Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Takže, stručně: Nouveau se před pár dny dostal do mainlinu a bude obsažen v jádře 2.6.33.
V poslední době mám nějaké křivé pracky a tak jsem se rozhodl zatočit s neustálým několika-násobným zadáváním mých super-bezpečných hesel k privátním klíčům.
Právě jsem dumal, jak přeložit shellový skript do člověkem nečitelné podoby tj binární.
Důvodem bylo, aby přihlašovací údaje na ftp server nebyla čitelná a tím pádem zcizitelná.
Po krátkém hledání jsem narazil na utilitku "shc" což je hotová binárka od Francisca Javiera Rosalesa García
Stačí po rozbalení soubor shc umístit nekam do PATH.
Po spuštění:
shc -f script.sh
Jsem dostal binární soubor script.sh.x
Pro špekulanty nabízím soubor script.sh a script.sh.x , které nejsou funkčně stejné. Shelový skript obsahuje namísto názvu spustitelné aplikace tři hvězdičky a než z něj vznikl soubor script.sh.x tak tam byly jiné znaky (nic jako rm -rf ...... apod, zcela bezpečné).
Copak na to ale reversní inženýři ..... Dokáží nejak zjistit co to bylo za znaky ?
Na poličce se mi povalovala stará SD karta nominální kapacity 1 GB. Neměl jsem pro ni použití. Ale hrozně jsem chtěl vyzkoušet Archlinux. Tu mě napadlo, že bych mohl nainstalovat ten Archlinux na tu SD kartu. A povedlo se! A pomohlo (inspirovalo) mi s tím Ubuntu.
Linux používám už opravdu dlouho, asi od jádra 1.2.13, možná i déle. V dřevních dobách jsem tahal distribuci ze školy domů na několika balíčcích 3,5" disket, z nichž vždy aspoň jedna byla vadná, což protáhlo instalaci na několik týdnů. I tehdy byla častá odpověď na dotaz RTFM, akorát dokumentace bylo poněkud málo. To byl koneckonců jeden z impulsů, proč jsem založil Linux Hardware, který se časem vyvinul do dnešního Abíčka. Jenže něco se změnilo.
Zkusil jsem si nainstalovat poštovního klienta Mozilla Thunderbird 3.0 a kromě řady příjemných věcí je i dost takových, za které bych skoro vraždil. Důvody k tomu jsou opravdu silné.
Tak je to tady, sedím na hotelu a čekám na závěrečnou párty, která se bude konat ve skoro sousedním hackroomu. Internet samozřejmě nejede, jak už je tu zvykem, Paris, za tohle tě už více nemiluji! A co se tedy vlastně za ty tři dny událo? Krom toho, že je pondělí (snad stihnu ještě i Vaše :D)?
A jsem tu zas a proč nevyužít přestávky na oběd k dalšímu postu. Ještě pořád nechávám kategorii cestovaní, protože cesta a Bar Camp začal teprve před chvilkou. Ano, měl bych si spíš připravovat vlastní Bar Campový příspěvek, ale co :D
Už je to tak, chytá mě předcestovní horečka, za cca tři hodiny abych vypadl z baráku a letěl na autobus do Vídně. No letěl, spíš jel, opravdový let začne až z Amsterdamu. Nad oceánem už jsem se vznášel, dokonce i jiný kontinent to byl. Ale Kanada! Toronto a hlavně FUDCon! Nebo-li Fedora Users and Developers Conference. Poprvé se severoamerický FUDCon stěhuje za hranice Spojených států a když už tam letím, tak Vám rád přiblížím, co se bude dít.
Na .KDE vyšiel zaujímavý rozhovor s vývojármi Krity - bitmapového editoru z balíku KOffice.
Zakoupil jsem si HD kameru Canon LEGRIA HF S10 kterou jsem po nějakém vybírání vyhodnotil jako nejlepší možnou volbu pro mé pokusy. Cíl byl tu tam něco natočil, vzhledem době jsem chtěl HD zařízení. Absence pásky je výhodou. Kamera Videa nahrává do interní paměti nebo an SD kartu. Video je ve formátu AVCHD který je navržen pro Blue-Ray. Z kamery vypadávají soubory s příponou MTS. Videa jsou v H264 ...
Již velmi brzy vám začneme přinášet články o nové a netrpělivě očekávané Nokii N900. Je to linuxový (platforma Maemo) mobil, PDA, komunikátor, počítač atd. Co si kdo vybere. Kromě článků, které vám tento zajímavý přístroj představí, vám také nabídneme něco méně obvyklého: Dvěma zájemcům* novou N900 půjčíme „na hraní“.
