Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Máme pro vás pár dalších vylepšení Abíčka: nový Wysiwyg editor nasazený všude s příjemným ovládáním, možnost jednoduše zvýrazňovat syntaxi nebo zobrazovat smajlíky u zápisků v blogu.
S Lubošem a Robertem jsme napsali novou funkci - označování komentářů jako řešení. Dosud mohli čtenáři označit celou diskusi jako vyřešenou nebo nevyřešenou a podle rozdílu se diskuse označila jako vyřešená. Nový přístup jde ale po konkrétních komentářích, takže hned pod diskusí je vidět seznam komentářů řešících dotaz. Navíc je seznam hlasujících neanonymní, tudíž se můžete orientovat i podle věhlasu jednotlivých uživatelů.
Pomalu ale jistě se blíží doba, kdy začneme chystat redesign. Stávající podoba je neudržitelná a i když má své kouzlo, bude muset jít do šrotu (možná ji necháme jako možnost volby). My určitou představu máme, změny budou dost velké (třísloupečkový design na každé stránce, obsah na začátku HTML, minimalizace informací v šabloně a v úvodní stránce). Nicméně určitě bude přínosné, podívat se na vaši představu, jak by Abíčko mělo ideálně vypadat. Koneckonců víc hlav víc ví a může se objevit zásadní nápad, který nás zaujme.
Pošli tuto zprávu 20 lidem a dostaneš zadarmo chleba s paštikou, potom vyjdi na ulici před dům, jebni si ten chleba na čelo a zakřič:
Pracuju teď na dalším vylepšení Abíčka. V poradně je běžné, že je třeba delší diskuse, než se najde řešení dotazu. Čtenář pak musí složitě hledat odpověď na původní dotaz. Nejdříve jsem zamýšlel přidat wiki like odpověď mezi dotaz a odpovědi (Přidat / Upravit řešení), jenže pak mi došlo, že málokdo by měl chuť přepisovat z vyřešené diskuse komentář do řešení. To je vidět třeba na sekci FAQ.
Pro náš bratrský web ITBiz.cz hledáme programátora drupalu, který by nasadil dodaný HTML řez a provedl pár menších úprav a oprav.
V Plzni nějaký skinhead napadl chodce, bodal jej do břicha a krku. Muž to přežil jen díky zákroku doktorů. A vyjádření vrchního komisaře Miroslava Tyrše Jde o velmi závažný případ hraničící s pokusem vraždy mě šokovalo. Co to ten chlap řeší? Co jiného než pokus o vraždu to je? Výtržnictví?
Tento případ ukazuje, jak moc je spravedlnost podle českého státu vzdálená lidem. Kolikrát jste už viděli nesmyslně nízké rozsudky? Nebo označení trestného činu výrazně jemnější kvalifikací. Podle soudců je třeba sekera v hlavě pokus o ublížení na zdraví. Myslím, že spousta soudců (a zjevně i policistů) jsou zbabělí alibisti, kteří se bojí pojmenovat čin pravým jménem. Pokud někdo úmyslně někomu ublíží tak, že reálně hrozí smrt, je to pokus o vraždu. Napište do diskuse další příklady, které vás vytočily.
Celkem složitá otázka. Vyloučit mohu automaticky komunisty a všechny druhy socialistů (tedy i nácky). Dále všechny euroskeptiky, takže SSO, libertas i ODS. Zelení v podání Bursíka mi moc demokratičtí nepřijdou, DSZ je neoficiální křídlo ČSSD. Možná zajímavě vypadají Věci Veřejné a jsou sympaticky aktivní, nicméně jsem neměl chuť studovat jejich program a bojím se syndromu Unie Svobody. Nakonec tedy dám hlas lidovcům.
