Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Dva drobné patche pro audio přehrávač QMMP. První opravuje chybu* v řazení playlistu, druhý mění chování tlačítka "eject" pro otevírání nových souborů tak, aby odpovídalo chování stejného tlačítka ve winampu**.
Jeden můj známý v jakési internetové konferenci kdysi popisoval sen, že byl že byl kus kódu v assembleru a kopíroval řetězec. Z nějakého důvodu skončil v nekonečném cyklu. Nejděsivější ale bylo, že procesor měl zakázána přerušení, takže nebylo nic, co by jeho trápení ukončilo.
V dnešnom blogu som sa rozhodol podeliť o dva moje (nie moc dokončené) programy. Oba sú napísané v pythonovi (paradoxne väčšinou píšem v c++). Boinc GUI využíva PyQt4. Sťahovač z rapidshare nepoužíva žiadne gui. Na sťahovanie používa štandardnú pythonovskú knižnicu (konkrétne urllib) takže na jeho používanie pravdepodobne nebude potrebné nič doinštalovať.
Tak se na "stará kolena" vracím k webařině. Dostal jsem ve firmě za úkol udělat jeden takový webík. Za těch pár let, co jsem se ničemu takovému moc nevěnoval se událo pár věci. Tak předně, frameworky máme na všechno - na weby jako takové, na CSS a samozřejmě na JavaScript.
Už jsou to více jak dva měsíce, co jsem zde na stránkách Abíčka představoval rébus BobbleMaze. Mezitím jsem trochu vylepšil generátor, udělal k tomu základní obslužné webové stránky a už asi měsíc na to ani nešáhl, takže je možná na čase dát „příležitost“ i ostatním.
Tak jsem si uvědomil, že jsem již hodně dlouho nic nepsal v Pythonu a pomalu zapomínám, jak se v něm vůbec píše. Tak jsem si řekl, že v něm napíšu nějakou blbinku. A výsledkem jsou PyGtkPipes, což je předělávka logického rychlíku, kterým často zabijím cesty MHD na mobilu.
Nejsem asi sám, kdo se při instalaci nového SUSE rozmýšlel, zda zvolit osvědčené KDE 3.5 nebo KDE nové generace -- 4.1. A zřejmě nejsem sám, kdo si po instalaci nadával, že ho něco takového napadlo. Čerstvě nainstalované susí KDE 4 se totiž skoro nedá používat.
V dnešním úžasném příspěvku čtěte: rock na vsi. Pochází z Malešic, z tý čtvrti pochybný...
Perex sice nemá nic společného, kromě traktoru, s obsahem článku, ale hlavně, že mne pobavil. Svým
speciálním způsobem.
Řešil jsme zprovoznění statistik na serveru pomocí awstats, navíc však s vhodnou konfigurací pro virtuální domény. Nakonec jsem vše vyřešil za pomoci awstats a vlogger. Nevím, nakolik je toto řešení správné a čisté, nicméně je funkční, a přiznávám, že jsem s finální konfigurací jisté potíže měl. Provozuji Debian Etch, jen tak pro upřesnění následujících úkonů.
Krátký zápisek kterak jsem rozchodil virtualizaci pomocí kvm+virtio.
Nechci rozpoutat další flame rád bych se podělil o mé zážitky s přechodem z kde 3.5 na 4.1. Celé to začalo asi před měsícem výpadkem jednoho sloupce na mém LDC u starého notebooku. Celé se to tváří jako hotpix v lajně přes celý monitor. Ačkoliv starý notebook je relativně "dělo" tak tento handicap mi docela vadí. Koupil jsem si tedy notebook nový a hned se vrhnul na instalace. Když opomenu problém s rozchozením grafické karty tak defakto super kousek - všechen HW s Ubuntu 8.10 šlape jako hodinky. Tím to ale teorve vše začalo...
Jen krátká noticka o programu tc
pro jednoduchou, leč účinnou simulaci síťové latence. Zároveň obrovské poděkování autorovi článku How to simulate a slow network, z něhož tady hodlám vytáhnout jen dva příkazy. Aneb: k čemu NetLimiter?
Jako správný hudební závislák se často potýkám s problémy úprav hudebních souborů, a jelikož hudby stále jen přibývá, je třeba řadu jednoduchých úprav hudebních souborů automatizovat. K tomu lze velmi dobře využít skriptování operací v bashi.
Tak se nám nový X.Org dostal z [testing] do [extra]... Update sám proběhl v pořádku, menší zádrhlíky nastaly až poté. Nový X.Org přináší pár podstatných změn, které způsobily nekompatibilitu se starým nastavením.
