Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Co vám budu povídat, Abíčko mi chybí a potřebuji nového koníčka. Tak jsem před dvěma roky začal připravovat nový server. Původní nápad vznikl během hádky na idnes, kde někteří uživatelé sobecky obhajovali nebezpečný nešvar, který je zakázán dopravními předpisy. Došlo mi, že řidiči nemají moc možností, jak vysvětlit své stanovisko a přesvědčit o něm ostatní řidiče. Určitě se shodneme, že road rage za prvé není dobrý způsob a za druhé ani moc neškáluje. Web mezinamiridici.cz má za cíl být místem, kde řidiči mohou v klidu diskutovat nad nešvary z našich silnic, aniž by hrozila bitka.
Nová verze přináší mnohem flexibilnější možnosti nastavení. Snažil jsem se nevytvořit Černobyl, ale moc daleko od jaderné elektrárny nejsem. Možná tak jedna dvě iterace Popis, obrázky a video výukové matematické hry jsou v mém blogu. Prosím o pomoc s testováním, zvláště na dětech. Další verze už bude mít více herních prvků pro udržení zájmu.
Zájemci si mohou přečíst o nové funkci vzdělávací hry LeliMath na blogu, zde zkusím sdílet kousky zdrojových kódů. S Androidem začínám a tak nevím, zda jsou to základy, které jsou každému jasné, ale doufám, že někomu pomohou.
Navrhuji vytvořit novou skupinu dedikovanou trollům a offtopic diskusím. Idea není nová, ale myslím, že její realizace by Abíčku pomohla.
Aspoň mám ten pocit. Chci napsat dcerce na tablet aplikaci na procvičování matematiky. Udělal jsem si poměrně jasnou představu o designu i funkčnosti a začal jsem ji realizovat. Před večeří jsem dopsal komplexní datový model, co vše se dá parametrizovat pro generování rovnic. Zadavatel bude mít obrovské možnosti. Problém nastal, když jsem začal psát generátor.
Zajímá mě, které služby Abíčka se po letech osvědčily a co byl omyl (anketa uvnitř). Dneska má uživatel úplně jiné možnosti než před 15 roky. Google má odpověď (skoro) na všechno, dokonce umí solidně překládat z jiných jazyků.
Spustil jsem beta verzi svého projektíku OAuthLogin, netrpěliví si mohou přečíst anglický popis s jinými informacemi, než budou v tomto blogu.
Na zálohování disku používám CrashPlan, na synchronizaci dat mezipočítači SugarSync. Ten ale změnil podmínky a zrušil Free plan. Na první pohled se mi 75 dolarů ročně za nejnižší plán zdálo hodně, tak jsem začal zkoumat alternativy.
Nastal čas koupit nový mobil. Původně jsem měl firemní HTC Desire, který sám o sobě není špatný, ale trpěl neskutečně malým diskovým prostorem, takže jsem neustále musel mazat aplikace. Android systémové aplikace bobtnaly s každou aktualizací a nakonec zabíraly většinu dostupného prostoru. HTC dost podivně rozdělilo disk na hromadu malých oddílů, proto volné místo v jednom adresáři nebyl dostupný jinde. Nakonec jsem mobil musel rootnout a promazal jsem předinstalované aplikace, abych uvolnil 20 MB. Ty už jsou dneska stejně fuč. HTC mě zklamalo, totálně se vykašlalo na uživatele a neuvádělo upgrady Androidu. Tohle byl špičkový mobil, ale stejně jsem měl jen Android 2.2.3. Zákaznická podpora Číňanům zjevně nic neříká.
Tak je to tady, už jsem taky pojídač koláčků a místo používání vlastního blogovacího software (Abíčka) jsem přešel na WordPress.
Můj nový blog najdete na adrese www.literak.cz. Poznatky z inastalace jsem popsal v zápisku Rozjíždím WordPress. Těším se na vás na svém novém blogu.
Pracuji na projektu pro malou, ale významnou českou společnost. Pro vývoj hledám kvalitního a zkušeného programátora se znalostí Zend2, Symphony2 nebo Nette.
Asi jsem teď vyděsil pár lidí, že bych zrovna já chtěl přejít na PHP. Ne, to vážně nehrozí. Řeším jeden zajímavý projekt, kde zákazník potřebuje nový intranet a jeho interní programátoři jsou zvyklí na toto prostředí. A Abíčko bylo, je a bude nejlepší místo pro technologické diskuse.