Na Abíčku jsou nově zprovozněny ikonky služeb pro sdílení záložek. Jdeme s dobou a chceme vyjít vstříc lidem, kteří je používají. Navíc nám tato funkce může zadarmo přinést nové čtenáře, tak proč toho nevyužít? Na vaši žádost jde tato funkce v profilu vypnout. Vedlejším efektem této služby je vytvoření statistiky bookmarkovaných stránek, což plánuji využít pro zvýhodňování takových stránek ve fulltextovém vyhledávání.
Výrazné procento komentářů v každé diskusi jsou lakonické +1 a -1. V bugzille je požadavek pro přímou podporu. Než to začnu psát, chci dát všem možnost vyjádřit se, jak by se tato funkce měla chovat. Moje představa je přidat dva jednoduché textové linky +1 a -1 (případně tlačítka), která AJAXem odešlou informaci na server, aniž by se stránka znovu načetla. AJAX sice omezuje uživatele lynxu, na druhou stranu výrazně zpříjemní používání této funkce, protože čtenář bude moci pokračovat dál ve čtení diskuse.
Včera nad ránem, osm minut po půlnoci, jsem nahrál novou verzi Abíčka, která přinášela bonus zápiskům zařazeným do výběru. Zvýhodnění spočívalo v zařazení do nového seznamu čistě výběrových zápisků, které byly před původním výpisem. Nicméně se mému vpravdě převratnému nápadu nedostalo ocenění, jaké jsem čekal. Šel jsem tedy do sebe, zpytoval svědomí a hle, přišlo osvícení. V době, kdy jsem uspával ječící dítě, mě napadlo geniální řešení, jak umlčet kritiky (včetně sebe) a splnit své původní zadání.
V posledních třech týdnech jsem udělal pár změn v blozích. Na úvodní stránce se teď vypisují čtyři nejčerstvější výběrové zápisky a pod nimi teprve následuje klasický výpis zápisků. V budoucnu přidám možnost konfigurace a hlavně ochranu před tapetováním (jeden uživatel, jeden zápisek). Další změnou je odstranění počtu přečtení u zápisků, které nemají perex. Původně se počítalo jako přečtení, když byly prostě zobrazeny i ve výpise blogů. To vedlo k tomu, že jejich počty přečtení byly spíše počty zobrazení výpisu blogů, na kterém se vyskytovaly. Jinými slovy to číslo bylo o ničem.
Jelikož nikdo zatím nereagoval na předávání Oscara, budu první, kdo na Abíčku sdělí své pocity. Včera večer jsem se díval na záznam na HBO a moc se mi to líbilo. Hugh Jackman byl úžasný, jeho úvodní show byla skvělá. Dneska jsem si ji pustil ještě dvakrát, stejně jsem pochytil jen malou část. Chtělo by to najít texty a nápovědu. Muzikálové číslo bylo také hezké, akorát furt nevím, zda ta sexy slečna byla Beyonce, jak tvrdili v záznamu, nebo Queen Latifah, což tvrdí na internetu. Celé předávání mělo spád a člověk se neměl čas nudit. Prostě paráda. PS. Dneska jsem se byl bodnout.
V tomto blogu shrnu dvě témata týkající se Abíčka. První je drobná změna funkce monitoru, která zabrala nečekaně moc času, druhá je žádost o pomoc při hledání důvodu, proč načítání strának někdy zdržuje průzkum návštěvnosti NetMonitor, respektive servery gemius.
V minulém zápisku řešícím redesign úvodní stránky si Ignor stěžoval, že diskriminujeme neregistrované čtenáře. Ono je to naopak, my dáváme registrovaným uživatelům různé příjemné výhody navíc. A má to i praktický důvod, nemusím řešit dva způsoby ukládání konfigurace, je jen jeden kód. Nicméně Ignor má pravdu v tom, že spousta uživatelů se prostě registrovat nebude, i kdyby byl formulář sebekratší (aktuálně jméno, login, heslo a přezdívka). A dát jim výhody registrovaných by bylo pro Abíčko přínosné. Co tedy s tím? Registrovat všechny návštěvníky automaticky
Robert minule předestřel, že bychom rádi předělali design abíčka. Nicméně diskuse se podle mně celkem zvrhla v osobní hádky o fixním vs. variabilně širokém designu a nějaké konkrétní podněty se tam moc neřešily. To bych chtěl napravit v serii zápisků, které budou mít konkrétní téma. Prosím diskutující, aby se jej drželi a nerozmělňovali diskusi jinými tématy.
