Před 30 lety, tj. v úterý 30. dubna 1996, byl spuštěn Seznam.cz.
Byly zpracovány a zveřejněny všechny videozáznamy, které stojí za zveřejnění, z konference FOSDEM 2026.
Od úterý 28. dubna musí nově uváděné notebooky v Evropské unii podporovat nabíjení přes USB-C. Jednotná nabíječka byla schválena Evropským parlamentem v říjnu 2022.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-31431 pojmenované Copy Fail v Linuxu, konkrétně v kryptografii (AF_ALG). Běžný uživatel může získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na všech distribucích Linuxu vydaných od roku 2017. Pomocí 732bajtového skriptu. V upstreamu je již opraveno. Zranitelnost byla nalezena pomocí AI Xint Code.
Textový editor Zed dospěl do verze 1.0. Představení v příspěvku na blogu.
Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.
VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.
Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 44. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách
… více »David Malcolm se na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vybraných novinkách v GCC 16, jež by mělo vyjít v nejbližších dnech. Vypíchnuta jsou vylepšení čitelnosti chybových zpráv v C++, aktualizovaný SARIF (Static Analysis Results Interchange Format) výstup a nová volba experimental-html v HTML výstupu.
Byla vydána verze R14.1.6 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Zápisek byl pro nezájem smazán.
Nedávno jsme v jednom předmětu dělali zajímavou psychologickou hru. Přečtěte si následující příběh.
Tento čtvrtek jsme s Yokotashim a Kyknosem navštívili koncert kapely Morčata na útěku - vlastně můj první punkový koncert, a první koncert, na který jsem šel dobrovolně
Hezky hráli, pacholci, pokud nevadila poněkud fekální slovní zásoba; intenzita hudby mě postupně vytlačila až do předsálí, ale to je patrně normální.
Fungování Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nikdy nebylo zrovna "košer" (stačí vzpomenout na udělení licence televizi Nova a na to, co se dělo potom). Nicméně to, co se stalo nedávno, už opravdu přerostlo všechny meze. Je čas zcela zásadním způsobem změnit systém udílení rozhlasových a televizních licencí.
Vybral som si. Najprv som mal zálusk na Acer Aspire One D531, ale kedže som ho mal v rukách a naozaj ma prevedenie neoslnilo, rozhodol som sa počkať.
Když jsem na jaře psal o tom, že abíčko začalo „tweetovat“, pořádně jsem ještě nevěděl, jak se tato aktivita vyvine. Podobné to bylo se skupinou na Facebooku. Jak to tedy po několika měsících vypadá? Co na to říkáte vy?
Rozbili jsme notebook na kusy, toť nadpis článku na technetu....no...už si o nich začínám myslet svoje, docela mě bolel pohled na to, jak někdo ničí ThinkPad, jeden (R61i) jsem měl na zádech když mě srazilo auto, měl sem prasklou lebku a 4 dny sem byl v komatu, ale note byl bez jediné vady, ani chybnej sektor na disku, a to sem ho měl v blbé brašně od vietnamců a navíc zapnutej..... Teď jen lituju těch lidí kteří si budou myslet, že to jejich acer vydrží taky =D
Četl někdo tuhle novinku? Článek tady.
Nehledě toho, že jsem to už před pár lety četl a překvapilo mě, že se to teď objevilo jako novinka (možná se to tenkrát teprve vyvíjelo), tak mě zarazil zaprvé nadpis článku "...změní způsob výroby čipů. Budou se moci tisknout". Čipy že by se daly takto tisknout? Přece tištěné spoje (obvody) bez součástek jsou něco úplně jiného než čipy, nemá v tom autor článku trochu zmatek?
A zadruhé: co s takovými obvody, když na nich nic nebude? Pochybuju, že se tam bude dát vytisknout např. kondenzátor nebo tranzistor, bez kterých se snad žádná elektronika neobejde. Připájet to taky nepůjde, papír/plast by shořel.
Pokud se v tom někdo vyzná a má k tomu co říct, dole je místa dost.
Při posledním sundavání topné soustavy se projevila načatá trubička u topného tělíska, unikala z něj voda.
Tak jsem dnes "nainstaloval" Chrome OS, uvolněnou testovací devel verzi. Ve srovnání s ostatními distribucemi které jsem testoval ve VirtualBoxu (Fedora, Ubuntu, Mandriva, Arch) nabíhá za rekordní čas (podle mých odhadů a měření cca 3s), přihlašovací dialog už je přímo vázaný na internet, přihlašujete se totiž přímo do Vašeho Google účtu.
