Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Přijďte prosím zítra a přidejte se k pochodu na Hrad. „Naši“ politici jsou jen loutkami v rukách svých západních kolegů, ukažte jim, že už toho máte dost.
Zase (podruhé) pár drobných postřehů, kvůli kterým se nevyplatí psát samostatné blogy.
Tenhle nápad vznikl v jedné zdejší diskusi. Díky, že se tu mluví nejen o Linuxu a počítačích, ale i o politice, svobodě a dalších věcech. Někdo tu psal o kinderpornu a nějak mi to slovo zůstalo v hlavě. Zjistil jsem, že doména kinderporno.cz je volná (přestože jinde je většinou obsazená), tak jsem neváhal a zaregistroval jsem si ji, i když jsem měl jen mlhavou představu, co na tom serveru bude.
Díky nedávné zprávičce jsem se dozvěděl o QWebClient, což je způsob, jak zpřístupnit Qt aplikace přes web. Přišlo mi to naprosto úžasné, tak jsem se to rozhodl vyzkoušet. Webových frameworků pro AJAXové aplikace je spousta, ale naklikat si Qt aplikaci a zpřístupnit přes web, to je bomba
Zveřejňuji kopii dopisu, který jsem poslal společnosti O2 pomocí jejich webového formuláře:
Nedávno vyšel IM klient Psi ve verzi 0.13. Stáhnul jsem si zdrojáky a zkompiloval i s podporou VoIPu – sláva, konečně funguje telefonování přes Jabber! Když už tu mám lokálně přeložené Psi, rozhodl jsem se vyřešit jednu věc, která mne vždycky trochu štvala – odesílání souborů.
Asi každý z nás se už setkal nějakou Windows aplikací, která je sice stará a ošklivá, ale je z nějakého důvodu potřeba ji provozovat – ať už je to ekonomický software nebo něco důležitějšího, co přímo souvisí s naším kór-byznysem, např. CAD – bez ní se prostě nedá svítit.
Nový Firefox 3.5 přináší podporu přehrávání videa. V souvislosti s tím se většinou mluví o HTML5 značce <video>.
„Prosím, přijďte 5.-6. června k volbám do Evropského parlamentu. Nenechme se zmást vzájemným strašením dvou velkých stran. Nesmiřme se s jejich neustálým politikařením. Dejme šanci nové slušné pravicové straně. Takovou novou stranou je Strana svobodných občanů (č. 23). Předsedou Svobodných je ekonom Petr Mach a na čele kandidátní listiny je známý pravicový politik Jiří Payne a spisovatel Benjamin Kuras. Teď volíme do Evropského parlamentu. Tyto volby tedy nerozhodují o tom, kdo bude v české vládě, ale ukážou, jestli dostane šanci promluvit do české a evropské politiky nová strana. Dejme společně tuto šanci Svobodným. Je nejvyšší čas vrátit do politiky slušnost a věcnost! Přepošlete prosím tuto zprávu svým známým.“
Petr Mach
Jak jsem vám minule psal o záměru vytvořit prezentaci o Linuxu, tak tato prezentace ještě není hotová.
A máme tu další politický blog . Tentokrát bych vás chtěl požádat o vyplnění krátkého dotazníku na téma „Přímá demokracie“. Průzkum je součástí mé semestrální práce a jeho výsledky zveřejním, stejně tak i samotnou práci.
Moje motorola* je se mnou už nějaký ten rok a pomalu se porozhlížím po novém telefonu. Do oka mi padl Sony Ericsson W395.
Zajímají-li vás čipové karty a příbuzné technologie (jako RFID), určitě si nenechte uniknout Smart Card Forum 2009. Konferenci na toto téma již druhým rokem pořádá společnost OKsystem s.r.o.
Z nejmenovaného zdroje se ke mě dostala tato zpráva:
Jsem sice přesvědčený, že Java je skvělý programovací jazyk a je to také směr, kterému se chci i do budoucna věnovat. Ale na druhou stranu si připadám ještě příliš mladý, abych zůstal jen u jednoho jazyku* . Takže se teď učím i C++.
