abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:33 | Humor

    Copilot automaticky vkládal do pull requestů 'propagační tipy', reklamní text se na GitHubu objevil ve více než jedenácti tisících pull requestech. Po vlně kritiky byla tato funkce zablokována a produktový manažer Tim Rogers připustil, že umožnit Copilotovi upravovat cizí pull requesty bez vědomí autorů byla chyba.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 4
    dnes 12:55 | Upozornění

    Je 31. března a tedy Světový den zálohování (World Backup Day). Co by se stalo, kdyby Vám právě teď odešel počítač, tablet nebo telefon, který používáte?

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:44 | Upozornění

    Digitální a informační agentura (DIA) přistupuje ke změně formátu důvěryhodného seznamu České republiky z verze TLv5 na verzi TLv6, která nastane 29. dubna 2026 v 00:00 (CET). Ke změně formátu důvěryhodných seznamů členských států (tzv. Trusted Lists) dochází na základě změn příslušné unijní legislativy. Důvěryhodné seznamy se používají v rámci informačních systémů a aplikací zejména pro účely ověřování platnosti elektronických

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 05:00 | Nová verze

    Rspamd (Wikipedie), tj. open source systému pro filtrování nevyžádané pošty, byl vydán v nové major verzi 4.0.0. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 23:11 | Nová verze

    SolveSpace (Wikipedie), tj. multiplatformní open source parametrický 2D/3D CAD, byl vydán v nové verzi 3.2. Přehled novinek v Changelogu na GitHubu. Vyzkoušet lze novou oficiální webovou verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 18:22 | Pozvánky

    Organizátoři Dne IPv6, tradiční akce věnované tématům spojeným s tímto protokolem, vyhlásili Call for Abstracts. Na webu konference mohou zájemci přihlašovat příspěvky o délce 20 nebo 40 minut či 10minutové lighting talky a to až do 30. dubna. Tvůrci programu uvítají návrhy přednášek z akademického i komerčního sektoru, které mohou být technického i netechnického zaměření. Den IPv6 se letos uskuteční 4. června a místem konání bude i

    … více »
    VSladek | Komentářů: 7
    včera 15:00 | Zajímavý software

    Euro-Office (Wikipedie) je evropský fork open source kancelářského balíku OnlyOffice. Za forkem stojí koalice firem IONOS, Nextcloud, Eurostack, XWiki, OpenProject, Soverin, Abilian a BTactic. Cílem je zajistit digitální suverenitu Evropy a snížit závislost na neevropských platformách. Projekt vznikl mimo jiné v reakci na nedávné uzavření cloudové služby OnlyOffice. OnlyOffice obviňuje Euro-Office z porušení licenčních podmínek. Na možné problémy upozorňuje i Collabora Online. Jednostranná změna licence není v pořádku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    včera 05:11 | Komunita

    Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:22 | Komunita

    Během akce Arduino Days 2026 byl publikován Arduino Open Source Report 2025 (pdf) a oznámeno 7 nových produktů kompatibilních s deskou UNO Q (Arduino USB-C Power Supply, USB-C Cable, USB-C Hub, UNO Media Carrier, UNO Breakout Carrier, Bug Hopper, Modulino LED Matrix).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    29.3. 20:22 | IT novinky

    Google v pátek spustil v Česku Vyhledávání Live. Tato novinka umožňuje lidem vést plynulou konverzaci s vyhledávačem v češtině. A to prostřednictvím hlasu, nebo prostřednictvím toho, na co ukážou svým fotoaparátem či kamerou v mobilu. Rozšíření této multimodální funkce je možné díky nasazení Gemini 3.1 Flash Live, nového hlasového a audio modelu, který je od základu vícejazyčný, takže umožňuje lidem po celém světě mluvit na vyhledávač přirozeně a v jazyce, který je jim nejbližší.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (14%)
     (24%)
    Celkem 1194 hlasů
     Komentářů: 29, poslední dnes 11:17
    Rozcestník
    Výběr zápisků, které se týkají Linuxu, Open Source či IT. Žádná politika.