Lehký okenní manažer - Openbox - používám už poměrně dlouho, ale začal mi chybět nějaký rozumný správce wifi připojení. Už mě nebavilo po každém přesunu domov-škola zadávat wpa_supplicant -iwlan0 -c ./doma|eduroam.wpa -B; dhcpcd wlan0 tak jsem si řekl, že s tím něco udělám - a ubastlil jsem pár jednoduchých bashových skriptů, které mi připojení pomocí openboxího pipe menu usnadní
Zdar, dnes jen krátce. Ten banner IBM nad diskuzí k blogu se načítá schválně jako poslední kvůli zvýšení návštěvnosti? Už jsem na to kliknul asi 10x, místo na "první nepřečtený komentář", protože tam naskočí přesně v tu chvíli, kdy mám zaměřeno a klikám. Nejdřív jsem si myslel že je na vině ta šlupka s Widlema co mam v práci, ale doma mi to dělá to samý. To by mu nešlo v CSS "rezervovat" prázdný místo než se načte? Věřim tomu, že nebudu sám, komu to vadí...
S věcmi okolo Palm Pre se (nejen zde) roztrhl pytel. Protože jsem taky hrdým majitelem Palm Pre , vývoj pro něj je poměrně hračkou a rád přispěju do mlýna, rozhodl jsem se s Vámi podělit se o jednoduchou aplikaci pro odesílání SMS jízdenek.
Zkusil jsem udělat minimální plasmoid (odkaz v blogu) v ruby a když se rychleji za sebou přidává na plochu tak to restartuje celou plasmu... zkoušel jsem jich i víc z kde-look.org (WebPage subset or HTML widget, RuHappa) a to samé... Mohli byste to taky vyzkoušet ať můžu nahlásit bug report? Prosím piště jak se vám zadařilo do blogu popř. nějaké screenshoty:)
Po přechodu mého bratra z win na ubuntu potřeboval rozchodit nějaké programy, které má z dob DOSu. Jmenovitě FOXPRO 2. S tím problém nebyl, ale jelikož mu foxpor šahá pro různé aktuální soubory na síť, bylo nutné toto vyřešit. Stanice kam si šahá jedou na win a problém byl, že DOSEMU nechce spolupracovat se smbfs, ale jen s nfs a nikde jsem nenašel jakým způsobem by šlo exportovat z NFS na SMBFS
Právo na stávku je zakotveno v "Listině základních práv a svobod", která je součástí ústavního pořádku, coby ústavní zákon.
Projekt OpenCard skomírá.. na koho hodit černého Petra za utopené miliony?
Nové telefony Palmu jsou, zejména díky skvěle navržené architektuře jejich operačního systému webOS, velmi dobře lokalizovatelné. Téměř všechny texty jsou ve formě JSON objektu nebo HTML souboru. Dosud však i přes tuto nespornou výhodu neexistoval v systému žádný způsob pro vkládání českých znaků. Následujícím zápiskem jsem se tento nedostatek a několik dalších drobností rozhodl napravit.
OpenCart představuje na první pohled velice slibné řešení z oblasti open source eshopů. První dojem z této aplikace je vskutku výborný, obchod má však některá ale...
FIIT je vo veľa veciach dosť nanič škola. Z obrovskej časti náročnosť nejakého predmetu závisí nie od náročnosti jeho náplne, ale od dostupnosti dobrých materiálov k danej téme. Čo sa týka praktickejších predmetov ako rôzne veci súvisiace s programovaním, väčšinou nie je problém sa k takej veci dostať. Napríklad potrebujem pochopiť red-black strom, tak sa jednoducho pozriem do wikipedie a hneď odtiaľ vedie dosť linkov na krok-za-krokom vysvetlenia, príklady implementácií a pod.
Horšie je to s matematickými predmetmi. Možno len neviem poriadne hľadať, ale väčšina vecí čo nachádzam sú nič nehovoriace definície, prípadne nejaké dôkazy. Každopádne by som uvítal akúkoľvek pomoc s riešením aspoň niektorých z nasledujúcich príkladov. Ak máte nejakú radu, link, postup, alebo čokoľvek čo by ma mohlo nakopnúť, sem s tým. Za každú radu vopred moc ďakujem...
offtopic zprávička: Čínský soud zakázal Microsoftu prodej Windows které jsou novější než verze z roku 1995. Microsoft podle soudu porušil hned několik licenčních smluv, tím že protiprávně používal fonty, které vyvinula čínská společnost Zhongyi Electronic.
zdroj: Novinky.cz
Zdravím,
tady na Abíčku je poměrně dost metláků, tak mě napadla otázka. Je tu někdo, kdo má v Praze hudební zkušebnu? Ta stará nám vyhořela (mi jsme v tom nevině), tak sháníme náhradní místo, kde se dá vymlátit a vyřvat z naší zloby ;-)
Dnes jsem z čiré profesní zvědavosti nainstaloval Oxid eshop v jeho free verzi, dojem nebyl špatný, proto jsem se rozhodnul sepsat z tohoto setkání několikero postřehů a srovnání (zejména se systémem Zencart).
K čemu pak takový program je, když o ochudí o polovinu funkčnosti?
Občas je potřeba vytvořit snapshot disku a to rychle, ještě než se něco stihne podělat. V takovou chvíli je dobré mít připravený skript na vytvoření LVM snapshotu a nelovit syntaxi příkazů v nějakých návodech na webu. Použil jsem k tomu init.d skript – nemusí se spouštět při startu počítače (ale může).