Už veľakrát som potreboval na notebooku nastaviť wifi tak, aby stroj, čo sa naň pripojí, mohol na internet cez pripojenie notebooku. Trivialita, samozrejme... Párkrát sa mi to podarilo nejak naklikať, párkrát vôbec - no aj v prípade zdaru som po pár týžňoch zase zabudol, ako na to... Takže som to musel robiť odznova + zisťovať, prečo to nefunguje tentokrát 100% riešenie tohoto triviálneho problému nemám - ale mám riešenie, ktoré by malo fungovať snáď vždy, takže si ho tu poznamenávam, keby ho využil aj niekto iný...
Uz delsi dobu se chystam nahradit muj staricky SonyEricsson D750i prevleceny do kabatku K750i nejakym novym zarizenim. Protoze jsem mel nejakou dobu tu cest mit MDA s Windows Mobile, muj zamer je se tomuto OS zdaleka vyhnout. Zcela prirozene jsem tedy zacal lovit ve vodach Linux based telefonu.
Lehký okenní manažer - Openbox - používám už poměrně dlouho, ale začal mi chybět nějaký rozumný správce wifi připojení. Už mě nebavilo po každém přesunu domov-škola zadávat wpa_supplicant -iwlan0 -c ./doma|eduroam.wpa -B; dhcpcd wlan0
tak jsem si řekl, že s tím něco udělám - a ubastlil jsem pár jednoduchých bashových skriptů, které mi připojení pomocí openboxího pipe menu usnadní
Nové telefony Palmu jsou, zejména díky skvěle navržené architektuře jejich operačního systému webOS, velmi dobře lokalizovatelné. Téměř všechny texty jsou ve formě JSON objektu nebo HTML souboru. Dosud však i přes tuto nespornou výhodu neexistoval v systému žádný způsob pro vkládání českých znaků. Následujícím zápiskem jsem se tento nedostatek a několik dalších drobností rozhodl napravit.
OpenCart představuje na první pohled velice slibné řešení z oblasti open source eshopů. První dojem z této aplikace je vskutku výborný, obchod má však některá ale...
Dnes jsem z čiré profesní zvědavosti nainstaloval Oxid eshop v jeho free verzi, dojem nebyl špatný, proto jsem se rozhodnul sepsat z tohoto setkání několikero postřehů a srovnání (zejména se systémem Zencart).
Občas je potřeba vytvořit snapshot disku a to rychle, ještě než se něco stihne podělat. V takovou chvíli je dobré mít připravený skript na vytvoření LVM snapshotu a nelovit syntaxi příkazů v nějakých návodech na webu. Použil jsem k tomu init.d skript – nemusí se spouštět při startu počítače (ale může).
Vláda České republiky se 8. června 2009 usnesla, že souhlasí s přechodem na internetový protokol verze 6.
Z dlouhé chvíle jsem včera Googlem vyhledával magickou formulku Vytvořeno pomocí phpsysinfo a sledoval, jaké že systémy nám o sobě chtějí něco prozradit.
Výchozí nastavení politiky pro PackageKit ve Fedoře 12 umožňovalo lokálně přihlášeným uživatelům instalovat balíky z repozitářů bez nutnosti zadávat heslo. To se mnoha lidem nelíbilo, takže toto výchozí nastavení bude brzy změněno aktualizací PackageKitu tak, aby operace nainstalování balíku vyžadovala heslo roota. Upravený PackageKit už je sestaven. Mně původní nastavení na domácích počítačích vyhovovalo. Nastavím si to tedy zpět.
Po update Debianu na KDE 4.3.1 jsem zacal mit problem s Openoffice.org.
Kdyz jsem spustil nejakou OOo aplikaci, napriklad Writer, po najeti mysi na menu mi zmizely ikonky a text. Chvili jsem si hral s nastavenim, ale nic nepomohlo. Pak jsem jsem nasel popis stejneho problem na Gentto foru, kde bylo za pravdepodobneho vinika oznaceno tema KDE pro GTK aplikace.
Takze vy, co pouzivate KDE tema pro GTK aplikace, a mate stejny problem - vlozte nasleduji radek to souboru .kde/env/gtk-qt-engine.rc.sh:
export SAL_GTK_USE_PIXMAPPAINT=1
a restartujte KDE. Hotovo :-)
Aneb - když si BFU hraje, končí to nějak takhle. Vytvořil jsem svůj první sh script, který se postará o startx a přitom nabídne i výběr sezení.
Tak jsem si ve VirtualBoxu zkusil nainstalovat novou Mandrivu.
Nainštaloval som na reálny (pomalý, starý) počítač poslednú RC verziu openSUSE 11.2. Prvé postrehy z inštalácie a prevádzkovania