Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Tak mam opat nocne mory z velkosti disku mojho notebooku... Ked som kupoval IBM R51 bol som spokojny. Ked som rozdeloval particie , tiez som bol spokojny .. Ale ked sa mi blizi zaplnenie / ku 96% , spokojny nie som ...
Zdravím, tak jsem ze sebe vypotil první díl povídání o PyGTK, uvidíme co z toho bude, snad to není úplně odpad a do budoucna bude kvalita překladu, příkladů a všeho lepší. Paralelně s jednotlivými díly o samotném PyGTK budu uveřejňovat postupy při psaní samotné aplikace, konkrétně to bude prohlížeč obrázků.
Po menších úpravách mi nedá sa nepochváliť... Zmodifikoval som si fluxbox do temnejšieho razenia (bežím na arch64 aktuálne) a tu je môj výsledok. Všetky moje snaženia zoradené podľa rokov si môžete pozrieť na tejto adrese.
Ináč ktorý screenshot sa Vám páči najviac? ;-)Mám doma desku s integrovanou grafikou NVIDIA 6150 a dlouho mě štvalo že nebylo možné užívat Google Earth pro Linux kvůli bugu v proprietárním ovladači Nvidia (řeší se např. tady). Nyní jsem ve svém Dapperovi zprovoznil XGL a Compiz a napadlo mě s tím spustit Google Earth, k čemuž mě vyprovokovalo čtení o Sebayon Linuxu. A hle, Google Earth funguje (skoro) tak jak má.
Jelikož Robert nasadil úpravu vzhledu, uložil jsem si na památku aktuální screenshot. A nostalgicky si prohlédl starší. Kochat se změnami můžete níže, a jelikož nechceme usnout na vavřínech, chystáme další zajímavé služby. Aby se vám u nás líbilo a našli jste vše, co vás zajímá.
Kdo musí používat z nějakého důvodu OS Windows, pak možná ocení následující terminál, který se jmenuje prostě Console.
Již několikrát mne docela zamrzelo, že byl nějaký dotaz uzamčen a vzápětí i vymazán, jelikož byl takříkajíc „off-topic“, protože „nesouvisel“ s Linuxem. Dnes se stalo totéž a jelikož mám velmi podobnou zkušenost jako tazatel a off-topic to bohužel není, vznikl tento zápisek.
Když jsem před časem psal o inotify-cxx, objevil se v diskusi nápad na vytvoření démona, který by fungoval jako cron, ale reagoval by na události ve filesystému. Trochu jsem o tom zauvažoval, a došlo mi, jak dobrá věc by to byla, se spoustou možností využití. Proto jsem po volných chvilkách zbastlil něco, co by mohlo příslušné požadavky plnit.
Po včerejším nasazení změn, z nichž jedna se týkala i způsobu hodnocení článků a blogů, se začalo diskutovat (mimo jiné) o tom, jak by údaje o hodnocení měly být zobrazovány. Předkládám tedy k posouzení možnosti, které Leoš nastínil v jednom komentáři na základě vašich návrhů.
Dlouho (a zatím marně) jsem hledal linuxovou variantu editoru Ultraedit ale časem jsem si zvyk. Nakonec jsem své nároky zredukoval na to, aby se ten editor nespouštěl moc dlouho, uměl si poradit i s velkými soubory, měl zvýrazňování syntaxe a podporoval taby.
Dřív než se začne opět ozývat někdo dotčený, doporučuji povšimnou si kategorie, do níž je tento blogpost zařazen. Asi jsem ještě od včerejška nevychladnul.
Rozjet linuxový portál dle vlastních představ? - k tomu mi chybí několik základních předpokladů. Je to nevděčná práce na plný úvazek, která žere spoustu času. Vždy se při ní objevují nějaké nedostatky, nedodělky a boty - stačí mi, že už jeden takový systém udržuji. Proto, přesto že mne nenechávají chladným jejich invektivy, abclinuxu neopouštím. Ostatně existuje tu prý nějaký blokovací systém.
Sám ho neužívám. Stačí mi ten co mám v hlavě,
Jirku Čecha, alias JiKa znáte. Prezentuje se zde jako pravičák s občas až extrémními názory. Před pár měsíci se zde ale objevil ultrakomunista Faun. Michal Vyskočil si v srpnu všimnul, že oba tak antagonističtí uživatelé mají stejnou IP adresu patřící stuttgartskému institutu Maxe Plancka, kde JiK pracoval. Admini dlouho debatovali, ale nedošli k jasnému závěru, zda je Faun alter ego JiKa. Každý se totiž vyjadřoval úplně jinak, nejen obsahově, ale i formou.
Nicméně nedávno se JiK přestěhoval do USA. A Faun s ním. Opět s ním sdílí IP adresu, tentokráte Lehig univerzity v Pensylvánii. Tohle už nemůže být náhoda.