Už ani nevím, co jsem to hledal, ale narazil jsem na stránku Whats wrong? JSP in netbeans? a z toho zdrojového kódu jsem zděšený ještě teď.
Několik svých webů jsem postavil na Drupalu a pro blokování spamu používám captchu (nejraději mám reCaptchu). Spam se mi na stránkách zatím žádný neobjevil, ale docela zajímavé bylo číslo, kolik útočníků se pokoušelo spamovat (vzhledem k celkem malé návštěvnosti mi to přijde dost). Tak jsem si řekl, že si z těch výsledků vyrobím statistiku a napsal jsem si na to jednoduchý prográmek.
Budoucnost patří IPv6, a tak jsem si i já našel trochu času, abych si ho u sebe zprovoznil.
Po necelém roce provozu jsem si řekl, že svůj server frantovo.cz přeinstaluji. Není to moc dlouhá doba, ale hodně věcí chci udělat znovu a lépe.
Tenhle semestr jsem psal práci srovnávající přístup Jiřího Kinkora a Václava Klause.
Před pár měsíci jsem dostal od své banky nabídku na kreditní kartu. Limit byl až překvapivě vysoký a bezúročné období lákavé. Navíc to bylo před mojí cestou do USA, kde se embosska hodí. Takže, ačkoli je mi život na dluh cizí, nabídce jsem nakonec podlehl.
Do avataru si člověk obvykle dává nějaký oblíbený obrázek, tučňáka, nebo něco jiného hezkého. Dnes ale na Ábíčku můžete vidět tohle:
Ahoj,
píšu politologickou práci o levici a pravici, jádrem je porovnání různých definic těchto pojmů v odborné literatuře. Pro doplnění bych chtěl přidat i laickou definici. Předpokládám, že na tenhle server chodí počítačoví odborníci a politologické vzdělání nikdo z vás nemá*, takže budete celkem vhodným vzorkem .
Doplnění:Článek jsem zveřejnil na svém serveru: Pojetí pojmů levice a pravice. Kromě srovnání definic několika politologů tam najdete stručný výsledek zdejšího průzkumu. P.S. ještě jednou díky za spolupráci. (6. 6. 2008)
Kdysi jsem začínal na čtyřech plochách, prostě jsem nechal výchozí nastavení a neřešil to. Asi před rokem (nebo čert ví kdy, ten čas tak hrozně rychle letí) jsem počet ploch zdvojnásobil. Mám je ve dvou řadách - viz můj desktop*. Ve spojení s klávesovými zkratkami je to bezva (super+šipky a super+alt+šipky pro přesun okna). Tak jsem se chtěl zeptat: na kolika plochách jste se usadili vy?. Zvažuji 16, což by bylo ideální jako matice 4x4, ale to by zase pruh úloh byl nesmyslně široký. A když to zůstane ve dvou, tak z toho bude nudle a pohybovat se po nich šipkami bude stejně zdlouhavé.
*) starý legendární je tady: Nic :-)
O kvalitě většiny novinářů nemám valné mínění, přesto se jim občas povede kousek, na který je potřeba upozornit.
Dnes jsem se jako obvykle podíval na internetový jízdní řád a byl jsem příjemně překvapen novým designem. Kdo jste Pražáci a jezdíte MHD, jistě tuhle změnu taky oceníte.
Někdo si nedá říct a nedá. Kdyby tam použili GNU/Linux, mohla tam být pěkná 1337ovská příkazová řádka :-)
Dnes médii proběhla zpráva o tom, že pražský Dopravní podnik vážně uvažuje o znovuzavedení turniketů v metru. O tomto záměru informovaly Hospodářské noviny už v listopadu 2007.
Vydal jsem první verzi programu SuperPošťák. Jedná se o program pro rozesílání hromadných e-mailů - např. různé zpravodaje nebo informace uživatelům.
V současné verzi program jakž takž funguje (release early, release often), ale protože se jedná o celkem citlivou věc, je potřeba důkladné otestování. Tak bych vás tímto chtěl požádat o pomoc. Věřím, že ten program přinese užitek i někomu z vás.