Když jsem se nedávno díval na články, uvědomil jsem si, že pro Hardwarové novinky a víkendové Událo se nemáme žádnou ikonku. Přijdou mi smutné v porovnání s ostatními články a seriály, které většinou ikonku mají. Takže umíte-li hezky kreslit, případně jste našli existující ikonku s vhodnou licencí, pochlubte se v diskusi. Vaši práci uvidí statisíce lidí ročně :-). Připomínám, že ikonka by měla zapadat jak do standardního světlého, tak i tmavého stylu. Těším se na vaše návrhy.
Měl jsem trošku času a tak jsem zase něco napsal. Nejvíce se změny týkají desktopů. Za prvé jsem přidal do Žebříčků Abíčka ty nejprohlíženější, nejkomentovanější a nejoblíbenější desktopy. Také jsem do této stránky přesunul žebříčky katalogu software. Stránku jsem také trošku přeuspořádal, aby byly vedle sebe stejné statistiky, jen za jiné období (revize 3032).
Severokorejský vůdce Kim Čong-il, který se zotavuje ze smrti, údajně vybral jako svého nástupce svého nejmladšího syna Kim Čong-wua.
Na Abíčku jsem před časem zavedl WYSIWYG editor, postavený na FCK Editoru. Některým lidem se ale nelíbí. Když pominu lidi, kteří odmítají WYSIWYG editor ze zásady, musím uznat, že v praxi má tento editr své mouchy. Mě osobně se nejvíce nelíbí ztráta obsahu, když si prohlédnu v prohlížeči nějakou předchozí stránku a pak se vrátím zpět. Také blbne označování textu jako blockquote.
Lidé mi doporučili TinyMCE, keré vypadá také zajímavě a minimálně se neztrácí změny v editoru při přechodu do historie a zpět. Má být i méně náročný. Kompatibilita pprohlížečů je velmi podobná. Prosím mrkněte se na příklady a otestujte jej. Má smysl jej používat místo aktuálního FCK?
Pár článků o novinkách roku 2008 na Abíčku už vyšlo, já se zkusím podívat na ně z jiného pohledu. A také představím novoroční novinku. Jako každý rok i letos jsem se snažil na Silvestra něco naprogramovat.
Pokud trošku sledujete politické události v ČR, jistě jste zaregistrovali nápad ČSSD dočasně snížit sazbu DPH z 9% na 6%. Argumentují tím, že lidé začnou více utrácet a pomůže to ekonomice. Já s nimi nesouhlasím. Jsem přesvědčen, že si tuto změnu sežerou obchodníci a jen se jim zvýší marži. Důkazem budiž ceny cukrovinek, které zhruba před rokem byly přeřazeny z vyšší do snížené sazby. Ceny čokolád nejdříve neochotně klesly o pár korun, ale postupně začaly nenápadně růst a dnes jsou na původních hodnotách.
Provedl jsem větší refactoring kódu kontrolujícího HTML vstup. Nová verze je mnohem flexibilnější a hlavně není hardcodovaná ve zdrojáku, ale má svůj vlastní konfigurák. Najdu-li si někdy čas, popíšu své řešení ve skupině Vývoj. Jsem na ně docela hrdý, líbí se mi :-).
Viditelnou novinkou je podpora atributu style
, nicméně zatím jen pro vlastnost text-align
. Ve wysiwyg editoru totiž přibyly tlačítka pro zarovnání textu. Dále spousta značek podporuje atribut class
, nicméně opět jen povolené třídy. Jejich popis najdete v konfiguračním souboru a bugu 1138. Máte-li návrhy na další CSS třídy, napište nám je, nejlépe i s definicí. Teď je na řadě wysiwyg editor pro komentáře ..
