Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Jedna z věcí, která mě již delší dobu na mém notebooku trápila byly nefunkční tlačítka pro ovládání hlasitosti zvuku (zesílení, zeslabení a mute). Teda né že by byly zcela nefunkční, ale pokud jsem je použil tak se jako by zasekly. Když jsem si toho všiml poprvé, doufal jsem že se jedná jen o nějaký malý BUG nejspíše v GNOME případně někde v X ovladači pro klávesnici. Čas plynul a tlačítka stále nefungovala. Zkusil jsem je pro jistotu i v jiné distribuci a tam nešla také. Ale ve Windows jely OK, takže jsem věděl že je něco shnilého v mém oblíbeném systému.
Uáááááá, uzavřený software je zlo a měl by zmizet z povrchu zemského (nebo by se měl dělat aspoň tak, aby co nejmíň otravoval lidem život). Minimálně půlku dneška jsem strávil naprosto zbytečnou prací, která by nebyla nutná, kdyby byl software aspoň trochu otevřenější. Ale nakonec se zadařilo, takže tenhle blog nebude jen nadávací, ale i trochu sebepochvalný .
Chceme posilnit redakční tým o autora zpráviček. Přestože zprávičky může na AbcLinuxu.cz zadávat každý přihlášený uživatel, většinu dní tvoří „jádro“ zpráviček novinky, která vkládají administrátoři a redaktoři specializovaní právě na zprávičky. Taková pozice je placená od počtu zadaných zpráviček. Pokud máte o tuto práci zájem, ozvěte se na redakce@abclinuxu.cz.
S příchodem KDE 4.3 se vyřešilo několik drobností, které mě od přechodu na KDE4 rozčilovaly. Žádné velké průšvihy, pády aplikací nebo nedostatky jsem nezaznamenal. Jenže ty maličkosti jsou často ještě otravnější. Tohle jsou drobnosti, které (pro mě) KDE 4.3 vyřešilo, následované drobnostmi, které mi stále pijí krev:
Je to už přes rok co jsem si pořídil notebook s grafickou kartou AMD/ATI radeon 2400HD. Když jsem si jej tenkrát pořizoval, věděl jsem že podpora této grafiky není zrovna ideální. Ale tou dobou se hodně mluvilo o tom jak se má situace zlepšit a já to tedy risknul. To jak jsem dopadl se člověk může dočíst z některých mých předešlých zápisků, týkajících se mých zážitků s touto grafikou.
Vlastnim notebooku Compaq Contura Aero 4/33C. Je to takova uzasnost. Rozhodl jsem se, ze ho pripojim k netu pres seriovy port. Navod, jak na to, napisu sem. Muze se to nekomu hodit, mozna i mne do budoucna, abych to nezapomnel.
Včera se zde v blogu objevil zápisek HOWTO: GPS tracker TK102 a GPRS přenosy. Řešil jsem trochu podobnou záležitost - online tracking naší turistické skupinky a raději než dlouhý komentář pod blog kolegy jsem se rozhodl hodit to do zápisku na svém blogu. Třeba se to někomu bude hodit nebo naopak dostanu nějakou cennou radu
Nedávno jsem si koupil nové auto a když jsem se rozhodoval, jakým způsobem jej zabezpečit proti krádeži, volba padla na levný čínský GSM/GPS tracker z eBaye. Za necelých $100 poskytuje funkci, která mě jako jediná zajímá -- periodické zasílání pozice přes GPRS na libovolný server na internetu.
Zachvácen severským počasím jsem musel zalézt do hnízdečka a čekat až chemky začnou působit. Čekáni mi ukrátilo update-manager -d. A rozhodně spokojenost!
Někteří lidé vytvářejí svoje webové stránky pro zábavu, prezentace sebe, svých projektů, svých koníčků apod. K tomu však nevyužívají zdarma dostupné služby, ale jsou tak odvážní, že si svoje jednoduché webové stránky vytvoří sami - ať již pomocí WYSIWYG editoru, nebo jen prostého editoru textu. Kolikrát se ale stane, že na svém webu, a zejména s velkým nadšením, použijí font, který mají v počítači oni a jen několik málo vyvolených - je-li font součástí nějakého balíku či aplikace. Autorovi se web líbí, vypadá skvěle, vše funguje. Když se na prezentaci ale podívá někdo jiný, nemusí vždy vidět to, co sám autor očekává. Font prostě chybí, a je nahrazen.
Zkušenosti s instalací, spouštěním a provozem programu ChemSketch pod WINE.
Nativních programů pro kreslení diagramů a závislostí je pod linuxem dostatek. Problém nastává při kreslení chemických vzorců, rovnic, aparatur ... - tady je situace poměrně tristní.