Vyzývám tudiž JiKa, aby tuto hru ukončil. Vůbec se mi nelíbí, přijde mi trapná. Ostatní čtenáře chci tímto zápiskem varovat, ať neztrácejí čas zbytečnými diskusemi s Faunem.
a to "pod tlakem zásob zemního plynu". Takto vypadá titulek obzvláště povedené zprávy z lidovky.cz. Ten tlak se naštěstí týká pouze zpráv o zásobách, jak se dozvíme z těla textu, ale ceny tvrdošíjně obnovují pokles i tam. Napsat třeba "znovu poklesly" a "díky zásobám" - to by jistě prsty zdřevěněly a ruka upadla. Nelze si než přát, aby zásoby zemního plynu nakonec nepřestaly tlačit a ceny ropy v důsledku toho neobnovily explozi :D
Před pár dny jsem přijel ze soustředení na Albeři (akce pro prváky matfyzáky, kdyby někdo nevěděl, o co jde), a tak jsem si řekl, že bych vám o tom mohl něco napsat. Ať už pro ty, kteří by si rádi připomněli časy minulé, tak pro případné budoucí matfyzácké adepty (aby věděli, do čeho půjdou :o))
Rad bych se zeptal v cem delate nejadeji webove stranky. Znam jen Quantu nebo Bluefish. Zajima me jestli je treba neco lepsiho.
Melo by to byt pro tak poloprofesionalni praci. Trosku JavaScript, PHP, atd.
Jistě jste si všimli, že se objevil u článků i blogů nový styl hodnocení (byť zatím oficiálně neohlášeno a tak asi ještě ve zkušebním provozu). Změna je pochopitelná, protože starý styl 0-3 využíval jen zlomek čtenářů. Bohužel, troufám si předpovědět, že ten nový na tom nebude lépe, ba ještě hůře. Čert je zakopaný v zatím nabízených možnostech.
Tak koukám, že se chybička vloudila - chtěl jsem si to nechat jako poznámku pro sebe a ono se to vypublikovalo - no stane se :-(
Nabídka na dlouhé a stále delší podzimní večery, která se neodmítá. Vaňkovo Autumn of Code.
Asi každý, kdo někdy viděl na počítači s instalovaným OS MS Windows, známé, ale zato málo oblíbené chybové hlášky, si jen tak v duchu povzdechl nebo dokonce zaklel. Nevrlosti na adresu tvůrců z Redmondu patřily nebo dle někoho ze skalních příznivců AbcLinuxu stále patří, ke každodenní náplni péče o ICT infrastrukturu nebo samotné "užíváky".
Na servery sme išli oddeliť www od mailov na samostatný server (tiež s verejnou ipčkou). Vzhľadom na problémy s mail klientami, sme sa rozhodli hodiť na novú ip adresu www server a maily nechať na pôvodnej. a tu začali problémy.
Kedže je dns rozhadzané u viacerých providerov (čo neovplivním), vznikla požiadavka natovať port 80 z pôvodnej jednej ipčky na tú novú (ak sa nepodarí zmeniť všetky dns záznamy aby www fungovalo trochu bez viditeľných problémov).
Ahoj, potrebuju poradit jestli je lepsi nainstalovat na pc server SFTP nebo SCP. Na co jakej program pouzit? Co je bezpecnejsi? Hlavne bych potreboval aby to nepotrebovalo moc portu na IP.
Nie je to tak dávno, čo som rozprával o svojej Nokii 6630 a už mi neostava iné, ako zatlačit slzu nadýchnuť sa a hľadať náhradu.. Stačila chvíľka nepozornosti, tlačenica v autobuse.. Zlodej, ukradol si mi kamaráta! Ale treba ísť ďalej a tak po polroku opäť stojim pred dilemou, kto môjho charlieho nahradí?
Omlouvám se, zde si nepočtete, neboť jde o otázku, ovšem do zdejší diskuse dle mého názoru nevhodné. Sleduju, že si tu přinejmenším několik lidí pořídilo notebook HP nx7400 a rád bych se jich (nebo kohokoliv jiného) zeptal, v čem to nosí/chtějí nosit. Koukal jsem se na nějaké batohy, ale vzhledem k tomu, že je to trochu větší kousek, vidím to trochu problematicky. Rozhodně nechci brašnu nebo jiné hrůzy, ale opravdu batoh. Máte nějaké doporučení? Díky.
Dovolím si zdůraznit, že výrobce udává rozměry 260x357x30 (nepřeměřoval jsem, veřím jim :-)), což je právě problém, kterému jen tak nějaký batoh nevyhoví, ujišťuju vás, že už jsem hledal co se dá koupit.
Tak už přišla ta chvíle - provedl jsem závažné rozhodnutí. Ale tak snadno se mě zase nezbavíte...
Už delší dobu používám v práci bugzillu, ale chyběla mi v ní čeština, tak jsem původně přeložil verzi 2.18, kterou jsem s úspěchem asi rok používal.
A protože Bugzilla vydala verzi 2.22, která je nová, krásná, úžasná, takže jsem se po čase dokopal k překladu, ale protože jsem neměl čas tak můj zaměstnavatel se plácnul přes kapsu a dali jsme brigádníkovi o prázdninách práci a ten připravil překlad této verze.(to je skoro jako Google Summer of Code že jo :) )
Nějaký čas jsem váhal s vystavením (spíš jsem si na to neudělal chvilku), ale dneska mi došel mail jestli už tu novou verzi nemam vystavenou. Takže to i vystavil.
Výsledek našeho snažení (není dokonalý, nepodařilo se nám přeložit za ty peníze všechno a u něčeho jsme prostě nevěděli co to znamená) najdete tady