Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Již dlouho s oblibou používám Hugin. Po celou dobu se v něm neobjevovaly víceméně žádné novinky. Zlepšovala se stabilita (dříve spíš silná nestabilita) a vylepšovala se kvalita výstupu (alespoň z pohledu uživatele, do zákulisí nevidím). Nyní začaly přibývat novinky Rád bych se s vámi podělil o to, co mi udělalo v nové verzi radost, možná některé z vás nalákám, abyste si Hugin upgradovali a vyzkoušeli
Po svých experimentech s LFS mi jemně stouplo sebevědomí, tak jsem si řekl, že zkusím opravdový Unix a tedy FreeBSD. Zde je pár poznámek.
Zejména TeXistům by se mohla hodit drobnost, kterou jsem dnes objevil – snadné znovunačtení PDF v Adobe Readeru. V TeXovském archivu CTAN se pod položkou acroreloadpdf skrývá malý JavaScript soubor. Stačí jej stáhnout, vložit do ~/.adobe/Acrobat/<verze>/JavaScripts/
a restartovat Adobe Reader. Následně se na začátku menu File objeví položka Reload. Po zvolení je otevřené PDF znovunačteno z disku a zobrazeno se zachováním zobrazení na původní stránce s původním nastavením zvětšení.
Při použití klávesové zkratky Alt+F Enter je to vcelku rychlé a pohodlné. Drobnost, ale potěší.
(Mimochodem, na Windows to asi moc užitečné nebude, protože pokud je PDF zobrazeno, je soubor uzamčen a nemůže být přepsán. Není tedy moc důvod ho obnovovat.)
Jelikož už mi doma pomalu dosluhoval DivX přehrávač H&B DX-3255, chtěl jsem se podívat, co místo něj, a narazil jsem na přehrávač Popcorn Hour A-110, který sice neumí přímo přehrávat CD/DVD, ale zato umí spoustu jiných věcí A je v něm… Linux!
Umí se váš počítač probudit nebo zapnout v nastavený čas? Ten můj už ano poté, co jsem zjistil, že jakýsi bug v jádře se dá obejít parametrem HPET=disable. Takže prostě navečer pustím přehrávání písniček a řeknu počítači ať jde spát. On se pak ráno probudí a pokračuje v hraní kde přestal, čímž vzbudí i mně.
Tento blog byl smazán autorem
Tento blog byl smazán autorem
Hamster je applet pro Gnome, který umožňuje měřit čas strávený na různých úkolech. Výborně se hodí obzvlášť pro všechny vývojáře, kteří jsou placeni od hodiny.
aneb nuda, nuda, šeď, šeď. Čili - následující text v jádru není zajímavý, anóbrž se týká nepodstatných věcí.
Konečně, na základě filosofie "releasy early, release often", jsem se dokopal k tomu, vyjít na veřejnost s novým jednoduchým CMS napsaným v PHP (psáno pro PHP 5, ale je dopředně kompatibilní s PHP 6) zatím využívající jen MySQL databázi (dodělat podporu pro další databáze je vcelku jednoduché, protože je CMS je v tomto ohledu modulární).
Když jsem si dnes na jistém fóru už asi po pětisté sedmdesáté první přečetl dotaz, jak udělat, aby ve fotce byl kousek barevný a zbytek černobílý, rozhodnul jsem se napsat druhý díl svého GIMP Most Frequently Asked Questions…
Tento blog byl smazán autorem
Jistě se mezi vámi najdou tací, kteří už četli mnoho článků na téma IPv6 a také toužili jej někdy vyzkoušet. Hádám ale, že v 90 % případů se tak nestalo protože zprovoznění internetového protokolu budoucnosti je moc složité. Byl jsem taky toho názoru dokud jsem nevyzkoušel Teredo...
Měl jsem trošku času a tak jsem zase něco napsal. Nejvíce se změny týkají desktopů. Za prvé jsem přidal do Žebříčků Abíčka ty nejprohlíženější, nejkomentovanější a nejoblíbenější desktopy. Také jsem do této stránky přesunul žebříčky katalogu software. Stránku jsem také trošku přeuspořádal, aby byly vedle sebe stejné statistiky, jen za jiné období (revize 3032).
Původně na tomto místě měl být poměrně rozsáhlý test, který by srovnával výkon v glxgears a hlavně v OpenAreně s různými verzemi Intelovského ovladače. Zamýšlel jsem vyzkoušet verze 2.6.0, 2.5.1, 2.3.2 a porovnat je se stařičkým i810, tedy nějakou verzí 1.x, kterou tady v diskusích mnoho lidí téměř blahořečí.
Když jsem ale zjistil, že se mi nedaří proti současnému xorg zkompilovat ani tu 2.3.2, tak jsem tento záměr přehodnotil alespoň na vyzkoušení přínosu GEM s jádrem 2.6.28.
