Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Jak si pravidelní návštěvníci AbcLinuxu.cz jistě všimli, dnes byly na portálu nasazeny velké změny.
Celkovy princip je jednoduchy:
bluetoothovy modul vytvara seriove pripojenie medzi PC a programatorom, ten je v programatore pripojeny k procesoru AVR, ktory predstavuje akesi prepojenie seriovej linky na SPI cez ktore vie programovat AVR-ka.
Jelikož provozuji několik serverů a rozsáhlejších sítí, hledal jsem nástroj který by mě (dříve než nespokojení klienti) informoval o výpadku zařízení, pár hotových nástrojů/skriptů jsem našel, ale žádný nesplňoval všechny moje požadavky:
Dostala se ke mě poptávka na support migrace Debian serveru na Ubuntu server na Pražské pobočce jedné zahraniční společnosti. Z časových důvodů však na tuto nemohu reflektovat, takže dávám se svolením kontakt v pléno. Kdo by tedy měl o takovouto činnost zájem, kontaktujte v anglickém jazyce pana Nikola Spasovski na emailu: nikola.spasovski[at]moveonerelo.com
Máme tu nový vyhledávač: Cuil. Trochu jsem ho otestoval a výsledky jsou dost rozpačité. Zobrazuje sice nalezené stránky poněkud netradičním a do značné míry zajímavým způsobem, ale v řadě hledisek zatím těžce kulhá.
Mnoho lidí žehrá na statické alokování inodů v systému souborů ext3. Tvrdí, že inodů je buď málo a dojdou, nebo mnoho a zabírají místo. Pojďme to změřit.
Už dlouho na mém seznamu úkolů hnije synchronizace mezi telefonem (Sony-Ericsson K750i) a nějakou rozumnou PIM aplikací v Linuxu (protože používám GNOME, tak jako cesta nejmenšího odporu se jeví Evolution). Už jsem se o to pokoušel několikrát, ale zatím to nikdy nefungovalo. Dneska (když už bylo venku tak jak bylo) jsem tomu věnoval opět nějaký čas a tentokrát jsem uspěl na první pokus .
Už je to nějaký ten den co jsem se zase rozhoupal vyzkoušet, kamže nám to KDE kráčí. Začalo to tím že jsem přečetl nějakou zprávičku o tom, že snad vyšlo nějaké pre verze 4.1. Mrknul jsem se tedy do laymana, abych zjistil že je v něm verze 4.0.98, kterou jsem si tedy zkompiloval. A můžu říct, že těch pár hodin zatím nelituju
Kedze som sa stal majitelom prenosneho poznamkoveho zosita znacky Asus (o ktorom som sa tu pred casom vyjadril ze ho kupovat zatial netreba - avsak cena a vybava 900ky ma ubezpecili ze sa to kupit asi predsalen oplati - mam typ EEE 701 Black 4G) ktory v defaultnej podobe ja k napraskaniu naplneni najakym debian-based Xandrosom (kde volneho miesta pre samotne poznamky/dokumenty/projekty/fotky/whatever vela nieje.) rozhodol som sa poobzerat sa po nejakom sposobe instalacie Debianu. Kedze moznost pripojit CDROM skrz USB sa mi zdala dost zlozita, rozhodol som sa vytvorit si instalacny SD flash disk. Po kratkom obzerani som natrafil na skutocne vycerpavajucu stranku (ako inac na Debiane =]) a stiahol som si potrebny image instalacneho disku (MD5 sum). Ten som prekopol na SD kartu:
dd if=debian-eeepc.img of=/dev/sdx
Tak jsem zjistil, že můj 14-ti palcový notebook je částečně nevyhovující, pořád ještě velký a těžký. Proto jsem se poohlížel po něčem menším. Hlavní požadavky byly následující: rozměr 12 palců a menší, přítomnost DVD mechaniky, výdrž na baterii minimálně 4 hodiny, plná funkčnost pod Linuxem a ideálně dodávaný bez OS od pánů z M$. Cena do 18k (není to na věčnost :) ).
