Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Dlhé roky používam Mozilla Thunderbird, rád by som predstavil zopár doplnkov, ktoré mi uľahčujú prácu. Ak používate doplnky, ktoré nebudú zmienené v zápisku a máte pocit, že by sa im zišla reklama, neváhajte a podeľte sa o odkazy na ne v diskusii.
V posledních dnech (povečerech a o víkendech) si občas pustím Openttd. Přepracovaná grafika již nevyžaduje soubory z předlohy hry.
Potřeboval bych najít nějaký vhodný hosting pro GIT repozitáře (pro množství větší než 6 repozitářů ~ 1 GB).
Autorem a nejspíše i jediným vývojářem tohoto ovladače je Stephan Schreiber.
Ext2 IFS je nativní kernel-mode ovladač pro MS Windows řady NT (NT 4.0 až 6.0).
VDR znamená Video Disk Recorder (budu používat malá písmena, abych nemusel přemýšlet, zda je myšlen celý systém pro zpracování digitálního televizního signálu, nebo konkrétní program). Jeho použití se týká hlavně sledování a nahrávání digitálního vysílání, ale velké množství pluginů jeho možnosti rozšiřuje (karetní hry, sudoku apod.) Jak už jsem uvedl v diskusi k předešlému zápisu, rád bych shromáždil osobní zkušenosti s vdr a útržkovité informace z různých diskusí, blogů a návodů do jednoho textu. Je toho trochu víc, proto jsem se rozhodl rozdělit text na dvě části. Text přečetl a doplnil Miloš Kozák.
Jak jiz urcite nekteri vite, Ikaros je novy projekt, zatim ve fazi testovani, Vodafone, ktery testuje CDMA od U:fona. Jelikoz jsem jeden z tech, co dostal moznost tento internet testovat, tak se rad podelim s dosavadnimi zkusenostmi, ktere tedy zatim nejsou nikterak pozitivni, alespon ne pro linux.
Naskytla se mi příležitost navštívit přednášku velkého guru svobodného softwaru R. M. Stallmana. Co nového a co starého přivezl francouzským studentům?
Manžel si koupil doménu pro svou živnost. Konečně! Říkám si. Ale protože není moc počítačově zdatný, požádal mě, abych mu vytvořila internetové stránky. Chtěl naprosto a úplně jednoduché. Nic zvláštního, ani animovaného, hýbajícího se, poskakujícího, atd.
Dnes vyšla nová verze opensource eshopu Opencart. Krom všelikých oprav přináží nové téma jak pro administrační čast, tak pro frontend, nový souborový manažer - vskutku vydařená záležitost, díky níž můžete pohodlně z administrace pracovat s nahranými soubory. Mezi další kosmetická vylepšení patři podpora google sitemaps a google analytics hned z první instalace, mapa stránek...
Nahrávám si pořady z digitální televize asi tři roky a poslední tři měsíce, co v Brně zrušili analogovou ČT2, sleduji digitální vysílání přes malé HTPC s Linuxem. Možná, že moje zkušenosti pomohou někomu, kdo se zajímá o tohle téma.
V diskusi ke zprávičce Kampaň za záchranu MySQL jsem byl partou zasloužilých profesionálů bryskně odhalen jako prasič a neschopný programátor, a to na základě několika málo příspěvků (které začaly nevinným flamebaitem, jak je v pokleslých diskusích zvykem). Přímo se mi zatočila hlava, když jsem si představil, co by o mně tito pánové dokázali zjistit, kdybych jim nabídl ke studiu trochu víc materiálu – řekněme takový krátký seriálek o bezschémových databázích? Pohodlně se usaďte, zapomeňte vše, co jste si o databázích doteď mysleli, kurz kvalitního prasení právě začíná.
Kdysi jsem se v nějaký diskusi dočetl o rychlosti kalkulačky qalc, která dala v jistém výpočtu hravě na frak ostatním, jako třeba bc (o pythonu nemluvě). Tehdy jsem zjistil, že je součástí knihovny pro matematické výpočty, libqalculate. Teprve nedávno jsem si na to znova vzpomněl a objevil poněkud starší frontend pro KDE3, zvaný Qalculate-KDE. Ten bych zde rád představil, spolu s hrůzostrašným ebuildem plným hacků, který jsem uplácal, abych to byl vůbec schopen nainstalovat.
Píšu diplomku o svobodném softwaru, a tak trávím teď hodně času na webech jako je FSF.org a GNU.org. A přišlo mi škoda, že některé významné texty nejsou přeložené do češtiny. Tak bych s tím chtěl pohnout. Začal jsem s touhle stránkou: Motives For Writing Free Software a svůj pracovní překlad do češtiny jsem dal sem: Motivy pro psaní svobodného softwaru. Počítám, že k překladu budete mít připomínky, ale proto ho sem dávám – lepší když budou lidi kibicovat teď než až potom. :-)
BTW: nemáte někdo jabber na Martina Kyselu?
Byl jsem požádán o dodání návodu na WOL neboli wake-on-lan. Vzhledem k tomu, že jsem ho stejně zapoměl dopsat do první části této minisérie, tak rád vyhovím. Zde se tedy dozvíte něco málo teorie o wake-on-lan a něco málo praxe a použití wake-on-lan. A pro ty, co netuší, co wake-on-lan je vězte, že je to zapnutí počítače přes síť.
Tak jsme dostali k Vánocům síťovou tiskárnu, nové notebooky (celkem 2) a vůbec se u nás provedlo plno přesunů počítačového vybavení od jedné osoby k druhé. Celé to chtělo jaksi taksi sjednotit. Rozhodl jsem se tedy, že využiji každičký použitelný kousek železa. Zpřístupnit si celou domáci síť přes OpenVPN odkudkoliv. Postavit domáci file server hlavně na rodinné fotky a na zálohování důležitých dat. Zpřístupnit každému pracovnímu PC tisknutí z tiskárny a soubory na FileServeru. No a nakonec jsem se rozhodl, že o tom napíšu, abych to měl všechno někde zaznamenané, abych se případně dozvěděl skvělé rady, které tu na Abíčku občas zazní a abych případně někomu pomohl s podobným projektem.
Rádi bychom vylepšili, oživili, zpřehlednili tzv. „Týdenní souhrn“ - e-mail s výpisem všech zpráviček a článků za poslední týden, který si mohou uživatelé AbcLinuxu.cz nechat zasílat. Pomozte nám zvolit vhodnou formu pro tuto službu.
Obecně se traduje, že instalace programů ve Windows je jednodušší a zvládne jí cvičený gibon, zatímco v Linuxu se musí "čarovat v příkazovém řádku". Poprvé jsem narazil na důkaz, že to může být za určitých podmínek i obráceně. Předmětem důkazu je OpenVPN. Na Linuxu je to mnohem jednodušší ...
Tak jsem zase jednou vyplýtval trochu svého drahocenného času na čtení plků Vojtěcha Bednáře na Rootu, tentokrát na téma "Má smysl vytvářet nová Windows? Celý článek je samozřejmě jako vždy bez hlavy a paty, ale tentokrát mi to nedalo, a rozhodl jsem se tu chybějící hlavu a patu doplnit tady.