Tento zápisek je krátkým shrnutím mých zkušeností s technologií eSATA za posledního cca půl roku.
Ve firmě už nějaký čas používáme řešení od firmy Citrix, já ovšem jakožto lokální rebel používám linux, konkrétně Debian GNU/Linux, docela dlouho mě trápilo, že jsem se sice na Citrix server připojil, ale nemohl jsem tisknout. Tento týden jsem se rozhoupal a pořádně nastavil tiskárny, takže pokračováním bylo zdolat tisk přes Citrix.
...a dva dny jsem díky tomu udělal do práce i do školy kulové .
V posledni dobe muzeme pozorovat aktivni reklamu pro software WinStrom. Pekny PR clanek na abc je prikladem. Jen nekolik diskuznich prispevku (vlastne 2) pod tim clankem prezentovaly soucasnou problematiku open source v cele sve siri.
Učím se psát jednodušší skriptíky v Bashi. Chystám se napsat v Bashi "prográmek". Tak jsem vytvořil takovou knihovničku funkcí pro práci s čísly. A rád bych se s vámi o ni podělil. Doufám, že vám k něčemu bude, i když třeba jenom pro pobavení.
Takže jsem se konečně dostal k tomu, abych sem hodil další stahovací skriptík, tentokrát pro rapidshare.com. Tak doufám, že některým se bude hodit a budou rádi, že jsem ho sem dal.
Tento zápisek se týká jen uživatelů Gentoo, ostatní dále nemusí mařit svůj čas.
Pro odstraňování již nepotřebných souborů v adresáři $DISTDIR
používám asi nejen já neoficiální skript distclean.py, který před lety vytvořil Fredrik Arnerup. Poslední verze portage obsahovala změnu API, kvůli které skript začal chrlit spoustu varování, takže bylo na čase skript upravit.
Úprava spočívá v přepsání jedné řádky, ale pro spoustu lidí, kteří stejně jako já v pythonu nikdy nenapsali ani řádek, by úprava mohla znamenat odpoledne strávené studiem nového programovacího jazyka a následně API portage. Ne, že bych vám to nepřál, ale když už jsem to opravil já, tak proč se nepochlubit, že. Takže tramtadadá...
Vítám vás na mém prvním a zároveň jedním z posledních článků na tomto webu. A není to způsobeno šíleným rozhraním Abíčka, jen najít odkaz na vytvoření nového příspěvku mi trvalo přes minutu. Účelem tohoto příspěvku není kritika rozhraní tohoto webu, ale něco docela jiného.
Jelikož poslední dobou trošku experimentuji s QT creatorem, napadlo mě, že by bylo pěkné mít dokumentaci ke glibc pěkně dostupnou rovnou z Qt creatoru, který využívá Qt help (soubory .qch).
Můj největší koníček, nebo spíše kůň, je amatérské rádio. Podstatou tohoto koníčku je, mimo jiné, navazování spojení s ostatními radioamatéry na celém světě. O radioamatérech najdete něco třeba tady.
Jelikož se mi hnusí buttonek "new" v evolution a buttonky s menu v GTK (jak jsou kreténsky oddělené šipky od buttonku) a naopak se mi líbí ten v banshee, rozhodl jsem se z banshee ukradnout ten buttonek a přepsat ho do Céčka, aby se dal použít v GTK místo stávajících oddělených a v evolution. Ještě sice není tak úplně dodělaný, ale už mě to neba. Možná to někdy dodělám a udělám patch pro evolution a gtk. Kód a obrázky následují.
Program top
(nebo jeho vylepšenou variantu htop
) asi každý zná. Ovšem programů, které mají podobný název (a do značné míry i chování), je více. A všechny jsou užitečné.
Openmoko Frerunner, je otevřený telefon. Já mám otevřené věci rád. Líbí se mi, když můžu zkoumat, jak věci fungují. O tomhle telefonu jsem přemýšlel ještě než se začal před půl rokem prodávat. Jenom jsem čekal než začne fungovat suspend, než se začne prodávat t-mobile G1 a taky na Vánoce abych měl omluvu pro utracení 7000 Kč. Problémy se suspendem jsou už vyřešeny, do G1 si nenahrajete vlastní kernel a Vánoce jsou tady, takže Freerunner teď leží vedle mě a já mám radost, že jsem ho nakonec koupil.
Každý z nás určite pozná čiarové kódy (EAN). Stretávame sa s nimy denne. EAN však nedokáže kódovať text. Sú však aj čiarové (resp. lepšie napísané grafické) kódy ktoré dokážu zakódovať aj text s určitým dĺžkovým obmedzením. Keď som sa pred nedávnom zaujímal práve o EAN kódy narazil som na QR kód. A dnes by som Vám chcel o ňom čo to napísať.