    Nejčtenější za poslední měsíc Nejkomentovanější za poslední měsíc

    KDE 4.3 vyřešilo otravné drobnosti, ale těším se na KDE 4.4

    30.10.2009 18:47 Robertův bloček | Robert Krátký | Jen tak | Výběrový blog | Přečteno: 2368× | Komentářů: 91, poslední 4. 11. 2009 | Hodnocení: 94 % (16 hlasů)

    S příchodem KDE 4.3 se vyřešilo několik drobností, které mě od přechodu na KDE4 rozčilovaly. Žádné velké průšvihy, pády aplikací nebo nedostatky jsem nezaznamenal. Jenže ty maličkosti jsou často ještě otravnější. Tohle jsou drobnosti, které (pro mě) KDE 4.3 vyřešilo, následované drobnostmi, které mi stále pijí krev:


    AMD/ATI r6xx/r7xx 3D rekněte WoW

    30.10.2009 12:35 vse_o_vsem | kozzi | Ovladače | Výběrový blog | Přečteno: 2215× | Komentářů: 26, poslední 2. 11. 2009 | Hodnocení: 100 % (16 hlasů)

    Je to už přes rok co jsem si pořídil notebook s grafickou kartou AMD/ATI radeon 2400HD. Když jsem si jej tenkrát pořizoval, věděl jsem že podpora této grafiky není zrovna ideální. Ale tou dobou se hodně mluvilo o tom jak se má situace zlepšit a já to tedy risknul. To jak jsem dopadl se člověk může dočíst z některých mých předešlých zápisků, týkajících se mých zážitků s touto grafikou.


    O2 CDMA a MikroTik RouterOS

    27.10.2009 17:26 MT blog | MartinT | Mikrotik | Výběrový blog | Přečteno: 4930× | Komentářů: 5, poslední 17. 8. 2018 | Hodnocení: 100 % (6 hlasů)

    Připojení CDMA USB modemu axess.tel MV110NH k MikroTik RouterOS


    Sitovani pres seriovou linku

    27.10.2009 08:37 martinek | YYY | linux | Výběrový blog | Přečteno: 1883× | Komentářů: 31, poslední 4. 11. 2009 | Hodnocení: 93 % (41 hlasů)

    Vlastnim notebooku Compaq Contura Aero 4/33C. Je to takova uzasnost. Rozhodl jsem se, ze ho pripojim k netu pres seriovy port. Navod, jak na to, napisu sem. Muze se to nekomu hodit, mozna i mne do budoucna, abych to nezapomnel.


    Online tracking pomoci GPS + J2ME aplikace + Google maps

    25.10.2009 22:36 Blog nejen o Linuxu | danc | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2913× | Komentářů: 16, poslední 1. 11. 2009 | Hodnocení: 100 % (2 hlasů)

    Včera se zde v blogu objevil zápisek HOWTO: GPS tracker TK102 a GPRS přenosy. Řešil jsem trochu podobnou záležitost - online tracking naší turistické skupinky a raději než dlouhý komentář pod blog kolegy jsem se rozhodl hodit to do zápisku na svém blogu. Třeba se to někomu bude hodit nebo naopak dostanu nějakou cennou radu :-)


    HOWTO: GPS tracker TK102/TK201 a GPRS přenosy (6x aktual.)

    24.10.2009 16:32 Kilo šťávy z lachtana | Jan Grmela | Software & hardware | Výběrový blog | Přečteno: 42344× | Komentářů: 68, poslední 14. 2. 2016 | Hodnocení: 100 % (3 hlasů)

    Nedávno jsem si koupil nové auto a když jsem se rozhodoval, jakým způsobem jej zabezpečit proti krádeži, volba padla na levný čínský GSM/GPS tracker z eBaye. Za necelých $100 poskytuje funkci, která mě jako jediná zajímá -- periodické zasílání pozice přes GPRS na libovolný server na internetu.


