Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Tento blog byl smazán autorem
kazdy asi vi, ze Šemík je bajny kun, objevujici ve starych povestech ceskych. mene zname je, ze schemik je taky bajny interpreter jazyka scheme podporujici implicitne paralelni vyhodnocovani.
jelikoz jsem sem uz vic nez rok o schemikovi nic nepsal, mohlo by se nekomu zdat, ze z nej je uz jen zdechlina a byl pochovan nekde u neumetel. opak je pravdou... schemik zije blaze a prosperuje....
Protože ještě stále není počasí na lítání, tak jsem asi před měsícem začal modelovat svůj nový dvojplošník od Multiplexu s tím, abych si s ním mohl zalétat alespoň na simulátoru CRRCsim.
Jestli se mi to povedlo, posuďte sami. Je to můj vlastně první výtvor v Blenderu, tak buďte prosím schovívaví. :-) Stahovat můžete zde. Jsou tam takové vychytávky jako pohyblivá křidélka a směrovka, dokonce jsem si pohrál i se stíny tak, že stín vrtule není vidět atd.
S novou prací přišel požadavek na uchovávání některých souborů v šifrovaném stavu pro připad ukradení notebooku. Zvolil jsem to co mi bylo doporučeno a to encfs, jehož nastavení zde popíšu.
Po dlouhé době jsme resuscitovali měsíční zpravodaj AbcLinuxu.cz. Dříve vycházel relativně pravidelně, pak jsme mu začali říkat „nepravidelný zpravodaj“ a pak odumřel úplně. Tak teď je zpět!
v souvislosti s mym predchozim zapiskem, jsem objevil moc peknou variantu red-black stromu. kdo nekdy zkousel implementovat RB stromy, AVL stromy a dalsi asi vi, ze je to pekny hnus.
Několik svých webů jsem postavil na Drupalu a pro blokování spamu používám captchu (nejraději mám reCaptchu). Spam se mi na stránkách zatím žádný neobjevil, ale docela zajímavé bylo číslo, kolik útočníků se pokoušelo spamovat (vzhledem k celkem malé návštěvnosti mi to přijde dost). Tak jsem si řekl, že si z těch výsledků vyrobím statistiku a napsal jsem si na to jednoduchý prográmek.
V tomto blogu shrnu dvě témata týkající se Abíčka. První je drobná změna funkce monitoru, která zabrala nečekaně moc času, druhá je žádost o pomoc při hledání důvodu, proč načítání strának někdy zdržuje průzkum návštěvnosti NetMonitor, respektive servery gemius.
Poměrně často do svých kamarádů slýchám o problémech spojených s rozcházením bezdrátového připojení k univerzitní síti Eduroam na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně. Potíže postihují všechny obvyklé operační systémy. V případě Linuxu je tomu nejinak. V poslední době se však situace začíná obracet k lepšímu a realizace připojení už není taková tragédie. Moje HOWTO se vás pokusí provést procesem, na jehož konci by mělo být fungující připojení.
Řešil jsem problém, jak uživatelům neobsluhujícím konzoli usnadnit spouštění videa přes TV out do televize. Zde je moje řešení pro Kubuntu.
V úvodnej časti svojich zápiskov pod názvom Expertný systém CLIPS som letmo predstavil jedno prostredie na tvorbu expertných systémov a spomenul som aj prvé expertné systémy vznikajúce ešte v 60. rokoch minulého storočia. V tejto časti by som chcel bližšie vysvetliť, čo to ten expertný systém vlastne je, z čoho sa skladá a aký je rozdiel medzi ním a znalostným systémom.
V portage sa konečne objavilo Qt 4.5 rc1 a nebol by som to asi ja keby som to hneď nechcel vyskúšať. Podľa benchmarkov to vyzerá veľmi sľubne. Ako to je so zrýchlením v skutočnosti?
