Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se zapojil do mezinárodní iniciativy vedené americkou agenturou CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) a dalšími partnery, jejímž cílem je stanovit minimální náležitosti pro tzv. Software Bill of Materials (SBOM). Nový dokument přináší praktická doporučení, jak by měl vypadat přehled komponent softwaru a jak s ním v praxi pracovat. SBOM lze
… více »V aktuálním přehledu vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) bylo oznámeno vydání nové verze 0.4.0. Výrazně se zlepšilo vykreslování stránek jako lichess.org, Zulip nebo Speedtest.
Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na kritické zranitelnosti v produktech VMware: CVE-2026-59309, CVE-2026-59310 a CVE-2026-47876. Zranitelnosti v VMware vCenter umožňují vzdálenému útočníkovi se síťovým přístupem obejít autentizaci a získat neoprávněný přístup k vCenter, případně zneužít directory traversal ke spuštění libovolného kódu na vCenter.
Společnost Coinkite upozorňuje na bezpečnostní chybu svých hardwarových kryptopeněženek Coldcard. Jedná se o kritickou chybu v generování náhodných čísel (RNG). Místo hardwarového generátoru náhodných čísel (TRNG) byl omylem používán softwarový fallback (PRNG).
Představena byla nová linuxová distribuce Shadowfetch Linux. Na rozdíl od mnoha nováčků, které nabízejí převážně jiné téma a výběr softwaru, tato distribuce založená na Debianu Testing s desktopovým prostředím KDE Plasma 6.6, klade lokálně běžící umělou inteligenci do centra svého desktopového zážitku.
Max Leiter v roce 2019 zkusil zprovoznit X server na iPadu (iOS). Nyní se k tématu vrátil a s pomocí LLM a balíčkovacích nástrojů Procursus rozběhl desktop s X11 i Waylandem. Jeho balíčky jsou dostupné v repozitáři xiOS.
Společnost Google Cloud dnes oznámila, že její infrastruktura a služby byly oficiálně zařazeny do Katalogu cloud computingu vedeného Digitální a informační agenturou (DIA). Tato certifikace potvrzuje, že infrastruktura a služby Google Cloud splňují přísné bezpečnostní a regulační požadavky České republiky pro provoz cloudových služeb ve veřejném sektoru.
Vůbec poprvé v historii se stát při testování digitálních služeb obrací na širokou veřejnost. Digitální a informační agentura (DIA) a Ministerstvo vnitra zvou občany k zapojení do zátěžového testu eDokladů, které od loňského podzimu prošly optimalizací aplikace a posílením infrastruktury. Test proběhne 13. srpna ve 13:00 a pro jeho úspěch bude potřeba zapojení několika desítek tisíc občanů. Zapojení do testu je zcela dobrovolné a úkol
… více »FireDragon je webový prohlížeč, doposud založený na Floorpu, jednom z forků Firefoxu s větším důrazem na ochranu soukromí a přizpůsobení uživatelského rozhraní. Spravuje ho člen komunity distribuce Garuda Linux. Nové vydání verze 13 opouští Floorp a přechází přímo na Firefox s patchi z LibreWolfu a vlastními úpravami. Dostupný je také na Flathubu.
picogame (GitHub) je malý 2D herní engine pro mikrokontroléry jako RP2040, čip uvnitř kapesní konzole Picopad. Hru napíšeš v Pythonu a vyzkoušíš ji v prohlížeči nebo desktopovém simulátoru. Až bude hotová, zkopíruješ ji na podporovanou desku. Na začátku nepotřebuješ C, sestavení firmwaru ani hardware.
úplne malá prkotinka, ktorá by však dokonale vyriešila jeden otravný problém.
Tak mě konečně přišel můj dárek ke dvacetinám. Bo mě nedávno klekly přehrávače (Omnišrot CDP-900) a hraní z noťasu je na pikaču, začal jsem se rozhodovat co dál.
Dnes slavime Nanebevzeti Krista. Evangelista Jan pro nas zachoval jeden z jeho nejdulezitejsich vyroku (Joannes 8,7) - 'kdo z vas je bez viny, necht hodi po ni prvni kamen'. Pro nase zamysleni nad timto muzem a jeho slavnym vyrokem se nam nabizi aktualni blogpost pana Vita na rootu.
Na rozdil od verzi 8.04 a 8.10 melo Ubuntu podporovat EEE out-of-the-box, ale jeste porad to neni ono. Navic 9.04 ma problemy s vykonem/stabilitou grafiky Intel GMA, cili i v 9.04 jsou potreba rucni upravy. Reseni je hodne a existuji alternativy, jen se v nich tezko vyzna a kombinaci je opravdu hodne.
Volal mi jeden známý, že když jsem něco udělal pro něj, udělá teď on něco pro mne. Ještě se mě stačil zeptat zda mám nějaké úvěry nebo životní pojistku a už jsme měli domluvenou schůzku. Podrobnější informace povědět nechtěl, ale už jsem trochu tušil.
Pri tom ako som tu čítal blog o škodlivosti žiarenia z PC ma napadla jedna zaujímavá príhoda, ktorá sa mi stala pár týždňov dozadu, tak sa s ňou podelím.
