Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Evropská unie se rozhodla šlápnout Billu Gatesovi na kuří oko. Nic víc to není a na víc se nezmohla. Kdyby skutečně chtěla s tímto diktátem arogantního všemocného dodavatele něco udělat, stačilo by aby unijní správa a s ní všechny evropské vlády přešly na Linux. Kdyby státní správa používala Linux, ušetřila by stamiliony dolarů. Kdyby používala Linux, musely by všechny podniky ve státě rovněž přejít na Linux, aby mohly se státní správou komunikovat. A do roka a do dne by na Linux přešla většina lidí.
Virtuální realita fenoménu "ptačí chřipky" mě přivedla k zamyšlení nad dvojím přístupem k informacím. Na jedné straně jsme zahlceni ze všech stran vlastně podružnými informacemi a spekulacemi, na straně druhé se málokterý novinář odhodlá ke hlubší analýze tématu.
Totiž na houpačce komentářů, které díky nové (sexy) hvězdě předvolebních preferencí poskytují jedinečnou příležitost k odhalení jejich plytkosti a nepotřebnosti. Nedělní politická dávka zaručeně se netýkající linuxu ;)
Poměrně dlouhý článek, k němuž mě inspirovalo sledování mediálního vystupování představitelů Strany zelených a úvahy o "nutné míře demagogie" a mediální chytrosti. Nemyslim si totiž, že je třeba prezentovat se naivně. - Tedy opět zápis o politice a médiích, to je upozornění pro ty, kteří si chtěji uchovat čistě "linuxovou" hlavu :P
Takový obvyklý mediální hoax může být ve svých důsledcích nevinný. Dostane-li se mu širší publicity v mainstreamových médiích, může jak vidno poskytovat vítanou záminku pro konkrétní jednání úřadů i armád. Mediální výprava "na Evropu postupujícího smrtícího viru" si nezadá s "bojem proti terorismu". Dokud se kriticky myslící člověk nezačne pídit po podrobnostech.
Zápis inspirován debatou, která se trochu off topic rozběhla pod Pravicovými hodnotami. Když je zdejší komunita (čtenářů ABC Linuxu) nakloněna politice OpenSource v oblasti software, nemohla (neměla) by být nakloněna i myšlence "energie z otevřených zdrojů"?
V souvislosti s nedávnými politicko-(či světo-?)názorovými debatami, v nichž se hází "levicí" i "pravicí", mě zaujal malý seznam "pravicových hodnot", který v souvislosti s obviňováním Britských listů z levičáctví zveřejnil jejich šéfredaktor Jan Čulík, s odvoláním na "konzervativní hodnoty", které prý "vyznávají pravičáci" ve Velké Británii.
Text je vlastně odpovědí na provokaci Volím komunisty. No a?, kterou jsem původně zamýšlel do diskuse, ale která se poněkud protáhla.
Hlavně protože mě napadlo vytáhnout ze známého Čapkova eseje několik důležitých větiček, např. pro ty, kteří už nemají na tak dlouhý text trpělivost, ale pár bodů z komunistického volebního programu schroustnou jako malinu, a pak by se nevinně mohli ptát, co je na tom špatného. Třeba jim tento výbor pomůže orientovat se v ideologii strany, která začíná svůj program větou: "Za základní příčinu stupňujících se problémů světa i naší společnosti považuje KSČM kapitalismus."
Každý článek (dokonce i zápis blogu) v abíčku nabízí čtenářům možnost právě přečtený výtvor ohodnotit. Proč tedy skoro nikdo nehodnotí, ačkoliv jinak se anket a diskusí učastní spousta lidí? Něco mě napadlo.
Po diskusi pod blogovým zápisem Evroameričané jsem měl ještě jednou potřebu svůj pohled na aféru s "vtipem o Romech" shrnout do celistvého textu. Ti z vás, kdo diskusi četli, nebo ti, kdo se netouží k tématu vracet, byli jste varováni a nemusíte si kazit neděli.
