Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Vyzkoušel jsem už tyto distribuce: Suse, Mandrake (zaměrně nepíšu Mandriva, protože v té době se dnešní Mandriva jmenovala Mandrake), Slackware, Debian, Kubuntu. Plus jsem samozřejmě vyzkoušel nějaké live distribuce, ale to není tak důležité. Ale proč to sem píšu? Rád něco napíšu stručně o každé distribuci, kterou jsem vyzkoušel. Ale tímto bych vás chtěl poprosit, abyste každý napsal něco o své oblíbené distribuci (co se vám na ní líbí, co vám naopak vadí...). Předem děkuju za všechny reakce.
Jen krátce, dlouho mě trápilo že ve wine padal a nefungoval Fallout 3, párkrát jsem to zkoušel opravit, ale nedařilo se, až dnes se mi podařilo najít příčinu.
Dnes jsem měl konečně čas se podívat na zoubek konfiguraci vstupních zařízení u nových X. Ta nabízejí dvě základní možnosti: buď klasickou "statickou" v xorg.conf
, nebo dynamickou pomocí HAL. Mě už dlouho zajímala dynamická konfigurace, především protože právě díky ní lze mít na notebooku opravdu dobře (TM) fungující hlodavce
Pokud vlastníte počítačovou myš, která má více než standardní dvě či tři tlačítka, tak jste jistě řešili problém, jak v Linuxu „nadbytečným“ tlačítkům přiřadit nějakou funkci. Ostatně proto jste si asi myš s tolika tlačítky pořídili, že.
Pár postřehů o Neo Freerunneru, převážně o věcech které se časopisoví recenzenti v reklamních letácích nedočtou.
Před dvěma týdny si kolega přinesl do práce tuhle krásnou krysu. Zkusil sem si chvíli myšovat, a okamžitě sem se nadchnul. Perfektní tvar jako dělaný podle mojí ruky. A hlavně to kolečko - nemohl jsem se nabažit scrolování.
Asi pred 3 rokmi otec zakúpil novú atramentovú tlačiareň Canon PIXMA MP130.
Až do nedávna jsem překlad phpMyAdmina obstarával vlastními silami. Bohužel už v poslední době nějak nestíhám a není jiná možnost než se pokusit sehnat někoho, kdo by tyto překlady obstaral. První pokus tedy činím zde, třeba se tu nachází nějaký dobrovolník co by rád pomohl známému projektu. Kromě znalosti angličtiny nejsou potřeba žádné další znalosti.
V davné době, kdy začali vznikat Tuxánci, jsem měl dojem, že Tuxánci jdou špatnou cestou v mnoha technických detailech. Tak jsem začal vyvýjet Lilánky.
Poslední dobou jsem trochu omezil seriály a začal programovat. Naučil jsem se trochu Qt 4; napsal jsem dvě hry.
.
Asi takovou změnu jsem provedl před měsícem a půl. Změnil jsem distribuci, ze svého oblíbeného Gentoo na OpenSuSE. Vyzkoušel jsem v průběhu času (cca 4 roky) většinu distribucí a jen tyto dvě mě oslovily.
Tak jsme se v diskuzi o aktivaci SW dostali oklikou zase ke GIMPu. Před časem zde Quetzal sliboval super seriál, jenže jak rychle se vyskytnul, tak rychle se po něm slehla zem. Seriál nikde. Tak tedy zkusím sám trochu popsat alespoň činnost, na niž se v mnoha diskuzích ptají lidé nejčastěji. Izolování objektu, jeho vystřihnutí z pozadí, či třeba nahrazení části obrázku.
---Tento článek se týká jakéhokoliv softwaru. Ať už operační systémy, aplikace, a další věci.
Dnešná časť bude o nastavení akcií v schránke KDE. Okrem toho si ukážeme ako dosiahnúť transparentný terminál v KDE. Tieto návody sú funkčné aj v KDE3.
Často poptávanou funkcí je možnost WYSIWYG zadávání komentářů. V bugzille je to pod číslem 78 už celé roky. V létě jsem vybral konkrétní javascriptový editor - FCK Editor, ale narazil jsem na problém se simple formátem. Překvapivě naši notaci prázdného řádku jako oddělovače odstavce tento editor neznal. I proto jsem musel nejdříve napsat konvertor simple formátu na HTML. Před chvíli jsem tuto funkci dokončil a v rámci betatestování ji nasadil na Abíčko.
Protože rychle zapomínám, tak do tohohle zápisu vložím poznámky ohledně pseudoznaků v Bashy (nebo Bashi?). Půjde o víc než jenom překlad části manuálové stránky k Bashy. V manuálové stránce k Bashy najdete informace o pseudoznacích v části nazvané Pattern Matching.