…aneb nová fičura pro uřvance
Jen takový krátký rychlozápisek. Nedávno jsem si čirou náhodou povšimnul, že se ve Windows menu GIMPu objevila mně do té doby neznámá položka Single-window mode. Hned jsem vyzkoušel, oč se jedná…
Druha cast - tentokrat se jiz pripojeni do DS povedlo. Pouzit kod z dema z "neoficialniho helpdesku DS" (viz prvni blogspot), aktualni wsdl ze stranek MV a par informaci co jsem uz nacerpal (plus samozrejme aktivovana testovaci DS)
Koncem letních prázdnin jsem se konečně dostal k tomu, abych si koupil notebook do školy, na kolej a na cesty. Už od vydání prvního eeečka, jsem měl kategorii netbooků tak nějak v merku. Rozhodování bylo jako vždy složité, ale nakonec jsem skončil u nové verze 1005H se starým procesorem Atomem 270. Netbook má další drobnosti, jako 10" matný zhruba 16:9 display, lesklý černý povrch (ano, designerovi přeju jen to nejhorší), až 8,5 hodinovou baterku, webkamerku a pro mě naprosto novou technologii wifi. Dodává se s jednou nepříjemností, která se jmenuje Windows XP Home.
Cílem dnešního příspěvku je popsat základní konfiguraci Iptables a to tak, že by měla dostačovat k zabezpečení osobního PC. V případě námitek nebo konstruktivních poznámek máte možnost vyjádřit je v diskuzi. O Iptables toho bylo napsáno poměrně dost, ale nikde jsem nenašel ucelený, krátký a stručný přehled jak Iptables fungují a jak je nastavit – o toto se pokusím v dnešním příspěvku. Ještě bych chtěl dodat, že toto není rozhodně náhrada za manuál k Iptables. Budou popsány jen ty nejpoužívanější parametry a nastavení. PC zároveň slouží jako NAT pro další PC v LAN, která se prostřednictvím jeho připojují do internetu.
Občas se mi stane, že potřebuji vyextrahovat z DJVU souboru několik (souvislých) stránek do zvláštního souboru. Typicky se jedná o situaci, když mám naskenováno několik článků z jednoho sborníku v jediném souboru a potřebuji je „rozsekat“ tak, aby každý článek byl v jednom souboru. Dnes jsem se konečně rozhodl, že už to nebudu šolíchat ručně, překonal vrozenou lenost a vytvořil si na to jednoduchý skriptík.
S Lubošem a Robertem jsme napsali novou funkci - označování komentářů jako řešení. Dosud mohli čtenáři označit celou diskusi jako vyřešenou nebo nevyřešenou a podle rozdílu se diskuse označila jako vyřešená. Nový přístup jde ale po konkrétních komentářích, takže hned pod diskusí je vidět seznam komentářů řešících dotaz. Navíc je seznam hlasujících neanonymní, tudíž se můžete orientovat i podle věhlasu jednotlivých uživatelů.
Čas od času pořádáme neformální srazy autorů, kteří píší články pro AbcLinuxu.cz. Tentokrát jsme se rozhodli pozvat i všechny, kdo by se autory teprve chtěli stát. Pojďte s námi posedět i pivka či vína, seznámit se s těmi, kdo už články píší a s těmi, kdo se o redakci starají.
Už delší dobu pracuju na administračním panelu virtualizace OpenVZ. Pomalu se finišuje a připravuje na vydání verze 1.0. Tady je náhled, co to umí už teď a jak to vypadá.
Ukáži vám jeden ze způsobů jak psát v javascriptu objektový kód, a to včetně možnosti omezení viditelnosti atributů a metod.
Vzhledem k množství chyb, které se vyskytují v sestaveních OpenOffice.org z BuildService a nedostupnosti oficiálního SUNovského repozitáře, jsem se rozhodl vytvořit si vlastní repozitář OpenOffice.org. Vzhledem k tomu, že je umístěn na veřejně dostupném místě, předkládám jej k dispozici i Vám.
Díky nedávné zprávičce jsem se dozvěděl o QWebClient, což je způsob, jak zpřístupnit Qt aplikace přes web. Přišlo mi to naprosto úžasné, tak jsem se to rozhodl vyzkoušet. Webových frameworků pro AJAXové aplikace je spousta, ale naklikat si Qt aplikaci a zpřístupnit přes web, to je bomba
Nedávno jsem do svého starého počítače pořídil nový disk. Během úvah o rozdělení a volbě filesystému jsem začal přemýšlet také o šifrování. Nakonec jsem se rozhodl provést výkonnostní test pro veliké soubory. Výsledky najdete dále.
Už je to trošku delší doba, co jsem potřeboval pozměnit nebo zkopírovat vypnutý Linux. Nechtěl jsem kvůli tomu instalovat dočasně jiný systém, CD médium s Live jsem neměl nebo tehdy nebyla CDROM mechanika v serveru. Tak jsem si říkal, že by bylo super nabootovat ze sítě nějakou malou distribuci do RAM. Našel jsem distro PLD. Později jsem chtěl ale další programy. Protože máme na serverech Debian, říkal jsem si, že by bylo příjemné mít RAM Debian distro s vlastní konfigurací.
Který zkušený Gentooista nestál před problémem, kterým je výběr souborového systému pro ebuildová repa? (Ta je řečnická, tak prosím neodpovídejte.) Já se netajím tím, že jsem pošuk, tak jsem se teď rozhodl pro tmpfs (tj. FS, kterej se vytvoří v RAM). Kromě popisu mých (IMHO vcelku racionálních) důvodů popíšu i postup v kombinaci s Paludisem.