Aktualizace: rozšířil jsem použití WYSIWYG editoru o další stránky, například dotazy, komentáře, FAQ, nastavení popisu blogu, profil uživatelů či popisek kategorií.
Přesně po měsíci mám zase nějakou drobnost pro Abíčko. Tentokráte jde o rozšíření stránky zobrazující historii různých záznamů, od hardwaru a softwaru až po osobnosti či pojmy ve slovníku. Kromě původního jména je nově zobrazen i datum poslední změny a její autor, v případě třídění podle data vytvoření se zde zobrazí autor záznamu a datum vytvoření. Přibyla i možnost třídění podle názvu. Volby ve formuláři zachovávají výběr. Nově se zobrazuje i navigační menu, tudíž vidíte, kde zrovna jste.
Při pohledu do cvs reportu vidím i další své commity. Například oprava #1173 (ztracely se konce řádků), #1174 (skrývat prázdné boxíky), #208 (formátování je ve wiki), vylepšení notifikačních emailů a přidání nejaktivnějších skupin do menu. Pokud se nudíte, na Abíčku je práce dost, ať už po stránce obsahu, designu či funkcí. To je i výzva pro studenty či jejich učitele, takovéto úkoly by měly smysl a reálné uživatele.
Často poptávanou funkcí je možnost WYSIWYG zadávání komentářů. V bugzille je to pod číslem 78 už celé roky. V létě jsem vybral konkrétní javascriptový editor - FCK Editor, ale narazil jsem na problém se simple formátem. Překvapivě naši notaci prázdného řádku jako oddělovače odstavce tento editor neznal. I proto jsem musel nejdříve napsat konvertor simple formátu na HTML. Před chvíli jsem tuto funkci dokončil a v rámci betatestování ji nasadil na Abíčko.
V Abíčku máte dvě možnosti, jak psát texty. Buď v HTML s tím, že si formátování řídíte přes značky P, BR a DIV, nebo pomocí prázdného řádku rozdělíte text na odstavce. Druhý způsob interně nazývám simple formátem a ukládám jej v tomto tvaru do databáze. To má tři nevýhody - při každém zobrazení stránky se text převádí na HTML, nestabilita komplikuje možnost diffů u wiki stránek a nezachovávají se odstavce v připravovaném WYSIWYG editoru. Po více než třech letech jsem dneska nasadil opravu bugy 26, tedy automatický převod na HTML už při ukládání dokumentu.
Přesně po měsíci další zápisek, jako blogger bych se měl stydět :-). A to ještě jen krátké oznámení extrémně dlouhé ankety. Máte-li zájem o Abíčko a jeho rozvoj, prosím poskytněte nám zpětnou vazbu na jednotlivé funkce, jejich kvalitu a jak je (ne)používáte. Máme zájem se rozvíjet, čehož důkazem byla mohutná letní investice do nových funkcí a vylepšení. Slibujeme, že všechny vaše komentáře si poctivě přečteme a budeme nad nimi dumat ;-)
PS. anketa je anonymní, takže nemohu přímo reagovat. Leda dalším zápiskem
Po mnoha letech odmítání a přemlouvání a pak mnoha měsících odkládání jsme uvedli do testovacího provozu vlastní jabber server. Poděkování patří hlavně Danu Ohnesorgovi a jeho spolupracovníkům. Z mnoha implementací jsme zvolili Openfire, je psaný v javě, tudíž jej zvládneme upravovat a přidávat naše unikátní služby (časem).
