se tento typ dovolené realizoval jen těžko (nepohodlně a/nebo draze).
Patrně tu sklidím výsměch, ale je mi to jedno, nestydím se za to, že jsem začal až teď
V Praze, kde teď pobývám většinu času, mám pouze notebook, který zneužívám jako desktop připojením normální klávesnice, velkého displeje a reproduktorů. Výkonově mi stačí na všechno kromě hraní her, což mě trochu mrzí, protože to znamená, že si vždycky dobře zahraju jedině doma. (A i tam už to začíná pokulhávat kvůli starší GPU.)
Aneb jak jsem během tří dnů skoncoval se zkouškovým a byl přijat na magisterský studium...
Poslední dobou mám docela stres z blížících se státnic (Bc. na FEL ČVUT, SW inženýrství). Vysvětlím proč. A také proč je hloupé se tím stresovat a proč si stejně nemůžu pomoct.
Už mě přestává bavit můj skoro tři roky starý Asus K52JC, kterému už téměř odešla baterie a pokukuju po něčem novém.
Nevím jak vy, ale já musím mít vždycky předem rozmyšleno za čím v životě jít. Trochu jsem teď přehodnotil krátkodobé plány.
Už jsem byl téměř rozhodnutej, že se vyprdnu na další studium, dokončím Bc. na FEL ČVUT a začnu pracovat na plnej úvazek. Trochu jsem to ale přehodnotil...Včera jsem dělal testy a dneska jsem měl závěrečnou jízdu. Tohle je zápisek o tom jak to probíhalo. A o autě, který bych si rád koupil.
Ahoj, už jsem dlouho neblogoval... až sám zírám, jak jsem mohl vydržet bejt přes dva měsíce zticha Tak se jdu zase vykecat. Tentokrát (zase) o autoškole, vysoký škole a přidám do toho i trochu soukromí a běhu. A trochu mobilu. A i dalších věcí. Abych tu nespamoval v pěti oddělených zápiscích.
Začal jsem makat na získání řidičáku, táta mě inspiroval k běhu... a jak se to vyvíjí?
Jak jsem nedávno zmiňoval, začal jsem chodit do autoškoly a pracuju na získání řidičáku (skupiny B)... Skoro pro všechny lidi kolem mě je naprosto neuvěřitelný, že to dělám tak pozdě, ale holt je tomu tak.
V sobotu 7. 7. 2012 jsem byl na svém prvním běžeckém závodě. Šlo o 7. kolo běhu "Dvě míle s úsměvem", známého taky jako "lívancový běh".
Jen krátce ohledně upgradu glibc
na 2.16.0-2 na Arch Linuxu v testingu.
Tak jsem před týdnem zakončil čtvrtý semestr na FEL ČVUT a začaly mi "prázdniny" ve formě full-time práce. Kromě toho jsem nevzdal běhání, se kterým jsem nedávno začal po vzoru mého táty.
Nedávno jsem vyměnil iPad za horské kolo a rozhodl jsem se začít sportovat místo mluvení o tom jak začnu sportovat. A konečně mám pocit, že jsem překonal počáteční odpor a našel potřebnou motivaci. Jdu se pochlubit se svými dojmy a poradit se ohledně běžecké obuvi.
Prodal jsem iPad a přemýšlel jsem čím si udělat radost místo toho. Poměrně rychle mě opustila myšlenka, že bych jednoduše mohl chvíli neutrácet a napadlo mě, že bych si konečně mohl pořídit kolo, když už jsem o tom tak dlouho vyprávěl...
Necelý dva měsíce zpátky jsem si zbrkle koupil iPad 3 – hned v ten den, kdy se u nás začal prodávat. Tohle je zápisek o tom, jaký názor mám na koupi teď.
Poslední dobou ve volných chvílích neustále koukám na komediální stand-up vystoupení svých oblíbených komiků a zároveň poznávám nové. Tohle je zápisek o tom, že bych něco takovýho chtěl taky zkusit. Něco si připravit a zkusit si někde vystoupit před malou skupinou lidí (kamarádů) a zjistit, jestli mám nějakou šanci.
Koupil jsem si nový iPad. Je to moje první zařízení od Apple, takže zde sepíšu menší recenzi z pohledu linuxáka, kterej poprvé skutečně použil něco od Apple.
Včera jsem v televizi zahlíd nějakej dokumentární pořad a než jsem stihnul source přepnout na HDMI1, abych si mohl pustit něco z HTPC, tak mě napadla taková myšlenka, jak různý podobný pořady zlepšit. Jsou sice poučný a zajímavý, ale často nudný...