Zamyslali ste sa niekedy nad ziarenim pochadzajucim z pocitaca (trebars aj elektroniky ako takej - ale ostanme u PC pretoze denne za nimy sedime hodiny)? Ako nas ovlyvnuje (a ci vobec), ake su jeho nasledky (dlhodobe, kratkodobe) a ako sa proti nemu chranit. Urcite budete oponovat, ze sa nezistilo to, ci zistilo sa ono, ale pri dnesnych frekvenciach, vykonoch a pod. je to celkom dost vyznamne vplyvajuce. Poznam vela ludi (dokonca to mame aj v praci) ktori PC skrinu maju neustale otvorenu (niekedy aj hore na pracovnom stole) - to musi byt z dlhodobeho hladiska asi nebezpecne... Alebo si na to organizmus postupom casu zvykne? Moze jedlo pomahat v boji proti ziareniu pochadzajuceho z PC ci ostatnej elektorniky? A co poviete na LCD monitory? Oproti CRT pokrok - ale az taky markantny?
Inspirován blogpostem iVysílání ČT -- řešení přes wget a mplayer/mencoder jsem se rozhodl zveřejnit svůj skripty na archiv Novy.
Již je tomu nějaký ten pátek, co jsem pro tu phpMyAdmina hledal překladatele. Překlad se sice díky tomu pohnul, ale stále ještě není kompletní. Nicméně to není důvod proč dnes píši. Tím důvodem je spuštění překladu dokumentace.
Někde v nějaké středně velké strojní firmě jsou všichni bezradní z neustále se objevujících, měkkoučkých rolí toaletního papíru a my v naší středně velké firmě vyrábějící pro automobilní průmysl a nejen to jsme všich tuze nešťastní z rolí středně drsného smirkového papíru, které se nám objevují v těch krásných nerezových zásobnících na toaletách. Zajímalo by mne, kdo za to může.
Je to už asi 4,5 roku co jsem přesedlal s windows na linux. A musím uznat, že to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy udělal. A teď nemluvím ani tak o tom že, by mi windows nedokázal vyhovět. Ale hlavně o tom, že díky linuxu jsem neuvěřitelně rozšířil svůj obzor.
#!/bin/bash
sleep 15 # ak to chcete spustat ako relaciu po starte
mkdir ~/.astropotd 2>/dev/null
URL=`wget -qO - http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/astropix.html | \
sed -n '/IMG SRC/{g;1!p};h' | sed 'y/"/\n/' | sed -n '2p'`
IMG=~/.astropotd/`date +%Y%m%d`
wget -qO $IMG "http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/$URL"
gconftool-2 -t str --set /desktop/gnome/background/picture_filename $IMG \
--set /desktop/gnome/background/picture_options "scaled"
Matplotlib je knihovna umožňující kreslit docela pěkné grafy a to přímo z mého oblíbeného Pythonu. Dnes jsem řešil problém s kreslením grafu, kde jedna osa má být časová — s datumy.
No tak som si to pozrel a vobec sa mi nepaci smer akym sa pobera svet Okien(R) - v poslednej dobe aj svet Xkovych desktopovych prostredi... No uvidime...
Nebaví mě moc sledovat filmy na notebooku, jdu raději do kina. Když už mě teda okolnosti (a lidi) kolem "přesvědčí" abych se díval, tak nejraději s anglickým titulkama (u anglicky namluvených filmů)... jenže někdy něčemu nerozumím... buď to ignorovat nebo pauznout film a slovíčka najít - což je otravné. Přemýšlel jsem nad ideálním mechanismem a dospěl k závěru: potřebuju před sledováním filmu slovíčka které v něm nebudu znát:)
V Javě jsem zvyklý využívat dobře definovaných class souborů. Myslím tím, že je možné nahradit v nějakém programu jeden class soubor jiným, za předpokladu že mají stejné rozhraní. Ono totiž ty class soubory jsou takové hezky deoptimalizované, všechny špinavé triky (inlinování atd.) dělá JVM až za běhu.
Dnes s odstupem času jsem si omylem a náhodou přečetl reakci Aničky na události, které následovaly po jednom mém blogpostu. Upřímně řečeno, nevím co si z toho mám odnést. Anička napsala to co napsala a pro mě jako pro uživatele bojujícího s neutěšeným stavem čerstvě vydané Zusky 11.1 to mělo jako sdělení zásadní význam. Jak to vlastně myslela skutečně netuším a dnes už se to asi nedozvím, ale je mi to vlastně jedno. Je totiž faktem, že do tehdejší situace to přesně a trefně zapadlo.
Dnes si trochu zahraji na věštce a zkusím předpovědět, jak bude vypadat prvních 30 dní, kdy bude ve své funkci nový ministr zdravotnictví David Rath. Že nebude? Ale bude, všechno tomu zatím nasvědčuje. A znovu opakuji, kdo to nechce číst, ať si radši tento článek ani neotvírá.
Vlastně ne tak docela: místo wgetu je použit Perl a LWP. Každopádně žádné klikátko, žádná extenze do prohlížeče, jen obyčejný skript.
Inu, co dodat,... když bylo mkfscknuto 15GB tak jsem si to uvědomil a stopnul sem to. Teď fsck.ext3 napravuje co z mého fs zbylo..
Včera jsem šel na letošní ročník brněnské Muzejní noci. Akce to byla veskrze vydařená, kdo mohl a nešel, prohloupil. 