Pokud najdete chybu, nebo máte nápad na zlepšení, hlaste to prosím do systému na správu chyb a požadavků (na stránce projektu) a ne sem do diskuse, protože tady by to leda zapadlo mezi ostatními komentáři.
Na svém super webu jsem si zprovoznil hodnocení článků. Můžete hodnotit 1-5 hvězdičkami. Bohužel jsem ale zjistil, že tento modul způsobuje padání Konqueroru. Nejedná se o nějaké rozhozené formátování, Konqueror prostě spadne na hubu (buďte připraveni, když na ty odkazy budete klikat). Tak se s vámi chci poradit, co byste dělali na mém místě.
Přeji vám všem krásné bílé Vánoce, aktuální jádro a vysoce dostupné servery.
A nezapomínejte, že u nás je doma Ježíšek a Santa Claus patří do Ameriky.
Složení: cukr, ztužený rostlinný tuk, syrovátka, kakaový prášek min 10%, nízkotučné sušené mléko, emulgátory: sojový lecitin E322, polyglycerol polyricinoleát E476, syntetivké aroma vanilín.
Jabber rulezzz! Jabber je nejlepší IM! Jabber je svoboda... Ano, tohle všechno je pravda, ale je to málo, je potřeba se dívat do budoucnosti a mít vizi. Nebudu teď psát o profláknutých věcech typu VoIP, ale o tom, co je u Jabberu snad ještě důležitější než technologie - a tím je svoboda a konkurence.
Na oficiálním diskusním fóru banky mBank se strhla diskuse o kvalitě zabezpečení jejího bankovnictví pouhými nešifrovanými SMSkami. Proto mě napadá otázka, jak moc tomuto způsobu lidé důvěřují.
O této bance jsem napsal článek na svoje stránky, převážně k tématu bezpečnosti: mBank (na frantovo.cz)
Zajímalo by mne, jestli byste byli pro zrušení státní podpory stravenek (tzn. daňové úlevy pro firmy, které dávají zaměstnancům stravenky). Svůj názor jsem napsal tady: Jsou stravenky bolševický přežitek?
22.11. 2007: Přidáno doplnění
Přeinstaloval jsem si svůj server a jako souborový systém jsem si vybral XFS. Když už mám tedy takový skvělý souborový systém, tak jsem si ho chtěl patřičně užít...
Takové malé zamyšlení nad tím, jaký by měl IMHO být ideální souborový systém.
Tuhle otázku musí řešit čas od času každý tvůrce webu. Kromě hotových řešení vestavěných do CMS nebo lahůdek typu OpenID, Kerberos či LDAP, se můžeme rozhodnout i pro svoji vlastní implementaci. Uživatelská jména a (hlavně) hesla jsou citlivá věc, a proto se budeme zabývat v první řadě bezpečností.
Pokračování svého seriálu o Jabberu jsem vydal jako článek na svém serveru Frantovo.cz. První díl Jabber I - Desatero byl o nejlepších vlastnostech Jabberu, ten dnešní je o vztahu Jabberu a svobodného trhu.
Pokud zde budete hlasovat, tak prosím hodnoťte kvalitu článku "Jabber II - Tržní princip." Pokud cítíte potřebu vyjádřit se k tomu, že mám dva blogy, uspokojte se prosím v komentářích :-)
Nabídek na různé kurzy IT dovedností je čím dál tím víc. Ceny nejsou zrovna malé a mě by zajímaly vaše zkušenosti z různých kurzů a školení
Nedávno jsem narazil na jednom blogu na takové desatero proč používat jabber místo ICQ. Snahu sice cením, ale ty důvody se mi moc nezdály, takže jsem se rozhodl sepsat vlastní seznam.
Možná tomu nebudete věřit, ale i já si kupuji originální nosiče. Na stránkách bontonland.cz jsem před několika dny narazil na jeden ze svých oblíbených filmů.
Budu sem psát zkušenosti s různými firmami a institucemi (službami, osobami...), které mohou sloužit jako varování pro ostatní uživatele. Pokud mě něčí přístup výrazně potěší, také to sem napíšu, ale předpokládám, že většina příspěvků bude negativních - tzn. na co si dát pozor.