Cestou na chalupu se často zastavuji v jednom obchodě se zahradní technikou v Okřínku. Vede to starší sympatický pán. Nedávno mě překvapil, když se začal bavit o satelitním přijímači postaveném na DreamBoxu. Bylo zajímavé vidět, jak pracuje s Linuxem a řeší, proč upgrade na novou verzi úplně překopal adresářovou strukturu a proč se disky mapují někam jinam,než byl zvyklý. Beru to jako důkaz, že Linux je pro každého. Zdravím Dalibora.
Už je to rok a tři čtvrtě, co jsem odešel z Abíčka. To už je dostatečný odstup, aby noví majitelé mohli ukázat, co umí.
Nelíbí se mi návrh penzijní reformy. Ale nehodlám jen nadávat a nic nedělat. Proto jsem napsal následující email a poslal jej vybraným poslancům koalice. Pokud se mnou souhlasíte, ozvěte se poslancům.
Loňský rok byl rokem konců a změn. Skončil jsem ve Stickfish, Abíčku, zrušil jsem úvěr u RSTS a převedl účet a hypotéku od Raiffeisenky. Poslední změna přišla na konci roku a to po sedmi a půl letech jsem odešel ze Systinetu (HP). Dneska jsem byl první den v nové práci. Nastoupil jsem jako solution architekt v Gem system. Zatím to vypadá slibně, dostal jsem za úkol udělat analýzu pro dva projekty. Jeden interní, druhý pro významného zákazníka.
Naše letitá LG TV dosluhuje, takže přišel čas koupit náhradu. Zatím váhám mezi Samsungem UE40C6000 a Toshibou Regza 40SL733G. Toshiba je levnější, má větší dynamický kontrast, zvukové výstupy a je tlustší, tudíž je lepší přístup ke konektorům. Samsung je tenčí a má PIP, ale jen jeden SCART. Přes SCART připojuji přehrávač DVD a set-top-box. Samsung má hromadu pozitivních recenzí, pro Toshibu jsem žádnou recenzi nenašel. Co byste mi doporučili? Děkuji za vaše rady.
Minule jsme diskutovali nad vhodností různých webových technologií, hlavně z hlediska efektivity vývoje. Padaly tady návrhy od djanga, přes PHP a perl po javu. S tím ale vyvstává zajímavý teoretický problém - dají se bezešvě integrovat do jedné webové stránky? Představte si, že byste třeba blogy a diskuse z Abíčka psaného v javě chtěli vložit do webu nad drupalem či přímo PHP. Nebo sestavit web v RoR s komponentami v djangu. Jde to? Podle mně jediná technologie, která to zvládne, je flash, protože se vloží přímo do HTML jako tag. A server může běžet nad čímkoliv. Dají se podobně kombinovat nějaké jiné frameworky / jazyky?
Zajímá mě váš názor a zkušenosti, v čem vyvíjet webové aplikace? Java má výhodu, že je strong typed a je pro ni hromada knihoven. Deployment je ale složitější, špatně se nahrávají na server změny. Dále je problém v dostupnosti programátorů. U linuxáků je obvzláště neoblíbená. Dále jsem znal PHP, kde lidí dělajících v PHP je hromada, ale bohužel procento programátorů je mezi nimi celkem nízké. Zajímavé jsou ještě ruby (on rails) a python (django). Co byste vybrali? Důležitá je efektivita vývoje. A v čem se vlastně vyvíjejí větší české projekty? Jak jsem psal, máme něco v merku. Chci (si) dokázat, že Abíčko nebyla náhoda.
Chci se s vámi rozloučit. Aktuální dění mi nedává důvod se vracet. Abíčko jsem v různých podobách dělal od vysoké školy, je to moc dlouhá doba. Teď už s ním ale nemám nic společného, takže je zbytečné posílat mi další bug reporty.
Snažím se zoptimalizovat své výdaje a teď je na řadě elektřina. Chystal jsem se odejít od PRE, která byla v přehledech suverenně nejdražší, nejspíše k RWE, která jako nový hráč na trhu musí mít dobrou nabídku. Malé firmy používající pochybné podomní obchodníky odmítám.
V rámci sjednocování redakčních systému Stickfish došlo k zobecnění zdrojových kódů Abíčka. Ty jsou jako první nasazeny pro Abíčko ;-). Potřebujeme otestovat, zda při zmíněném procesu nevznikla nějaká nová chyba.