    Smrt Intelu

    21.10.2009 15:52 Svědek Damdogův | pools | Linux | Výběrový blog | Anketa | Přečteno: 2882× | Komentářů: 25, poslední 29. 10. 2009 | Hodnocení: 100 % (16 hlasů)

    Aneb peklo s Intel GMA500.


    Karmic Koala? není vubec špatná

    19.10.2009 12:28 im_back | dexík | Výběrový blog | Přečteno: 2820× | Komentářů: 72, poslední 23. 10. 2009 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Zachvácen severským počasím jsem musel zalézt do hnízdečka a čekat až chemky začnou působit. Čekáni mi ukrátilo update-manager -d. A rozhodně spokojenost!


    Jak správně používat jakýkoliv font na webu?

    13.10.2009 09:02 Tomanův blog | Toman | Ostatní | Výběrový blog | Přečteno: 3221× | Komentářů: 54, poslední 18. 10. 2009 | Hodnocení: 62 % (8 hlasů)

    Někteří lidé vytvářejí svoje webové stránky pro zábavu, prezentace sebe, svých projektů, svých koníčků apod. K tomu však nevyužívají zdarma dostupné služby, ale jsou tak odvážní, že si svoje jednoduché webové stránky vytvoří sami - ať již pomocí WYSIWYG editoru, nebo jen prostého editoru textu. Kolikrát se ale stane, že na svém webu, a zejména s velkým nadšením, použijí font, který mají v počítači oni a jen několik málo vyvolených - je-li font součástí nějakého balíku či aplikace. Autorovi se web líbí, vypadá skvěle, vše funguje. Když se na prezentaci ale podívá někdo jiný, nemusí vždy vidět to, co sám autor očekává. Font prostě chybí, a je nahrazen.


    Chemsketch a podobné programy

    8.10.2009 10:53 uranit | Uran | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 3735× | Komentářů: 17, poslední 20. 12. 2009 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Zkušenosti s instalací, spouštěním a provozem programu ChemSketch pod WINE.
    Nativních programů pro kreslení diagramů a závislostí je pod linuxem dostatek. Problém nastává při kreslení chemických vzorců, rovnic, aparatur ... - tady je situace poměrně tristní.


    GIMP Single-window mode

    8.10.2009 00:33 otakar | otula | Vše kolem GNU/Linuxu | Výběrový blog | Přečteno: 4882× | Komentářů: 69, poslední 4. 1. 2010 | Hodnocení: 90 % (30 hlasů)

    …aneb nová fičura pro uřvance
      Jen takový krátký rychlozápisek. Nedávno jsem si čirou náhodou povšimnul, že se ve Windows menu GIMPu objevila mně do té doby neznámá položka Single-window mode. Hned jsem vyzkoušel, oč se jedná…


    Datove schranky - WebService z Javy - prvni funkcni kod

    7.10.2009 15:45 Linux, Open Source a velke firmy... | jesta.net | Java | Výběrový blog | Přečteno: 6223× | Komentářů: 12, poslední 18. 9. 2020 | Hodnocení: 88 % (8 hlasů)

    Druha cast - tentokrat se jiz pripojeni do DS povedlo. Pouzit kod z dema z "neoficialniho helpdesku DS" (viz prvni blogspot), aktualni wsdl ze stranek MV a par informaci co jsem uz nacerpal (plus samozrejme aktivovana testovaci DS)


    Eee 1005H Kawagiri: It's better with (Arch) Linux

    5.10.2009 17:32 Nicky726 | Nicky726 | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2013× | Komentářů: 31, poslední 11. 10. 2009 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Koncem letních prázdnin jsem se konečně dostal k tomu, abych si koupil notebook do školy, na kolej a na cesty. Už od vydání prvního eeečka, jsem měl kategorii netbooků tak nějak v merku. Rozhodování bylo jako vždy složité, ale nakonec jsem skončil u nové verze 1005H se starým procesorem Atomem 270. Netbook má další drobnosti, jako 10" matný zhruba 16:9 display, lesklý černý povrch (ano, designerovi přeju jen to nejhorší), až 8,5 hodinovou baterku, webkamerku a pro mě naprosto novou technologii wifi. Dodává se s jednou nepříjemností, která se jmenuje Windows XP Home.