Luboš o víkendu nasadil nové poradny. Kromě původní linuxové poradny jsme vytvořili unixovou (což bylo dříve fórum mezi distribucemi), programátorskou, databázovou a hardwarovou poradnu. Důvodem byla naše snahat vyjasnit, jaké dotazy na portále povolujeme. Dříve lidé hlásili podobné dotazy jako offtopic a my je mazali. Ač jsme byli vedeni dobrým důvodem (udržet jasné zaměření linuxové poradny), mohlo toto chování být tazateli chápáno jako nepřátelské či arogantní. A dále, proč bychom měli vyhánět čtenáře diskutovat jinam, když na Abíčku je spousta lidí, kteří jim jsou schopni poradit?
Teď nás ale čeká složitý úkol, kde potřebujeme vaši pomoc. Nadefinovat pravidla pro jednotlivé poradny.
Karel Piwko naimplementoval podporu pro takzvaný tag cloud. Jde o výběr nejpoužívanějších štítků, kde velikost písma odpovídá relativní pozici štítku mezi ostatními štítky. Koneckonců podívejte se sami. Časem tag cloud umístíme i na hlavní stránku Abíčka. Jak je naším zvykem, vzhled je dobře upravitelný skrze CSS, můžete si s tím pohrát ve svém profilu. Což mě přivádí k nápadu uspořádat malou soutěž o nejzajímavější a nejoriginálnější úpravu. Jsem zvědav, na co přijdete.
Ve dvě jsem šel na oběd na Floru. Když jsem se chystal sejít do podchodu, odehrála se vedle mně na silnici scénam jak z akčního filmu. Z jednoho auta vyběhl mladý muž pubertální vizáže, vytáhnul pistoli a přiložil ji k okénku řidiče vedlejšího auta. Celé nástupiště ztuhlo a čekalo, zda se ozve výstřel. Pak s pistolí začal bouchat do okýnka. Po chvíli vyběhl z prvního auta řidič, skočil před kapotu druhého auta, vytáhnul pistoli a mířil na řidiče. Pak vylezl i poslední spolujezdec. Napětí se dalo krájet.
Po delší době zase jedno vylepšení abíčka. Karel Piwko začal pracovat na hordě bugů, jako první jsem mu vybral #987, alias lepší použitelnost štítků. Před časem jsem napsal možnost třídit dokumenty přiřazené ke štítku podle datumu či titulku, Karel teď dopsal možnost filtrování podle typu. Zajímají vás například jen články a zprávičky o nvidii setříděné podle data změny od nejnovějších k nejstarším? Teď je to hračka. Oproti fulltextu běží tato funkce v reálném čase. Doufám, že tuto novinku oceníte a budete štítky rádi používat.
Před pár dny mi na pracovní stanici přestal fungovat Linux. Mandriva se zasekávala během bootu, někdy při nastavování hostname, jindy v HAL. Nikam dál jsem se nikdy nedostal. Ráno jsem to chtěl prošťouchnout, zatímco jsem pracoval na notebooku. Nechal jsem jej běžet dlouho, ale opravdu byl zaseknutý. Tak jsem použil valašský trojhmat a čekal na reset, když tu jsem zpozoroval nekonečný proud chyb na konzoli. Bylo tam něco o USB hub chybě. Zalezl jsem pod stůl a vytáhnul jediný USB kabel, co tam byl. Chyby zmizely a kernel pokračoval v ukončování běhu. Další reboot a za pár minut se na mně usmálo KDE. Neuvěřitelné - USB kabel (IMHO nikam nezapojený, to ještě musím zkontrolovat) mi zasekával počítač.
V rámci sjednodování účtů na serverech firmy Stickfish vzniká jednotný login založený na LDAPu. Abíčko šlo jako průkopník příkladem a v tento okamžik jsou uživatelské účty primárně uloženy v LDAPu. V budoucnu tento krok umožní, že se na různé služby připojíte loginem z abíčka. Konkrétně v bugzille, v plánovaném jabberu, na itbiz, eshopu 64bit.cz, serverhostingu abchost.cz, pracovním serveru abcprace.cz a dalších.
