Google Chrome 130 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 130.0.6723.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Vypíchnout lze Document Picture-in-Picture. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 17 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Webináře: Wazuh Security Platforma a Vysoká dostupnost Zabbixu aneb dva bezplatné webináře zaměřené na bezpečnostní platformu Wazuh a vysokou dostupnost Zabbixu, proběhnou 16. a 17. října 2024 od 10:00. Naučte se, jak využít Wazuh pro sběr logů a detekci hrozeb, a jak nakonfigurovat vysokou dostupnost Zabbix serveru a proxy verze 7.0.
Komunitní Wikikonference 2024 aneb setkání s tvůrci české Wikipedie plné přednášek, diskuzí a novinek ze světa Wikimedia, proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 v Didaktikonu Kampusu Hybernská v Praze.
Podpora Windows 10 skončí v říjnu 2025. Co dál? Ubuntu 25.10, Fedora 43, Debian 13 Trixie?
Ubuntu na 𝕏 zveřejnilo text Plucky Puffin (odvážný papuchalk). Jedná se o jméno pro Ubuntu 25.04?
Google vyvíjí apku Terminal s Linuxem na Androidu (YouTube). Apka je součástí Android Virtualization Frameworku (AVF).
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Bude-li schválena chystaná regulace nebankovních poskytovatelů úvěrů, zničí to zřejmě cca 90 % firem, které v tomto oboru podnikají? To proti něčemu takovém opravdu nikdo neprotestuje? Který obor bude zlikvidován jako další?
Vlna emocí po útoku na redakci satirického časopisu v Paříži skýtá vynikající podmínky pro další okleštění našich svobod a soukromí. Lze očekávat zvýšení pravomocí tajných služeb, omezení ochrany soukromí a kriminalizaci některých činností.
Ano, je to bohužel tak. Díky hlavám pomazaným budeme mít opět o něco lepší daňovou legislativu a o něco složitější a dražší život.
Kdo sdílí na Facebooku odkazy na weby, určitě už se setkal s tím, že se buď zobrazil nacachovaný obsah nebo nějaký úplný nesmysl. Někdy to jde opravit ručně, někdy ne. Ale každopádně existuje poměrně snadná možnost, jak Facebook donutit k načtení správných aktuálních dat.
„Nevím jak udělat v tom programu tohle a tohle. Zavolejte mi na číslo 0609 112 777 dneska po šesté večer a budete mě podrobně navádět.“ Ano, i takové požadavky se objevují ve fórech zaměřených na svobodný software.
Leckdo má ještě v živé paměti, jak se s velkou slávou podepisovala kořenová zóna DNS. U nás se pak hovořilo o tom, jak jsme ohledně zavádění DNSSEC vpředu. Jenže celé se to nějak zadrhlo. Již od začátku loňského roku podíl domén s DNSSEC klesá, v posledních měsících jde dokonce o absolutní pokles. Co se děje?
Ne každý ví, že obyčejné (desktopové) verze Windows nelze kromě určitých výjimek používat pro serverové účely. Takové používání je porušením autorských práv a kdo tak činí, může teoreticky skončit až za mřížemi.
Závažná chyba v OpenSSL, označovaná jako Heartbleed Bug, ukazuje názorně, proč je důležité mít software – a pro ten bezpečnostní to platí dvojnásob – svobodný, s otevřenými zdrojovými kódy.
Občas musí člověk udělat nějaké nelehké rozhodnutí. V tomto případě v podstatě o nic vážného nejde, ale i tak bylo to rozhodnutí velmi těžké. Nakonec jsem prostě dospěl k názoru, že tvářit se, že projekt incron žije, nemá cenu a je lepší ho prostě ukončit.
Microsoft má velmi propracovaný marketing a PR, ale občas se i mistr tesař utne a jeho pomocníci rovněž. Když jsem si přečetl titulek inzertního článku na Živě, napadla mě na tu otázku okamžitě jediná odpověď...
Pokud používáte GMail, odteď Google za vás potvrdí spammerům, že vaše e-mailová adresa existuje a že na ní poštu někdo čte.
Podíl Linuxu na počítačích přistupujících na české weby se již velmi přiblížil 10 %. Windows 8 má okolo 5,5 %, Windows XP teď rychle klesají, ale mají stále ještě skoro 17 %.