Následující text je hate-post o lidech a obecně o celém hloupém světě. Budu používat pojem "lidi" většinou ve smyslu neprázdné podmnožiny zemské populace (ale například první výskyt je výjimka potvrzující pravidlo).
Minule jsem tu řešil výběr nové PC sestavy. Na začátku jsem měl základní představu o komponentech, které bych si koupil, ale nakonec jsem svůj postoj zcela přehodnotil a zvolil raději kvalitnější komponenty na základě rad lidu komentujícího můj předchozí zápisek. Počítač mi v pátek přivezli a už jsem ho stihnul trochu potrápit, tak se jdu pochlubit se svými zjištěními.
Po dlouhých 7 letech je opět čas koupit počítač aktuální generace. Než to ale objednám, rád bych to prokonzultoval - hlavně tedy základní desku.
Od 20. 6. tohoto roku jsem zaměstanán jako linux admin u největšího poskytovatele obsahu v ČR. Delší dobu mě láká blognout o svých zkušenostech, tak tady to je...
Tak jsem si domů pořídil 100 Mbit/s připojení od UPC, tj. 100 Mb/s download, 10 Mb/s upload, žádný FUP, žádná IPv6 a dynamická veřejná IPv4 za 999 Kč. Jsem si zas jednou udělal radost.
Nedávno tu Saljack psal o 4. semestru na STM a jelikož mám zrovna chuť blábolit, jdu napsat o druhém, kterým jsem si teď prošel já.
Rozhodl jsem se platit si letní pobyt na koleji v Praze a zkusit si tam sehnat nějakou IT prácičku na léto. Tak hledám a hledám a napadlo mě zeptat se i tady.
UPDATE: Tak jsem ze sebe úspěšně udělal pako Na Linuxu ten sčítací formulář vyplnit lze a můj problém, který popisuju níže, byl způsoben chybějící 32bitovou knihovnou libidn. Můžete se podívat jak jsem se k tomu dopídil: zde. Následuje původní zápisek, ve kterém je ta část o Linuxu irelevantní, ale nechávám to pro úplnost:
Zajímal jsem se o to, kolik lidí postoupilo do dalšího semestru. To není problém (jste-li FELák) zjistit přes KOS nebo přes udb.feld.cvut.cz. Teď pro mě bylo záhadou jak zjistit kolik lidí udělalo jednotlivý zkoušky. Včera večer jsem na to přišel a podělím se o to s vámi. V zápisku jsou ještě další zajímavé údaje...
Tuhle se mě někdo ptal proč (jakožto KDEčkař) nepoužívám místo qalculate-gtk spíš Cantor s backendem Qalculate. No, nedokázal jsem na to odpovědět, ale teď už jo. Ten backend je experimentální a není v Cantoru (ani v nejnovějším 4.6.0) zařazenej, proto je třeba jít do adresáře src/backends, stáhnout tam adresář qalculate ze SVN, patchnout CMakeLists.txt (ve zmíněnym adresáři) nově staženým souborem qalculate/cmake.patch a pak to celý sestavit.
No a když už jsem se rozhodl tohle udělat, rovnou jsem napsal PKGBUILD, kterej teda jako vedlejší efekt sestavil i všechno ostatní z kdeedu, ale aspoň jsem měl možnost Cantor s tím Qalculatím backendem vyzkoušet.Nejsem velkej fanda knih (špatně se mi čtou na jiném než denním světle a ve dne se mi nechce číst, nefunguje v nich Ctrl+F, atd.), ale jsem velkej fanda trpaslíka. Už po stopadesátý si (teď po delší době) dávám repete (tentokrát opět v angličtině). Říkám si, že bych si rád přečetl ty knihy, jenže v knihovnách je maji jenom česky...
Začal jsem se zajímat o vývoj aplikací pro Android. Nastudoval jsem základy Androidího SDK a začal programovat SHweather (viz níže). Mám ovšem pár problémů...
Posledně jsem se rozhodoval jakej mobil si pořídím, v úvahu připadalo HTC Desire a podobné. Nakonec jsem se rozhodl pro Desire, objednal ho, jenže nějak nebyl skladem, atd...
V tomto zápisku shrnu svoje dojmy z bydlení na koleji na Strahově (po necelých 2 měsících).
Zdravím. Pokukuju po novym mobilu, protože můj SE P990i je docela na prd a chtělo by to něco s Androidem. Problém je, že je mi líto vyhazovat peníze za krámy typu HTC Tattoo nebo HTC Wildfire, u kterých by mi třeba jinak i vyhovovala cena.
Rozhodl jsem se napsat takovej zápisek pro budoucí potenciální studenty FEL ČVUT (a pro ostatní lidi, které zajímá co je u mě nového). Shrnuje můj názor na věc za první měsíc studia.