Českou společností obchází strašidlo tuposti. A tentokrát to není tupost byrokratů nebo tupost diktátorů – je to tupost novinářů a samozvaných strážců veřejné "korektnosti". Děsím se doby, kdy budou všeobecně zakázány politicky nekorektní vtipy a patrně za každým hospodským stolem a na každé estrádě bude sedět nějaký "občanský demokratický" hlídací pes...
Po několika debatách v posledních dnech, jako např. pod blogovým zápisem Hardwarový chaos a Linux očima jeho odpůrců to mám chuť napsat raději ještě jednou a souhrnně: alespoň na jedné jakoby "negativní" vlastnosti "linuxu" se značnou měrou podílí zmatené používání pojmů. A to bohužel nejen z řad neznalých laiků, ale velmi často i dlouholetých "mocných" uživatelů (power users :P).
Programů se píše a vyvíjí spousta. Zvláště v branži OpenSource. A zvláště tam, kde nejde v první řadě o komerční prodej produktů, se číslují verze zajímavým způsobem. Určitě jste si toho už všimli.
Když jsem na název článku (Linux očima jeho odpůrců) klikal, představoval jsem si vzhledem k médiu něco jako solidní analýzu předsudků či dojmů, které o Linuxu existují. S tím, že by mohlo být nastíněno, proč takový dojem či předsudek vzniká a jak ho případně vyřešit (např. změnou přístupu).
Článek ovšem připomíná úrovní používání pojmů a logiky spíše zápis do blogu, a nedosti na tom, leckteré FUDy ještě přiživuje. Celkově by se dal shrnout do věty: "Linux je špatný, protože to není Windows, a dokud to nebude Windows, tak nebude lepší."
Pod článkem je samozřejmě diskuse, kterou zde nehodlám opakovat, ale pokud by někdo měl zájem zkusit napsat podobný článek v kvalifikovanějším duchu, ozvěte se mi pls, rád s tím pomohu (jakožto ne-odborník na Linux, přesto však dlouholetý uživatel, také i s formální stránkou článku). Třeba ho místní redakce vezme :)
Profláklý text anonymního autora, převzatý z webové stránky http://magovec.misto.cz/pribeh.html. Protože těžko říct, jestli a jak dlouho tam ta stránka ještě vydrží, tak to (bez svolení, neb nevím, koho se na to zeptat) přebírám i sem. Tak trochu inspirován aktuálními debatami tady všude kolem. Třeba to ještě někdo nečet...
Please Upgrade Your Web Browser
Your Web browser does not meet the necessary requirements to access this content.
AOL recommends upgrading to improve your overall online experience. Download the latest version of Netscape Navigator or Microsoft Internet Explorer.
Tak tohle už jsem dlouho nepotkal... az tedka, s Operou 8.51 a na webu reference.aol.com (po kliknuti na jakysi link z Google). uáááá ... ze bych sel "upgradovat" na "latest MSIE"? :P
Když jsem tak prohlížel hodnocení stupnicí 0-3 pod články a blogy, napadlo mě, že takové číselné stupnice trpí velmi malou až žádnou vypovídací hodnotou - že jsou v podstatě k ničemu.
Je to k neuvěření, ale mimořádně masivní mediální kampaň o hrozivých virech ptačí chřipky a s ní spojená panika lidí navštěvujících houfně lékařské ordinace, konečně nakrkla lékaře k tomu, aby veřejně sdělil to, co sice dávno vědí lékaři mezi sebou, co se dozví i každý laik, který se začne problematikou hlouběji zabývat, ale o čem se na veřejnosti z různých důvodů příliš nemluví.
Už pár let a už je to skoro nuda. Člověk to jednou nastaví, zkompiluje a pak už jen občas nechá automaticky stáhnout a nainstalovat sem tam nějaký update či upgrade. Jo a taky jsem si nainstaloval ArchLinux. To taky ujde. A protože mi ve FreeBSD nefunguje zvukovka (a nenašel jsem, jak tu starou Yamahu rozběhat), tak jsem si místo toho nainstaloval NetBSD. Jen tak pro pocit. Tam funguje. Tak uvidíme.