    Základní konfigurace Linux firewallu pomocí Iptables

    4.10.2009 16:48 polo23 | polo23 | Výběrový blog | Anketa | Přečteno: 33341× | Komentářů: 42, poslední 7. 10. 2009 | Hodnocení: 95 % (22 hlasů)

    Cílem dnešního příspěvku je popsat základní konfiguraci Iptables a to tak, že by měla dostačovat k zabezpečení osobního PC. V případě námitek nebo konstruktivních poznámek máte možnost vyjádřit je v diskuzi. O Iptables toho bylo napsáno poměrně dost, ale nikde jsem nenašel ucelený, krátký a stručný přehled jak Iptables fungují a jak je nastavit – o toto se pokusím v dnešním příspěvku. Ještě bych chtěl dodat, že toto není rozhodně náhrada za manuál k Iptables. Budou popsány jen ty nejpoužívanější parametry a nastavení. PC zároveň slouží jako NAT pro další PC v LAN, která se prostřednictvím jeho připojují do internetu.


    používáme jednorázová hesla

    4.10.2009 15:01 Raziel | elenril | Výběrový blog | Přečteno: 2089× | Komentářů: 11, poslední 4. 10. 2009 | Hodnocení: 100 % (26 hlasů)

    Poměrně často se mi stává, že se chci naSSHovat do svého stroje z nějakého nepříliš důvěryhodného počítače - například školní Windows můžou být klidně plné keyloggerů a podobné havěti. Přihlašování normálním heslem mi proto nepřišlo jako úplně dobrý nápad a nosit s sebou na USB flašce kopii soukromého klíče je už úplně na hlavu padlé.

    Awesome WM - tuning

    3.10.2009 23:56 FastLinux | mseed | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1470× | Komentářů: 4, poslední 4. 10. 2009 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Napsal jsem primitivní funkci pro awesome wm 3.4, která po použití

    Skriptík pro extrakci části DJVU souboru

    3.10.2009 14:17 Vejšplechty | Petr Tomášek | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1332× | Komentářů: 4, poslední 4. 10. 2009 | Hodnocení: 67 % (3 hlasů)

    Občas se mi stane, že potřebuji vyextrahovat z DJVU souboru několik (souvislých) stránek do zvláštního souboru. Typicky se jedná o situaci, když mám naskenováno několik článků z jednoho sborníku v jediném souboru a potřebuji je „rozsekat“ tak, aby každý článek byl v jednom souboru. Dnes jsem se konečně rozhodl, že už to nebudu šolíchat ručně, překonal vrozenou lenost a vytvořil si na to jednoduchý skriptík.


    Řešení dotazů

    2.10.2009 08:01 LL | Leoš Literák | Abíčko | Výběrový blog | Přečteno: 1668× | Komentářů: 23, poslední 3. 10. 2009 | Hodnocení: 100 % (17 hlasů)

    S Lubošem a Robertem jsme napsali novou funkci - označování komentářů jako řešení. Dosud mohli čtenáři označit celou diskusi jako vyřešenou nebo nevyřešenou a podle rozdílu se diskuse označila jako vyřešená. Nový přístup jde ale po konkrétních komentářích, takže hned pod diskusí je vidět seznam komentářů řešících dotaz. Navíc je seznam hlasujících neanonymní, tudíž se můžete orientovat i podle věhlasu jednotlivých uživatelů.