V poslední době se rozmohla divná móda: weby, které dokáží vytížit všechna dostupná procesorová jádra a i poté jsou pomalé a špatně použitelné.
Následující text je úvaha o tom, zda by mělo něco takového smysl. Podle mě už dnes spíše ne, ale třeba se mýlím.
Používání SSL, resp. dnes už spíše TLS patří k základním metodám zvýšení bezpečnosti komunikace. Ovšem jak bezpečná komunikace opravdu bude, záleží na tom, jak se klient a server dohodnou. Přináším pár informací o tom, jak k tomu různé prohlížeče přistupují.
Ministerstvo vnitra tlačí brněnský magistrát, který vydal občanský průkaz stoupenci pastafariánství, jenž je na fotografii vyobrazen s cedníkem na hlavě. Magistrát prý tuto fotografii použít neměl, protože pastafariáni nejsou v ČR registrováni. Vnitro si opět vymýšlí nesmysly, které nemají žádnou oporu v legislativě a které jsou typickou ukázkou vrchnostenského a buzeračního chování vůči občanům.
Na „neomezené“ mobilní tarify už prý přešla desetina zákazníků. Operátoři si mohou mnout ruce, snadno si zajistili pravidelný výdělek. Naopak většina zákazníků s těmito tarify prodělá.
Miguel de Icaza, zakladatel projektu GNOME před časem oznámil, že definitivně končí s Linuxem. Teď ale sám přiznal, že to bylo nerozumné rozhodnutí, protože Linux má v některých oblastech velký potenciál.
Při debatování okolo DPH jsem si v novém zákoně všiml jedné maličkosti, která má docela zásadní dopady. Když totiž plátce DPH zaplatí jinému plátci na účet vedený mimo tuzemsko (kam spadají i platební systémy jako PayPal, Moneybookers/Skrill apod.), ručí za zaplacení DPH.
Mnoho lidí si kupuje tablet místo notebooku nebo i místo stolního počítače. Podle nich tyto přístroje dokonale nahradí; tuto myšlenku se někteří z nich snaží tlačit do hlav i svému okolí. Proto se ptám: Rádi šmidláte prstem po displeji?
V pátek došlo k dlouho očekávané události: otevření silničního obchvatu Kolína. Mají řidiči šanci dozvedět se z mapy, že mají jet jinudy, než byli zvyklí?
Ministerstvo vnitra vyřadilo tři prezidentské kandidáty. Prý na základě toho, že měli nadlimitní počet neplatných podpisů pod příslušnou peticí. Jenže už na první pohled bylo vidět, že tu něco nehraje...
„Cena za záchranu lidského života je nevyčíslitelná,“ říká Olga Sehnalová a pokračuje: „Podobné výhrady byly i proti zavedení airbagu a dnes ho každý bere jako naprostou samozřejmost.“ A já dodávám: „Skoncujme s domácím násilím, vedoucím často až k smrti. Je potřeba co nejdříve začít instalovat kamery do ložnic. Olga Sehnalová půjde jistě ráda příkladem a kameru si tam nechá nainstalovat jako první. Samozřejmě i s infračerveným snímáním.“
Už je to docela dlouho, co jsem psal o tom, že jsem se přihlásil o desátek. Ale uplynula už i nějaká doba od chvíle, kdy mi desátek přišel.
Jestlipak víte, kolik elektřiny u nás nyní pochází z fotovoltaických (solárních) elektráren? Pokud ne, čtěte dál. Ale už teď ve stručnosti říkám: docela dost!
Komerční banka vám chce maximálně usnadnit používání nové služby MojeBanka. Proto nejen občanům, ale i podnikatelům a firmám s obratem do 60 milionů ročně připravila nové klikací omalovánky. Sice nemůžete odesílat příkazy datovými dávkami ani stahovat datové výpisy transakcí, zato máte k dispozici hned čtyři různé pohledy na tu nádheru, u které jak je živá, poznáte i navenek.
Peklo zamrzlo. Ač odpůrce kolektivní správy autorských práv a zejména vybírání „desátku“ ze zboží a služeb, přihlásil jsem se u organizace Dilia o svůj podíl na inkasovaných penězích.