Nějakým hloupým nedopatřením jsem místo platby na účet dostal z USA šek. Přišel zhruba s třítýdenním zpožděním od realizace prodeje, zřejmě ho poslali letecky a ta Ejakul sopka jim popřeházela letecké řády. V Rajfce na Koněvově ulici se zděsili, když jsem jim šek ukázal a pro jistotu mě poslali ke konkurenci - KB.
Bylo nebylo, před dávnými věky jsme s velkou slávou spustili projekt pro otevřený multiplatformní přístup do neslavných datových schránek. Sehnali jsme zlatý poklad pro dobrodruhy, kteří náš sen naplní. Přihlásili se tři odvážlivci, dva vytrvali, jeden někde zabloudil. A vedení projektu se píchlo o růžový trn, načež usnulo. Teď je čas projekt probudit a dotáhnout do konce. Pomůžete?
Po čase zase jeden politický zápisek, či spíše krátký povzdech na téma, jak jsou si politické strany podobné.
Po mnoha týdnech či měsících jsem dokončil novou funkci Abíčka - podporu více rubrik pro článek. Občas se stává, že není jednoznačné, do které rubriky článek zařadit. Hodilo by se jej zařadit do několika rubrik.
Otázka pro programátory a ajťáky obecně, kde byste hledali zaměstnání? Na jakém personálním serveru?
Nastal čas poslat můj starý Canon do věčných lovišť a koupit si nějaký nový digiťák. Prohledávat eshopy mi nepřijde efektivní, výběr je veliký, důležité parametry tam stejně nejsou. Tak chci využít vaše zkušenosti a poradit vás o radu. Co hledám?
Máme poptávku na vložení obrázku do víkendového souhrnu, jehož zasílání si můžete objednat ve svém profilu. Inzerent chce vložit svůj leták a očekává, že bude automaticky zobrazen, aniž by uživatel musel provést nějakou akci. Jak na to?
Ve Stickfish jsme se rozhodli, že sjednotíme redakční systém našich serverů. Snad vás potěší, že jako engine bylo vybráno Abíčko. Problém ale je, že zdrojové kódy byly vyvíjeny na míru abclinuxu, koneckonců vznikaly v době samostatnosti. Teď je tedy potřebuji zobecnit.
Co jsem přešel na KDE4, trápí mě částečně nefunkční numerická klávesnice v programu konsole. Vůbec nefungují klávesy page up a down, home a end, přestože v ostatních aplikacích jsou bez problému. Je to zásadní problém, zkuste třeba v midnight commanderu listovat adresář s tisíci soubory jen pomocí šipek?
Minulý čtvrtek jsem si jednom e-shopu objednal balíček a ihned jej zaplatil. Zásilka byla předána PPL v pondělí odpoledne, načež jsem dostal i tiket pro online sledování. V úterý zásilka nedorazila, ani s ní nevyjeli. Ve středu taky nic, na webu jsem našel kryptický důvod nedoručení Dohoda. Po několik desítkách provolaných korunách jsme se dozvěděl, že toho mají strašně moc a řidič zřejmě načetl špatný kód. Nicméně operátorka nevysvětlila, proč jsem zásilku nedostal, přestože jsem byl doma.
Linux používám už opravdu dlouho, asi od jádra 1.2.13, možná i déle. V dřevních dobách jsem tahal distribuci ze školy domů na několika balíčcích 3,5" disket, z nichž vždy aspoň jedna byla vadná, což protáhlo instalaci na několik týdnů. I tehdy byla častá odpověď na dotaz RTFM, akorát dokumentace bylo poněkud málo. To byl koneckonců jeden z impulsů, proč jsem založil Linux Hardware, který se časem vyvinul do dnešního Abíčka. Jenže něco se změnilo.
Bez ladu a skladu se s vámi podělím o pár oprav a změn na Abíčku, nečekejte žádné romány. Do skóre se započítávají i řešení v poradně. Pokud jste někomu dobře poradili, dostanete za každé řešení tři body, když je mezi lidmi akceptujícími váš komentář jako řešení i tazatel, můžete počítat se čtyřmi body. Váš hlas se nepočítá. Na druhou stranu již můžete označit svůj komentář za řešení, což před tím nešlo a chování bylo matoucí. Naopak u zpráviček došlo k snížení počtu bodů o jeden. Diskuse, rady s SQL.
Dovolím si malý spam. Jak asi víte, pracuju jako manažer v softwarové divizi HP. Jelikož se nám docela daří i v dnešní době, najímáme nové lidi.