    Sraz autorů AbcLinuxu.cz – otevřený i novým zájemcům

    29.9.2009 14:23 Robertův bloček | Robert Krátký | Výběrový blog | Přečteno: 1848× | Komentářů: 97, poslední 5. 10. 2009 | Hodnocení: 100 % (14 hlasů)

    Čas od času pořádáme neformální srazy autorů, kteří píší články pro AbcLinuxu.cz. Tentokrát jsme se rozhodli pozvat i všechny, kdo by se autory teprve chtěli stát. Pojďte s námi posedět i pivka či vína, seznámit se s těmi, kdo už články píší a s těmi, kdo se o redakci starají.


    Administrační webgui OpenVZ - vpsAdmin

    27.9.2009 21:48 snajpuv_blocek | snajpa | Open-Source | Výběrový blog | Přečteno: 1973× | Komentářů: 3, poslední 28. 9. 2009 | Hodnocení: 100 % (9 hlasů)

    Už delší dobu pracuju na administračním panelu virtualizace OpenVZ. Pomalu se finišuje a připravuje na vydání verze 1.0. Tady je náhled, co to umí už teď a jak to vypadá.


    OOP a Javascript 2

    25.9.2009 17:40 vyvojaruv | Michal | programování | Výběrový blog | Přečteno: 2642× | Komentářů: 21, poslední 10. 11. 2019 | Hodnocení: 80 % (5 hlasů)

    Moje důvody pro nepoužívání operátoru new a this


    OOP v javascriptu

    24.9.2009 18:52 vyvojaruv | Michal | programování | Výběrový blog | Přečteno: 2263× | Komentářů: 26, poslední 1. 10. 2009 | Hodnocení: 100 % (15 hlasů)

    Ukáži vám jeden ze způsobů jak psát v javascriptu objektový kód, a to včetně možnosti omezení viditelnosti atributů a metod.


    Nový repozitář OpenOffice.org

    23.9.2009 10:00 FluxBlog | pushkin | Linuxení aneb hrátky se šrotem | Výběrový blog | Přečteno: 1818× | Komentářů: 4, poslední 23. 9. 2009 | Hodnocení: 100 % (5 hlasů)

    Vzhledem k množství chyb, které se vyskytují v sestaveních OpenOffice.org z BuildService a nedostupnosti oficiálního SUNovského repozitáře, jsem se rozhodl vytvořit si vlastní repozitář OpenOffice.org. Vzhledem k tomu, že je umístěn na veřejně dostupném místě, předkládám jej k dispozici i Vám.


    QWebClient - demo

    23.9.2009 00:13 xkucf03 | xkucf03 | GNU/Linux | Výběrový blog | Přečteno: 1809× | Komentářů: 20, poslední 26. 9. 2009 | Hodnocení: 100 % (12 hlasů)

    Díky nedávné zprávičce jsem se dozvěděl o QWebClient, což je způsob, jak zpřístupnit Qt aplikace přes web. Přišlo mi to naprosto úžasné, tak jsem se to rozhodl vyzkoušet. Webových frameworků pro AJAXové aplikace je spousta, ale naklikat si Qt aplikaci a zpřístupnit přes web, to je bomba :-)


    Šifrování disku a dopad na výkon

    21.9.2009 22:04 U hufhendra | hufhendr | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2220× | Komentářů: 14, poslední 22. 9. 2009 | Hodnocení: 86 % (7 hlasů)

    Nedávno jsem do svého starého počítače pořídil nový disk. Během úvah o rozdělení a volbě filesystému jsem začal přemýšlet také o šifrování. Nakonec jsem se rozhodl provést výkonnostní test pro veliké soubory. Výsledky najdete dále.


    HP multifunkce

    21.9.2009 22:00 Bl0g | pantera | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2446× | Komentářů: 43, poslední 9. 11. 2009 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    Už nějakou dobu v práci řešíme všechny možné problémy s multifunkcemi od HP.