Zase jednou jsem se odhodlal nainstalovat novou verzi kancelářského balíku KOffice (1.4.1), abych se podíval, kam pro mě tento tradičně nepoužitelný kousek software zase pokročil. Varování: následující text není celková natož objektivní recenze, nýbrž jen povzdech nad jednou jedinou, pro mě nepochopitelnou vlastností KWordu.
Update: Doplněno o screenshoty.
Náhodou jsem natrefil pod blogem jedné z mála žen, které se odhodlaly zadat si s Linuxem a ještě se k tomu svěřit ve veřejném fóru, na tradičně idiotskou poznámku, že stačí, aby se na nějakou "hloupost" zeptala "baba" a všichni se můžou přetrhnout ochotou...
V době, kdy předáci ostatních parlamentní strany vyhrožují předčasnými volbami a dávají tak najevo nervozitu z neúprosně se blížícího letního řádného termínu, zvolili si Zelení na sjezdu nové vedení, které konečně vypadá alespoň na první pohled trochu profesionálně. Také vítězství koncepce nového předsedy Martina Bursíka, která volí čitelnou zelenou politiku, nad snahou Jana Beránka o co nejlíbivější směs coby výtah ke korytům nelze než přivítat. Nejvyšší čas!
to je prý to, co potřebujeme. A nedosti tomu. Ještě "základní pocit národní identity" - zkrátka, pan prezident zase perlí.
Jsem sám, kdo má potíže chápat tahle slova? Jsi Čech Čech Čech, tak si toho važ?... Čechy Čechům a zlá Evropo pryč? K tomu nám dopomáhej Klaus a nikdy jinak? Jak daleko je "národní socialismus" nebo "Bílá liga" (základní pocit rasové identity a přirozená loajalita k bílé rase)?
Inspirováno opět další debatkou pod článkem na root.cz, který jeho autor ukončil sebevědomou poznámkou: Mimochodem: Firefox není ohnivá liška, ale čínský název pro pandu červenou (ailurus fulgens). Tou patrně zamýšlel uštědřit provokatérovi, kterého v článku rozebírá, konečnou ironickou ránu (vidíš, jak tomu nerozumíš!).
Jistá hostingová firma nabízí i mimo jiné poměrně populární program FREE. Docela slušný prostor, mnoho databází, webmail. S výhradou, že jde o testovací hosting, že je tedy bez technické podpory a bez garance. Z toho vyplývají občasné neavizované a nikde nezmiňované výpadky jak různých funkcí, tak celých webů. Dobrá. Free je free...
Že ale dojde přes noc k nasazení betaverze PHP 5.1 (ačkoliv podle deklarace má běžet verze 5.04), navíc verze, která pro provozovatele mnoha aplikací znamená
Fatal error: Only variables can be passed by reference with array_shift
a tím pádem konec bez ručních oprav kódu aplikace (např. redakčního systému), toho bych se nenadál ani v nejdivočejších snech.
tohle mi vysvětlete. Gnome jsem vždycky sledoval jen zdálky, k instalaci mě to příliš netáhlo, ale nakonec jsem i já zaregistroval, že je na světě čerstvá verze, 2.10, a po přečtení článků o tom, jak prý Gnome "má nový směr; směr zvaný "just works" [prostě funguje]", že tam nejsou "žádná nastavení pro experty, pouze jednoduché konfigurace a tak..." a že "cílem Gnome je učinit počítače přístupnými pro normální lidi ..." - tak už jsem neodolal a protože jsem zase po dlouhé době oprášil zkusmo dávnou instalaci FreeBSD...
Když se volil poslední český prezident při té frašce o třech dějstvích, byl jsem mezi těmi, kdo zvolení Václava Klause uvítal. Nyní už si nejsem tak jistý. Z jeho posledních vystoupení mám totiž pocit, že se náš pan prezident bojí. A vadí mi, čeho se bojí.