OpenSolaris se poslední dobou hodně zlepšil, při instalaci už přestal ignorovat cizí oddíly a bez keců do grubu přidal položku Windows. Snad brzo dojde i na Linux a ostatní. Ve 2008.11 RC2 je skoro všechno co potřebuju, ale co mu chybí je KDE. Balíčky KDE3 se sice dají stáhnout z Blastwave, ale protože je to už mrtvý projekt, nemá cenu se tím zabývat. KDE4 se musí ručně zkompilovat. Když už zjistíte jak na to, není to nic těžkého:
Ne, nechci si stěžovat na Linux, MD RAID nebo LVM . Berte tenhle článek jako terapii na svou ... řekněme schopnost přehlédnout zjevné a taky jako návod jak věci nedělat.
Vy co jste doposud měli za to, že ÚMOb Ostrava-Jih je baštou opensource - zapomeňte co bylo.
Včera jsem navštívil skvělé školení Ondřeje Surého na CZ.NIC pojednávající o technologii DNSSEC. Nebudu vás, potažmo sebe, trápit postupem podpisu zóny, protože je to celkem pakárna a hodí se to spíše na Lupu. Takže jen super krátký copy+paste postup na aktivaci DNSSEC na vašem nameserveru.
Provedl jsem větší refactoring kódu kontrolujícího HTML vstup. Nová verze je mnohem flexibilnější a hlavně není hardcodovaná ve zdrojáku, ale má svůj vlastní konfigurák. Najdu-li si někdy čas, popíšu své řešení ve skupině Vývoj. Jsem na ně docela hrdý, líbí se mi :-).
Viditelnou novinkou je podpora atributu style
, nicméně zatím jen pro vlastnost text-align
. Ve wysiwyg editoru totiž přibyly tlačítka pro zarovnání textu. Dále spousta značek podporuje atribut class
, nicméně opět jen povolené třídy. Jejich popis najdete v konfiguračním souboru a bugu 1138. Máte-li návrhy na další CSS třídy, napište nám je, nejlépe i s definicí. Teď je na řadě wysiwyg editor pro komentáře ..
Aktualizace: rozšířil jsem použití WYSIWYG editoru o další stránky, například dotazy, komentáře, FAQ, nastavení popisu blogu, profil uživatelů či popisek kategorií.
Už delší dobu se mi nelíbilo, na jakých stránkách prezentujeme phpMyAdmina a chtěl jsem s tím něco udělat. Ale prostě je pořád těžší a těžší najít si čas a tenhle úkol čekal v mojí frontě poměrně dlouho.
Přesně po měsíci mám zase nějakou drobnost pro Abíčko. Tentokráte jde o rozšíření stránky zobrazující historii různých záznamů, od hardwaru a softwaru až po osobnosti či pojmy ve slovníku. Kromě původního jména je nově zobrazen i datum poslední změny a její autor, v případě třídění podle data vytvoření se zde zobrazí autor záznamu a datum vytvoření. Přibyla i možnost třídění podle názvu. Volby ve formuláři zachovávají výběr. Nově se zobrazuje i navigační menu, tudíž vidíte, kde zrovna jste.
Při pohledu do cvs reportu vidím i další své commity. Například oprava #1173 (ztracely se konce řádků), #1174 (skrývat prázdné boxíky), #208 (formátování je ve wiki), vylepšení notifikačních emailů a přidání nejaktivnějších skupin do menu. Pokud se nudíte, na Abíčku je práce dost, ať už po stránce obsahu, designu či funkcí. To je i výzva pro studenty či jejich učitele, takovéto úkoly by měly smysl a reálné uživatele.
Jelikož jsem uživatel Oracle neznalý, bral jsem instalaci tohoto sytému na stejnou váhu jako v případě jiných databází, které jsem už předtím instaloval (MySQL, Postgres). Cesta ke zdárnému výsledku nebyla ale tak přímočará, jak jsem čekal. Proto nabízím jednoduchý návod, kterak dostat na počítač s CentOS 5.2 databázový systém Oracle 10g Express Edition.
dneska ve škole jsme měli za úkol (mj.) nakonfigurovat Apachí modul userdir a spustit v uživatelských adresářích pár CGI skriptů. Jenže co čert nechtěl, cvičící trochu překombinovali požadavky a hned se začaly dít věci...
Funkcie v bashi sa môžu volať rekurzívne. Manuál tvrdí: "No limit is imposed on the number of recursive calls." V reále to nie je až tak neobmedzené, ale na druhej strane je to celkom postačujúce. Zaujímavé je, že bashovská rekurzia nie je obmedzená veľkosťou dostupnej pamäte, ale pravdepodobne chybou v bashi.
Tak som sa konečne po dlhej dobe rozhúpal a rozhodol sa na moje nové sony PlayStation nainštalovať nejaký ten Linux, nech konečne vie konzola slúžiť aj ako náhrada za desktopové PC..