V neděli 11. září 2011 (tedy přesně 10 let od „událostí 11. září“) se v restauraci Chapadlo v Praze–Nuslích konal sraz s názvem „10 let utahování šroubů“. Datum nebylo náhodné, ba právě naopak – cílem srazu bylo setkání lidí, kteří si tak chtěli připomenout ono smutné výročí. Smutné nejen tím, že tehdy (v roce 2001) zemřelo tolik lidí, ale především tím, že za posledních 10 let nabral trend omezování slušných lidí na pořádné intenzitě.
Navzdory předpovědím o tom, že si spammeři „vytvoří rezistenci“ vůči greylistingu, zůstává tato metoda vysoce účinnou a je schopna zastavit více než 95 % spamu.
Víte, co je INDOK? Pokud ne, nevadí. Tuhle zkratku jsem si vytvořil jako pracovní název pro „projekt internetizace knihoven“, což je aktivita, do které jde z ministerstva vnitra ročně cca 100 mil. Kč (dříve více, teď o něco méně). Jde o další monstr-akci podobnou nechvalně proslulému INDOŠovi, byť ne tak velkou a drahou. Nyní to chce vnitro zrušit, proti čemuž knihovny protestují.
Jezdíte po silnicích autem, na motocyklu, na kole, na bruslích? Chodíte tam pěšky? Jezdíte na kole po turistických trasách či tam zásadně prošoupáváte jen podrážky bot? A máte pocit, že tam či onam někdo nepatří?
Tak na ministerstvech se prý dohodli, že nebudou respektovat rozsudek Nejvyššího správního soudu a nebudou poskytovat informace, které poskytovat musejí: „Naši náměstci byli velmi pro to, abychom vám ty informace o platech a odměnách poskytli. Rádi by totiž věděli, kolik mají náměstci na jiných ministerstvech. Ale v rámci kolegiality s ostatními úřady jsme to nakonec zamítli.“
Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení novelu zákona o provozu na pozemních komunikací. Zapracovala do ní i pozměňovací návrh, který přidává nové paragrafy 125f, 125g, 125h, o kterých novináři hovoří jako o „biči na osobu blízkou“. Tyto nové paragrafy jsou přímo učebnicovou ukázkou toho, jak tvorba legislativy vypadat nemá.
Podle statistiky TOPlistu má Linux aktuálně cca 2,25 % na celkové návštěvnosti sledovaných webů. Oproti loňsku je to dvojnásobný podíl.
„Devatenáctka operačnímu. Rychle jedoucí motorka na Vinohradský, směr z centra. Zahajuju pronásledování a žádám posily.“ „Operační všem hlídkám. Motorka na Vinohradské, směr z centra, devatenáctka pronásleduje. Potřebujeme posily. Hlaste pozice.“ „Jsme na Floře. Motorka zrychluje. Motorka zrychluje.“
Je to už více než čtvrt roku, co jsem sepsal a odeslal připomínky k návrhu nového Občanského zákoníku. Nyní jsou tu informace o aktuálním vývoji.
Na nedávný blogpost Lákavé, ale... mi přišla reakce od Jiřího Jirsy z kanceláře evropské poslankyně Zuzany Roithové. Stejný text se objevil i v diskusi. Uvádím ho zde v plném znění.
Evropský parlament schválil (viz též TZ na domovské stránce) návrh české poslankyně Zuzany Roithové, podle které by provozovatelé e-shopů a jiných podobných služeb museli zasílat zboží nebo poskytovat služby do všech členských států. Na jednu stranu je to lákavá vize, skrývá ale jedno velké úskalí.
Na letošního Apríla vstoupil do naší legislativy jeden povedený žertík. Tedy žertík jak pro koho – pro ministra Kalouska skoro určitě ano, protože by se mohl smát, až by se za břicho popadal. Ne však pro daňové poplatníky a zejména ne pro plátce DPH. Ti mohou onen „žertík“ považovat za velmi nepovedený vtip, kterým stát získá nemalý bezúročný úvěr.
Generálního ředitele SAZKA a.s. Aleše Hušáka před malou chvílí zadržela policie. Je obviněn hned z několika trestných činů a státní zástupce navrhuje jeho vzetí do vazby.
Nedávno jsem tu vyzýval k připomínkování návrhu nového občanského zákoníku. Také jsem nějaké připomínky poslal, nyní je tedy publikuji.