Budu stručný a drsný. Všechno je zakázáno. Ok, zase tak drsný nebudu. Značka A je povolena, ale automaticky dostane atribut rel=nofollow, aspoň to sníží chuť zneužívat abíčko ke google bombám. Dále jsou povoleny ABBR, ACRONYM, CITE a CODE. Vše ostatní je zakázáno, zvláště BR. Někteří čtenáři ji používali smysluplně, jiní ji zneužívali, smůlu mají všichni. Tato pravidla jsem aplikoval i na stávající patičky, nepovolené značky byly odstraněny. Inpirace, bug 815.
PS sorry za výpadek, chybka v DDL tabulky se štítky umožnila vznik duplikátního štítku s NULL identifikátorem, což vedlo k výjimce při startu Abíčka.
Slavnostně oznamuji, že podpora štítků na abíčku přechází do beta provozu. Po několika iteracích ohledně definice štítků a jejich funkčnosti a pár měsících implementace konečně máme funkční verzi. Jedná se o kolektivní dílo, na kterém se kromě mně (Java) podíleli Filip Jirsák (AJAX), David Watzke (sada štítků) a Robert Krátký (html).
Lucinka šla před hodinou spát a mně se ještě nechtělo, tak jsem si sedl ke zdrojákům Abíčka a napsal implementaci požadavku #486 - seznam naposledy prohlédnutých diskusí. Je tu jedno omezení z důvodu zatížení serveru, systém si pamatuje jen posledních 75 diskusí, tak nebuďte překvapeni. Ať se vám nová funkce líbí.
Dále se můžete těšit na štítky, David Watzke se opřel do plnění databáze štítků, Filip Jirsák napsal javascript a AJAX pro editační dialog a já si pohrál se serverovou částí. Ještě to není hotovo, ale blížíme se k oficiálnímu zveřejnění.
Vyřešil jsem chybu číslo 3 - do dotazů i komentářů můžete vkládat přílohy. Je to ideální pro výpisy z logů, chybové hlášky, konfigurační soubory, snímky obrazovky atd. Ovládání je pohodlné, snad až na nemožnost odstranit vkládaný soubor. Pak musíte začít od samého začátku.
Snažím se vyřešit bug #2 - přílohy do dotazů. Musel jsem kvůli tomu předělat kompletně způsob ukládání příloh (což bude znamenat migraci dat a několika minutovou odstávku Abíčka při nasazení). Nicméně když jsem konečně začal pracovat na samotné chybě, narazil jsem na koncepční problém - políčko formuláře typu file.
Uvažoval jsem, že k formuláři přidám další políčko, kam budete moci vybrat soubor, který se uloží zároveň s komentářem či dotazem. Jenže Abíčko má všechny tyto formulářové vícekrokové, nejdříve zadáte obsah, zobrazí se vám náhled a teprve druhým odesláním se obsah uloží do databáze. Funguje to tak, že se znovu zobrazí stejný formulář, jen nastavím jako defaultní hodnotu data, která jste zadali. Problém je, že pokud je políčko typu file, pak tento postup nefunguje. A představa, že byste museli opět vybrat soubor, se mi vůbec nelíbí. Existuje nějaké řešení nebo budu muset změnit postup, jak přikládat soubory ke komentářům?
Luboš Doležel naprogramoval dvě nové funkce a serii oprav. V blogu máte konečně možnost procházet zápisky podle kategorií, viz moje kategorie Bláboly. Dále všechny zápisky získaly textová URL, která jsou vygenerována ze jména blogu, roku, měsíce a normalizovaného nadpisu. Původní číselná URL zůstávají v platnosti. Vedlejším efektem této změny ale je, že publikovaná URL už nepůjdou změnit. Ať už se jedná o jméno blogu nebo celé URL zápisku. PS poslední částí Abíčka s čísly relací tedy zbude diskusní fórum. Zatím.