Expertné systémy sú sústavy programov a vhodne vybraných štruktúrovaných dát, ktoré sú charakterom a kvalitou svojej činnosti schopné nahradiť kvalifikovanú a skúsenosťami zdokonalenú činnosť expertov, špecializujúcich sa na určitý obor, niekedy ich dokonca aj prekonať. Tieto programy spadajú do kategórie umelej inteligencie. Ak si myslíte, že začínam písať scifi príbeh, ste na omyle. Riešiť špecifické problémy a používať softvér na báze AI (umelej inteligencie) môžete aj vy, teraz, na svojom desktope.
V minulém zápisku řešícím redesign úvodní stránky si Ignor stěžoval, že diskriminujeme neregistrované čtenáře. Ono je to naopak, my dáváme registrovaným uživatelům různé příjemné výhody navíc. A má to i praktický důvod, nemusím řešit dva způsoby ukládání konfigurace, je jen jeden kód. Nicméně Ignor má pravdu v tom, že spousta uživatelů se prostě registrovat nebude, i kdyby byl formulář sebekratší (aktuálně jméno, login, heslo a přezdívka). A dát jim výhody registrovaných by bylo pro Abíčko přínosné. Co tedy s tím? Registrovat všechny návštěvníky automaticky
Elektronický podpis existuje v českých zákonech už 9 let, tak jsem se ho konečně rozhodl vyzkoušet. Vybral jsem si produkt České pošty, který poskytuje její certifikační autorita Postsignum. Na webu mají celkem podrobně popsané všechno, co je potřeba připravit pro úspěšné udělení certifikátu. Měl jsem zájem o kvalifikovaný certifikát, se kterým lze pouze podepisovat a komunikovat se Státní správou.
Stručný popis zakompilování ovladače do systému a hlavně popis debugovacích informací potřebných pro další vývoj a následné rozšiřování podporovaných zařízení.
Není HP 550, jako HP 550, o čemž jsem se přesvědčil, když se mi na tomto notebooku nepodařilo zprovoznit bluetooth, ačkoliv podle mnoha dokumentů, které jsem našel různě po webu, měl fungovat bezproblémově out-of-the-box. Ukázalo se, že kromě dražší varianty s intel-based wifi a bluetooth (to je ta rovnou fungující), existuje levnější broadcom-based varianta, což je můj případ. Teď jsem ve fází, kdy wifi po určitém úsilí funguje, bluetooth stále jako by tam ani nebyl.
Tak jsem se rozhodl, že překopu disk. Měl jsem jeden velký oddíl, portage je pomalý a chtěl bych mít možnost případně využít prostor i pro něco jiného, prostě jednoduše měnit počet a velikosti oddílů.
Po delší době jsem vytvořil aktualizaci Czela Debiana, systému založeného na Debianu Lenny. Iso obraz je ke stažení pomocí tohoto odkazu.
Tak už 9 dní používám KDE 4.2 a vracet k 3.5 už se nebudu. Nečekal jsem to, ale nejen že už je to použitelný, je to v úplně pohodě...
Jako správce počítačové sítě jedné menší katedry na UP v Olomouci jsem asi před měsícem migroval ze starého na nový server. Při volbě operačního systému jsem se rozhodnul pro GNU/Linux. Přidal jsem si tím určité množství práce, které bych si ušetřil, pokud bych zůstal věrný platformě MS Windows. Svého rozhodnutí však nelituji a jsem přesvědčen, že se z dlouhodobého pohledu vyplatí. Proč?
Robert minule předestřel, že bychom rádi předělali design abíčka. Nicméně diskuse se podle mně celkem zvrhla v osobní hádky o fixním vs. variabilně širokém designu a nějaké konkrétní podněty se tam moc neřešily. To bych chtěl napravit v serii zápisků, které budou mít konkrétní téma. Prosím diskutující, aby se jej drželi a nerozmělňovali diskusi jinými tématy.
Na vánoce jsem si od firmy nechal nadělit Samsung D880 - báječný to telefon na dvě SIMky. V první fázi jsem byl nadšen samotným telefonováním, ve druhé jsem pak začal zjišťovat, co telefon umí dalšího. V informacích o telefonu se mimo jiné dozvíte, že by měl umět přehrávat mp4* video, tak se pojďme podívat, jak mu jej naservírovat...