Resil jsem problem - klient od rajce.net je jen pro windows. Nekteri moji pratele a rodina aktivne pouzivaji tuto sluzbu.Proto jsem se rozhodl zalozit projekt, ktery by dokazal uploadovat fotky primo pres webove rozhrani.
Tady najdete muj dnesni vytvor. Zatim mi funguje jen prihlasovani a vypis galerii, ale casem se to zlepsi. Planuju to (v nejake rozumne podobe) vydat pod AGPL, ale pokud se nekdo chce kouknout aspon na princip funkce, nebo mi neveri ze mu nekradu heslo :-D tak na vlasta.labsky@jabber.root.cz (icq 469279629) se muzeme domluvit. Myslim, ze inspiraci z meho kodu by se dal dopsat plugin/aplikace i pro desktop, bohuzel na to si jeste netroufnu.
V prvej časti sa pozrieme na to ako zvýšiť výkon KDE4. Ukážeme si ako odstrániť otravné animácie, zbytočné služby a tým znížiť čas štartu a zvýšiť produktivitu práce.
Trochu jsem se zamyslel, proč vlastně používám GNU/Linux. Zde jsou důvody, proč ho používám:
Tento zápisek je takový dotazníček. Doufám, že vás příliš neurazí jak bude krátký.
Frugalware je poměrně mladá distribuce (první stabilní vydání se objevilo na světě v roce 2004) vycházející hlavně ze Slackware. Systém je kompilován pro moderní procesory architektury i686 a x86_64. Znamená to, že Frugalware spustíte na sestavách s procesory Pentium II a vyšších (a samozřejmě na adekvátních procesorech AMD a 64-bitových procesorech). To se odráží hlavně na rychlosti operačního systému a v porovnání s ostatními binárními distribucemi si vede Frugalware opravdu dobře. Systém sice nelze provozovat na starých "vykopávkách", ale k tomu jistě poslouží řada jiných a třeba i na tento účel specializovaných live distribucí.
Od verze 9 se rozhodl tým Fedoraproject přejít na KDE 4. Ne všechny aplikace jsou však do nového prostředí portovány, nebo se verze pro KDE 4 nenachází v repozitářích. To je i případ okenního manažera Krusader. V repozitáři se stále nachází KDE 3 like verze. Tento návod Vám poradí jak zkompilovat a nainstalovat Krusadera pro KDE 4 ve Fedoře 9. Ještě než začneme, Krusader pro KDE 4 je stále ve vývoji, nejedná se tedy o stabilní verzi. Za dobu používání cca 1 měsíc jsem však nenarazil na závažnější problém.
Dosla me trpelivost s SMC a jejich TigerStorage, domluvil jsem se v TSBohemia na zapujceni QNAPu. Celkove musim rict, ze jsem nadmiru spokojen.
Protože mi poslední dobou vyhledávání na abclinuxu oznamuje že Index je porušen, vyhledávání nemusí fungovat. nepíšu tenhle kec jako zprávičku, ale jako blogpost. Je totiž možné, že už o tom někdo psal. Po letech čekání jsem se u buildu č.v. 6.5.0 build-118166 skutečně dočkal podpory 3D akcelerace pro virtuální stroje.
V pátek 3. října 2008 se v Plzni konala tuze zajímavá akce, souboj operačních systémů. Akci pořádala skupina pilsen.linux.cz ve spolupráci s katedrou informatiky a výpočetní techniky ZČU. Celou akci moderoval Luboš Matějka.
Za těch několik týdnů co si hraji ze Solarisem jsem zjistil trochu jeho možnosti a jsem spokojený. Protože stále používám Solaris 1O nemívám potíže jako jsou s OpenSolarisem. Zjišťuji, že OpenSolaris dříve nebo později se odpojí a nejsem schopný jej opět do sítě nastavit. DHCP jednoduše přestane fungovat. Kdyby to nebylo jen na něm, začal bych se zajímat, zda mám sítovku v pořádku. Ale Slackware, Solaris 10 i jiná distra jsou v tomto směru bez potíží. Vzhledem k tomu, že jsem googlil a nakonec i vygůglil, že tuhle potíž má více lidí, považuji to za bug. Zkusil jsem některá řešení, ale nějak jsem nepochodil. I přesto, že jsem s e striktně držel návodu. Nevylučuji ovšem chybu mezi klávesnicí a židlí.
Slíbil jsem, že se podělím o informace, jak se útočí na SSH službu. Za získaný materiál vděčím správci jedné univerzitní sítě, kde se jeden studentův stroj s účtem David a stejným heslem stal na několik dní otrokem v rukou ďáblových.