(podstatné úryvky z článku publikovaného jinde)
Zápis je inspirován diskusí na téma didaktická vhodnost či nevhodnost instalace Gentoo. Zazněly námitky, že nejdřív je třeba učit se základy na fungujícím systému. Ovšem opravdu málokomu ze začátečníků nainstaluje a nakonfiguruje systém kdosi třetí zkušený. Budu rád, když se přiznáte v ohlasech, komu z vás se to přihodilo.
Napadlo mě tedy sepsat, o co je takový úplný linuxový začátečník po provedené instalaci Gentoo bohatší (bez nároku na úplnost):
předvádí v praxi od března jistá nejmenovaná berlínská advokátní kancelář, která rozesílá provozovatelům webových stránek s texty německých písniček výhružné dopisy s tučnou pokutou (1600 € za dopis). Na adresu jednoho webu jich přijde i několik. Hledal jsem nějaký text a zjistil, že díky této ukázce nenažranosti hudebních vydavatelství a hlavně právníků je většina německých fansites s písňovými texty do odvolání zavřena...
němčiny, který jsem spáchal z úryvků známé knížky Hermanna Hesse, si dovoluji nabídnout zájemcům každý týden v sobotu v eXtempore.cz.
aneb malé extempore o tom, jak některé linuxové distribuce podporují neurózy.
... a doufejme naposledy :) Kvůli spravedlnosti (že, Berani, Blíženci a Kozorožci) ještě započítám další zoufalce, co hlasovali v této naprosto nereprezentativní a neperspektivní (navíc nikdy nevyhlášené) anketě.
Předběžné výsledky živelné ankety, zaručeně nezaručené :)
O "malém" problému s nvidia ovladačem v ArchLinuxu jsem psal v reakci k zápisu, který nadšeně předkládá důvody pro přechod z Gentoo k Arch. Obecně jsem jako lama nakloněn věřit spíše na chyby mezi klávesnicí a židlí.
UPDATE 6.8.2005: A opravdu, buď jsem to nejdříve nenašel, anebo se komunita Archařů (nebo sama NVidia?) pochlapila a na světě je balíček nvidia-legacy, který obsahuje podporu pro starší karty, jež jinak NVidia pouští přes palubu. Pokud se tedy uhlídá, aby v pacman byly vždy balíčky podporující již jednou podporovaný HW, celý následující zápis je passé :)
Když se sejde několik linuxáků, zpravidla se dříve nebo později strhne (naštěstí jen slovní) válka o to, která že distribuce tučnáka je ta "nej" a "prostě super".
Používám Operu. Nezaplatil jsem ji. Bez placené registrace Opera zobrazuje reklamní proužek. Nedávno tu byl zveřejněn zápis Opera 8 bez banneru, pod kterým se strhla diskuse o morálce, zlodějnách a porušování licence.
Dokonceni popisu uspesne instalace. Prvni reboot, kratce o instalaci zakladnich aplikaci. Laska na prvni pohled.
Po havarii s Ubuntu tentokrat prekvapive nekonfliktni zacatek instalacni procedury.
Ackoliv prisaham na Gentoo a jsem s nim docela spokojeny, prece jen je Gentoo obcas nevhodne doporucit druhym. Hlavne tem, kteri hledaji v Linuxu neco, co je omraci ve srovnani s MS Windows - jedinym systemem, ktery dosud poznali. Nasledujici zapis se venuje nejprve neuspesnemu pokusu s Ubuntu. Psano behem instalace ArchLinuxu v dosud nelokalizovanem prostredi, proto bez diakritiky.
Vznáší "jm", puvodni zapis byl tady. V reakcích se mu pokusím odpovědět.
Francouzi včera v referendu o evropské ústavní smlouvě odmítli její ratifikaci. V dohledné době čeká možná rozhodování i nás, a tak se v reakci na typickou ukázku naivity pokusím v ranním zamyšlení nastínit, proč je ANO lepší volba než NE.
Ačkoliv to vypadá na první pohled jako recese, v Německu je to hotová věc. Od 1. ledna 2007 se stává každý osobní počítač s přístupem k internetu televizí.