V dobách nedávných bylo snem každé rodiny vlastnit barevný televizor. Kdo měl barevný televizor, byl někdo. Nezáleželo na tom, že rodina nebude mít měsíc co jíst, prostě ta televize byla nutnost. Ať sousedi hezky závidí. Řekl bych, že něco podobného bylo i s fotografováním. Černobílý film přeci používali jen břídilové. Barevný – to bylo in. Dneska už mezi námi běžnými lidmi po černobílé fotce nezakrákorá ani datel. Nebo si umíte představit, že byste svým desetimegovym dygy za desítku, woe fotili černobíle? A proč ne…?
Karel Piwko naimplementoval podporu pro takzvaný tag cloud. Jde o výběr nejpoužívanějších štítků, kde velikost písma odpovídá relativní pozici štítku mezi ostatními štítky. Koneckonců podívejte se sami. Časem tag cloud umístíme i na hlavní stránku Abíčka. Jak je naším zvykem, vzhled je dobře upravitelný skrze CSS, můžete si s tím pohrát ve svém profilu. Což mě přivádí k nápadu uspořádat malou soutěž o nejzajímavější a nejoriginálnější úpravu. Jsem zvědav, na co přijdete.
Zápis o tom, jak streamovat DVB-S (i DVB-T a analog) multicastem z VLC pomocí VLM. Plný text mám na své stránce o DVB-T/S.
Každý geek by měl jedny mít. A pro ty, kteří opovrhují koupenými nebo jen nemají dost peněz je určen následující návod.
Tak jsem tak čistě náhodou potřeboval zkontrolovat na 900 obrázků ohledně šířky a ty co přesahují šířku 600px si otevřít v gimpu. Vytvořil jsem si tedy bash skript, který pomocí prográmku identify z balíku imagemagick zkontroluje a když tak otevře v gimpu přes gimp-remote.
Začneme trochu z ostra: Máte doma USB tuner? Nečekejte žádné zázraky. Hlavním problémem maličkých USB tunerů je to, že některé dokáží zpracovat jen jeden kanál z multiplexu naráz. Update: podle komentářů to vypadá jen na neřest starších USB tunerů
V předchozím zápisku jsem se rozepsal o svém skriptu pro vyhledávání dopravních spojení prostřednictvím serveru idos.cz. Rozhodl jsem se tento skript zveřejnit pod licencí GPL.
Po instalaci Fedory 9 jsem objevil zajímavý problém, který jsem poznal již na Fedoře 8. Jedná se o zprovoznění OpenGL na grafické kartě ATI Mobility M6 LY. Ze zvyku, který jsem si vytvořil u Fedory 8, jsem tedy problém řešil tak, že jsem odstranil balíčky xorg-x11-drivers a xorg-x11-drv-ati a v domění, že vše bude fungovat, jsem restratoval X server a čekal. Nic se nestalo. X server nenaběhl a tak jsem byl nucen vše vrátit do původního stavu a přemýšlet, kudy jít dál.
Konečně jsem zveřejnil program JaHoCa, na kterém jsem s přestávkami po večerech pracoval zhruba rok a půl. Jedná se vlastně pouze o pár tabulek a formulářů v javě, ale bylo to takové moje piplátko, s kterým jsem si rád hrával, když jsem se vrátil ze školy nebo práce. Program jsem původně začal vytvářet pro mámu, jako náhradu za notýsek, do kterého si píše výdaje, časem mě napadlo JaHoCu trochu rozšířit, takže nakonec mi posloužila také jako semestrální práce z předmětu Java.
Kromě "funkcí" učitel, správce sítě a holka pro všechno jsem zdědil také funkci starání se o počítačové učebny a tedy i nástěnky v nich se nacházející. Proto hledám materiál, který bych na ně umístil.
Tentokrát: přechod na Git, plugin fr_unpack, přechod na CURL, free stahování z RapidShare.com a další. Neznáte doposud FatRat?
Přes prázdniny jsem se vrhnul na programování nových funkcí do Ábíčka a tentokrát vám představím prvních několik z nich.
Dnešní příhoda bude krátká a pojednává o zásadním objevu, který jsem učinil, jak už to bývá, zcela mimochodem.
Je to už docela dávno co jsem docházel do Domu dětí a mládeže do kroužku elektroniky. Od krystalky k modelům s tranzistory byla knížka nesehnatelná dokonce i v městské knihovně a neznal jsem příjemnější vůni než škvířící se kalafunu. Něco z těch časů je už opravdu pryč, ale tu knížku ještě pořád mám a kalafuna mi voní dodnes.