Dle mého názoru nejdůležitější funkce Abíčka na následující tři roky je zase o krok blíže. Podrobnosti ve starším zápisku. Napsal jsem podporu pro vytváření a listování štítků. Teď je potřeba naplnit databázi nejdůležitějšími štítky. Oproti původnímu návrhu se nebudeme snažit omezovat štítky, každý uživatel i neregistrovaný návštěvník (pak se loguje IP adresa jako ochrana před zlomyslnými uživateli) smí vytvářet nové štítky. Štítky mohou být jak konkrétní (Firefox) tak hromadné (Prohlížeče). Kdo chce pomoci, může začít na hlavní stránce štítků. Inspirovat se můžete v pracovním seznamu štítků. V budoucnu se vytváření štítků a štítkování dokumentů bude započítávat do skóre.
Napsal jsem jednu funkci na vaši žádost - přímé publikování odložených zápisků bez nutnosti jít skrze editaci. Dále jsem posunul akce pro majitele blogu až na samý vršek pravého vnořeného sloupce. Výhoda je zřejmá, tyto akce již nebudete muset hledat někde hluboko v menu. Nevýhoda je, že se zobrazí, jen když jste přihlášeni. V původní verzi se aspoň objevil odkaz na přihlášení. Taky jsem trochu zefektivnil používání akce nahrání zápisku ze souboru.
Za celou redakci vám přeji úspěšný rok 2008. I letos plánujeme spousty novinek, které vám zpříjemní čtení Abíčka. Ať jde o podporu štítků, předělání diskusního fóra a vámi řízený životní cyklus dotazu či vylepšení bazaru. Také máme v plánu najít redaktora na plný úvazek, takže chcete-li být placeni za svůj koníček a psát o Linuxu a IT, pošlete mi email. Máme pro vás přijemné překvapení ohledně letošního ročníku Distribuce roku, už teď se těšte. Teď hned pro vás máme PF.
S Robertem jsme probírali funkčnost štítků a od minula je pár změn. Například štítky může vytvářet každý uživatel, nejen admin a dále štítky nebudou mít k sobě přiřazeny kličová slova. Pro úplnost přikládám odkaz na úvodní návrh. Důvody, proč AJAX a proč overlay jsou popsány v předchozím návrhu, takže je zde nebudu opakovat. Návrh si můžete proklikat v mockupu. Vaše připomínky a podněty? PS zde se řeší nová struktura sekcí naši databáze hardwaru.
Před časem jsem zde psal o snaze předělat strukturu hardwarové sekce. Hlavním důvodem jsou stížnosti na nelogičnosti a nepraktičnost. Chtěl jsem něco s menší hloubkou, snadno pochopitelného, logického a zároveň schopného absorbovat všechny hardwarové položky, které už jsou v databázi. Okias vytvořil jeden návrh, bohužel jej nevhodně prezentoval. Tudíž jeho návrh zde prezentuji znovu, jen v lepší formě. A vás vyzývám k plodné diskusi, zda je návrh úplný a zda potřebuje úpravy (žádám konkrétní návrhy). Děkuji.
Jen krátká informace o předchozích úkolech. Prvním z nich je podpora štítků. Pracuji na mockupu, který by Luboš naimplementoval. Chceme co nejvíce usnadnit a urychlit zadávání štítků, proto plánujeme kombinaci AJAX / Javascript. Nejspíše jen kliknete na tlačítko, ihned se vám zobrazí seznam štítků, vy si vyberete checkboxy a stisknete tlačítko. Výsledkem bude změněný seznam štítků. To vše bleskurychle, bez čekání na nahrání stránky s formulářem a zobrazení reklam. Líbí se mi následující knihovna subModal, zkuste ji prosím ve všech prohlížečích a hlaste případné problémy. Pro zajímavost posílám i ukázku stránky s několika nastavenými štítky, jeví se mi tato forma jako nejlepší. A kolizní loginy - den D bude nejspíše neděle.