    (Mini-)Debian v RAM

    20.9.2009 17:43 RoboShim | RoboShim | Linux | Výběrový blog | Přečteno: 2316× | Komentářů: 3, poslední 21. 9. 2009 | Hodnocení: 100 % (7 hlasů)

    Už je to trošku delší doba, co jsem potřeboval pozměnit nebo zkopírovat vypnutý Linux. Nechtěl jsem kvůli tomu instalovat dočasně jiný systém, CD médium s Live jsem neměl nebo tehdy nebyla CDROM mechanika v serveru. Tak jsem si říkal, že by bylo super nabootovat ze sítě nějakou malou distribuci do RAM. Našel jsem distro PLD. Později jsem chtěl ale další programy. Protože máme na serverech Debian, říkal jsem si, že by bylo příjemné mít RAM Debian distro s vlastní konfigurací.


    Nejlepší FS na Gentoo ebuild repo? tmpfs!

    19.9.2009 17:42 Blog... | David Watzke | Skripty | Výběrový blog | Přečteno: 1461× | Komentářů: 17, poslední 20. 9. 2009 | Hodnocení: 67 % (9 hlasů)

    Který zkušený Gentooista nestál před problémem, kterým je výběr souborového systému pro ebuildová repa? (Ta je řečnická, tak prosím neodpovídejte.) Já se netajím tím, že jsem pošuk, tak jsem se teď rozhodl pro tmpfs (tj. FS, kterej se vytvoří v RAM). Kromě popisu mých (IMHO vcelku racionálních) důvodů popíšu i postup v kombinaci s Paludisem.


    Léčení pythoních bugů injekcemi do procesu

    17.9.2009 00:42 limit_false | limit_false | programování | Výběrový blog | Přečteno: 1335× | Komentářů: 3, poslední 17. 9. 2009 | Hodnocení: 100 % (13 hlasů)

    Pokud vím, neexistuje nástroj jak se attachnout k běžícímu pythonímu procesu, který nebyl původně spuštěn v nějakém debuggeru. Vyjma low-level debugování v GDB. S trochou hackování lze přejít i na python-level debugování.


    Správa paměti v Mac OS X

    15.9.2009 20:30 Mihovy_sochory | miho | Apple | Výběrový blog | Přečteno: 4913× | Komentářů: 25, poslední 22. 9. 2009 | Hodnocení: 100 % (34 hlasů)

    Správa paměti v Mac OS se dost liší od Windows, Linuxu nebo dokonce BSD a současně se dost obtížně shánějí relevantní informace na toto téma. Myslím, že tedy bude užitečné shrnout ve zkratce známá fakta a současně tím třeba i vyvrátit několik mýtů, kterými je celá záležitost opletena.


    Nouveau 3D - OpenArena zprovozněna na kartách nVidia NV50!

    15.9.2009 20:27 blog_ | David Heidelberg | Hardware | Výběrový blog | Komentářů: 23, poslední 17. 9. 2009 | Hodnocení: 100 % (8 hlasů)

    K dnešnímu dni na mé kartičce nVidia 9600M GT běží s svobodnými ovladači Nouveau Openarena - naprosto v pohodě! Přikládám screenshot ze hry. Další člověk s Quadrem hlásí též funkční OpenArenu! :-)

    Pokud máte kartu ze série NV50, můžete se brzy těšit na poměrně dobrou podporu 3D! Hra je poměrně stabilní, několik artefaktů v menu, ale při hře žádné.

    Glxgears a další dema fungují bez problémů, suspend též a podpora Kernel Mode Setting je nyní naprosto stabilní pro všechny karty. XVideo funguje s Xserverem ve verzi 1.7 bez potřeby kompozitního správce oken a DRI2 (na kterém byla testována openarena) je nyní už dostatečně stabilní. Počet FPS v glxgears díky naprosto nicnevypovídající hodnotě neuvádím.


    Novější zápisyStarší zápisy

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.